Jump to content
blackboy-1337-

Ce distributie de linux folositi?

Recommended Posts

Eu am un server pe care am pus mini ISO kali, apoi am instalat doar ce am avut eu nevoie ca sa il folosesc pentru pentest si pe laptopul personal Ubuntu 12.04 LTS. Imi place ca are niste skin-uri care sunt pe gustul meu, si de ce 12.04 ? Mi se pare mult mai stabil decat 12.10.

Link to comment
Share on other sites

;439089']Pai' date=' folosesc linux mint ca desktop si mai nou linux kali pentru penetesting, e foarte ok.

@M2G: de ce Ubuntu suge :)?[/quote']

Se misca prost, l-au transformat in ceva prea comercial. E instabil. E ceva windows/mac os wannabe si nu se ridica la performantele nici unuia din astea.

Fedora se simte mai mult ca un linux si nu ca ceva corcitura dinasta de ubuntru.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa zic ca folosesc linux am win7 instalat, deci numai cind am nevoie BT5r3 si Kali Linux

BT5r3 este BT folosesti la multe hacking,wireless etc...

Kali este foarte tare mai ales forensic (partea de investigare) ce nu imi place la kali este urmatoarele probleme

Erori nu este problema aia se repara, si cum apare versiune noua de la kali este tot mai buna inervant este ca nu mai poti migra elegant din consola de exemplu nu mai exista pentest folder si mai multe .....

Incepe sa fie o distribuite tot mai mult din click mouse :)) deci migrare ca in windows mie nu imi place pentru mouse am windows :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...