Jump to content
mearsenal

Cum sa invat engleza eficient si rapid

Recommended Posts

salutare..

Are cineva idee cum as putea sa invatz engleza mai bine intr-un timp cat mai scurt? Ceva eficient daca stiti .. vreun site ceva sau orice care v-a ajutat si pe voi .. danke :)

PS: Stiu engleza dar nu f bine.. as vrea sa ma mai documentez pt ca o sa am nevoie in 2-3 sapt sa stiu mult mai mult decat stiu acum ..

Link to comment
Share on other sites

da, e posibil si pe net.. ti-am zis.. stiu cat de cat engleza dar am vazut ca cu strainii trebuie sa stii mult mai multa nu "engleza" de-asta care se vbeste pe net :-j in fine .. sunt site`uri , carti / cd`uri .. eu am pe cineva care a invatzat asa nu i-a trebuit neaparat profesoara dar i-am pierdut nr`u .. in fine daca nu stii degeaba iti zic :D

Link to comment
Share on other sites

Iti iei o carte de gramatica si o carte de literatura in limba engleza pe care o citesti cu dictionarul langa tine. Apoi treci la partea de "listening" si vorbire, trebuie sa ai o persoana care stie engleza, care stie sa pronunte cum trebuie... Poti sa te uiti si la filme in engleza fara subtitrare.

Link to comment
Share on other sites

Te uiti la desene animate fara subtitrare in engleza si o sa fii za best ;)

Eu asa am prins foarte mult la engleza. Ma rog, cand esti mic prinzi mult mai bine o limba straina, dar oricum, desenele m-au ajutat foarte mult la engleza. Apoi filme, net, meditatii.

Nu cred ca exista vreo metoda care sa zici ca-i cea mai buna si eficienta, trebuie doar sa ai un ajutor experimentat(meditatii) sau daca esti genul autodidact, prin perseverenta si exercitiu. Eu am fost si impins de la spate si ceva autodidact si am prins destul de repede.

Link to comment
Share on other sites

UniLang Forum Sunt de treaba si au rabdare cu incepatorii.

+un film care iti place mult (si il stii pe de rost) te uiti la el cu subtitare in engleza.

Pentru partea de vorbire iti recomand sa iti gasesti un amic de conversatii bun la englesa dispus sa vorbiti pe messenger, la telefon sau fata in fata si sa te corecteze cand gresesti, ai grija pe cine selectezi ca daca alegi un om cu pronuntie groaznica o sa iti ia mai mult timp sa repari damage-ul care ti l-a facut decat sa inveti corect de prima data (poate ai noroc si gasesti pe careva pe unilang). Vorbeste fara sa iti fie rusine de pronuntia ta, daca esti crispat nu o sa reusesti.

Pentru partea de scriere, scrie compuneri sau articole si posteaza-le pe undeva unde citesc cunoscatori de engleza (oricum si spellcheck-ul te va ajuta) si roaga-i sa te corecteze.

Nu incerca cele de mai sus pe un forum gen rst unde lumea e pusa pe mistocareli pe seama incepatorilor, o sa fii descurajat :)).

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe variante.. Cea mai eficient? metod? e s? incerci cum au zis si ceilalti cu filmele :D

Dac? nu te preseaza timpul poti face si altceva.. Eu am invatat engleza mai mult din jocurile mmorpg. Fiind inconjurat de straini, am invatat cum sa pun intrebari corect, cum se scriu cuvinte pe care nu le vazusem/auzisem in viata mea sau ce inseamna fiecare cuvant din context...

Daca ai cont pe filelist (sau alt tracker) poti cauta cursuri online de la Eurocor. Acum cateva zile am gasit eu pachetul pt limba german? ?i sper sa invat bine. Are paginile scanate din c?r?i de la Eurocor ?i fi?iere audio care te invata pronuntia.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand, pe langa uitatul la filme, cititul zilnic si conversatie:

Gramatica, vocabular, fonetica etc.

UsingEnglish.com ESL Forum

Un forum foarte bun, poti pune orice fel de intrebari legate de limba Engleza. Vei primi un raspuns bun (si in scurt timp, de obicei), cel mai probabil venit de la utilizatori avansati, profesori, vorbitori nativi cat si profesori nativi.

Pentru convorbiri (oral, scris)

Language Exchange Community - Practice and Learn Foreign Languages

Language Exchange Community - Practice Foreign Languages

Aici poti vorbi cu diversi oameni, din diferite tari, interesati de anumite limbi. Unii sunt interesati de Romana, de exemplu. Tu il ajuti cu Romana, el cu Engleza.

Dictionare

Dic

Dictionary, Encyclopedia and Thesaurus - The Free Dictionary

English dictionary & thesaurus, translation from English to Spanish & Turkish and Spanish to English - Cambridge Dictionary Online

La Cambridge ai si pronuntie disponibila (UK/US).

Bonus

Corpus of Contemporary American English (COCA)

Este un corpus. Mai exact, o baza de date cu diverse texte luate din ziare, convorbiri orale, reviste, carti, texte academice etc. La ce iti foloseste? Poti vedea, actualmente, cum folosesc limba vorbitorii nativi intr-o varietate de contexte. Poti vedea, de exemplu, cum se folosesc anumite constructii (e.g. verbe cu prepozitii), cat de des si in ce context. Este putin mai greu de inteles ce si cum, dar ai la dispozitie destule informatii pe site.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...