Jump to content
sulea

vip sau riscare ban pe forum

Recommended Posts

propusesem un challenge despre o problema data la un interviu google aici: https://rstcenter.com/forum/48856-problema-data-la-interviu-google.rst

m-am gandit la un joc pe aceasta tema, de unde unii pot ramane fara cont, altii pot castiga vip, iar simpli spectatori pot analiza sau trage concluzii despre multe chestii de tactica, intuitie, startegie, management etc

deci jocul consta in urmatoarele: se aleg random 5 useri din mai multi inscrisi. ei vor fi cei 5 pirati. tot random li se atribui rangul. ei trebuie sa respecte regulile problemei de la google, insa vor fi si cateva modificari pt a simula importanta voturilor:

-piratii care au 0 bani dupa ce un scrutin de vot va trece ca 'aprobat', vor fi banati de pe forum

-piratul care este aruncat de pe punte dupa ce un scrutin de vot este 'NEaprobat', va fi banat de pe forum

-dupa ce trece un scrutin, piratilor ramasi li se vor reatribui ranguri random, pt a incepe urmatorul scrutin

-piratul care ajunge primul la suma cumulata de 100 galbeni in urma scrutinelor, va castiga vip

-daca in urma ultimului scrutin 2 sau mai multi pirati au peste 100 galbeni, doar cel cu suma cea mai mare va castiga vip

-daca toti piratii au sume egale de 100 sau mai mult, 3 dintre ei vor fi banati aleator

-daca toti piratii supravietuiesc si ultimului scrutin, neavand sume egale de bani, cel cu suma cea mai mica va fi banat

deci cam astea ar fi regulile. daca mai este vreo propunere de imbunatatire, e binevenita

acum cateva lucruri de forma: va fi nevoie de un coder php, va crea un script unde se vor conecta cei 5 pirati, toti trebuind sa fie online. NU se va afisa numele piratilor, NU se vor afisa cantitatile individuale de aur, ci doar modul cum lider din acel moment imparte banii. vor fi 2 butoane: 'accept' si 'nu accept'

exemplu: eu sunt piratul nr 3 in primul tur de scrutin. imi va afisa pe ecran:

=======================

p1 p2 p3 p4 p5

gold curent: 0

piratul1 a impartit astfel: 20 30 50 0 0

'accept' / 'nu accept'

=======================

eu voi apasa accept. din fericire pt mine au acceptat si piratii 1 si 2, asa ca scrutinul s-a incheiat 'aprobat'

in urma acestui scrutin, piratii 4 si 5 au acumulat 0 galbeni. ei vor fi scosi din joc si banati de pe forum.

vom continua cu scrutinul nr 2, pt ca nimeni nu a ajuns la 100 galbeni. se aleg aleator rangurile piratilor ramasi. mi se va atribui rangul 1. mi se va afisa pe ecran:

========================

p1 p2 p3

gold curent: 50

imparte banii:

'accept'

========================

eu acum la impartre banii voi scrie cum voi imparti eu banii: 80 10 10, si apas 'accept'

ceilalti voteaza si ei, insa scrutinul se incheie NEaprobat, deoarece ceilalti au votat impotriva. deci eu voi fi aruncat de pe bord, voi fi banat pe forum, iar batalia se va da intre ceilalti 2 pirati. NU se va face random de ranguri, deoarece scrutinul s-a incheiat NEaprobat. deci urmatorul pirat in rang va face propunerea urmatoare

ok. sper ca am fost destul de clar, si sper ca nu am plictisit

stiu ca este ceva de munca la script, eventuale securizari, insa eu ofer 10$ celui care face scriptul. poate mai ofera si altii si se strang ceva banuti

este necesar ingaduirea de catre administratori a unui asemenea joc, ei au puterea de a acorda vip si de a bana. deci inainte ca cineva sa se apuce de script, ar fi bine daca administratorii si-ar spune cuvantul

-pentru a face jocul interesant, pot participa userii mai vechi de 1-2 ani SI cu peste 100 posturi. deci nou-venitii nici sa nu spere ca vor intra pt vip

-eu nu voi participa pt a inlatura orice fel de insinuare

-daca sunt doritori, jocul s-ar putea tine saptamanal

-ar fi bine sa fie si o limita de aprox 30 secunde in care un pirat poate vota. daca se depaseste aceasta limita, el este deconectat si banat de pe forum, si se va trece la scrutinul urmator reatribuind ranguri aleatoriu celor ramasi

-dupa incheierea jocului, se vor publica numele celor care au participat, castigatorii, banatii, precum si modul in care a decurs jocul, in sensul ca la turul 1 impartirea si voturile au fost:

ion vasile sulea pulea gheorghe
20 20 30 [COLOR="#FF0000"]0[/COLOR] [COLOR="#FF0000"]0[/COLOR]
DA DA DA NU NU

la turul 2 a fost:

sulea ion vasile
80 10 10
DA NU NU

etc etc

sper ca ati inteles ideea

*pt prima editie a jocului, pt a atrage si a exemplifica mecanismul, userii pot participa fara teama banarii. deci vor concura pt un premiu vip fara eventuale riscuri

Link to comment
Share on other sites

Suna interesant. Sa vedem acuma care user mai vechi de 1 an este dispus sa-si piarda contul.(nu ca ar fi greu sa-si faca altul)

M-as fi gandit la alt tip de miza, bani de exemplu. Cotizeaza toti care vor sa participe si fiecare castiga dupa cum s-a descurcat.

edit: chiar sa-i dam vip pentru ca a avut noroc sau s-a descurcat nu poate insemna neaparat ca a facut destule pentru forum ca sa merite acest rang. Analog cu banatul, nu vrem sa alungam pe cei care mai fac cate ceva.

Mai degraba am putea implementa un sistem de rep points special pentru joc, fiecare punct costa o anumita suma, cand pierde i se retrag punctele, iar castigatorului i se aduna.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Suna interesant. Sa vedem acuma care user mai vechi de 1 an este dispus sa-si piarda contul.(nu ca ar fi greu sa-si faca altul)

M-as fi gandit la alt tip de miza, bani de exemplu. Cotizeaza toti care vor sa participe si fiecare castiga dupa cum s-a descurcat.

propun pentru inceput suma sa fie mica, sa isi permita oricine sa joace, ceva la modu 1-2 usd...

Link to comment
Share on other sites

edit: chiar sa-i dam vip pentru ca a avut noroc sau s-a descurcat nu poate insemna neaparat ca a facut destule pentru forum ca sa merite acest rang. Analog cu banatul, nu vrem sa alungam pe cei care mai fac cate ceva.

totul depinde de dorinta de a ajunge cat mai sus a unui individ, si cat de mult este dispus sa riste (exact ca problema cu piratii). nu forteaza nimeni pe nimeni sa participe la joc. participand si dorind sa ajungi mai sus, iti vei asuma unele riscuri

acela care 'mai face cate ceva pt forum', se va gandi singur ce ar putea sa se intample cu el, va lua aceste decizii punand in balanta riscurile la care se supune. fiecare om e liber sa aleaga

de premiat il premiezi pe acela ce da dovada de curaj inscriindu-se, si este si un bun strateg/manager, si, de ce nu, are si putin noroc. aceste calitati avute de userii vechi cu posturi, sunt demne de un premiu vip, zic eu

Sa me jucam cu banurile ?

In viata reala ai munci sa ai un statut si o sa dai statutul ala pe o sansa 50% de a deveni un om important si 50% sa ajungi la inchisoare ?

niciun user nu este obligat sa participe. inscrierea se face benevol. (get rich or die trying)

poate fi catalogat si ca un experiment social. mai mult, propuneam ca la prima editie sa nu se lase cu banuri, ci doar cu premii :)

Edited by sulea
Link to comment
Share on other sites

Nu m? poate nimeni opri s? ajung s? cresc ?ansele de câ?tig intrând cu 7 conturi deodat?.

Nu mi se pare o idee bun?. Presupun c? intri tu ?i prime?ti ban. Î?i faci cont cu sulea1 sau alt pseudonim cât s? nu te mai ?tim deloc? Dac? faci altul banul este degeaba, deci inutil concursul, pentru c? are continuare doar dac? se prime?te vip.

poate mi-a sc?pat ceva, dar în mare asta am în?eles.

Link to comment
Share on other sites

Nu m? poate nimeni opri s? ajung s? cresc ?ansele de câ?tig intrând cu 7 conturi deodat?.

Nu mi se pare o idee bun?. Presupun c? intri tu ?i prime?ti ban. Î?i faci cont cu sulea1 sau alt pseudonim cât s? nu te mai ?tim deloc? Dac? faci altul banul este degeaba, deci inutil concursul, pentru c? are continuare doar dac? se prime?te vip.

poate mi-a sc?pat ceva, dar în mare asta am în?eles.

-ti-au scapat multe. in primul rand se pot inscrie doar cei cu vechime (minim 1 an) si cu minim 100 posturi - limitele pot creste

-nu poti intra cu 7 conturi deodata, deoarece doar 5 conturi pot intra deodata (se aleg din mai multe conturi inscrise, toate respectand regula de mai sus)

-daca iti faci alt cont cu sulea1, iti vei pierde vechea identitate, deci va fi un cont nou, ce va trebui sa-l 'cresti' pt a ajunge la reputatia pe forum pe care o aveai cu vechiul cont

Link to comment
Share on other sites

?tiu persoane care au m?car 3 conturi de minim 1 an.

dar au si posturi indeajuns pe acele conturi? daca da, inseamna ca pot avea personalitati multiple sa spunem asa, deci vipul tot uneia din acele personalitati ii va reveni.

pe de alta parte ideea cu facutul conturilor pt joc pica. este spus destul de clar ca trebuie sa ai minim un an SI minim 100 posturi

N-a? jucat alba neagra pe contul meu, cu atât mai pu?in dac? este de 1 an.

poate sunt altii ce si-ar asuma unele riscuri. vorba aia, risti si castigi ;)

reputa?ia r?mâne aceea?i, c? oricum vei zice c? e?ti vechiul sulea

daca iti spun ca sunt vechiul ceausescu, ma crezi? nu ar trebui sa dovedesc? nu ar trebui sa 'muncesc' iara contul?

Link to comment
Share on other sites

da, au posturi destule ?i pu?in conteaz? pe care personalitate prime?te vip, ci conteaz? c? îl are. scopul este atins.

g?sesc eu chestii s? v?d dac? chiar e?ti cel vechi. :)

m? opresc aici, de?i eu nu v?d ceva viabil în acest concurs.

continua?i cei care ave?i ?i alte p?reri, c? poate sunt ?i oameni de acord. spor.

Link to comment
Share on other sites

oricum n-am un an de când este contul. Join Date: Dec 2011. :))

Mincinosule :)))

LE: True, cam fara rost VIP dat pentru un asemenea joc :|

De ban nu vorbesc, cei care si-au facut o reputatie pe acest forum, n-au nevoie de un cont la care sa scrie Post: 9999 si Rep -mega-gigantic. Care-l stiu, il apreciaza, iar care nu...sunt neimportanti.

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...