Jump to content
diablo666

Win8 Will Suck Hardcore!

Recommended Posts

win8 o sa fie o panarama de OS...o sa vedeti..

un sistem de operare construit in proportii de 70-80% pt tablete si T.S.

totul os se va invartii in jurul meniului metro..in rest nimic

Daca microshit tot doreste sa intre si pe piata tabletelor ar fi putut construii 2 OS-uri separate.

cretinii au scos butonul "start" + alte chestii aparent neimportante..atunci cand le ai la indemana.

Tone de scurtaturi "ascunse" pe desktop..recunosc ca pe o tableta ar fi OK dar pe un pc arata cca dracu.

Cand ii vad pe nemernicii aia care imi spun ca meniurile sunt intuitive..imi vine sa arunc pc-ul pe geam.

Mie mia luat 1min. sa intru in my computer/cpanel e ascuns pe undeva(nu am avut rabdare sa intorc tot pc-ul cu curul in sus)

Nu ma credeti??faceti un mic test cu parintii vostrii.

datile un pc cu 7 si un pc cu 8 !

si o sa vedeti cat de practic e noul Windows!

Bine bine..o sa-mi spuneti ca vine cu IE10 si DX12:))...da sunt constient ca va fi mai stabil/sigur/dat in pi.... masii. dar daca e sa vb despre cat de practic va fi, sa cam strica basmul ;)

IE10 mai mult ca sigur va fi disponibil si pe 7.

Astea sunt parerile mele..voi ce spuneti???

cand pronuntati "Windows 8" vi se umple gura de bucurie si simtiti un orgasm?:))cum am vazut la multi copii frustrati cu putza mica.

Pace!

Era sa uit...de ce dracu pe un desktop pc ar exista "Lock Screen" ?? =)))lucrul asta intareste ce am spus mai sus..un OS pt tablete

Edited by diablo666
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Microsoft de la Xp nu a mai scos un OS care sa fie practic, a scos un fail total numit Vista pe care l-a mai imbunatatit si a incercat sa il faca mai frumos numindul Windows 7 iar acum cu Windows 8 va introduce mai multe rahaturi inutile.....asta este motivul pentru care raman eu pe Xp(nu am probleme de incompabilitate, nu am grafica care sa imi manance resurse degeaba).

Link to comment
Share on other sites

Nu e numai interfata, e mult mai stabil. Unu la mana ca merge out of the box pe majoritatea sistemelor adica e functional fara toate driverele. Si overall se simte mult mai stabil.

Astia fani XP ati stat macar o luna pe w7 ca sa comentati? ( si fara rable de-acu 8 ani.. minim 2 gb ram si-un procesor decent dual core )

Link to comment
Share on other sites

Nu e numai interfata, e mult mai stabil. Unu la mana ca merge out of the box pe majoritatea sistemelor adica e functional fara toate driverele. Si overall se simte mult mai stabil.

Astia fani XP ati stat macar o luna pe w7 ca sa comentati? ( si fara rable de-acu 8 ani.. minim 2 gb ram si-un procesor decent dual core )

Am stat creca 4-5 zile pe el pana cand mi-am luat crash nu mai stiu de la ce rahat si l-am schimbat, dupa cum am zis fiecare cu ce OS ii place.

Link to comment
Share on other sites

Tind sa-i dau dreptate lui "phreak",am instalat windows 7 pe desktop ,o varianta preactivata ,deci nu am probleme cu updateurile,l-am updatat la Sp1 si chiar nu a fost nici un fel de problema.Bine acum ce e drept l-am instalat mai mult pentru unele jocuri mai noi, sa vad putin diferenta intre DX9 si DX10...dar nu asta e relevant.

Ce-i drept Xp are unele avantaje cand vine vorba de un CPU,GPU invechit sau mai stiu eu ce componenta mai veche.

Lasand deoparte detatiile interne de programare al unui OS sfatul meu e sa folositi XP,iar ca sa fiu pe tema "windows 8"...ce sa zic, nu o sa fie nimic mai mult decat un OS care il vedem si pe un desktop si pe o tableta sau un smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Excludem ca sunt fan XP Pro... De ce? Imi place simplitatea si nu imi place Aero Peek sau Glass... Sunt in curs de migrare definitiva pe Ubuntu. De la Win 98 SE nu a mai aparut nimic stabil si multumitor overall de la M$ ca XP Pro. Dar se pare ca daca ne uitam pe statisticile oficiale situatia arata cam asa: OS Statistics Se observa ca lumea s-a "desteptat" la "Win7" Microsoft si nu dimineata, abia pe la jumatatea lui 2011. Ma intreb cum o arata statistica neoficiala a celor ce instaleaza copii bullshits modificate de WinXP Pro si 7... Personal urmaresc asa ceva: Ubuntu 11.10 vs Windows 7 – Who Wins? - analysis, Oneiric Ocelot, Operating Systems, Technologgy, Ubuntu 11.1, Ubuntu 11.10, Ubuntu vs Windows, Windows 7, Windows vs Ubuntu - Technically Personal! DELL deja a inceput sa livreze modele cu Ubuntu preinstalat. Iar ce am vazut aici: Adobe Forums: WIN XP PRO vs WIN 7 PRO FOR CS5 si aici: Windows Xp vs Vista vs 7 -32bit Edition E MEMORABIL!

Edited by cybercop
Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte era final build pentru ca l-am instalat de pe cd original, acum nu asta e tema topicului....ce conteaza e ca iara microsoft a scos un OS de rahat, nu l-am testat dar din cate am vazut mie nu imi place acel metro style(nu pare facut pentru pc-uri mai mult pentru tablete)....

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte era final build pentru ca l-am instalat de pe cd original, acum nu asta e tema topicului....ce conteaza e ca iara microsoft a scos un OS de rahat, nu l-am testat dar din cate am vazut mie nu imi place acel metro style(nu pare facut pentru pc-uri mai mult pentru tablete)....

Mai documenteaza-te, abia a aparut beta!

Ca-i cu 5% mai rapid nu se simte daca n-ai un calculator de 2 lei.

Un sistem ieftin la ziua de azi ( 13 milioane ) poate avea peste 4 GB deci xp din start pica dar sa zicem ca ramai in 4gb.. tot nu simti diferenta de viteza.

Total gresit, se simte pe orice sistem, chiar durata boot-ului se simte cel mai bine.

Edited by Isaac
Link to comment
Share on other sites

@Isaac stiu sie u ce a aparaut si cum a aparut, eu vorbesc de developer preview si acum de curand parca mai aparuse un build, eu vorbesc despre versiunile c ele-au publicat pana acum....final buildul s-ar putea sa fie mai bun....

Tu ai spus ca este final build, si de asta am zis, abia au aparut spre testare 2 build-uri(oficiale),8102 si 8250.

L.E: am vazut ca toti va certati pe tema "Windows 8", dar sa ne gandim asa, daca microsoft in primele sale proiecte ar fi folosit tot acest style 'metro' iar in windows 8 sa inceapa sa utilizeze style-ul clasic, tot la fel l-ati fi huiduit si ***...no comment?

Daca windows xp avea ribbon si aplicatii metro si w8 era standard cu meniu start clasic la fel il injurati pt. ca nu v-ati obisnuit cu el, ci cu xp-ul de care vorbesc(metro). XP-ul ramane,Vista ramane, 7-ramane, alege ce vrei, nu HUIDUI asa de pana corbului!

L.E2: (pt cineva de aici), ai spus ca ar trebui sa fie 2 editii win8 pt tablete si pc, pai sunt defapt 9 dar exista una special pt. tablete denumita "Windows 8 ARM Edition" iar celelalte 8 pt. pc-uri, si sunt sigur ca in aceste 8 editii v-a fi si una care v-a arata exact ca 7(altfel nu inteleg rostul a 8 editii). In concluzie, nu suntem pe stadion ca sa huiduim si sa injuram.

Edited by Isaac
Link to comment
Share on other sites

window xp,windows xp,ma dispera paul ala, e al doilea post in care zice acelasi lucru, ca e cel mai bun. prietene daca ai sub 4gb ram lasa-ne!. Windows 8 il am bagat inca de la primul build,mi se pare super bun,INTUITIV! si aici ma refer la generatia noastra, nu la parintii nostri. Si nu este final build, din acest motiv are destul de multe buguri,care sincer nu ma deranjeaza. Decat sa rezolve bug ul cu modemu de la rds care o data instalat, iti distruge toate aplicatiile pe care windows 8 le are din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea Windows 8 final build va fi foarte bun,probabil ca nu pe gustul tuturor,dar va fi foarte bun.Va consuma mai putin ca Windows 7,ceea ce este un avantaj si se va misca mai repede.Este adevarat ca Vista a fost cam fail(fail este putin spus),dar Windows 7 este foarte bun,consuma mai putin ca Vista,iar 8 va fi si mai bun si de asemenea va consuma mai putin ca 7.Windows este un OS pe care il folosesc majoritatea,dar asta nu inseamna ca e cel mai bun.Majoritatea programelor sunt pe Windows,bla bla bla.

Cui nu ii convine Windows,atunci sa treaca pe Linux,nu sunt virusi,se misca mai repede,consuma si mai putin,plus ca cei impatimiti Ubuntu,vor putea sa isi ia peste 13 zile Ubuntu 12.04.Sunt multe firme care au trecut pe Linux.Parerea mea este sa folositi Linux.Este mai sigur,este total gratuit cu exceptia lui Red Hat Enterprise,dar cati au nevoie de el?Pe bune acum.Este mult mai stabil.Ubuntu pentru incepatori,Mandriva este mediu si Slackware pentru avansati.Succes;).

Edited by BlackJokerKode
Link to comment
Share on other sites

window xp,windows xp,ma dispera paul ala, e al doilea post in care zice acelasi lucru, ca e cel mai bun. prietene daca ai sub 4gb ram lasa-ne!. Windows 8 il am bagat inca de la primul build,mi se pare super bun,INTUITIV! si aici ma refer la generatia noastra, nu la parintii nostri. Si nu este final build, din acest motiv are destul de multe buguri,care sincer nu ma deranjeaza. Decat sa rezolve bug ul cu modemu de la rds care o data instalat, iti distruge toate aplicatiile pe care windows 8 le are din fabrica.

Daca nu ma REPET de 1000 de ori nu intelegeti odata in plm ca fiecare cu ce ii place, mie imi place windows xp pentru ca nu il folosesc pentru jocuri, pentru ca pot folosi linistit ollydbg fara nici un patch, pentru ca nu imi apare de 100 de ori UAC sa dau allow la nush ce rahat(da stiu ca pot sa dau disable la UAC dar de ce sa am stresez, de ce sa nu fie unele aplicatii compatibile) si ca nu am permisiuni sa il fut pe bill in cur.Iar de windows 8 sa asteptam final buildul si vom vedea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...