Jump to content
Guest Kovalski

Ubuntu sau windows 7/8. Care merita!?

Recommended Posts

Tocmai ce am baut un pahar de vin rosu..2012 si bang..revelatie:

Astia care ziceti ca-i Linux-u' sigur, virus-free bla bla...sa vedeti ce fun va fi cand se reorienteaza "creatorii" de virusi spre Linux si sa vezi ce smechere or sa fie exploit-urile pentru ca aveti sistem open-source:))

Acu' veti zice unii..."pai poti sa vezi continutul oricarui fisier.."...Da, dar masele nu pierd vremea cu verificarea fisierelor si baga direct compilare/executare si Boom!:P

Cel mai bine a zis-o unu'...nu stiu care.." Alegi OS-ul in functie de necesitate." (Ca si faza cu limbajele de programare: alegi limbajul pentru problema, si nu problema pentru limbaj.)

Link to comment
Share on other sites

Mda, ce complicat e sa scrii un "malware" pentru Linux... Ai Qt, Gtk si alte tone de librarii deja existente pe majoritatea distributiilor, poti face un server complex de 20 KB prin simpla legare dinamica la astfel de librarii si cateva mii de linii de cod.

Ca sa nu mai zic de Python, Perl sau chiar Shell scripting: rm -rf / , nu trebuie sa fii Torvalds ca sa faci un astfel de programel de rahat, sau un stealer de Pidgin/Mozilla si alte porcarii.

Terminati cu rahaturile: "Linux nu are virusi" daca nu aveti nicio legatura cu programarea.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am instalat windows 7 x64 (cu licenta) in 12.01.2012 si merge ca in prima zi. Inainte am avut windows xp si il reinstalam o data la 2 ani poate... daca ai grija ce programe instalezi si nu te zgarcesti la 80 de lei pentru o licenta de antivirus (personal recomand bitdefender, daca calculatorul are minim un core2duo si 3-4gb ram) nu ai de ce sa reinstalezi windows-ul des. Am folosit si ubuntu pe laptop dar din pacate avea ceva probleme cu driverele. Linux este Ok pe post de server dar instalat pe home pc... nu il recomand.

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne Nu stiu la ce te referi prin varza, daca ai aduce argumentele pro la comentariul tau ar fi ideal.

Si in al doilea rand, nick-ul dar si postarile mele nu au nici'o relevanta cu documentatia mea in domeniu :)

Poate ca sunt unul dintre persoanele care nu-si petrec majoritatea timpului certandu'ma sau provocand certuri cu alti useri.

BTW: nu merg* Si daca ai SP2 + instalezi sp3 pack (Nu este acelasi lucru daca instalezi manual SP3 release) este cel mai stabil OS.(Mai light decat 7 care nu merge pe toate sistemele hardware din romania, cunosc multi oameni care vreau sa treaca pe 7 dar nu au hardware.)

WIn7 are base de vista dar cu fix'uri majore, interfata schimbata si porcariile din vista gen windows update , defender si altele mai organizate.

Inca odata , cum multi stiu si zic la fel ca mine , open-source= instabil.

Daca ati auzit de milw0rm, Blacksun.box.sk sau alti Gods in materie de hacking/computing , daca va uitati in arhivele vechi de aproape 3-4 ani, vedeti frumos ce instabil e UNIX'u cu toate derivarile sale , de la centos la ubuntu si Back-track.

Windows'u inca va fi inca lider pe piata din simplu fapt ca poti face orice faci pe linux + gaming etc.

Cat despre reinstalari windows, pe un pentium 4 n-am mai instalat XP-u de 1 an si, am CCleaner,no Av,IObit ASC cu antivirus 2013 care il am disabled si nu vad ce nu merge corect.

Mai incolo, cand ma voi lasa de gaming si toate cele , poate o sa trec in totalitate la linux,mai vad pana atunci.

Link to comment
Share on other sites

daca va uitati in arhivele vechi de aproape 3-4 ani, vedeti frumos ce instabil e UNIX'u cu toate derivarile sale , de la centos la ubuntu si Back-track.

Ubuntu e o mizerie derivata din Debian si este Linux, nu UNIX. CentOS e rpm based si este foarte raspandit in industria de web hosting pentru ca suporta Cpanel. In rest, mie imi pare o cizma de linux.

Deci, afirmatia ca UNIX este instabil este eronata. Foloseste FreeBSD sau Solaris si revino cu alta impresie legata de unix<=>instabil.

Daca vrei ceva hard pe partea de linux, foloseste Slackware, sau de ce nu: ai kernelul freee, iti poti face propria distributie (lfs)

Apropo de windows: Eu am avut windows cu licenta si toate cele, si mergea mai prost decat la colegi care foloseau win. luat de pe torente. Ar fi bine sa-i spuna FlegmaOS :))

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@Tex "Linux is a Unix-like computer operating system assembled under the model of free and open source software development and distribution. The defining component of Linux is the Linux kernel, an operating system kernel first released 5 October 1991 by Linus Torvalds."

" The GNU userland is an important part of most Linux-based systems, providing the most common implementation of the C library, a popular shell, and many of the common Unix tools which carry out many basic operating system tasks"Both from Wiki

La asta ma refeream.Poate ca ai dreptate si ma voi documenta mai mult, nu stiu prea multe despre dif/asemanarile linux-unix dar stiu ca in mare parte au aceeasi structura.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu: de ce pula mea se alege cacatul de Ubuntu pentru astfel de comparatii? Nu suport faptul ca s-a ajuns sa se vorbeasca despre Linux ca fiind Ubuntu. Singurul lucru ok la Ubuntu, e ca sunt mii de ratati care fac package-uri.

V-ati uitat si voi la update-urile de kernel? Ati vazut cate mailuri de @canonical sunt acolo? Cifra tinde spre 0. Redhat, Novell si multi altii contribuie la kernel, la "chestia" aia care va face voua calculatorul sa mearga bine si repede, si vin muistii de la Canocical, pun un wallpaper colorat pe Desktop si 2-3 efecte vizuale din Compiz (la care au desigur contributie 0) si apar tone de copii copaci si ridica in slavi porcaria lor colorata.

De asemenea cei care folosesc Ubuntu, 90%, sunt total paraleli cu ceea ce inseamna Linux, si singura comanda pe care o stiu e "sudo apt-get" desi nu au idee macar despre ce e acel "sudo". Probabil multi habar nu au de sistemul de fisiere, ca e un /proc pe acolo si multe altele. Dar nu tati, esti sunt smecheri ca au "Linux" si aduc argumentele pulii gen "Linux nu are virusi" in discutii impotriva unui sistem de operare pe care l-au folosit toata viata.

De ce folosesc ei Linux? Simplu: pentru ca e la fel ca Windows. Da, dai doua click-uri te conectezi la WiFi, ai File Manager (Dolphin), ai browsere, ai Pidgin in loc de Yahoo! Messenger, si cateva alte mici diferente, tot GUI! Deci e pentru multi doar o schimbare de "stil" fara sa aiba cea mai vaga idee despre ce se intampla "sub".

Deci, in special cap de tanc astia care ati folosit numai Ubuntu, abtineti-va de la comentarii penibile. Macar de v-ati fi compilat si voi un kernel, sau orice program din surse, sa vedeti care e treaba cu acel program, ce librarii foloseste, ce optiuni are la compilare si cat de customizabil e... Dar nu, voi sunteti "Linuxisti" cica.

UBUNTU NU E LINUX!

Muie Ubuntu!

Link to comment
Share on other sites

?i care vrea linux pe desktop, ce-i propui? (încep?tor)

Simplu: pentru ca e la fel ca Windows. Da, dai doua click-uri te conectezi la WiFi, ai File Manager (Dolphin), ai browsere, ai Pidgin in loc de Yahoo! Messenger, si cateva alte mici diferente, tot GUI! Deci e pentru multi doar o schimbare de "stil" fara sa aiba cea mai vaga idee despre ce se intampla "sub".
Link to comment
Share on other sites

In momentul in care vrei sa incerci linux-ul si n-ai habar cum sta treaba, parerea mea este ca poti incepe cu Ubuntu, il tii instalat 2 saptamani, experimentezi, te joci in terminal, dupa care pui la incercare si alte distributii. Eu asa am procedat si mi-am dat seama singur ca ubuntu le cam suge asa ca am incercat Mint, Debian, Fedora etc. dar dupa ce-am experimentat Arch nu mi-a mai trebuit nici ubuntu, nici windows, nici altceva.

Acum fiecare face ce vrea penisul lui..

Link to comment
Share on other sites

Mi-am ales sa parafrazez cel mai competent comentariu de aici:)

Ubuntu e o mizerie derivata din Debian si este Linux, nu UNIX.

Da, ubuntu cel pentru desktop e o mizerie(asta am constatat de curand) care este foarte raspandita datorita look-ului si usurintei de a instala pachetele care sunt din ce in ce mai multe.

CentOS e rpm based si este foarte raspandit in industria de web hosting pentru ca suporta Cpanel. In rest, mie imi pare o cizma de linux.

Da, centOS e chiar copie dupa RedHat (care e open-source) si e un cacat pe langa Gentoo si derivatele sale sau alte OS-uri gen slack, suse si multe altele.

Deci, afirmatia ca UNIX este instabil este eronata. Foloseste FreeBSD sau Solaris si revino cu alta impresie legata de unix<=>instabil.

Eu am incercat PCBSD si am ramas cu o impresie bune despre unix, e stabil, e rapid, dar pana cauti toate sursele la toate librariile pe net ca sa compilezi anumite programe(necesare existentei pe internet) fac astia o alte versiune de kernel

Daca vrei ceva hard pe partea de linux, foloseste Slackware, sau de ce nu: ai kernelul freee, iti poti face propria distributie (lfs)

Slackware e stabil, mai ales versiunea recenta, pot spune ca e chiar neexploatat deoarece slack are multe capacitati dar problema lui e ca nu are un package manager bun.

O alternativa buna la windows este Sabayon 9, asta daca vrei performanta, stabilitate, si gaming(o sa fac un video cam despre ce jocuri se pot juca pe sabayon, cu wine desigur).

Apropo de windows: Eu am avut windows cu licenta si toate cele, si mergea mai prost decat la colegi care foloseau win. luat de pe torente. Ar fi bine sa-i spuna FlegmaOS :))

Windows e bun in primele doua saptamani, dupa se fute.

LE: o alta distributie ok e mandriva(care o folosea nytro acum ceva timp)

Edited by shaggi.
Link to comment
Share on other sites

Ok... Sa vedem.

  • Ubuntu e ok pana incepi sa instalezi chestii mai dubioase pe el, daca il lasi asa cum e si trollaresti doar in browser/IM/Transmission e totul roz si frumos.
  • Debian e a good all-round distro. Nuff said.
  • Mint, ultima data cand l-am incercat(acum ~6 luni)am ramas placut impresionat de imbunatatirile majore aduse distroului din care provine(Ubuntu), desi e un pic cam neplacut sa stii ca este derivat din Ubuntu, care este derivat din Debian(too much inception for my taste)...
  • Fedora este ok, dar m-a enervat rau la ceva legat de placa video, si am avut ghinion sa dau de un kernel panic, deci nu prea am multe sa comentez despre el, cica e bun,e stabil, o fi... Eu am avut ghinion cu el.
  • CentOS, este un CACAT de distro cand e vorba sa il folosesti in alt fel decat server-related shit, si m-a ingrozit teribil faptul ca a trebuit sa reinstalez tot sitemul cand am facut update la Python(trebuie sa instalezi in paralel o versiune mai noua python, fiindca sunt prea multe ite legate de versiunea default de python cu celelalte serviceuri available in CentOS...penibil dupa parerea mea).
  • Arch il folosesc acum, si mi se pare foarte bun, deoarece iti da doar TTY,network-based shit ca sa poti sa supravietuiesti, si un package manager care merita tot respectul pentru viteza cu care se comporta(pacman se numeste). Cine vrea sa isi construiasca propriul sau DISTRO(fiindca pana la urma un distro e un pachet de programe peste un kernel linux de obicei modificat), asta e cea mai usoara si amuzanta solutie. Recomand Arch pentru cine este initiat cat de cat in utilizarea unei console si care are rabdare o zi sa isi faca sistemul.
  • Gentoo... daca as putea sa il descriu mai pe scurt, as putea sa spun ca e varul hardcore al lui Arch... Urmeaza in mare aceeasi ideologie a lui Arch(keep it simple, keep it clean, keep it empty xD) dar trebuie sa ajungi pana la compilare de linux kernel xD. Marele avantaj e ca odata ce termini tot ce e de facut, te simti de parca ai muncit o zi intreaga sa iti faci gradina ta in spatele casei, acea satisfactie ca tot ce vezi e rodul muncii tale, dupa un milion de kernel panicuri, dupa un milion de nenorociri de clipiri de caps lock, ai reusit sa ai un mouse, si un wallpaper :)) (si sa realizezi ca ai uitat sa activezi driverul pentru tastatura cand ai compilat kernelul cum am patit eu si era sa arunc laptopul pe geam)...
  • Slackware cred ca e cel mai vechi distro linux inca in viata(parca 1995), am folosit versiunea 13.37 cand l-am incercat(destul de amuzant version numberul xD) si urmeaza principiul KISS(keep it simple, stupid), si cica incearca sa evite "dependency hell"(adica cand instalezi ceva in Slackware, o sa trebuiasca cateodata sa instalezi atat de multe dependencies incat uiti ce vroiai sa instalezi initial)... Deci daca vrei sa inveti Linux si cum functioneaza o asemenea jucarie... Try Slackware.
  • Sabayon... Am avut ghinionul sa prind Sabayon cand nu prea era chiar asa de matur... deci am avut a fuckton of bugs and stuff... dar din cate vad, acum s-a maturizat destul de bine, o sa il incerc din nou cat de curand. cica e bun la gaming dupa cum spune shaggi. si am incredere in cuvantul lui :)
  • Mandriva... deprecated din cate am auzit, dar nu pot sa il uit din cauza ca a fost primul distro care l-am incercat cand am avut 6-7 ani xD(tata e hardcore linux user). Nu prea intelegeam ce era acolo, doar ma jucam cu xeyes pe desktop xD, dar a fost primul oricum.
  • Backtrack, il am mereu pe un stick, gata sa fie incarcat in RAM oricand am nevoie de el, si mereu il am in buzunar, impreuna cu telefonul xD. Pot sa zic ca daca nu ai habar sa umbli iin el dar stii ce face, just TRY HARDER! xD sau lasa-te de meserie ca probabil ai 12 ani si esti mare hax0r cu dual boot Ubuntu si Windows.
  • Damn Small Linux e bun pe Raspberry Pi xD E mic, si e bun cand ai ori un laptop vechi de 1337 ani, ori un device gen Raspberry Pi... In rest ai un pic de onoare si pune ceva decent :) Sau daca vrei ceva joaca cu incarcatul in RAM a unui sistem de operare, e cea mai buna solutie DSL din cauza ca are maxim 50mb so...

Cred ca am atins toate distributiile majore si discutate pe internet, acum sa trecem la Wingoz.Incep cu XP fiindca presupun ca nimeni nu mai foloseste 95/98/Milennium/2k anymore...

  • Windows XP. Original, e un cacat, cand a aparut Service Pack 2 a fost mai decent, devenind cea mai populara editie piratata de Windows XP, si SP3... What the fuck e useless... e XP, daca esti in 2012 si inca folosesti XP vrei avea probleme de compatibilitate cu aplicatii/jocuri(jocuri in special).
  • Windows Vista. Rahat. Altceva nu am ce spune despre el. Doar un mod de a mai face rost de niste bani ca sa nu scada cumva profiturile cu 0.00002% din cauza ca frecau menta prea mult. Experiment bun doar ca sa ne arate ca lucreaza la Aero(glassy shit) dupa parerea mea.
  • Windows 7. Un release bun al baietilor de la Redmond, isi indeplineste de minune rolul de flagship OS al baietilor de la Redmond. Desi se comporta un pic ca Ubuntu(sau invers) si daca incepi sa bagi de exemplu 50 de aplicatii noi in el... Cam incepe sa schiopateze. Desigur daca esti "initiat" poti sa incepi sa cureti registrii, sa opresti din servicii la bootare and shit, dar se vrea un long term distro, deci ar fi trebuit sa faca astea singur, sau sa nu ajunga sa schiopateze cand incepe sa fie populat de programe...Dar plm, if it works, it's good... cam asta e mentalitatea.
  • Windows 8. Sunt destul de sceptic in privinta viitorului acestui release de la Microsoft, Metro interface cu mouse nu e cool at all(parere personala), ar fi trebuit sa lase default Windows 7 interface, si sa fie optional Metro(cand detecteaza ca e desktop/laptop/ultrabook/notebook/whateverbook). Daca vede ca e instalat pe nu stiu ce tableta/smartphone/phablet/touchscreen device sa bage Metro ca default, ca atunci e alta experienta... Dar in fine, trebuie sa impresioneze cu ceva right? Deci nu comentez pana nu e lansat oficial...

Cam atat, daca cineva comenteaza despre ce am zis pana acum, atunci e cretin acel cineva. Tot ce am scris e opinia mea personala si nimic altceva.

P.S. Am trecut prin 80-100 de distrouri in 6-7 ani. Si nu numai o singura data in unele din ele. Daca vrea cineva o lista mai lunga, fuck you and go to http://distrowatch.com

My personal config:

  • Arch linux x64 XFCE + Compiz
  • Windows 7 x64
  • Android 4.0.3 x86
  • Backtrack 5 r3 x64 GNOME
  • Gentoo Linux x64 XFCE

Edited by adonisslanic
Link to comment
Share on other sites

Sincer Ubuntu este mult mai performant , mai rapid , mai "destept" , si consuma mai putine resurse , eu zilele astea am instalat Ubuntu 12.04 , am observat diferenta de functionare dintre windows si linux , sincer este prima data cand folosesc ubuntu , folosindul am observat ca are o viteza de download aproape tripla cat windows , de la 6 mb/s la torrent am ajuns la 14 mb/s . Deci raspunsu meu este : Ubuntu=Best

Link to comment
Share on other sites

Personal am renuntat la utilizarea unei distributi linux. Am trecut din nou pe sistemul de operare a celor de la microsoft. Linux este o.k...are stabilitate, nu consuma resurse cum face windows, dar are un minus care m-a fortat sa renunt la el. Dureri de cap, lipsa concentrari, ma dureau ochii. Probabil pe voi nu va afecteaza.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Nu am vazut pe nimeni spunand ca licenta de Win 8 va fi cheap... $39 US si 50e in EU (ma rog, in anumite conditii). Acum, fiecare OS o avea avantajele sale.. dar sa mai pui cativa $ sa-ti iei si o licenta de antivirus decent si eu spun ca faci un deal destul de bun, fara prea multe batai de cap.

Cum o fi sa faci update pe bune? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...