Jump to content
dubiosonline

Buton Donate

Recommended Posts

Ma gandesc ca acest forum este destul de costisitor de tinut live. As vrea sa sugerez un buton pentru donatii prin Liberty Reserve. Poate nu o sa doneze toti userii dar eu folosesc acest forum cu placere si de fiecare data cand am 2-3-10$ in plus cu care nu am ce sa fac i-ash dona pentru acest forum. Imi place ideea de comunitate si as vrea sa pot ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Da, e o idee...

Problema principala ar fi de unde vin acei bani, pentru ca e posibil ca unii oameni sa doneze bani care nu le apartin si apoi cine stie, poate apar probleme.

Ar mai fi persoane interesate?

Practic de plata este doar hosting-ul, insa daca am strange ceva am putea da niste premii, sa organizam niste concursuri.

Totul ar fi "open".

Ar mai fi doritori sa doneze?

Link to comment
Share on other sites

Pai deaia am si zis Liberty Reserve. Daca nu ma insel LR este 100% anonim. Nu am auzit niciodata sa fie probleme cu LR.

Eu zic ca ar fii o idee buna. NU cred ca s-ar strange o avere dar ma gandesc ca orice mic ajutor venit din partea noastra ar fii bine venit. Pana la urma adunam o gramada de cunostine din acest forum. Ma gandesc ca ar fii OK sa dam si ceva inapoi.

Eu sugerez sa se limiteze chestia asta la Liberty Reserve(daca se va intampla vreodata). Moderatorii sau cei care se vor ocupa de chestia asta nu pot sa stie de unde provin banii trimisi prin Banca/Paypal etc etc. Si in orice moment pot sa apara diverse probleme.

Edited by dubiosonline
Link to comment
Share on other sites

Liberty Reserve != probleme

Sincer as opta doar pentru LR. Insa problema este ca nu toti au LR, iar la conversii se pierd bani.

E cu du-te-vino toata treaba asta.

Eu stiu cum este situatia cu liberty reserve. Dar stiu si cum este situatia cu paypaluri furate,conturi bancare urmarite de autoritati etc etc. Nu iti cere nimeni sa faci conversii special pt rst Hello nimeni nu o sa faca asta. Ideea este cand mai ai 1-2 banutzi dupa ce vinzi nush ce sau dupa ce faci o tranzactie dai cu ei donate ca oricum nu mai ai ce sa faci cu ei. Stiu diverse forumuri(nu dau nume) unde nu poti sa accesezi anumite sectiuni(gen market) ale forumului daca nu faci o donatie sau nu platesti o taxa. NU sugerez sa se intample chestia asta aici dar este doar un exemplu. Noi de folosim de acest forum poate zilnic(cazul de fata). Si eu consider ca ar merita sa ajut cu ceva persoanele care muncesc zii de zii sa tina acest forum in picioare.

Link to comment
Share on other sites

Donarea prin gift la paypal nu poate fi contestata deci este o solutie buna, asta pe langa cea cu LR.

Orice tranzactie facuta prin Paypal. Chiar daca este facuta de owner sau alta persoana neautorizata poate fii contestata intre 60-356 zile(depinde de tipul tranzactiei) si in 90% din cazuri se da castig de cauza persoanei care a initiat transferul. Dar asta e o alta poveste.Ideea ramane butonul de donate prin LR. Cui ii mai surade ideea?

Si eu donez 10 euro saptamanal....

Nu va mai faceti abonamente pt k stiti destul de bine ca nu o sa va tineti de asa ceva...O parere pro sau contra este de ajuns!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca se opteaza si pentru paypal, bucuros donez cativa $ pe luna, nici o problema.

Nu cred ca este cazul sa discutam care este cea mai buna varianta, eu de exemplu, si nu cred ca sunt singurul, nu am cont de LR, am paypal si daca o sa fie aceasta varianta de donatie..o sa o fac...altfel..nu.

Numai Bine!

Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca jumatate de forum (pe putin) spune ca doneaza, din care vreo 80% sunt facuti din frauda, ilegalitati, tepe, etc.

Si totusi se lauda, ca da, ar dona, toti ar dona, daca ar avea bani, nu?

Folosesc paypal de mai multi ani, nu am avut niciodata probleme, iar daca au existat, am rezolvat.

lr este folosit (binenteles) mai mult de catre cei care fac lucruri ilegale.

Ideea este in felul urmator :

Daca se aude ca RST primeste donatii prin LR (ma refer ma sume marisoare) cine stie ce se mai scrie pe alte site-uri de stiri sau bloguri, ca se spala bani, ca se face trafic, ca rst se monetizeaza,bla bla

Deja imaginea RST-ului este ca e plin de hackeri, ca se fac lucruri ilegale, stiti si voi cum a fost la stiri acum ceva timp.

Riscati?

Ai un cont de PayPal cu vreo 2 3 dolari in el si nu ai ce face cu ei? trimite-i ca gift la rst@rst.com sau ce mai o mai avea un admin de la rst (legal, cu numele tau)

Ai prea multi bani iar si iti permiti sa faci donatii? Nu iti cad pantalonii sa mergi la banca sa faci un transfer bancar sau chiar online.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca jumatate de forum (pe putin) spune ca doneaza, din care vreo 80% sunt facuti din frauda, ilegalitati, tepe, etc.

Si totusi se lauda, ca da, ar dona, toti ar dona, daca ar avea bani, nu?

Folosesc paypal de mai multi ani, nu am avut niciodata probleme, iar daca au existat, am rezolvat.

lr este folosit (binenteles) mai mult de catre cei care fac lucruri ilegale.

Ideea este in felul urmator :

Daca se aude ca RST primeste donatii prin LR (ma refer ma sume marisoare) cine stie ce se mai scrie pe alte site-uri de stiri sau bloguri, ca se spala bani, ca se face trafic, ca rst se monetizeaza,bla bla

Deja imaginea RST-ului este ca e plin de hackeri, ca se fac lucruri ilegale, stiti si voi cum a fost la stiri acum ceva timp.

Riscati?

Ai un cont de PayPal cu vreo 2 3 dolari in el si nu ai ce face cu ei? trimite-i ca gift la rst@rst.com sau ce mai o mai avea un admin de la rst (legal, cu numele tau)

Ai prea multi bani iar si iti permiti sa faci donatii? Nu iti cad pantalonii sa mergi la banca sa faci un transfer bancar sau chiar online.

esti constient ca multi dintre noi vrem sa ramanem anonimi, chiar daca nu ne ocupam cu ilegalitati sau dam tepe ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...