Jump to content
b3b3

Teapa banca?

Recommended Posts

ce vrei sa faci:

- sa te imprumuti la camatarii numiti "banci"

- sa nu le mai dai nimic inapoi

ce se va intampla:

- incercare de sechestru pe tot ce e pe numele tau

- blocare salariu (oriunde te vei angaja) si astfel salariul se va duce la banci pana vei achita toate datoriile cu tot cu dobanzi...

- toate bancile nu iti vor mai da niciodata credit

- dobanda la valoarea datorata va creste din zi in zi de x ori (dupa expirarea termenului dobanda se calculeaza pe zi) astfel ca vei ajunge sa dai milioane de euro din salariul tau la banci (firma e obligata sa transfere banii la ei in banca altfel are firma probleme cu autoritatile)

- in caz de accidente sau furt sau orice are legatura cu statul sau cu spitalele va trebui sa scoti bani din buzunar ca sa platesti spitalizarea sau asigurarile pentru ca nimeni nu va plati in locul tau (bancile nu vor permite)

- nu vei putea pleca din tara pana nu achiti toate datoriile (asta dupa ce te dau bancile in instanta pentru rau platnic)

- nu iti vei putea face niciodata firma pe numele tau (bancile iti vor confisca toate activele si pasivele firmei pana la achitarea datoriilor)

- vei avea o viata de calvar :)

Ca idee, bancile niciodata nu ies in pierdere, au firme care se ocupa de recuperarea datoriilor si aceste firme au personal specializat (firme de avocati, firme de contabili, firme de detectivi pentru urmarirea rau platnicilor, etc... si pot sa iti faca viata neagra fara sa le poti face nimic)

de aici pana la inchisoare nu e decat un pas, totusi interesul lor nu e sa te bage in inchisoare ci sa iti faca viata neagra pana la recuperarea datoriilor... (iar cu dobanda de 5% pe zi nu stiu daca vei mai apuca batranetile)

Link to comment
Share on other sites

Nu incurajez munca ca ii de cacat ... DAR nu prea vad sperante pentru tine; daca pui aici intrebari de astea n-ai decat o sansa LA MUNCA NU LA INTINS MANA ...pe simplu motiv ca nu te duce capu' la altceva ....

Hai pa ...

pana la varsta asta am facut 3 realizari pe cont propriu neavand parintii langa mine:

1. am terminat 1 liceeu si am luat un BAC nu ma ajuta dar pt mine e o realizare

2. am vrut permis m-am descurcat pana l-am luat

3. am vrut masina m-am chinuit sa o iau toate pe capul si spatele meu fara 1leu de la vreo ruda mai ales parinti.

Daca ai fi avut capul meu cred ca te-ai fi pupat in pulica si sa nu stai sa le ceri la ai tai bani sa te duci in oras cu baietii ca doar esti baiat de baiat nu?! Asa ca daca puteai sa dai un raspuns la subiect aveai tot respectul din partea mea pentru ca ma ajuti cu o informatie, dar daca te dai drept filozof p`aici prin fata mea crede-ma ca la 3 randuri care le-ai scris nici sa imi iei guma de pe talpa de la adidas nu te las sa mi-o iei :* asa ca peace man! D`aia s-a umplut tara de smecheri pentru ca toti sunt ca tine ;)

ps: explicare termen "baiat de baiat".----- Cum se numeste copilul (cazul in care este baietel) acelor parinti care sunt amandoi de sex masculin?! (baiat de baiat)

ps2: stiu am greseli de ortografie ... dar cel putin nu ma dau drept altcineva!

Link to comment
Share on other sites

pana la varsta asta am facut 3 realizari pe cont propriu neavand parintii langa mine:

1. am terminat 1 liceeu si am luat un BAC nu ma ajuta dar pt mine e o realizare;

2. am vrut permis m-am descurcat pana l-am luat

3. am vrut masina m-am chinuit sa o iau toate pe capul si spatele meu fara 1leu de la vreo ruda mai ales parinti.

Daca ai fi avut capul meu cred ca te-ai fi pupat in pulica si sa nu stai sa le ceri la ai tai bani sa te duci in oras cu baietii ca doar esti baiat de baiat nu?!

=)) =))

Nu-mi bat capu sa-ti raspund ... asculta - pune mana si munceste - nu te duce capu la furat (eventual doar ceva gainarii de 2 lei )

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce iti trebuie , buletin fals, ti-am facut eu unul.

2d0c1dy.jpg

de ce mereu toti cacatii trebuie sa se faca prezenti?! cum esti tu un cacat in nefiinta ai dorit sa ridici o manuta sus sa zici si tu ceva :*

ok rog un moderator sa inchida topicul.

Tin sa multumesc urmatoarelor persoane:

Birkoff

skizZ

madax12345

crs12decoder

ENCODED

J

DuTy^

benny_loppa

yceman

care mi-au raspuns la ce doream iar celorlalti (redox & 1337 ) Parazitii-De ziua ta :X

-------

Te uiti in pi*da precum cainele`n friptura,

Te plangi ca nimeni nu te vrea,

Hai vino`ncoa,

DA,DA SA SUGI P**A DE ZIUA TA !

Link to comment
Share on other sites

La faza cu credit=puscarie....e cam greu.

Totul depinde DE CONTRACT. Daca scrie acolo, CLAR...ca neplata datoriilor fata de creditor, prin bani sau confiscarea de bunuri materiale duce la incarcerare, atunci te doare fix la 2 metri in fata pulii. Eu am facut o descoperire de card, destul de importanta....desi stiam ca voi fi concediat. Am platit 2 luni....si firma m-a dat afara (nu din cauza creditului). Nu am mai platiti nimic.....si s-au intamplat urmatoarele:

1) orice suma intrata in cont ,pe numele meu, la banca respectiva....e ste depozitata in contul datoriei.

2) Au incercat sa faca si la alte banci...dar le-am dat muie. ESTE ILEGAL SA SE ATINGA DE ALTE CONTURI CARE NU APARTIN BANCII UNDE AM FACUT CREDIT.

3) Executare silita......au supt pula...ca le-am dat o matura...un mouse si o tastatura....ca doar alea erau pe numele meu.

3) Personal, nu mai pot face alte credite......

4) AM RAMAS CU BANII.

Nu incurajez genul asta de actiuni aspura bancilor, dar faza cu credit=puscarie...mi se pare exagerata. Acum depinde si de CANTITATEA de bani pe care o iei.

Cacat, eu am luat 5000 RON.....dar sunt aia care iau 500.000....banca se uita mai inai la ei, apoi la amartul de eu.

Link to comment
Share on other sites

ce nu am observat in lista:

nu mai poti avea cont la alta banca pe numele tau. Statul daca vrea sa iti puna poprire pentru niscaiva datorii la sanatate iti stoarce toate conturile pana ii gaseste, cu o simpla instiintare (patit). Poate bancii ii va fi la fel de usor sa o faca daca ai vreun ban pe vreun card la vreo alta banca daca ar deschide proceduri de recuperare.

Puscarie nu, nici prostituatele cu amenzile lor nu au probleme. Dar e mai nasol sa ajungi sa nu mai ai voie sa ai nimic in posesie cu numele tau.

Link to comment
Share on other sites

Vei fi dat in judecata, fiind major ai drepurile tale, iti iei un avocat bun(il platesti cu jumate din bani luat de la banca(daca se va ajunge acolo)) sa poti scapa cu libertatea. Dupa care trebuie sa platesti cheltuilelile judecatoresti. Venitul fiind zero, asta este doar daca primesti inprumutul bancar la 6 luni de angajare, dar eu stiu ca fara girant nu poti.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, vad aici o gramada de post-uri, deci..un topic de interes.

O sa fac un scurt review al "afacerii".

1. daca te incadrezi in normele de creditare ale bancii, adica ai un anumit punctaj, aka "scoring" calculat dupa o formula oculta, insa cunoscuta de bnr, si de banca care acorda creditul si descrisa in linii mari de normele descrise aici Basel II: Revised international capital framework

ajustate cu alte variabile ca: varsta, venit, studii, loc de munca, vechime in munca, functia indeplinita (conform cu COR, descris aici Ministerul Muncii, Familiei ?i Protec?iei Sociale si asta actualizat), angajator (CUI, date luate de pe mfinante.ro, cod caen angajator, date bilant, date declaratii, locul in care domiciliezi, etc) banca te considera eligibil pt un credit

2. folosind ca identificator, cere "istoricul" tau de la biroul de credit, mai multe informatii aici Acasa

3. astia genereaza (automat) un raport denumit "Situa?ia

Link to comment
Share on other sites

@Bebe. Poti sa faci asta dar trebuie sa urmezi multi pasi pana sa ai u

n plan facut cu cap si sigur, cum zice "Planul facut inainte intotdeauna merge prost" eh, nu e chiar asa daca il faci cu cap.

Eu zic sa intrebi sau sa cauti informatii de la politia de rutiera pana la judecatori (politia de rutiera, sunt sigur ca in tara nu o sa ai loc de aceea informeaza-te si in partea asta, nu te oblig dar zic ca merita). Google iti e mereu prieten si iti deschide protile in toate (O cautare pentru fiecare in parte te costa mult si iti e de folos).

Cat despre pedeapsa nu prea ai ce sa patesti ... te intimideaza cu tot felu de scrisori, dupa catva timp de da pe mana

agentiilor de recuperare credite.. si dupa 5 sau 3 ani se anuleaza tot (eu asa stiu)

Cum spunea si Einstein "Important este sa nu te opresti din a-ti pune intrebari." ghideaza-te

Si lasa fraierii astia frustrati care daca ceri ceva idei ei iti baga reply arogant de mare smecher (cum sunt aia 2, posturile lor pe care le-am citit).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...