Jump to content
kame

scoala de soferi

Recommended Posts

Intrebarile care sunt in carte tot alea sunt puse dar sub alta forma.Invata si fa teste online si ori cum ar fi intrebarile vei lua sigur. :)

Parerea mea e ca de cat sa inveti toate intrebarile alea pe de rost si daca ai face rost de data de baze desi alea din cate stiu eu se tot schimba periodic...mai bine inveti corect ce e necesar si sigur iei bafta.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic complicat trebuie doar sa citesti foarte bine intrebarile si sa nu te grabesti cu raspunsul,oricum ai destul timp pentru a alege raspunsurile.Cind mi-am luat eu permisul cei mai multi au cazut anume din cauza ca s-au grabit si nu au citit intrebarile pina la urma.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarile de mecanica si cele de prim ajutor nu au ce cauta in chestionare . E o practica comunista sa inveti soferul de categoria B sa-si repare masina singur si avea succes doar la dacia 1300 . La motoarele pe injectie mai repari pula .

Idem si cu primul ajutor ,n-am ce ajutor sa dau eu ca nu sunt medic si mai mult ca sigur fac ceva gresit .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am de curand carnet [ luna mai] .

Vezi ca am postat eu un tool ce l-am facut pt a face teste de pe drpciv, am facut un bot care se logheaza automat , tu numa sa rezolvi.. am pus si raspunsurile ( mai exact un webbrowser cu un website unoscut care are db de la drpciv).

Cauta "drpciv helper"

Le : linku aici https://rstcenter.com/forum/54362-drpciv-helper.rst sper sa mai functioneza

Link to comment
Share on other sites

Luat sala de 2 ori cu 25. Dac? înve?i logic nu ai cum s? nu faci minim 22, chestionarele cele mai sfânte sunt cele pe hârtie. La traseu mare grij?, eu în am picat pentru c? poli?istu pizdi a c?lcat în c?cat înainte s? se urce în ma?in?, fiind frustrat c? c?catul de pe talp? nu s-a ?ters tot mi-a subliniat "Evitarea de alte pericole" dup? doar 500-600m pentru c? nu l-am l?sat pe un bou de pe linia de tramvai s? intre în band? ?i încerca s? îmi "ia fa?a". Muie domnule SIMA !

Link to comment
Share on other sites

Idem si cu primul ajutor ,n-am ce ajutor sa dau eu ca nu sunt medic si mai mult ca sigur fac ceva gresit .

Nu e rau sa ai macar un minim de cunostinte in mecanica(unii nu stiu cum se schimba o roata de rezerva) iar cu primul ajutor as spune ca este OBLIGATORIU sa stii sa acorzi un prim ajutor unei persoane care are nevoie. Uneori si cele mai simple gesturi facute la timp, pot salva o viata!

Link to comment
Share on other sites

Uneori si cele mai simple gesturi facute la timp, pot salva o viata!

Sau poti sa-l nenorocesti pe viata . Iti asumi acest risc ? Te-ai uitat vreodata in trusa medicala auto sa vezi ce contine ?

Nu e rau sa ai macar un minim de cunostinte in mecanica

La dacia 1300 e valabil ,la restu nu . Autoturismele moderne sunt comandate de ECU (PCM) care controleaza de la amestecul optim carburant-aer pana la interpretarea datelor primite de la senzori . La dacia desfunzi jiclor-ul sufland pe el ,la o masina moderna daca un senzor da o valoare eronata se opreste masina .

Daca vreau sa salvez vieti invat medicina ,daca vreau sa repar motoare invat mecanica ,daca vreau sa conduc autoturisme fac scoala de soferi . Eu vreau sa fiu doar sofer ,nu sofer-medic-mecanic .

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, prim ajutor ar trebuii invatat nu-mai pentru persoana ta. Adica ti-ai rupt o mana in accident, sa stii sa iti pui o atela. Iar daca misti de mana si osul taie un vas principal si crapi, crapi pe barba ta. Nu omori un om in necunostiinta de cauza !

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate,se invata multe chestii inutile care se uita a doua zi dupa examen totusi nu strica sa stie lumea unde se toarna uleiul pentru motor,uleiul de frina,rolul ambreiajului,etc(astea se invata la partea practica),nu traiesc in Romania deci nu prea stiu ce se invata acolo.

Link to comment
Share on other sites

Imi asum riscul. M-am uitat chiar si din greseala in mai multe truse, conduc de 14 ani.

PS Esti un pic prea negativist.

Eu conduc de 17 ani si nu mi-l asum . Stiu cazuri care din cauza astora "curajosi" au ramas oameni paralizati .

Nu va jucati de-a salvatorii .

Nu sunt negativist ,sunt doar realist.

Link to comment
Share on other sites

daca iei sala, la traseu tre sa ai 200euro si ai carnetu... stai 5-6 minute maxim in masina... nici nu apuci sa bagi in treapta a III-a ca te trezesti inapoi de unde ai plecat zicand gaboru "ai primit carnetu"

Poate asa e pe la tine [ banuiesc ca stai in PH]

Eu cand m-am dus la examen am avut 15 lei in buzunar :)) asa ca m-am bazat pe skill si uite asa am luat din prima fara penalitati. Acu tre sa dau sala pt cat. C si apoi cat CE :P

BFT tuturor

Link to comment
Share on other sites

Am luat testul acum 3 ani... 26/26.

Am citit cartea o data, si am facut chestionarele din carte(care sunt aceleasi cu ce iti da la examen).

Raspunzi sa zicem la 50 de intrebari, vezi pe care le-ai gresit, le marchezi, si la sfarsit mai raspunzi o data la alea pe care le-ai gresit. Si treci la urmatorul set de 50 de intrebari.

E suficient sa treci in felul asta prin toate intrebarile o singura data si ar trebui sa treci... poate chiar cu maxim(in cazul meu).

Sa faci si intrebari de pe drpciv ca sunt aceleasi...

De curand a trebuit sa fac si eu o mica recapitulare a teoriei pt ca mi-au luat permisul pt viteza si am dat examenul de reducere a sanctiunii. am luat 15/15.

[LE]

Intrebarile de mecanica si de prim ajutor sunt foarte putine si simple. Nu va mai plangeti ca greul nu in ele consta. Daca nu luati examenul cu ele sigur nu il luati nici fara ele.

Eu le-am vazut mai degraba ca pe un ajutor. Cele de macanica erau chiar logice pentru un om cu un minim, minim de cunostinte tehnice. Ca au sau nu vreun rol(mai ales cele de mecanica) asta e partea a 2-a... Chiar si mie mi se par inutile.. Dar nu grele.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...