Jump to content
UnUser

Question about DarkComet

Recommended Posts

Deci, am o conexiune la net , de la un provider local prin pppoe.

Mi-am pus ca orice utilizator normal ce detin un laptop si un computer, un router. Am facut port forward pe portul 1604 , pentru DarkComet, dar , am urmatoarea mare problema.

Daca vreau sa fac un server sa functioneze, si pun ip-ul meu normal , de wan , nu ip-ul dat de router, si rulez serverul , NU MERGE ! Daca modific setarile DarkComet si pun ipul meu de lan 192.168.1.5 , merge perfect, si ma infectez.

Unde e problema ca eu nu ma prind....

Link to comment
Share on other sites

Deci, am o conexiune la net , de la un provider local prin pppoe.

Mi-am pus ca orice utilizator normal ce detin un laptop si un computer, un router. Am facut port forward pe portul 1604 , pentru DarkComet, dar , am urmatoarea mare problema.

Daca vreau sa fac un server sa functioneze, si pun ip-ul meu normal , de wan , nu ip-ul dat de router, si rulez serverul , NU MERGE ! Daca modific setarile DarkComet si pun ipul meu de lan 192.168.1.5 , merge perfect, si ma infectez.

Unde e problema ca eu nu ma prind....

@1 Pai daca pui ip de la lan normal ca se conecteaza pt ca se conecteaza la localhost

@2 faci cont pe no-ip.com,iti faci dns,descarci clientul,apoi update si o sa mearga daca ai portul deschis, cand faci serverul de darkcomet pui dns-ul pe care l-ai creat :)

@3 este recomandat no-ip pt ca in caz ca ti se schimba ip-ul sa nu pierzi botii

Link to comment
Share on other sites

Pentru toti cei care folosesc rooterele:

In momentul in care incerci sa hostezi un serviciu in spatele unui rooter, oricine incearca sa se conecteze la ip-ul pe care voi il dati se va conecta la router, nu la calculatorul pe care voi hostati.

exemplu:

internet -> router -> calculator (www.site.com)

Daca cineva incearca sa acceseze www.site.com se va face look-up pe ip-ul routerului

deci traseul v-a fi internet -> router . In cazul in care in router nu ai o setare care sa trimita pachetele pe care le primeste pe portul (in cazul nostru 80) catre tine mai departe, atunci pachetele se opresc in router si nu mai ajung la server.

De aia ai nevoie fie sa setezi in router sa trimita pachetele pe portul x catre server, fie folosesti un serviciu de genul no ip.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...