Jump to content
ZeroCold

Dumnezeu vs. stiinta

Recommended Posts

nexus200, al treilea razboi mondial e inceput de mult baiat. Si daca tot esti asa fanatic aminteste-ti ca cel mai fundamental drept e libera alegere. Astfel, fiecare alege ,sau nu, sa isi posteze "gandurile strofocate" . Normal ca s-au futut intre ei, notiunea de incest a aparut tarziu in societate. Voi astia de va dati mari credinciosi, cititi vechiul testament intai si apoi veniti sa spuneti ce si cum e treaba cu dumnezeu si crestinismul. Peace ;).

Link to comment
Share on other sites

nexus200, al treilea razboi mondial e inceput de mult baiat. Si daca tot esti asa fanatic aminteste-ti ca cel mai fundamental drept e libera alegere. Astfel, fiecare alege ,sau nu, sa isi posteze "gandurile strofocate" . Normal ca s-au futut intre ei, notiunea de incest a aparut tarziu in societate. Voi astia de va dati mari credinciosi, cititi vechiul testament intai si apoi veniti sa spuneti ce si cum e treaba cu dumnezeu si crestinismul. Peace ;).

N-ai ce vorbi cu astia... nu ai chiar... astia gen nu vad - nu cred! si pacea pe care tu o marturisesti e una falsa , de proportii uriase, de pamflet de cacat vedem noi cand se va ridica adevarata pace ce pace mai vestesti tu...Si cu al 3-lea razboi mondial de care zici tu e o porcarie, vedeti pe la tv si prin site-uri de cacat din sua toate prostiile si gta. Ma omul atat asteapta, sa gaseasca asa cv. sa creada ca prostu ca sa aiba frau liber la toate S and G de care vb in posturile anterioare si quote-ul lui d*Q in ultimul sau post.

@sandabot: omule pentru ce zici dai seama

@d*****q: daca vrei argumente da-mi mp, sunt n argumente , unde sa le postez?{Si poate tu esti daca respingi acuzatiile in modul asta;) }

"All religions, arts and sciences are branches of the same tree."

Albert Einstein

Ma nene de unde stii tu ca aia a spus Einstein? Poate cartile sunt modificate. La asta nu te-ai gandit? Astazi ni se da ce sa citim! Daca vrei informatie reala gasesti in bibliotecile alea inchise de pe timpul lui Ceausescu.

Edited by nexus200
Link to comment
Share on other sites

neinteresant, neinteresant, vad aceleasi clisee si aceleasi stereotipuri de fiecare data in topicuri de genul, abia puteti avea grija de voi ca oameni dar in schimb va aruncati sa filosofati subiecte si sa va convingeti intre voi in timp ce sunteti ridicol de slabi documentati si trageti concluzii pripite pe baza unor interpretari gresite s.a.m.d.; sunt convins ca unui user de aici nu nu ii pasa de ce s-a postat pana acum si indiferent ce ar vedea, 99% ar ramane la parerea lui initiala pentru ca omul pus fata in fata cu o greseala care trebuie sa o recunoasca apeleaza la tot felul de subterfugii logice incat sa isi dea tot lui dreptate

Link to comment
Share on other sites

N-ai ce vorbi cu astia... nu ai chiar... astia gen nu vad - nu cred! si pacea pe care tu o marturisesti e una falsa , de proportii uriase, de pamflet de cacat vedem noi cand se va ridica adevarata pace ce pace mai vestesti tu...Si cu al 3-lea razboi mondial de care zici tu e o porcarie, vedeti pe la tv si prin site-uri de cacat din sua toate prostiile si gta. Ma omul atat asteapta, sa gaseasca asa cv. sa creada ca prostu ca sa aiba frau liber la toate S and G de care vb in posturile anterioare si quote-ul lui d*Q in ultimul sau post.

@sandabot: omule pentru ce zici dai seama

@d*****q: daca vrei argumente da-mi mp, sunt n argumente , unde sa le postez?{Si poate tu esti daca respingi acuzatiile in modul asta;) }

Ma nene de unde stii tu ca aia a spus Einstein? Poate cartile sunt modificate. La asta nu te-ai gandit? Astazi ni se da ce sa citim! Daca vrei informatie reala gasesti in bibliotecile alea inchise de pe timpul lui Ceausescu.

ti-ai dat singur 3 palmi..deci daca cartile pot fi modificate=>>i biblia poate fi un cacat facut pentru a propaga idei futute si povesti ale unor bolnavi de psihoza(probabil) care discutau cu "fiinte superioare".

Link to comment
Share on other sites

ti-ai dat singur 3 palmi..deci daca cartile pot fi modificate=>>i biblia poate fi un cacat facut pentru a propaga idei futute si povesti ale unor bolnavi de psihoza(probabil) care discutau cu "fiinte superioare".

Omule am spus mai departe inca ceva... daca nu citesti : dute la o biblioteca veche,inchisa unde mai sunt carti nemodificate, ia o biblie si analizeaza motamo fiecare cuvant din cea din biblioteca cu a ta. Si atunci mai vorbim...

L.E. : ai grija la ortografie... si mai lasa discutiile fine, dute pe la scoala putin...

Link to comment
Share on other sites

Cititi ,,si totusi Biblia are dreptate" de Werner Keller si o sa vedeti ca, multe dintre evenimentele biblice pot fi incadrate in istorie.

In cele multe milioane de ani de existenta a "lumii" as zice ca evenimentele incadrate in istorie sunt coincidente. Informatic vorbind, sunt doar niste coliziuni. :))

Dragut articolul!

Link to comment
Share on other sites

Coliziune esti tu analfabetule.

L.E.: Mai si razi ca: nu spun cn....

Mai bine puneti ceva care este special conceput pentru un astfel de forum
daca nu citesti : dute la o biblioteca veche,inchisa unde mai sunt carti nemodificate

Trebuia sa lasi spatiu dupa un semn de punctuatie, dar hai ca o iert.

In primul rand, eu nu te-am atacat. Mi-am spus frumos parerea fara sa jignesc pe cineva.

Tu te dai mare credincios si faci figuri pe aici, acum te intreb eu: voi credinciosii in dumnezeu sunteti toti asa rai, sau tu esti ca "nu spun cn...." (mai special)?

Link to comment
Share on other sites

nexux200. Sincer... ma amuz foarte tare pe seama ta. Daca ai fi fost cat de putin atent ai fi vazut ca, primul meu reply in acest topic se rezuma la un nume "Nassim Haramein" . Sunt perfect constient ca e foarte greu sa dai un search pe google, dar lasand asta deoparte vreau sa iti spun ca imi este mila de tine. Nu stiu ce varsta ai, sau ce IQ si nici nu ma intereseaza, doar nu-mi respiri portia de aer. In schimb stiu cel putin un lucru despre tine, in toata viata ta nu ai fost nici macar 1(una) secunda fericit. Astfel, din punctul meu de vedere esti demn de mila. "Ferice de cei saraciiii cuuu duhuuull, caaacii aaa looor fi-vaaa Imparatiiia Ceeerurriiilor!!!.

P.S. Treci pe green frate, invata cuvinte noi , ex. psihedelic , enteogen, ayahuasca,L.S.D. , iboga si poate nu o sa mai fii asa inversunat. Pana atunci iti recomand -Efectul canar-http://vimeo.com/21074930 , personajele negative din film iti vor placea 100% , doar iti seamana (sunteti la fel de "credinciosi" ). Peace ;) .

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa lasi spatiu dupa un semn de punctuatie, dar hai ca o iert.

In primul rand, eu nu te-am atacat. Mi-am spus frumos parerea fara sa jignesc pe cineva.

Tu te dai mare credincios si faci figuri pe aici, acum te intreb eu: voi credinciosii in dumnezeu sunteti toti asa rai, sau tu esti ca "nu spun cn...." (mai special)?

eu nu sunt rau tu esti ca vii cu astfel de afirmatii, eu am datoria sa estompez asa ceva.

@ ripoff : dumnezeul de care afirma pavel corut este satana. Si daca a folosit acest cuvant pt a desemna o fiinta cazuta este pacatul lui!

L.E:Stiu ca iau report pt infractiune dar nu pot suporta asa ceva!

@ eu0800 : in aceste momente nu pot tace! si la fel cum au fost considerati si altii, ma considera-ti si pe mn. asa ca nu ma intereseaza parerea voastra despre mine.

@ root_prime: citeste biblia ortodoxa nu porcariile despartite la 1054!

L.E: Observ ca se cam face caterinca pe baza posturilor mele dar mai cititi si voi si altcv ortodox inafara de bibliile de la chioscul de ziare sau alea cu poze.

@ beaubere:1. ''marii exploratori'' sunt Apostolii.

2. Iisus Hristos nu inviase inca pentru a se putea face cunoscuta credinta acelor popoare.

Edited by nexus200
Link to comment
Share on other sites

Hai ca am facut destul offtopic. Nu zic, doar spun sa-ti revizuiesti atitudinea.

Ne faci pe toti analfabeti si ne corectezi, poate ar fi cazul sa te uiti prin postarile tale anterioare.

Eu nu sunt rau pentru ca-mi exprim parerea; din cate imi aduc eu aminte avem dreptul sa ne alegem sistemul de credinte / religia.

De-a lungul anilor s-au purtat nenumarate razboaie in numele religiei, cate s-au purtat in numele stiintei? Cate s-au purtat datorita stiintei? Daca sunteti complet impotriva stiintei, de ce o folositi pentru a face rau?

De mai sus as vrea sa se inteleaga faptul ca noi, oamenii de stiinta cu putina credinta in supranatural / fantezie, suntem mult mai pasnici decat fanaticii religiosi.

Si din moment ce nu provocam durere in mod voit, as spune ca suntem mai buni. Dar bunatatea e relativa la voi, nu la univers.

Peace! (cum zicea cineva mai sus)

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Deci, sa lamurim clar cateva probleme. Eu ma ocup si de terapii, si am multe tangente cu aceste lucruri. Daca vreti sa-mi sariti in cap ca gresesc, aduceti argumente SOLIDE.

1. Bing Bang-ul

Teoria big bang-ului a aparut undeva prin anii '60 ca sa poata sa existe o explicatie logica pentru cum am aparut. Cum se poate sa existe acolo o molecula care sa contina toate elementele din univers si apoi sa faca poc si sa aparem noi. Si daca a existat acea molecula, cum de nu s-a anulat cu antimateria, care s-a dovedit stiintific ca exista?

2. Teoria lui Darwin

Teoria evolutionista a lui Darwin e de asemenea aiurea. Se stie ca exista o veriga lipsa, dar cum de s-au descoperit toate celelalte verigi? Stiinta a evoluat mult, nu se poate sa nu fi existat macar un schelet al acelei verigi lipsa si sa nu fie descoperit.

3. Adam si Eva

Adam si Eva au trait aproximativ 900 de ani, ne spune si Vechiul Testament. In acest timp au avut multi copii. Stiu ca vi se pare imposibil acest lucru, dar strastrabunicii nostri traiau peste 100 de ani, iar acum noi traim 70-80 de ani. De ce? Pentru ca hrana pe care o mancam si apa (a se citi cola) pe care o bem sunt pline de chimicale.

4. Exista suflet?

Cu siguranta multi dintre voi ati auzit ca sufletul are 2-3 grame. Acest lucru a fost demonstrat de Eugen Macovschi, un academician roman. Ce inseamna asta? Inseamna ca sufletul exista. Cititi teoria biostructurala.

Sunt foarte multe lucruri de discutat, dar macar atat sa intelegeti.

Link to comment
Share on other sites

1.Omule daca tu prin a mustra o faradelege intelegi altceva e treaba ta, eu si ortodoxia nu suntem fanatici poate ereticii sau n...

2.Normal ca voi oamenii cu cip-urile sunteti mai pasnici pt ca aveti pacea demonica.

3. Eu va las dar treaba voastra, mai vorbim prin Aprilie...

Link to comment
Share on other sites

Deci, sa lamurim clar cateva probleme. Eu ma ocup si de terapii, si am multe tangente cu aceste lucruri. Daca vreti sa-mi sariti in cap ca gresesc, aduceti argumente SOLIDE.

1. Bing Bang-ul

Teoria big bang-ului a aparut undeva prin anii '60 ca sa poata sa existe o explicatie logica pentru cum am aparut. Cum se poate sa existe acolo o molecula care sa contina toate elementele din univers si apoi sa faca poc si sa aparem noi. Si daca a existat acea molecula, cum de nu s-a anulat cu antimateria, care s-a dovedit stiintific ca exista?

O molecula? Toate elementele din univers? Tu întâi îmi presupui teoria big-bangului adev?rat? (c? tot universul era concentrat într-un punct) apoi îmi vorbe?ti de antimaterie (care aia unde era?).

?tii c? soarele nostru transforma Hidrogenul în Heliu. ?i nu numai asta face? Aceast? problem? (cum au ap?rut toate materiile din univers) a fost rezolvat? de zeci de ani.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
O molecula? Toate elementele din univers? Tu întâi îmi presupui teoria big-bangului adev?rat? (c? tot universul era concentrat într-un punct)

Se numeste reducere la absurd.

apoi îmi vorbe?ti de antimaterie (care aia unde era?).

Spune-mi tu unde era in momentul big bangului.

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt rau tu esti ca vii cu astfel de afirmatii, eu am datoria sa estompez asa ceva.

@ ripoff : dumnezeul de care afirma pavel corut este satana. Si daca a folosit acest cuvant pt a desemna o fiinta cazuta este pacatul lui!

L.E:Stiu ca iau report pt infractiune dar nu pot suporta asa ceva!

@ eu0800 : in aceste momente nu pot tace! si la fel cum au fost considerati si altii, ma considera-ti si pe mn. asa ca nu ma intereseaza parerea voastra despre mine.

@ root_prime: citeste biblia ortodoxa nu porcariile despartite la 1054!

L.E: Observ ca se cam face caterinca pe baza posturilor mele dar mai cititi si voi si altcv ortodox inafara de bibliile de la chioscul de ziare sau alea cu poze.

@ beaubere:1. ''marii exploratori'' sunt Apostolii.

2. Iisus Hristos nu inviase inca pentru a se putea face cunoscuta credinta acelor popoare.

Nu te supara ca te intreb, dar de unde stii tu ca religia ortodoxa e "cea buna"? Ca sa iti zic sincer, eu sunt undeva la mijloc: nu-s fanatic religios, nu pot zice ca nu cred in Dumnezeu, dar nici nu pot afirma ca sunt cel mai mare crestin, si nu cred ca voi fi vreodata. Uite, spre exemplu am fost ieri la biserica, si am auzit o afirmatie de genul asta in timpul predicii "...blablabla...atunci s-au sfintit apele; apa catolicilor s-a stricat, iar cea a ordodocsilor nu, astfel putand fi bauta". Era o afirmatie de genul asta, n-o mai tin minte exact. Nu stiu de ce, dar am auzit lucrul asta si am plecat cu un gust amar de la biserica. Probabil daca nu statea preotul si dupa slujba sa sfinteasca apa, ma duceam la el sa il intreb ceva legat de subiectul asta. (dar nah, n-am mai avut rabdare sa stau). Nelamurirea mea e asta: de unde naiba stie cineva care e cea mai "buna" religie? (aka religia "suprema"). De unde stiti voi ca e ortodoxismul, si nu budismul sau catolicismul, sau alta religie? (nu ma refer la alea ale pocaitilor, ca sunt prea multe).

Cand eram mai mic eram mai credincios, dar o data cu varsta mi-a mai venit si mintea la cap. In plus cred ca datorita profesorilor de religie din scoala generala si din liceu am inceput sa imi dau seama ca multe chestii sunt inventii. Pe profa de religie era sa o iau la palme semestrul trecut cand am auzit ce aberatii spune, legate de persoanele "bolnave" (gen cu cancer), dar m-am rezumat doar la a ma lua la cearta cu ea, ca deh'...mai trebuie sa rezist doar un semestru.

Spune-mi tu unde era in momentul big bangului.

Hai sa o reformulam si altfel: unde eram/erau multii altii de aici de pe forum la venirea lui Iisus pe Pamant?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...