Jump to content
Andrei

DefCamp 2011 - prima conferinta de securitate din Romania

Recommended Posts

Andrei,da de ce i-as oferi eu cuiva pe tava adresa mea, CNPul, numele si prenumele? n-am altceva mai bun de facut? daca asa vreti sa organizati intalnirea e alegerea voastra, fiecare e liber sa fie de acord sau nu cu conditia pe care ati pus-o. distractie placuta si astept filmarea evenimentului, daca va dori cineva sa o faca.si asa am niste probleme de rezolvat care imi mananca tot timpul si pana nu le rezolv nu ma mai pot ocupa si de altele.

PS : era vb de evenimentul yahoo open hack, nu?

Edited by 1749
Link to comment
Share on other sites

@turnback, sunt de acord cu dreptul omului de a fi expus public sau nu. Eu doar incerc sa explic ca frica in acest caz este inutila. Este o conferinta care vrea sa fie facuta intr-un mod cat mai serios chiar daca este la prima editie. Majoritatea conferintelor cer ca tu sa te "autentifici" in acest fel pentru a oferi un cadru "exclusivist", pentru a oferi cazare si alte lucruri. Nu cred ca te poti caza fara un act de identitate. Daca tu nu vrei in niciun moment sa te expui, atunci nu inteleg la ce evenimente serioase de acest gen ai avea acces. Pe langa asta este si factorul ca fiecare trebuie sa puna o bariera intre viata reala si cea de internaut.

Link to comment
Share on other sites

Tu macar stii despre ce e vorba? Unde am cerut CNP, adresa ta & stuff? Macar nu contribui la o inducerea in eroare a persoanelor ce poate urmaresc acest subiect.

Am cerut numele si prenumele ca sa pot sti pe cine accept la eveniment, pentru a sti cui ii facem un ecuson pentru ca nu vreau sa ma trezesc acolo sa strig pe cineva "waaaai". Ce cerinta e atat de innaceptabila.

Ar trebui sa mai iesi prin lume sa vezi ca nu suntem toti chiar atat de incuiati. :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Andrei,da de ce i-as oferi eu cuiva pe tava adresa mea, CNPul, numele si prenumele? n-am altceva mai bun de facut? daca asa vreti sa organizati intalnirea e alegerea voastra, fiecare e liber sa fie de acord sau nu cu conditia pe care ati pus-o. distractie placuta si astept filmarea evenimentului, daca va dori cineva sa o faca.si asa am niste probleme de rezolvat care imi mananca tot timpul si pana nu le rezolv nu ma mai pot ocupa si de altele.

PS : era vb de evenimentul yahoo open hack, nu?

Da, le oferi pe tava celor de la cazare. Si eu am auzit despre ei ca sunt niste criminali in serie pasionati de uciderea celor care se cazeaza acolo, vanandu-i ca pe niste animale la adresele lor, pe care le gasesc in buletin.

Voi ati iesit in lume? Ce cacat fac cei de la cazare cu datele voastre? Doar nu o sa le aratati tuturor participantilor ce mecla aveti in buletin.

Link to comment
Share on other sites

da, chiar imi doream sa ies in lume cu niste oameni care se supun unui regulament cu tampenii gen Si da, femeile sunt proaste si curve. nu trebuia sa ma inscriu de la bun inceput oricum.so don`t mind me, noone is gonna miss me anyway.

Edited by 1749
Link to comment
Share on other sites

WTF. Ce leg?tur? are faptul c? î?i ar??i buletinul tuturor cu faptul c? poate faci ilegalit??i? A?a mi-a? r?pi din timp s? demonstrez vitejilor de aici c? nu-s a?a anonimi precum vor s? fie, dar s-o l?sam a?a c? este doar pierdere de vreme din moment ce nu pot reanaliza situa?ia.

Cine are de participat s? participe. Veni?i cu idei inteligente.

S? mai scot din replica voastr?: E?ti expus doar dac? prezin?i, iar dac? prezin?i po?i vorbi cu organizatorii ?i î?i ofer? intimitate, deci problema dispare...

Link to comment
Share on other sites

se face si recensamantul la conferinta asta?:)) poate sunt agajati baietii 50 de lei pe zi ale alea, un ban gramada, nu tre sa mai vina la tine acasa, va strage gramada ca pe oi intr o singura camera ;))

retineti o chestie draguta care a mai fost pusa in practica si nu e ceva nou, ok! ca sa participi la un eveniment mai "exclusivist" trebuie sa te legitimezi intr un fel, dar asta nu inseamna ca trebuie in acelasi timp sa ti dai si datele personale si "ALIASURILE" folosite pe net, asta normal merge in cazurile in care nu te ai facut deja "cunoscut" pa retelele sociale aruncand pe net o droaie de poze folosind aceleasi nume, atata timp cat realul si virtualul sunt separate, poti sa spui ca esti Bill Gates, atata timp cat in buletin scrie ceva si nu are nici o legatura cu virtualul, nu ai dece sa ti faci griji.

pentru ca oricum daca e sa te simti cu musca pe caciula, stiind ca ai facut ceva ptr care ai putea fi retinut, pozele de pe acele retele sociale sunt deajuns, deci e acelasi lucru cu prezentarea unui buletin intr o mica sau mai mare masura, la fel se pune problema si daca iti pui un ecuson in piept doar cu un nickname/alias si nu cu numele tau real, daca e sa fii agatat tot te agata si ti afla mai tarziu detaliile.

alta chestie care ar fi trebuit dezbatuta, e diferenta dintre cei care se duc la acea conferinta drept spectatori/passivi si ceilalti activi care vor fi activi pe tot parcursul acelei conferinte, cel putin dupa parearea mea, doar cei care vor fi activi ar trebui sa se identifice intr un fel(mai ales daca au un proiect de prezentat si se folosesc de astfel de evenimente pentru promovare sau chiar isi cauta un loc de munca), ptr ca oricum ar fi cam orice event ajunge sa fie filmat si apoi pus pe net, deci nu cred ca ai avea ceva atat de important de spus/aratat la acel event incat sa fie nevoie de o asemenea solutie de "securitate", totusi suntem in 2011 nu 1980... si asta ar trebui sa va faca sa ganditi putin mai altfel zic eu...

intr o alta ordine de idei, se poate adauga o optiune la formularul deja existent unde omul are optiunea din start sa ramana anonim, e normal ca undeva trebuie sa te prezinti cu un act de identitate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te urci pe o scena si sa strigi in public, ma cheama X si pe net folosesc nicknameul Y, daca evenimentul se organizeaza cu si mai ales cap, e foarte usor ca sa faci posibila treaba asta, dat fiind faptul ca singurul loc unde zic eu ca ar trebui prezentat un act de identitate este la cazare, cred ca "problema" e destul de usor de rezolvat, totul ramane la aprecierea organizatorilor

si o chestie draguta ptr conferinte online ar fi asta dar mai sunt si altele

http://www.oovoo.com/home.aspx

ps; nu ai sa stii niciodata daca un hacker adevarat a fost prezent sau nu :)

Edited by SnaK3
Link to comment
Share on other sites

Bun, cred ca ne-am lamurit cu totii. Ceea ce ma suprinde e faptul ca cei care au comentat nici macar nu si-au anuntat pana acum prezenta. Am citit toate parerile voastre. Anul acesta evenimentul va merge asa cum e stabilit fie ca va place, fie ca nu iar la anul se va discuta.

Mersi! :)

LE : http://defcamp.ro/blog/ziua-palariilor-la-defcamp-2011/

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare. La conferintele consacrate securitatii gen DEFCON, BLACKHAT, etc... participantii sunt anonimi? Din cate am vazut, autorii isi mai fac si cate un CV,dar nu am auzit sa fie careva ridicat de "organe". La nivelul de cunostinte din Romania si la "prostiile" pe care le facem fiecare chiar avem a ne teme. Pana in prezent nu am vazut vreun "hacker" condamnat in Romania (cu exceptia celor implicati in carding). Am vazut persoane condamnate ptr. acces neautorizat la sisteme si baze de date, dar aia nu erau "hackeri", aia erau amatori ce foloseau tool-uri care lasa urme s.a.m.d.

Din cate am inteles, datele da identificare sunt necesare la cazare. Pentru a scapa de acest aspect, platesti taxa de 50 lei si te cazezi pe barba ta, dar ai acces si la conferinta. (daca gresesc rog sa ma corectati)

Link to comment
Share on other sites

@ghostwhite85: As putea fi la fel de rautacios ca tine si sa iti raspund cu cuvintele tale, adica: "Aceasta este parerea unui oarecare "putoi" de pe aici ...".

In schimb iti spun: Off/topic inchis.

@Andrei: Deja mi/am rezervat un loc la Bran. Daca ma hotarasc in ultimul moment sa prezint o tema, putem discuta acolo, pe loc, direct pe material?

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

Baieti, de ce trebuie sa fim permanent cu o urma de rautate in sange? Nu credeti ca ar trebui sa fim si noi putin mai deschisi la greseli, interpretari si intamplari? Cand aveti o frustrare deschisa comentati, mergeti la o tigara, rescrieti mesajul si abia apoi publicati. Ar iesi mult mai constructiv.

@Motanul.Incaltat Hmm, esti sigur ca ai rezervat un loc? Ar trebui sa stiu dinainte ceva detalii ca sa te pot incadra in program. Un PM/mail si discutam mai detaliat.

@PingLord Weekendul acesta.

LE: http://defcamp.ro/blog/termenul-limita-pentru-inscrieri-este-programat-pe-27-septembrie/

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...