Jump to content
deserty

Cat costa ?

Recommended Posts

Scriptul inca nu este terminat complet.

Este vorba despre un catalog online pentru elevi, unde se pot gasi note, absente, etc.

Medile se calculeaza automat, statisticile absentelor la fel.

Mai trebuie facut doar panoul de control pentru a putea fi introdusi elevi noi, note, etc.

Intrebarea mea este cam cat ar costa un asemenea script ?

Catalog Scolar Virtual | Login

user : razvan

pass : razvan_parola

Optiunea de schimbare a parolei este dezactivata momentan.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca ar face vreo 10 milioane, insa am o sugestie: reprezinta datele si sub forma de grafic - sunt mult mai usor de urmarit, comparat si retinut ( nr de absente dintr-o saptamana, evolutia notelor la o materie, etc.)

Nu face 10 milioane, face vreo 3, ai sansa sa scoti chiar bine daca esti firma, plata in fiecare an, o suma modica si incerci sa atragi cat mai multe scoli, licee

Link to comment
Share on other sites

benny_loppa am incercat ce spui tu, dar am lasat-o balta. Am oferit si personal care sa se ocupe de baza de date, firma, operatori licentiati in date cu caracter confidential. Degeaba, poate si zona unde am incercat e de rahat. O sa incerc sa il termin si o sa-l scot spre vanzare.

Link to comment
Share on other sites

In majoritatea scolilor exista soft de "catalog virtual" (modul AEL) dar... nimeni nu il foloseste. E greu sa convingi profesorii sa "faca munca de 2 ori" plus ca inca mai exista generatii de profesori care nu stiu sa utilizeze calculatorul decat la maxim un tabel excel, iar angajarile de personal sunt blocate. Daca vrei sa vinzi soft pt invatamant iti recomand sa il prevezi cu modul de import din BDNE, AEL precum si export pentru aplicatia de BAC si admitere liceu, deoarece nimeni nu va agrea sa introduca 1-2k elevi in n aplicatii.Pentru orar, in scoli exista licenta de aScOrare (functioneza independent dar si ca modul AEL ) si iarasi ca o parere personala, daca ar trebui sa aleg o aplicatie as dori ca orarul sa fie importat din aplicatia cu care il generez. Din ce stiu in viitorul apropiat se va implementa si sistem de "pontaj" pentru elevi dar nu stiu de unde se vor scoate banii necesari (la un liceu de 1k elevi costurile estimate sunt de 7-8 k EUR pentru hardware la care se adauga si costuri software, dar acestea vor fi suportate de parinti //ma refer la posibilitatea parintilor de a primi informatii prin email de "statusul" odraslei ).

Edited by jojo123
Link to comment
Share on other sites

Scolile si liceele din orase sunt saturate cu oferte de cataloage online. Daca iti prezinti proiectul unei unitati, directorul o sa-ti multumeasca si o sa te sune el. Ca sa atragi clienti trebuie sa vii cu design simplist, clar, eficient, usor de folosit, cu functii interesante pe care nu le ofera competitia si cu tarifuri mici, pe care o sa le cresti in timp, abia atunci cand clientii depind de serviciile tale. E greu, ti-ai ales o piata aglomerata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...