Jump to content
Matt

Sugestie proiect "Hunger Programming"

Recommended Posts

Dupa ce am citit acest post : https://rstforums.com/forum/72516-hunger-games.rst mi-au trecut prin cap vreo 2-3 idei.

Daca ar exista si pe RST o astfel de competitie ? Mai exact "Hunger Programming"

Detalii : "In fiecare saptamana sau o data la doua saptamani sa fie o mica competitie de programare.Un anumit numar de useri sa se scrie sa zicem maxim 5-10 iar acei 5-10 oameni sa trimita la sfarsit de saptamana programul pe care ei l-au codat / scris / creat special pentru RST. Cel care va avea cel mai bun program creat va intra in grupul "Trusted" care se zvoneste ca s-ar face in curand.

Daca totul prinde contur si merge treaba in fiecare saptamana si este ceva competitiv sa se treaca la nivelul 2.Sa se faca competitie intre echipe de cate 2 persoane , 3 persoane sau 5 persoane. Bineinteles ca proiectele in echipa ar trebui sa fie ceva mai complexe. Cine stie dupa cum am spus mai sus daca treaba merge bine si se strang oameni in fiecare sapt sau la doua saptamani sa se organizeze in fiecare an undeva in Bucuresti sau alt oras si o conferinta sau un mic "lan" tot asa organizat pe echipe sau chiar un HackMarathon dar organizat de Romanian Security Team.

Stiu ca poate pare Science-Fiction dar nu cred ca este o idee rea. Cu rabdare si pasi marunti se pot face multe.

Rog pe cei care nu sunt de acord cu asta sa fie destul de directi si sa zica " nu sunt de acord pentru ca lalalal " nu vreau raspunsuri de genul " nu sunt de acord ca tu esti un ratat " .

Fiti on-topic chiar daca vi se pare ca delirez.

Link to comment
Share on other sites

O competitie de programatori. Sa fie mai multe Web / Application

la web sa fie 2-3 echipe ( in functie de useri inscrisi)

la aplication tot asa .

Din echipa web iese un invingator = > ia ceva banuti

Din application tot asa

Promovam programarea+avem si proiecte noi comunitatii.

Sau cu taxa de inscriere, 5 dolari. 5 dolari sunt putini, dar daca se aduna vreo 20 de membrii => 100 dolarei, nu cred ca nu prinde bine.

Link to comment
Share on other sites

O competitie de programatori. Sa fie mai multe Web / Application

la web sa fie 2-3 echipe ( in functie de useri inscrisi)

la aplication tot asa .

Din echipa web iese un invingator = > ia ceva banuti

Din application tot asa

Promovam programarea+avem si proiecte noi comunitatii.

Sau cu taxa de inscriere, 5 dolari. 5 dolari sunt putini, dar daca se aduna vreo 20 de membrii => 100 dolarei, nu cred ca nu prinde bine.

S-a mai incercat chestia asta pe echipe dar s-a stins foarte repede. Cel mai bine este cum l-am prezentat ; un om un program = > cel mai bun sa "castiga" .

Este o idee buna pana la partea cu grupul "Trusted".Daca esti programator bun inseamna ca esti si de incredere? nope.Daca esti programator inseamna ca nu poti da teapa?Nope.

Facilitatile de care beneficiaza grupul "Trusted" le va stabili Nytro. Iti dai seama ca doar nu vei da cont de moderator celor din "Trusted" . Ceva mic dar semnificativ.

Fara taxa de inscriere, fara nimic. S-ar putea face foarte rapid. S-ar putea face o perioada de test.

Sa zicem ca de maine posteaza Nytro ca s-a dat drumul la concurs. Cine posteaza cel mai frumos program creat si scris sa isi prezinte programul + link catre sursa dar parolat pentru administrator. Userii isi posteaza programele in aceeasi categorie post sub post. La sfarsitul saptamanii sa fie ales de catre administratori "the best".

Luni incepe competitia , vineri se termina. Sambata si duminica Nytro are timp sa aleaga. Duminica seara se anunta castigatorul. Ura ai castigat un extraterestru. :))

Link to comment
Share on other sites

S-a mai incercat chestia asta pe echipe dar s-a stins foarte repede. Cel mai bine este cum l-am prezentat ; un om un program = > cel mai bun sa "castiga" .

Facilitatile de care beneficiaza grupul "Trusted" le va stabili Nytro. Iti dai seama ca doar nu vei da cont de moderator celor din "Trusted" . Ceva mic dar semnificativ.

Fara taxa de inscriere, fara nimic. S-ar putea face foarte rapid. S-ar putea face o perioada de test.

Sa zicem ca de maine posteaza Nytro ca s-a dat drumul la concurs. Cine posteaza cel mai frumos program creat si scris sa isi prezinte programul + link catre sursa dar parolat pentru administrator. Userii isi posteaza programele in aceeasi categorie post sub post. La sfarsitul saptamanii sa fie ales de catre administratori "the best".

Luni incepe competitia , vineri se termina. Sambata si duminica Nytro are timp sa aleaga. Duminica seara se anunta castigatorul. Ura ai castigat un extraterestru. :))

Numele de "trusted" nu se potriveste.Poate un CT de "Best Programmer".

Link to comment
Share on other sites

Astia vor numa nasa, nu se baga ei sa faca chestii interesante. Doar scan cu un tool si sunt cei mai tari din parcare.

Daca nici la "arena leilor" nu se baga, unde castiga 500€ daca le este acceptat proiectul n-ai ce sa mai ceri.

Vedem pe saptamana viitoare ce mai facem nou. Deocamdata stand-by.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord, dar vad asa lucrurile: un programator din romania bun nu o sa piarda timp cu astfel de concursuri deci le putem oferii si un premiu de 50-100 usd cu conditia ca programul sa fie afisat in rst power + sursa acestuia iar temele pe care o sa migreze concursul sa fie alese cu cap si ceva mai dificile, asa avem si noi si ei de castigat + statutul de trusted sau vip sau ce o mai fi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...