Jump to content
andreiboss410

Probleme la scoala!(dati-va cu parerea)

Recommended Posts

Voi ce credeti? O sa pot recupera 3 ani intr-un an?

Cum e posibil sa faci fata stresului?

Categoric da.

Eu am invatat toata matematica si fizica de la 0 intr-un an si am luat 9.05 iar la fizica 9.20. In conditiile in care si la matematica si la fizica eram de nota 1 la orice varianta mi se punea in fata la inceputul clasei a 12-a. Cu tot ce am invatat intr-un singur an am reusit sa intru la automatica si calculatoare sectia calculatoare bucuresti fara taxa.

Ca si tine am avut un profesor caruia nu-i pasa deloc daca invatam sau nu. Si eu m-am culcat pe o ureche... in schimb am avut timp liber sa invat alte lucruri pe care eu le consider mult mai importante decat porcariile de la scoala.

Nu poti sa faci nimic sa faci fata stresului. Conteaza ce fel de constitutie ai. De exemplu eu in final m-am imbolnavit din cauza stresului.

Ideea e sa faci multe exercitii din variantele din anii trecuti. Oricum la bac anii astia se vor da lucruri mai usoare decat in anii trecuti. Chiar si cand am dat eu la matematica au fost subiecte mult mai usoare decat m-as fi asteptat.

Nu te omora pentru nota mare la bac... oricum majoritatea din tara sunt niste analfabeti. E suficient sa-l iei. Nu are rost sa-ti distrugi sanatatea pt un examen. Invata lucrurile in functie de ceea ce vrei sa fii in viitor.

Iarasi, ca sa te feresti de stres, la matematica incearca sa acoperi o arie cat mai larga de cunostinte. Nu intra in amanunte. Nu te mai omora cu cele 1-2 probleme grele pe care le vezi in variante. Oricum dupa 1 an dupa ce vei da bacul nu vei mai sti sa le rezolvi.

90% din cunostintele de la scoala le vei uita. Din restul 10% care au mai ramas doar 3% te vor ajuta efectiv in viata.

Sunt niste cunostinte facute pentru o masa de oameni. Nu s-a tinut cont de detalii. De ce vrea sa fie fiecare. Multi oameni isi gasesc calea in viata cu mult inainte sa dea bacul. Dar 90% sunt dezorientati chiar si dupa. Din cauza asta sunt necesare aceste cunostinte. In orice caz.. in viata nu trebuie sa stii sa rezolvi integrale ca sa te descurci ;).

Link to comment
Share on other sites

Ne vedem peste 10 luni baietii... cand multi o sa plece afara, si multi o sa o suga in tara.

Am impresia ca 75% din cei care dau la facultate ajung sa nu faca nimic... rezultat dat in urma unei mici investigatii din judet

Ai doua facultati de la care poti avea un serviciu foarte bine platit, dar dai o bala trista deoarece nu ai loc in tara, si in afara nu te descurci cu ele, sau iti este foarte greu.

Sincer, ganditiva la 2/3 planuri de rezerva... ba daca nu merge bine cu facultatea, ce plm fac... merg acolo, fac aia :|

Eu in principiu mi-am stabilit sa merg afara la niste prieteni de familie, unde imi pot rezolva problema cu actele foarte rapid si pentru inceput si 1/2 ani in constructii nu mor :) o dau aici de ceva timp si inca in picioare... dupa un job ca sofer sau alt ceva din care sa imi pot strange ceva banuti si va garantez ca rezolv si cu o facultate la fara frecventa... atata timp cat stiu ca am niste banuti pusi deoparte imi pot trai viata linistit :P

Link to comment
Share on other sites

Categoric da.

Eu am invatat toata matematica si fizica de la 0 intr-un an si am luat 9.05 iar la fizica 9.20. In conditiile in care si la matematica si la fizica eram de nota 1 la orice varianta mi se punea in fata la inceputul clasei a 12-a. Cu tot ce am invatat intr-un singur an am reusit sa intru la automatica si calculatoare sectia calculatoare bucuresti fara taxa.

Ca si tine am avut un profesor caruia nu-i pasa deloc daca invatam sau nu. Si eu m-am culcat pe o ureche... in schimb am avut timp liber sa invat alte lucruri pe care eu le consider mult mai importante decat porcariile de la scoala.

Nu poti sa faci nimic sa faci fata stresului. Conteaza ce fel de constitutie ai. De exemplu eu in final m-am imbolnavit din cauza stresului.

Ideea e sa faci multe exercitii din variantele din anii trecuti. Oricum la bac anii astia se vor da lucruri mai usoare decat in anii trecuti. Chiar si cand am dat eu la matematica au fost subiecte mult mai usoare decat m-as fi asteptat.

Nu te omora pentru nota mare la bac... oricum majoritatea din tara sunt niste analfabeti. E suficient sa-l iei. Nu are rost sa-ti distrugi sanatatea pt un examen. Invata lucrurile in functie de ceea ce vrei sa fii in viitor.

Iarasi, ca sa te feresti de stres, la matematica incearca sa acoperi o arie cat mai larga de cunostinte. Nu intra in amanunte. Nu te mai omora cu cele 1-2 probleme grele pe care le vezi in variante. Oricum dupa 1 an dupa ce vei da bacul nu vei mai sti sa le rezolvi.

90% din cunostintele de la scoala le vei uita. Din restul 10% care au mai ramas doar 3% te vor ajuta efectiv in viata.

Sunt niste cunostinte facute pentru o masa de oameni. Nu s-a tinut cont de detalii. De ce vrea sa fie fiecare. Multi oameni isi gasesc calea in viata cu mult inainte sa dea bacul. Dar 90% sunt dezorientati chiar si dupa. Din cauza asta sunt necesare aceste cunostinte. In orice caz.. in viata nu trebuie sa stii sa rezolvi integrale ca sa te descurci ;).

Superb raspuns.Apreciez

Ok fac meditatii de 3 luni, si stiu sa rezolv din variantele din 2009(la partea1 si 2 ma descurc cat de cat), dar stiu ca acum in septembrie trec a 12a si acelasi profesor retardat nu o sa ma invete NIMIC!. Cum sa fac sa ma diminuez din lipsurile mari pe care o sa le am in clasa a 12a, e greu sa recuperezi 9-11 dar si dupa a12-a ce o sa se acumuleze

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai plangeti atat. Invatati sa va descurcati si sa vedeti ce va place. Invatati ce credeti ca o sa va ajute. Multi din cei care fregventeaza acest forum presupun ca ar dorii ca in viitor sa lucreze in domeniul it. Atunci puneti mana si invatati. Mie imi pare rau ca nu m-am apucat de invatat mai devreme si acum ma uit cu ciuda la altii de varsta mea care scot bani frumosi pentru ca au invatat ce au crezut ca o sa ii ajute.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...