Jump to content
Guest Kovalski

Cum ne tratam de stress?

Recommended Posts

Guest Kovalski

In ultima perioada sunt foarte stresat.. extrem de stresat.

ceea ce atrage de la sine nervozitate si o stare acida...

devin irascibil si extrem de greu de abordat..

stresul este provocat de diverse situatii in special la servici..

dar se rasfrange asupra vietii mele personale.. lucru care este deranjant..

cred ca multi dintre noi venim de la servici cu un nod de marimea unui mar in gat, o durere imensa de cap si super nervosi.

dimineata ne trezim si bem cafeaua in scarba cu gandul ca incepe o noua zi de munca...

doresc sa stiu cum ne putem trata de stres si cum ne putem destinde..

lucruri care voi le faceti ca sa va relaxati si ca sa ameliorati acest puternic stres..

va rog frumos sa nu faceti comentarii aiurea.

stiu ca este un forum de securitate iar topicul meu este deplasat.. dar este singurul forum pe care stau, de aceea am deschis acest topic aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Prin futut femei aleatorii, nu aceiasi femeie.

Ps:Sa nu crezi ca fac misto.

exclus.. am facut lucrul asta si era sa imi destram familia..

cu toate ca este o optiune.

Link to comment
Share on other sites

Jocuri pe calculator sau un sport sau activitate... Orice ai face, nu face singur. Toti avem acel prieten care scoate caterinca non stop pe gura. Iesi cu prietenii cu care sti ca nu se mai termina glumele, fie ele si doar intre barbati. Nu neaparat betie... un gratar si un fotbal. Mai incearca activitati cu familia. Ce ti-as recomanda, daca nu ai copii prea mici, e sa mergi cu sotia un weekend la o statiune baleara sau la ceva salon cu diverse masaje si metode de relaxare. Iti zic din propria experianta ca pietrele alea incinse pe spate fac minuni ( cel putin la mine ). Mergeam la masaje de relaxare dupa care ma epuizam innotand in piscina ( imi place enorm de mult sa innot ). Un pui de somn cu prietena in brate dupamasa pasa spre seara, seara iesit in oras la o plimbare tot cu prietena :) ( de recomandat ceva putin mai romantic, gen malul unui parau sau eu stiu... ) si seara... asemenea momente cu prietena la hotel. Ideea e ca trebuie sa nu te gandesti neaparat la stresul tau, ci la prietena ta, defapt sotie daca spui de familie, si incearca sa o faci pe ea fericita odata cu tine. Se spune ca fericirea nu vine singura. Si o pot aproba. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

SOLUTIE: Mergi la seful tau si fute-i mortii in gura...te si descarci si scapi si de stress-ul matinal :)) jk

Problema este pe cat se poate de grava, poate mai grava decat crezi...cunosc persoane care au dat in depresii, anxietate si chestii de genul care netratate corespunzator duc la o dereglare neurologica destul de grava. Adica ceva de genul "sa dai buna dimineata la gaste" care te conduce direct la Balaceanca. Nu este o rusine sa consulti un psihiatru care daca, considera ca ai nevoie de un tratament o sa ti-l prescrie.

Multa sanatate!

Edited by mengele
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma streseaza mama...De obicei o las sa-si verse toti nervii si comentez la ea pana se linisteste, si cand ies p'afara am grija sa vin mort de beat acasa.

Orice ai face lasa jocurile pe calculator sau alte chestii de genu', o sa-ti sporesti nervii si o sa devii mult mai stresat.

Ia o pauza, uite-te la un film, mananca ceva bun, stai cateva ore cu prietenii cu care te simti cel mai bine. Trebuie doar sa incerci sa uiti de el si sa acorzi putina indiferenta muncii de zi cu zi.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca cei de pe RST, care totusi au cap si cunostinte in informatica pierd timpul la PC. Daca esti informatician si iti place ceea ce faci, o sa faci programe din placere si din plictiseala. Nu spun sa scrii coduri toata ziua, dar pana la urma fa absolut orice ce te poate relaxa. Totusi legal ! Nu ce am vazut mai sus :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

ca sa raspund in cateva cuvinte la sugestiile oferite anterior:

am un job (acelasi) de foarte mult timp, imi place ceea ce fac pentru ca este ceea ce mi-am dorit, problema o reprezinta stresul acelui job si incompetenta altor colegi.. (multi dintre voi stiti despre ce e vorba)

Iarba.. nu prea ar intra in discutii tinand cont ca sotia nu ar accepta asa ceva...

prieteni... sunt intr-o tara straina iar singurii prieteni sunt colegii de la munca (de care sunt satul sa ii vad 8 ore pe zi de luni pana vineri)

vacanta.. ar fi o optiune superba (asta daca mi-ar da si mie un concediu...)

carti.. am citit la rascruce de vanturi recent... din pacate nu detin multe carti aici.. iar ca sa citesc .pdf e obositor si enervant sunt adeptul foilor.

incerc sa imi ocup putinul timp liber in gradina, mai tai gazonul (asta daca mi-ar functiona si mie masina de tuns iarba!)

mai curat masina, dau cu aspiratorul in timp ce ascult muzica..

de gatit nu am incercat pentru ca nu sunt capabil nici sa prajesc un ou fara sa il sparg... dar am sa incerc.. (presimt hohote de ras din partea sotiei)

jocuri nu ma joc (le detest) cu exceptia la Solitaire cand sunt la munca si asta foarte rar cand sunt super plictisit...

totusi in ciuda micilor activitati tot simt ca inebunesc..

am vorbit acum cateva luni cu sotia sa ma duc la un psiholog/psihiatru (cum dracu ii zice) dar am renuntat la idee pentru ca imi este rusine.. asta ar insemna sa accept ideea ca am o problema...

parapantism exclus.. sunt in Republica Ceha iar in zona mea nu exista munti.. nu prea vad cand si unde sa practic acest sport..

mai jucam uneori fotbal cu colegii de munca dar cam rar se organizeaza un meci de fotbal la noi..

ei joaca bowling (am incercat si sunt paralel la jocul asta)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu pui lucrurile la suflet prea mult. Toate sunt trecatoare. Lucrez in domeniul IT de 13 ani si am si o mica firma de reparatii, deci lucrez in medie cam 60-70 de ore pe saptamana (desi nu in fiecare saptamana). Imi place la nebunie ce fac, dar imi dau seama ca intretin si repar niste "masini" care nu au suflet si nu are rost sa ma distrug. Pentru relax recomand mersul la sala (sau un sport pentru oxigenarea creierului), ma uit la comedii f multe (deci iti dai seama ca mereu rad si glumesc :) ) si asta ma ajuta f mult (rasul e cel mai bun medicament pentru stres), daca ai prietena/sotie care sa inteleaga prin ce treci si cum te simti, intreab-o ce poate sa faca ea pentru tine ca sa te relaxeze si spune-i ca nu esti egoist si ca intorci favorul daca e cazul :). Bea ceai verde mult (preferabil fara zahar), incearca sa nu bei cafea (stiu ca e greu) , si nu uita vitaminele. Lasa bautura, fumatul si drogurile, si tine-te deoparte de junk foods si cel mai important: dormi 8 ore pe noapte.

Bafta si nu grabi procesul. Deasemenea poti sa incerci sa intelegi mai bine sursa stresului si sa gasesti o metoda sa o combati.

Link to comment
Share on other sites

python3, cand o dai prin Romania eu vin cu tobele si facem jamming session. pe rock bineinteles!

cat despre ps-axl, iti recomand cu mare caldura sa mergi la un psiholog, ei nu cunosc rusinea pentru ca au fost educati sa treaca peste si ti-ar putea da sfaturi pretioase.

evita jocurile pe calculator deoarece contrar a ceea ce cred unii, s-ar putea sa te streseze si mai tare (nu dai cu pumnul in tastatura cand omori un mare boss ci dai pentru ca iti sare tandara).

poti sa iti faci un nou hobby si iti recomand ceva ce mereu functioneaza: zborul. Ia-ti o licenta de pilot privat sau de glider si o sa privesti lumea de sus cu alti ochi. ca sa nu mai notez cat de relaxant este sa fii doar tu si cerul.

Link to comment
Share on other sites

fac minuni

Nimeni nu mai face minuni gratis , nici focurile de artificii nu vin aruncate gratis, cum iti asterni asa dormi nu exista noroc nu este scrisa in nici un carnet strada pe care trebuie sa o parcurgi si daca nu ai nimic concret este deoarece nu ai vrut niciodata acest lucru.

@wildchild facem Cover AC/DC - Thunderstruck

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu mai face minuni gratis , nici focurile de artificii nu vin aruncate gratis, cum iti asterni asa dormi nu exista noroc nu este scrisa in nici un carnet strada pe care trebuie sa o parcurgi si daca nu ai nimic concret este deoarece nu ai vrut niciodata acest lucru.

@wildchild facem Cover AC/DC - Thunderstruck

orice piesa vrei tu, am experienta de mic copil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...