Jump to content
Nytro

Minim 50 de posturi

Recommended Posts

Pentru a preveni eventuale probleme, limitam accesul persoanelor care pot crea un topic pentru vinde/cumpara la numarul de posturi.

Asadar, NU se vor aproba topicuri ale membrilor care nu au cel putin 50 de posturi.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Mai bine era undeva pe ala 100-200 si membri de cativa ani, adica nu un membru de 5-6 luni care e spammer si dupa ne trezim ca ne tepuieste.

@sicilianul Pai ce face moderatorul/administratorul cand aproba topicul?Asa cu a cere acord ar fi cam prea mult de lucru, toti adminii ar fi fututi la creieri nonstop.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea astfel de topicuri aduce doar mai mult spam / flaming sau alte chestii de genul , daca eu doresc sa vand/cumpar ceva trebuie sa ma apuc serios de spam !

Nu. RST e o comunitate in care membri se ajuta reciproc. Mai exact unii ii ajuta pe altii, iar altii, ca tine, vin aici doar pentru nevoile personale, in cazul de fata sa cumpere/vanda ceva. Aici apar si posturile, dar aici apare si ceea ce poarta denumirea de "socializare". Altfel cumperi de la o persoana care te-a ajutat de la x ori decat de la cineva despre care nu stii nimic. Din posturi iti poti da seama atat de cunostintele tehnice ale unei persoane, cat si de modul in care gandeste. Mai exact, daca vezi pe cnv k scrye asha poti avea certitudinea ca nu e o persoana potrivita pentru a colabora.

Link to comment
Share on other sites

Nu. RST e o comunitate in care membri se ajuta reciproc. Mai exact unii ii ajuta pe altii, iar altii, ca tine, vin aici doar pentru nevoile personale, in cazul de fata sa cumpere/vanda ceva. Aici apar si posturile, dar aici apare si ceea ce poarta denumirea de "socializare". Altfel cumperi de la o persoana care te-a ajutat de la x ori decat de la cineva despre care nu stii nimic. Din posturi iti poti da seama atat de cunostintele tehnice ale unei persoane, cat si de modul in care gandeste. Mai exact, daca vezi pe cnv k scrye asha poti avea certitudinea ca nu e o persoana potrivita pentru a colabora.

Da ai dreptate "RST e o comunitate în care membri se ajuta reciproc" ( pentru ca dac? nu ar fii fost , eu unul nu as fii fost aici ) , dar eu unul stau pe RST sa ma informez , s? înv?? , nu s? fac spam , +1 , s? m? dau mare cu posturi , pur ?i simplu tac ?i citesc.

iar altii, ca tine, vin aici doar pentru nevoile personale,

Nu sunt aici pentru nevoi personale.

P.S : Ceea ce am spus mai sus a fost din cauza c? tocmai azi m? gândeam s? deschid un topic în care eu îmi vând serviciile de web-designer ?i coder. Dar topic-ul t?u ma luat prin surprindere.

Link to comment
Share on other sites

desi e bine, e si rau pt ca uni nu sunt asa activi pe forum. si poate o data de 2 ori pe an vor sa vand ceva

haha, 50 de posturi..le faci intr-o zi, adica esti membru aici si intr-un an nu strangi 50 de posturi..pai e clar nu are nimeni nevoie de tine, un numar de posturi nu o sa scada rata teparilor sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe incredere inseamna ca esti naiv ? ....m-am uitat peste postarile lui . am vazut ca a facut tranzactii cu zatarra ... parea de incredere... acu' plm... vorba lu' ala .. 100 - 200 de posturi .. sau macar un serviciu escrow din partea adminilor ;) da mna .. aici pe rst e mina de aur pt tzepari. se aleg cu ban apoi isi fac alt cont. plm..

LE : daca tot au deschis "Rst Market" sa le ofere protectie oamenilor...

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe incredere inseamna ca esti naiv ? ....m-am uitat peste postarile lui . am vazut ca a facut tranzactii cu zatarra ... parea de incredere... acu' plm... vorba lu' ala .. 100 - 200 de posturi .. sau macar un serviciu escrow din partea adminilor ;) da mna .. aici pe rst e mina de aur pt tzepari. se aleg cu ban apoi isi fac alt cont. plm..

LE : daca tot au deschis "Rst Market" sa le ofere protectie oamenilor...

Din cate stiu eu(si stiu bine) adminii au ajutat la finalizarea anumitor tranzactii aici pe RST cand a fost cazul. Si din cate imi aduc aminte tu ai mers pe vorbe goale si n-ai cerut ajutorul unui mod/admin care sa "intermedieze" tranzactia.

Nu e obligat nimeni sa-ti intermedieze tranzactiile... si da RST e raiu' teparilor, d-aia am cumparat o singura data ceva de aici si atunci de la un membru de incredere(si chiar si atunci a fost vorba de o suma extrem de mica).

// Ontopic: Mergeti pe vechime+posturi, nu doar pe posturi.

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu a fost si vina mea. Dar minim 50 de posturi ?...mai postez de cateva ori aici devin membru "trusted" :))...

Daca mai postezi de cateva ori aici, nu devii membru "trusted" pentru market. Numarul de posturi nu garanteaza veridicitatea cumparatorului/vanzatorului.

Dar cand vezi un post la market, poti sa te uiti la celelalte posturi ale omului sa vezi cam ce fel de persoana este.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai postezi de cateva ori aici, nu devii membru "trusted" pentru market. Numarul de posturi nu garanteaza veridicitatea cumparatorului/vanzatorului.

Dar cand vezi un post la market, poti sa te uiti la celelalte posturi ale omului sa vezi cam ce fel de persoana este.

Tocmai aia am facut. Am vazut ca a facut alte tranzactii cu altii .. printre care Zatarra.. Si nu am rezolvat nimic. Pana la urma tot tzepar a fost :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare logic ca daca fac o tranzactie cu cineva din stuff sau cu cineva considerat de ceilalti "trusted" sa nu ii dau teapa. Daca vreau sa dau teapa dau la astia cu 5 posturi, de care nu a auzit nimeni.

Te-ai gandit si u sa te bagi in seama :) Treci la loc. 4.

Asta-i mentalitatea romanului fomist.

Edited by SchizoKid
Link to comment
Share on other sites

Nytro, ai putea face si asa, sa pui parola la rst market, iar parolele sa le primeasca facand o "cerere", iar daca voi ( STAFF RST ) credeti ca acel utilizator e de incredere, ii dati, daca nu, nu.

Decat atat balamuc pentru o categorie, mai bine parola sau delete.

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit si u sa te bagi in seama :) Treci la loc. 4.

Asta-i mentalitatea romanului fomist.

Bun. M-ai facut roman fomist. Deci mai cap de pluta, citeste inca o data ce am zis. M-am referit la o banala situatie ipotetica in care eu ma pun in locul unui tepar. Tie nu ti se pare logic ce a facut tipul ala? Adica daca tu ai fi fost tepar ai fi dat teapa unui membru al staffului? Fa-ne un bine si da-ti glont ca din 12 posturi, in 9 te-ai plans ca ai luat teapa. Prima data am vorbit frumos cu tine, dar te-ai luat de mine fara niciun motiv, deci acum sa nu incepi sa te plangi ca am fost rau cu tine.

ON: Tepele se iau din cauza userilor, nu din cauza forumului. E vina voastra ca luati tepe. Nu va obliga nimeni sa cumparati de aici. Stafful RST doar va pune la dispozitie un mediu in care sa va postati ofertele si sa gasiti clienti.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe incredere inseamna ca esti naiv ? ....m-am uitat peste postarile lui . am vazut ca a facut tranzactii cu zatarra ... parea de incredere... acu' plm... vorba lu' ala .. 100 - 200 de posturi .. sau macar un serviciu escrow din partea adminilor ;) da mna .. aici pe rst e mina de aur pt tzepari. se aleg cu ban apoi isi fac alt cont. plm..

LE : daca tot au deschis "Rst Market" sa le ofere protectie oamenilor...

Mai da-te-n pula mea ca dupa ce ti se ofera privilegiul de a avea un cont aici pe forum, ti se ofera oportunitatea de a vinde si de a cumpara fara alte comisioane mai si faci gargara ca nu va oferim protectie ? Da' ce pula mea suntem noi, firma de paza ? Daca esti prost si pui botu' la vrajeala lui e fix problema ta, nu a moderatorilor, nu a adminilor, nu a RST-ului.

Cand mai vrei tu sau altul sa faceti tranzactii cu persoane dubioase, cu putine posturi sau care nu inspira incredere apelari la un moderator / admin si cereti-i sa intermedieze tranzactia. Nu va va cere nimeni cota parte din suma tranzactionata, ci va vom ajuta in limita timpului disponibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...