Jump to content
wernerwxw

Aparat de atras pesti

Recommended Posts

Salut, am gasit pe net o schema foarte interesanta a unui aparat de atras pesti. In cateva zile o sa incerc sa fac rost de componente pentru a o pune in practica.

pentrupescari.png

Bazat pe observatia ca pestii sunt atrasi de unele sunete sau ultrasunete , au fost concepute in acest sens generatoare electronice . Montajul prezentat este un multivibrator ce debiteaza semnalul dreptunghiular a carui frecventa poate fi modificata din potentiometru . Difuzorul este de tip miniatura de 16 -75 ohm dar se poate folosi si o casca telefonica . Intreg montajul se introduce intr-o punga de plastic si se scufunda in apa la locul dorit .

In caz ca mai gasiti ceva interesant legat de aceasta treaba am rugaminte si totodata nerabdarea de a pune in practica noi circuite. O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Ori te duci la "pescuit" ori te duci la "caterinca" ? Unde mai este distractia de a sta ca "pescarul" pe balta cu undita in mana?

PS : Si mie imi place pescuitul , dar nu in felul asta...

Mai bine imi fac un convertizor de tensiune sa arate ca mulineta si in loc de fir, bag fir de bobinaj )
:))=)) Bravo tex buna idee Edited by AltraX
Link to comment
Share on other sites

nu au cum sa treaca undele prin punga de plastic..:) este alta treaba cu frecventele sub apa documentati-va..

p.s: folositi impulsuri electrice de la un ionizator, in nici un caz sunete ca o sa pescuiti balene ::))))))))))

Edited by seby05
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...