Jump to content
Guest Kovalski

Cum ne tratam de stress?

Recommended Posts

Bea ceaiuri, gasesti in magazine ceaiuri de relaxare si ai sa vezi cum te linistesti!

Eu tot la fel eram asa stresat de ma durea capul continuu pana cand mi-a dat mama o cana de ceai de relaxare si pot sa spun ca intr-o ora aveam capul limpede!

Merge si de musetel sau tei, insa astea cumparate la pliculete de tei si musetel tre sa bagi multe plicuri intr-o cana ca-sa simti ceva si la gust si la efect pentru ca nu sunt bune.

Gasesti musetel si tei gata adunat in piete.

Link to comment
Share on other sites

1. Kamasutra

2. Psiholog (nu ai de ce sa iti fie rusine, psiholog != psihiatru... o sa te ajute mult)

3. Sala (ti-au zis si baietii)

4. Plimbari, iesi cu sotia zilnic cate juma de ora... (o sa te ajute si presupun ca o sa ii placa si ei)

5. Iesi din rutina, incearca sa faci chestii diferite in zile diferite.

6. Incearca sa iti cauti alt job...

7. I-ati o chitara, un pian sau altceva ce iti place.

8. Daca ai copii joaca-te cu ei, gaseste activitati care sa ii faca fericiti (vei vedea ca o sa te bucuri si tu)

9. Fa-ti prieteni noi..

10. Descarca filme si uita-te impreuna cu sotia

11. Daca iti plac animalele i-ati un catel sau altceva ce iti place (i-ati un acvariu ca 3-4 pesti, ci ca ajuta...)

12. Incearca sa iti gasesti o activitate care sa iti ocupe timpul in mod placut si util (de ex arduino )

daca ai prietena/sotie care sa inteleaga prin ce treci si cum te simti, intreab-o ce poate sa faca ea pentru tine ca sa te relaxeze si spune-i ca nu esti egoist si ca intorci favorul daca e cazul :).

Blow job :-BD [dimineata, la pranz si seara (dus recomandat inainte de fiecare sedinta)]

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Multumesc tuturor pentru sugestii, astazi m-am trezit mai devreme deoarece am vorbit cu sotia aseara si i-am propus sa alergam.

deci o sa ne ducem sa alergam :)

am sa incerc multe din sfaturile voastre si am sa va spun ce mi-a fost de ajutor.

cu toate ca sunt de parere ca absolut toate sfaturile voastre sunt de un mare ajutor.

Inca o data multumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

faza e ca nu prea am tigani pe aici :))) dar daca nu mi-ar face nimic politia crede-ma ca i-as bate pana ar vomita albastru de metil.

mersi bre m-ai facut sa rad :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Da, am fost astazi sa alergam, adica mai mult ne-am plimbat decat am alergat dar a fost super relaxant..

am baut si un ceai de ceva plante si ma simt mult mai relaxat, aseara am facut un dus fierbinte si am dormit ca un prunc.

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Poti scapa de stres, depresii si alte balarii ale pihicului tau prin mai multe metode: negative si pozitive.

Daca vrei sa faci ceea ce fac unii care nu au minte, poti sa iti ineci stresul asta in alcool, baga in tine tot felul de droguri, bate-ti pula de oameni pe strada etc.

Sau poti lua exemplul meu.

Du-te la o sala de fitness, alearga prin parc, cand ajungi acasa incearca sa vorbesti mai mult cu prietena/sotia, familia etc. Redu orele pierdute in fata calculatorului (cam greu pentru cei care au un job in fata calculatorului). Iesi cu prietenii la un pahar de socializare, la o punga de seminte, o sticla de cola. Unii spun ca e o rusine sa te duci la un psihiatru/psiholog, dar esti liber sa te duci oricand... ce vorbesti acolo ramane privat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

@expl0iter, ce sa ii spun la psiholog? ca am ganduri criminale?

ca as executa vre-o 4 persoane fara nici o urma de retinere?

ca mi-as macelarii in stil grotesc managerul?

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
*cough* Laba *cough*

:)) nu stiu cat ai citit din ceea ce am scris eu..

dar am depasit de multi ani capitolul laba :))

vei intelege si tu lucrul asta cand vei fi insurat si vei avea o sotie ;)

oricum este si asta o posibilitate :)

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

@expl0iter, ce sa ii spun la psiholog? ca am ganduri criminale?

ca as executa vre-o 4 persoane fara nici o urma de retinere?

ca mi-as macelarii in stil grotesc managerul?

Ii zici asa:

In ultima perioada sunt foarte stresat.. extrem de stresat.

ceea ce atrage de la sine nervozitate si o stare acida...

devin irascibil si extrem de greu de abordat..

stresul este provocat de diverse situatii in special la servici..

dar se rasfrange asupra vietii mele personale.. lucru care este deranjant..

cred ca multi dintre noi venim de la servici cu un nod de marimea unui mar in gat, o durere imensa de cap si super nervosi.

dimineata ne trezim si bem cafeaua in scarba cu gandul ca incepe o noua zi de munca...

doresc sa stiu cum ne putem trata de stres si cum ne putem destinde..

lucruri care voi le faceti ca sa va relaxati si ca sa ameliorati acest puternic stres..

va rog frumos sa nu faceti comentarii aiurea.

El va sti exact ce trebuie sa faci, noi doar ne dam cu parerea. Iar daca te temi de ce o sa zica colegii/prietenii tai, nu spune nimanui ca te duci, nici macar sotiei, te duci la o sedinta si vezi care e treaba ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Eu am incercat sa dau un sfat pozitiv, dar daca ai depresii caterincoase iti recomanddrogurile, alcoolul si sa te iei de babute pe strada... :))

Cum zicea si ZeroCold... spune-i la psiholoc ce ai scris in primul post.

Edited by expl0iter
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

melodia asta imi da o stare de viata rog pe cei care cunosc mai multe piese asemanatoare stilului asta sa imi dea si mie pe PM

Promit ca incepand de saptamana viitoare am sa caut un psiholog aici care sa stie limba engleza si am sa fac cel putin 3 sedinte.

am sa incep sa alerg in fiecare dimineata si sa aplic cat mai multe dintre sfaturile voastre, apreciez enorm gestul pe care l-ati facut pentru a ma ajuta in problema mea.

Respect tuturor.

Inchid acest topic deoarece consider ca sfaturile primite anterior sunt mai mult decat suficiente si de un mare ajutor.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Am decis sa redeschid acest topic deoarece am primit nenumarate sfaturi pe privat, din cate am observat nu sunt singura persoana care sufera de aceasta problema, ci sunt mult mai multe persoane decat am crezut eu..

Ma simt mult mai bine acum, plus ca mi-am luat si un concediu de cateva zile (pana miercuri, dar luni cred ca am sa ma duc la munca)

am inceput sa fac plimbari mai dese cu sotia (deocamdata am fost o singura data cu ea la plimbare si o data singur, dar in weekend ne-am propus sa mergem la un lac)

beau in fiecare zi niste ceaiuri (au un gust scarbos dar isi fac efectul)

am sa las acest topic deschis pentru ca mai sunt multe persoane care au problema asta si cred ca le va fi de folos la fel cum mi-a fost de folos si mie.

v-am promis ca am sa ma duc la un psiholog pentru cateva sedinte, sa stiti ca nu am uitat si am sa ma duc.

Link to comment
Share on other sites

Psihologul te poate ajuta doar cu sfaturi de genul "incearca sa faci fara sa gandesti mult la ce faci si ocoleste discutiile cu cei care iti produc stari de nervi".

Perioade in care am avut probleme cu nervii n-au fost mai mult de 5 toata viata dar va asigur ceva: ca sa trec peste ele am avut nevoie doar de mine si de putin curaj.

Incercati sa:

- lasati cafeaua --==> sau cel putin incercati sa beti maxim 2 si intre orele 11 si 3. NU spun sa faceti brusc acest lucru DAR daca aveti ambitie si vreti va spun eu ca se poate chiar si de la 4 cani/zi (exemplu eu si nu va ganditi ca era cafea "zeama de sosete" facuta)

- cand cineva va spune sa faceti ceva care va irita puteti alege: faceti acel lucru dar cu castile in urechi si in scarba pentru a se vedea SAU "uitati" sa faceti acel lucru si il amanati pana cand se plictiseste sa vi-l ceara :) DACA e indatorire de la munca va asigur eu ca muzica in timpane va mai scapa

- MUZICA dar nu oricum... incercati sa ascultati si gen Beethoven sau kitaro - matsuri, iar la restul faceti in asa fel incat nu mai mult de 2 min/melodie si evitat pe cat posibil refrenul ca sa nu va apuce mai tare starea de nervozitate

- NU incerca sa te bagi la "jocuri noi" de genul biliard daca nu ai practicat mult deoarece te mai stresezi si acolo

- cauta un loc (la parinti sau la prieteni) unde sa stai juma de ora la TV fara sa auzi vreo gura vorbind pe langa sau urlete de copil

- cand pleci spre un loc unde te relaxezi NU DAI EXPLICATII NIMANUI decat la intoarcere, deoarece asa eviti discutiile de tipul "cand sunt atatea de facut...." + ca la intoarcere dupa ce spui unde ai fost o sa auzi MAXIM un "bravo ma..." asa sec pe care te faci ca nu-l auzi ca-i mai bine

- nu te sfii sa te uiti si sa razi la tom&jerry

- si preferata mea... cand aud "azi n-ai facut o pu.a" avertizez cu "asta se va intampla maine" si a 2-a zis ma uit la TV, ma plimb, numar norii sau ce dracu gasesc de facut si NU FAC absolut nimic pentru a se intelege corect expresia scoasa pe gura. Reprosurile de genul "azi n-ai facut o pu.a" nu le-am primit de mai mult de 2 ori de la fiecare persoana deci e posibil sa mearga si la altii. Am spus asta deoarece oricat de bine te intelegi cu nevasta exista acest moment

ca mi-as macelarii in stil grotesc managerul?

De ce sa te chinui? managerul/seful sau ce dracu e cand il prinzi ia-l peste picior intre 4 ochi nu de fata cu colegii in ceea ce priveste diferenta de prestatii dintre voi si ai ocazia sa isi dea seama ca nu-l agreezi iar in cazul asta daca iti faci munca bine discutiile dintre voi vor fi doar "ai de facut aia; cand termini?" si raspunsul "cand o sa fie gata" spus razand si adaugand tot razand si ziua. Pe chestia asta am baut o cafea de la fostul meu sef

ATENTIE: Aveti grija ce spuneti la psiholog deoarece daca are vreo dovada video sau audio cu ce se vorbeste in cabinet aveti ocazia sa ajungeti intre 3 si 7 zile la psihiatrie si vorbesc foarte serios

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca psihologul e cel mai rau pentru tine sau oricine de fapt. Daca iti prescrie medicamente sa nu le iei, ca nu fac decat sa dauneze mai mult si s-ar putea sa devi dependent de ele, si el/ea si asa nu vindeca ca nu are ce sa vindece, ci doar iti explica lucrurile si iti deschide ochii la lucrurile care deja exista in viata ta, doar ca trebuie ca tu sa le vezi.

Incepe cu inceputul si anume sa faci lucruri care te relaxeaza la servici si si acasa.

Am uitat si inca ceva: nu lucra la mai multe lucruri deodata, asta este o sursa mare de stres.

Referitor la sef :ori schimbi jobul ori inveti cum sa il agreezi pe sef. Si eu am de-a face cu niste zapaciti, pe care daca ii las, imi strica toata ziua, dar nu le permit asa ceva si in plus duc cu mine nervii acasa. Toate-s trecatoare si nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

Perfect, e cel mai bun antidot !!

Din cate stiu si din experienta proprie , dute la o sala de fitness/lupte si dai in sacul de box pana te saturi :) Asa iti descarci nervii + ca ii distractiv.

pe mine ma relaxeaza sunetul naturii, nu-i musai sa ies la o padure, intru pe trilulilu si ascult sunetele padurii, ciripit de pasarele .. ciudat dar functioneaza

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca psihologul e cel mai rau pentru tine sau oricine de fapt. Daca iti prescrie medicamente sa nu le iei, ca nu fac decat sa dauneze mai mult si s-ar putea sa devi dependent de ele, si el/ea si asa nu vindeca ca nu are ce sa vindece, ci doar iti explica lucrurile si iti deschide ochii la lucrurile care deja exista in viata ta, doar ca trebuie ca tu sa le vezi.

tipic romanesc.

psiholog - definitie | DEX online

In secolul 21 inca mai exista frica de psiholog. Asta spune multe despre Romania.

le: sfatul meu pentru cei afectati de stres e sa mearga la psiholog. Rolul lui nu e de a va medicamente :lol: , de a judeca, eticheta etc. ci de a te ajuta sa gasesti singur rezolvarea problemelor tale.

Edited by xZu
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma intelegeti gresit dar:

- psihologul nu cred ca te poate ajuta iar pastilele care te scapa de stres sunt de fapt niste porcarii care iti dau stare de somnolenta, iar efectul lor de liniste poate fi inlocuit prin ceaiuri + mancare cat mai naturala. Daca bei o zi ceai de tei, una ceai de draci si tot asa dar in asa fel incat sa nu bei din acelasi ceai de 2 ori in aceeasi saptamana + la fiecare 3 zile una o stai fara ceai iti zic eu ca se va simti si la organism dpdv fizic mai ales dar si psihic te calmeaza. Mancare cat mai naturala pentru mine inseamna de la pastele de le fac aia prin italia pana la ciorba de toate tipurile, si nu cu pui de Avicola ci cu gaina, curca sau ce draci pui acolo dar sa fie crescuta la tara undeva nu indopate de vitamine ca sa ajunga in 38 de zile de la pui la 3-4 kg.

- descarcarea pe anumiti saci de box sau pe orice altceva e la fel de nociva ca un alt stres in plus numai ca se va vedea dupa o anumita perioada de la persoana la persoana si am practicat si eu aceasta "scapare de stres" numai ca mi-am dat seama ca gresesc abia dupa ce era sa pocnesc 2 gabori care mi-au luat datele ca "paream suspect" cand luam paine de la un non-stop la ora 2 noaptea si dupa inca 3 zile consecutive cand era sa bat vreo cativa la munca care n-aveau treaba cu domeniul practicat de mine dar imi spuneau ei ce sa fac

Precizari:

- eu am lucrat 3 ani cu publicul ca electrician/electronist si credeti-ma ca am gasit si persoane care au spus ca becurile se ard din cauza armonicii curentului electric. Mai pe romana cica daca apesi pe intrerupator exact in momentul in care o frecventa parazita(armonica) este pe fir ti se arde becul

- la psiholog am fost eu pentru un sfat in aceasta problema si am primit un clasic "incearca sa nu te gandesti acolo si ia pastilele astea 2 saptamani si apoi facem cateva sedinte sa vedem cum mai decurc lucrurile". Altfel spus" sari cu bani si poate te scapi singur de stres dormind de la ca.aturile alea de pastile care au in ele un somnifer+vitamina Draci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...