Jump to content
Usr6

Perchezitii la falsificatorii de carduri

Recommended Posts

Perchezi?ii de amploare în mai multe jude?e din ?ar?, dar ?i în Republica Dominican? ?i Anglia. Sunt vizate aproximativ 80 de persoane acuzate de fraude cu carduri clonate. Prejudiciul dep??e?te 2 milioane de euro.

"Procurorii Direc?iei de Investigare a Infrac?iunilor de Criminalitate Organizat? ?i Terorism – Structura Central?, împreun? cu ofi?eri de poli?ie judiciar? din cadrul B.C.C.O. Pite?ti ?i IGPR - DCCI, efectueaz? un num?r de 85 de perchezi?ii domiciliare pe raza municipiului Bucure?ti ?i a jude?elor Ilfov, Vâlcea, Vrancea, Bra?ov, Constan?a, Olt, S?laj, Cluj ?i Suceava, Br?ila, Gala?i, Giurgiu, Hunedoara, Ia?i, Neam?, Satu-Mare, ac?iunea vizând destructurarea unor grupuri infrac?ional organizate transfrontaliere, specializate în s?vâr?irea infrac?iunilor de acces f?r? drept la un sistem informatic, de?inere de echipamente în vederea falsific?rii ?i falsificarea de instrumente de plat? electronic?, punerea în circula?ie de instrumente de plat? falsificate ?i efectuarea de opera?iuni frauduloase cu instrumente de plat? electronic?", se arat? în comunicatul DIICOT.

De asemenea, sunt efectuate perchezi?ii domiciliare ?i în Germania, Marea Britanie, S.U.A. ?i Republica Dominican?.

"Grup?rile vizate de c?tre ac?iunea D.I.I.C.O.T. sunt constituite din peste 100 de persoane, iar liderii au fost identifica?i ca fiind Ghear? Constantin, zis Tic?, 53 de ani, Ursu Romeo, zis Boenic?, 45 de ani, Ghiuri Lucian zis Piticu, 45 de ani, ?i ?erban Relu, 57 de ani. În fapt, se re?ine c?, sub coordonarea acestora, membrii grup?rilor au confec?ionat aparatur? de skimming, echipamentele fiind ulterior utilizate în vederea copierii datelor de identificare a mijloacelor de plat? electronic? utilizate la diferite terminale ATM sau POS –uri, aflate pe teritoriile urm?toarelor state: Germania, Spania, Elve?ia, Portugalia, Fran?a, Marea Britanie, Ecuador, Columbia, Austria. Datele de identificare copiate erau folosite pentru falsificarea unor mijloace de plat? electronic?, utilizate ulterior pentru retragerea unor sume substan?iale de bani, pe teritoriile Republicii Dominicane, S.U.A., Japoniei, Iordaniei ?i Nepalului", se mai arat? în comunicat.

Valoarea prejudiciului dep??e?te suma de 2.000.000 de euro.

Sursa: Perchezi?ii de amploare la FALSIFICATORI DE CARDURI | REALITATEA .NET

Pe acelasi subiect:

Perchezitii la falsificatorii de... | RTV.net | Romania TV

PERCHEZI?II în Bucure?ti ?i 16 jude?e, la falsificatori de carduri care ar fi retras dou? milioane de euro - Mediafax

Zeci de perchezi?ii ?n Rom?nia ?i Anglia pentru prinderea unei re?ele de ho?i din bancomate - portalul de business MONEY.ro

Perchezi?ii la falsificatorii de carduri. Fratele lui Nicu Ghear? este printre suspec?i | adevarul.ro

Perchezi?ii la falsificatorii de carduri din Constan?a - Reporter Neptun TV

Poli?i?tii caut? 100 de falsificatori de carduri. Fratele lui Nicu Ghear?, lider al grup?rii. Prejudiciul, 2 milioane euro

si altele...

Link to comment
Share on other sites

Exact asta citeam:

Descinderi DIICOT în 85 de loca?ii. Sunt c?uta?i interlopii hackeri: Romeo Ursu ?i Constantin Ghear?

Link:

Descinderi DIICOT în 85 de loca?ii. Liderii grup?rii: fratele lui Nicu Ghear? ?i interlopul Boenic? - Justi?ie > EVZ.ro

Hmm, ia spuneti repede, care de pe aici care va dati copii de 14 ani, jucatori de Counter-Strike, sunteti de fapt interlopi si va luati BMW-uri?

Link to comment
Share on other sites

Bravo lor.. Sincer eu mereu am fost de partea "falsificatorilor" , mai bine furi asa decat sa dai in cap la oameni.

As vrea sa te vad la benzinarie dupa ce ai facut plinu' ,dai cardu' sa platesti si-ti zice ala ca e gol si alti bani sa platesti n-ai.

Sa vedem daca ti se mai pare distractiv atunci.

Link to comment
Share on other sites

nu e asa. toti detinatorii de carduri sunt asigurati . asa ca banii nu-i pierd clientii ci banciile. bancile pierd mult mai mult. de aia se baga serviciile secrete si fbi si cia si p.u.l.a si k.k si etc. bancile platesc bine. pe mine m-au sunat odata aia de la banca si mi-au spus ca mi-au blocat cardul pt suspiciune de clonare . no problem l-au schimbat si gata. legea e clara tre sa fie asigurat cardul. astia de la tv sunt trompete , banii sunt mult mai multi. asa e cand fraierul da de bani si se sparge in rasini. te ginesc imediat gaborii. hackerul e una si hotul e alta. asta e hotie nu "hecareala".

Link to comment
Share on other sites

nu e asa. toti detinatorii de carduri sunt asigurati . asa ca banii nu-i pierd clientii ci banciile. bancile pierd mult mai mult. de aia se baga serviciile secrete si fbi si cia si p.u.l.a si k.k si etc. bancile platesc bine. pe mine m-au sunat odata aia de la banca si mi-au spus ca mi-au blocat cardul pt suspiciune de clonare . no problem l-au schimbat si gata. legea e clara tre sa fie asigurat cardul. astia de la tv sunt trompete , banii sunt mult mai multi. asa e cand fraierul da de bani si se sparge in rasini. te ginesc imediat gaborii. hackerul e una si hotul e alta. asta e hotie nu "hecareala".

Sunt sigur c? ?i cei din Cipru aveau card ata?at la cont, ?i cu asta tot ?i-au pierdut majoritatea banilor. ?i totu?i, banca nu-?i poate asigura securitatea, decât pân? undeva la 100.000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Dupa nume si varsta sunt niste umpluturi care nu stiu ce inseamna un procesor dual Core ......

daca terminau facultate nu cred ca faceau prostii la varsta asta , deci logica lui bula spune ca pute ceva la mijloc .....

Si tu nu mai poti de destept ce esti.

Dupa mintea ta creata, numele reprezinta inteligenta.

Link to comment
Share on other sites

nu e asa. toti detinatorii de carduri sunt asigurati . asa ca banii nu-i pierd clientii ci banciile. bancile pierd mult mai mult. de aia se baga serviciile secrete si fbi si cia si p.u.l.a si k.k si etc. bancile platesc bine. pe mine m-au sunat odata aia de la banca si mi-au spus ca mi-au blocat cardul pt suspiciune de clonare . no problem l-au schimbat si gata. legea e clara tre sa fie asigurat cardul. astia de la tv sunt trompete , banii sunt mult mai multi. asa e cand fraierul da de bani si se sparge in rasini. te ginesc imediat gaborii. hackerul e una si hotul e alta. asta e hotie nu "hecareala".

Si pentru asigurarile alea tot noi platim, prin comisioane si dobanzi la credite deci practic fura din buzunarul tau nu din buzunarul bancii.

Sunt sigur c? ?i cei din Cipru aveau card ata?at la cont, ?i cu asta tot ?i-au pierdut majoritatea banilor. ?i totu?i, banca nu-?i poate asigura securitatea, decât pân? undeva la 100.000 euro.

E limita la extragerea din bancomate deci nu poate sa-ti fure 100 de mii de euro de-odata. Nici macar TU daca ai vrea sa scoti repede 100 de mii de euro din cont n-ai putea s-o faci fara niste documente speciale.

Link to comment
Share on other sites

cand iei teapa nu prea iti convine sa mergi cu cardu undeva si sa vezi ca e gol mai ales daca esti sarac si plm ai si

tu salariu pe card.cand fura de la aia super bogati care ii doare in pl,nu am decat un cuvant ptr ei:respect

Pai de la ei se fura in general. Se merge pe ideea ca sunt multi bani, poate se fac si multe transferuri si de sume mari, iar ei scot maruntis.

Link to comment
Share on other sites

Interlopii pulii... 2 mil de euro / 80 de infractori = 25.000 euro/ interlop :))

De banii astia, iti iei beemveu second, si stai la "facultate" 3-5 ani, daca esti prins.

25.000 euro / 60 luni = 416.666 euro lunar, deci... nu se merita.

25% din total opresc aia de scot

restu

40% daca e in chirie gura/cip-ul

de aici se imparte in forma piramidala sagatile nu i au mai mult de 10% si in + eu unu cred ca 2 milione e putin in jur de 7 8 milione au facut 2 milione e putin la 80 de persoane :)

Iti spun eu ca aia care sunt bagati CAPI... din suma aia de 2 milione ia minim 300k :) restu se duc la sageti..cheltuieli...:)

Link to comment
Share on other sites

cand iei teapa nu prea iti convine sa mergi cu cardu undeva si sa vezi ca e gol mai ales daca esti sarac si plm ai si

tu salariu pe card.cand fura de la aia super bogati care ii doare in pl,nu am decat un cuvant ptr ei:respect

Nu fura de la tine fura de la banca asta am mai zis o de multe ori... :)

Bani ti tine banca nu? ea iti garanteaza (banca) pentru banii depusi la ei deci aia fura banca...:)

Banca = Camatar Legal

Sunt sigur c? ?i cei din Cipru aveau card ata?at la cont, ?i cu asta tot ?i-au pierdut majoritatea banilor. ?i totu?i, banca nu-?i poate asigura securitatea, decât pân? undeva la 100.000 euro.

Trebuie sa fi prea prost sa ti milioane in banca si sa nu cumperi aur cu certifcat ( de la banca si sa l ti undeva in UK sau in Elvetia :)

Eu zic sa te pregatesti de o vizita de la DIICOT zilele astea.

Trebuie sa fi prea prost si prea batut in cap ca sa fi ''carder'' si sa stai in ROMANIK

Stai frate afara sunt destule tari unde nu sunt pedepsele cu zecile de ani...gen Olanda..UK

Africa de SUD nici macar nu au legislatie care sa pedepseasca asta si e o tara superbogata :))

As vrea sa te vad la benzinarie dupa ce ai facut plinu' ,dai cardu' sa platesti si-ti zice ala ca e gol si alti bani sa platesti n-ai.

Sa vedem daca ti se mai pare distractiv atunci.

Am patit am uitat portofelul acasa si eram lavreo 350 km de casa ... am lasat Talonul Masini si a 2 zi m am intors dupa el...:)

Edited by ajemna22
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...