Jump to content
l34k

Puscarie pentru phishing?

Recommended Posts

Stie careva vreun caz de la noi care sa fi fost luat cu duba pentru phishing?

E clar ca legal nu e :D

desigur ca faci puscari ca tu dai spam pentru a lua datele personale (carte de credit, nume, adresa, etc.) si le folosesti pentru ce ai nevoie .

Pedepsele reale in astfel de cazuri sunt de maxim 2-4 ani inchisoare Degeaba ne arunca in fata in comunicatul de presa pedepse de “pina la 20 de ani". Nu conteaza ca sunt tot felul de agravante, cum ar fi constituirea in grup infractional. Daca ne uitam la cazurile de criminalitate informatica din 2010 pe acest domeniu (preluate de pe Jurindex si publicate pe legi-internet.ro) observam ca pedeapsa acordata in astfel de cazuri este intre 2 si 4 ani de inchisoare.

Nu vreau sa judec daca e rau sau e bine, daca e un caz special sau nu - e vorba de o constatar.

Phishing-ul - adevaratul brand de tara al Romaniei

sper ca am fost destul de explicit daca nu eu aceste siteuri

Edited by tur334vl
Link to comment
Share on other sites

Aici cred ca ii vorba de spam

Art. 6: Comunic?rile comerciale

(1) Efectuarea de comunic?ri comerciale prin po?ta electronic? este interzis?, cu excep?ia cazului ?n care destinatarul ?i-a exprimat ?n prealabil consim??m?ntul expres pentru a primi asemenea comunic?ri.

(2) Comunic?rile comerciale care constituie un serviciu al societ??ii informa?ionale sau o parte a acestuia, ?n m?sura ?n care sunt permise, trebuie s? respecte cel pu?in urm?toarele condi?ii:

a) s? fie clar identificabile ca atare;

B) persoana fizic? sau juridic? ?n numele c?reia sunt f?cute s? fie clar identificat?;

c) ofertele promo?ionale, precum reducerile, premiile ?i cadourile, s? fie clar identificabile, iar condi?iile care trebuie ?ndeplinite pentru ob?inerea lor s? fie u?or accesibile ?i clar prezentate;

d) competi?iile ?i jocurile promo?ionale s? fie clar identificabile ca atare, iar condi?iile de participare s? fie u?or accesibile ?i clar prezentate;

e) orice alte condi?ii impuse prin dispozi?iile legale ?n vigoare.

(3) Comunic?rile comerciale care constituie un serviciu al societ??ii informa?ionale sau o parte a acestuia, atunci c?nd acest serviciu este furnizat de un membru al unei profesii liberale, sunt permise, sub condi?ia respect?rii dispozi?iilor legale ?i a reglement?rilor aplicabile profesiei respective, care privesc, ?n special, independen?a, demnitatea ?i onoarea profesiei, secretul profesional ?i corectitudinea fa?? de clien?i ?i fa?? de ceilal?i membri ai profesiei.

(4) Furnizorii de servicii ale societ??ii informa?ionale care efectueaz? comunic?ri comerciale au obliga?ia de a respecta prevederile alin. (1)-(3).

Iar aici cred ca ii vorba de sanctiuni.

Art. 22: Contraven?ii

Constituie contraven?ie, dac? nu este s?v?r?it? ?n astfel de condi?ii ?nc?t, potrivit legii penale, s? constituie infrac?iune, ?i se sanc?ioneaz? cu amend? de la 10.000.000 lei la 500.000.000 lei fapta furnizorului de servicii care:

a) efectueaz? comunic?ri comerciale ?nc?lc?nd condi?iile stabilite la art. 6 alin. (1) ?i alin. (2) lit. a)-d);

Link to comment
Share on other sites

Doar cand e vorba de o suma de bani mai mare de... sa zicem 5000 RON? atunci sa incepi sa devii ingrijorat de lege ^_^ pana atunci, RTFM T^T ca sa ajungi sa te ingrijorezi de lege xD

corect .. e vreun mail de companie ceva ? sau un id de mess? daca e ceva din care se pot pune pe carca ta ceva pagube majore e de ingrijorat .. dar pentru un id de mess nu e nimic de ingrijorat

Link to comment
Share on other sites

cand vezi duba pe strada ta atunci sa fii panica, pana atunci fa ca mine, contiunua si asteapta

Depinde si ce faci.

______________________________________________

Pentru phising s-ar putea sa scapi cu o amenda, depinde de mailu(conturile) cui le-ai folosit, si pentru ce le-ai folosit.

E Romania, adica tara tuturor posibilitatilor.

Edited by anon
ca asa
Link to comment
Share on other sites

Stie careva vreun caz de la noi care sa fi fost luat cu duba pentru phishing?

E clar ca legal nu e :D

au fost multe cazuri. poti da un simplu search pe Google ca sa vezi comunicatele de presa. in orice caz, phishingul e infractiune (art. 49 din Legea 161/2003) si se pedepseste cu inchisoarea. teoretic. practic, depinde de judecator pentru ca el e cel care individualizeaza pedeapsa in functie de mai multe: participatie, grad de vinovatie, urmari, persoana inculpatului, situatia lui familiala sau sociala...

oricum, daca te trezesti cu duba la usa nu inseamna ca faci si puscarie.

Link to comment
Share on other sites

@sTrEs , daca te baga la grup organizat, s-ar putea sa stai si tu pe jos, cu ceilalti, fara sa-i vezi pe aia 500 de euro. un tovaras de-al meu din CT asa a patit-o. a intrat la gramada, pt. ca "erau constituiti intr-un grup infractional organizat". si cand faci phishing pe banci, prejudiciul poate fi mare. iti calculeaza aia pagube grupa mare. 500 de euro nu e nici salariul alauia de la banca de la antifrauda....

Link to comment
Share on other sites

atata timp cat nu te lauzi pe la prieteni sai vorbesti la telefon despre cat de tare esti tu pe internet nu prea au dovezi impotriva ta , mai ales daca folosesti si ip-uri de alte tari......

Dovezile impotriva ta se constituie in log-urile pe care le tin providerii (fie de internet, fie si/sau de servicii de tip proxy pe care le folosesti).

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza daca e suma mare sau mica , pe mine ma luat din casa pentru 380RON atat apucasem sa scot ca am plecat din tara dar cand mam intors mam trezit cu mascatii in casa si trecusera cateva luni de cand am folosit ultiimul cont.Imi ascultasera telefoanele mobile si fixu :) .

Si pentru banii astia am luat 24h de arest si o penala de 18 mil. :)) sa nu mai spun de timpul pierdut pe drum si de stres...

Muie romtelecom + proxy .

Busbulina Gagarina e meserias la phishing :))

Edited by Finutu
Link to comment
Share on other sites

Asta care ma anchetat a spus ca nu imi face cazier si o sa imi vina o amenda penala o sa ma duc sa verific sa vad daca ma bagat la cazier.

De acasa , Kkturi de proxy publice , faza e ca degeaba am intrat prin proxy ca mi-a monitorizat netul, nu am putut sa neg nimic pentru ca avea scrise toate siturile care le-am folosit si IP-urile.

Daca nu imi monitoriza netul scapam cu proxy.

Romtelecom acuma mai nou am vazut ca au bagat protectie de date , mam conectat o data pe facebook si mi-a dat de la click net mesaj daca vreau sa activez protectia...nu mai stiu care e adresa de status. Vrei nu vrei ei stie tot.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai gresit. Ei iti monitorizeaza site-urile unde navighezi, asta se intampla cu orice ISP.

Totusi, daca foloseai un proxy cu SSL, era mai complicat pentru ca macar nu puteau sa vada contentul site-urilor ci doar link-urile. Si, mai departe, trebuiau sa mearga la providerul de proxy, ceea ce e mai complicat. Dar, se putea si asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...