Jump to content
DarkyAngel

[RST] PoS

Recommended Posts

Ce este PoS?

PoS este o platforma web bazata pe sistemul de operare desktop creeat special pentru comunitatea RST (Romanian Security Team) inspirat dintr-un opensource. In multe feluri, este un sistem de operare desktop complet, cu management de fisiere si aplicatii, care functioneaza intr-un mediu draggable cu ferestre redimensionabile.

Prezentare generala

Asa cum am spus mai inainte, PoS ofera un desktop complet, cu o suita de aplicatii intr-un sistem care poate fi accesat online, prin intermediul unui browser web. Este un sistem care poate furniza o flota de calculatoare in retea in mediul Cloud, de asemena poate fi un refugiu personal atunci cand utilizati computerul altcuiva.

Atunci cand se investigheaza un sistem, cum ar fi PoS, cei mai multi oameni vor intreba despre performanta. Asa cum era de asteptat, lansarea aplicatiilor si viteza de executie sunt rapide, comparativ cu restul sistemelor de operare desktop in sistem cloud. Cu toate acestea, daca te gandesti la asta, PoS ofera un sistem ce poate fi comparat cu un PC online, de aici si numele PoS (Personal Online System).

Deci, care sunt avantajele? Ei bine, implicit ofera o gama larga de aplicatii, inclusiv un calendar, un cititor RSS, un client de e-mail, un procesor de texte, o foaie de calcul, un manager de contacte, client FTP si SSH, jocuri, broswer anonim, music player, video player, radio, picture viewer, picture editor, chat, messenger, share intr-e userii platformei, spatiu de 20 giga pentru useri si 50 giga pentru VIP-uri, sistem de management cu facilitatile necesare pentru a incarca si descarca fisiere.

***ATENTIE***

Nu se retin nici un fel de loguri sau ip-uri, absolut orice sesiune este anonima iar toate fisierele din conturile dumneavoastra sunt private si accesibile doar dumneavoastra.

Site-ul PoS: www.p-o-s.org

Poze:

8702.jpg

4923.jpg

516PoS_Theme.jpg

570RST_Default_Theme.jpg

924linux_theme.jpg

gra?ie: ps-axl, DarkyAngel

Edited by ps-axl
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

os-ul e înc? în stadiu beta...

Da, e dragut site-ul. Design placut,are cateva functii utile (imi place editorul ala de text... si player-ul de muzica). Nu am "testat" maxim dar am incredere ca functioneaza (btw: folderele alea din My Computer arunca o "fereastra" open with).

Vreau si eu un cont pe platforma. :)

Ce se poate face cu spatiul ala? Se poate pune orice acolo?

LE:

@ps-axl: Ah, da... am avut impresia ca ii nevoie de 2xClick pentru ca imi mergea putin cam greu netul (distanta mare intre mine si router).

cam ce aplicatii ati dori in plus.

Un editor de text cu code folding si syntax highlight (c/c++, java, php, python)? :D

Edited by A9N
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ dai click o singura data pe my computer si ti se deschide normal. ti se deschide open with din cauza la dublu click

in settings exista o setare daca doresti sa iti deschida fisierele cu dublu click sau cu un singur click.

Se poate pune absolut orice. incepand de la fisiere .txt muzica video executabile arhive orice.

Lasati si voi o parere, e ok? nu e ok? il gasiti util? il gasiti inutil.. cam ce aplicatii ati dori in plus.

LE: A9N ti-am facut user. iti dau pm cu detaliile.

LE2:

Un editor de text cu code folding si syntax highlight (c/c++, java, php, python)?

avem in plan sa instalam mai multe aplicatii :) asa ca stay tuned.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

E foarte tare. Totusi am gasit un bug la Word procesor. Daca introduci un tabel si selectezi sa introduca un nou rand inainte sau dupa, fereastra nu se mai poate edita.

merci de info, m? uit acum de ce e vorba.

@A9N, cel mai probabil zilele astea o s? implement?m a?a ceva :D.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Super tare. Vreau si eu cont daca se poate.

ti-am creeat cont, ti-am trimis parola prin pm.

Vreau si eu (te rog !) un cont cu rangul pe care vrei tu sa-l primesc.Am de gand sa testez asta stiind c-ar putea fi , ceva , pe viitor , stabil. Chiar folositor.

ti-am creeat cont VIP parola prin pm.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Deci, in Public sunt 3 foldere shared: Administrators, VIP, si users.

Administratorii pot vedea continutul la toate trei folderele.

vip-urile pot vedea continutul folderelor vip si users

iar users.. doar users.

acele foldere sunt shared (adica orice user din platforma poate vedea ceea ce sheruiti voi acolo).

am rugamintea sa nu stergeti nimic din acele foldere daca nu este al vostru.

@yoyois, imediat iti dau pm cu detaliile contului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Sunteti tari! Vreau si eu un cont daca se poate:)

Done, detaliile pe pm

Felicitari! sa misca mult mai bine decat m-am asteptat

as vrea si eu un cont

la fel ca si la florin. ai pm.

vreau si eu cont

imi pare rau. mai stai pe forum la noi.. fa si tu minim 50 de posturi si iti dau.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
nu e cumva eyeos putin modificat si urcat pe host ?
bazat pe conceptul de cloud computing. construit pe baza unui open-source

Da, am specificat de la inceput, este pe platforma de la sursa de la eyeos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
Destul de interesant. As dori si eu un cont.

Login: bcman

Group: VIP

Pass: ai pm.

put me in daca vreti :D

Login: j0ck3r

Group: users

Pass: ai pm si tu :)

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...