Jump to content
seneq

Leptop gaming : buget 30 de milioane

Recommended Posts

Salut. Daca ati avea 30 de milioane buget maxim pentru un leptop de gaming de pe situl emag care ar fi varianta voastra ?

Singura conditie e sa aiba placa video nvidia. ( stiu ca ati ofera performanta mai buna ca nvida pentru acelasi pret ).

Astept raspunsurile voastre.

Edited by seneq
Link to comment
Share on other sites

Laptop Lenovo IdeaPad G580 cu procesor Intel? CoreTM i7-3632QM 2.20GHz, Ivy Bridge, 6GB, 1TB, nVidia GeForce GT 635M 2GB, FreeDOS, Dark Brown 59-360918 - eMAG.ro

Eu zic ca leptopul asta e perfect pentru ce cauti tu. Procesorul de 2.2 MHz i7 si placa video Nvidia 2GB sunt numai bune pentru jocuri. Desi pentru jocuri as recomanda placa video ATI Radeon, spun asta din experienta proprie.

Link to comment
Share on other sites

Laptop Lenovo IdeaPad G580 cu procesor Intel? CoreTM i7-3632QM 2.20GHz, Ivy Bridge, 6GB, 1TB, nVidia GeForce GT 635M 2GB, FreeDOS, Dark Brown 59-360918 - eMAG.ro

Eu zic ca leptopul asta e perfect pentru ce cauti tu. Procesorul de 2.2 MHz i7 si placa video Nvidia 2GB sunt numai bune pentru jocuri. Desi pentru jocuri as recomanda placa video ATI Radeon, spun asta din experienta proprie.

Spui prost din propria ta experienta. Un ati nu iti scoate niciodata performantele unui nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Laptop Lenovo IdeaPad G580 cu procesor Intel? CoreTM i7-3632QM 2.20GHz, Ivy Bridge, 6GB, 1TB, nVidia GeForce GT 635M 2GB, FreeDOS, Dark Brown 59-360918 - eMAG.ro

Eu zic ca leptopul asta e perfect pentru ce cauti tu. Procesorul de 2.2 MHz i7 si placa video Nvidia 2GB sunt numai bune pentru jocuri. Desi pentru jocuri as recomanda placa video ATI Radeon, spun asta din experienta proprie.

Nvidia gt635 ai de pula me numa buna de gaming ii aia sa-mi fut una. nu iti merg jocurile mai mult de medium =))

Pula mea daca vrei laptop de gaming ia-ti un laptop cu placa video Nvidia GTX XXX si apoi poti sa zici ca e de gaming dar pretul e peste bugetul tau :) sau poti sati iei ceva SH si iesi mult mai ieftin si mai bine.

Noroc!

Spui prost din propria ta experienta. Un ati nu iti scoate niciodata performantele unui nvidia.

Ba aici depinde si de model si futeri,eu de ex am avut un gt630 2gb si acuma am alt laptop cu radeon 7690 XT e net superioara la aia cu toate ca ambele au 2GB VRAM,128bit deci difera si de model nu doar de brand,deci eu sunt super satisfacut cu radeon graphics :)

Edited by CristianRoflmao
Link to comment
Share on other sites

Laptop si gaming, doua cuvinte care nu trebuie puse in aceeasi propozitie.

Alienware

Salut. Daca ati avea 30 de milioane buget maxim pentru un leptop de gaming de pe situl emag care ar fi varianta voastra ?

Singura conditie e sa aiba placa video nvidia. ( stiu ca ati ofera performanta mai buna ca nvida pentru acelasi pret ).

Astept raspunsurile voastre.

Acum depinde si de asteptarile tale.

Daca tot vrei cu un buget de 30 milioane iti poti face un calculator destul de bun.

O configuratie care ti-as recomanda-o:

Intel Core i7-4770S @ 3.10GHz ~ 350$

GeForce GTX 660 Ti ~ 300$

Gigabyte GA-B75M-D3V ~ 70$

Crucial BLT2CP8G3D1608DT1TX0CEU 16GB (2x 8GB) Ballistix Tactical Memory ~ 100$

Cu ce iti ramane poti investii in accesorii.

Link to comment
Share on other sites

Ma doare capul cand va aud cu figuri gen gaming si alte rahaturi.Oricum o sa folositi 2% din potentialul PC-ului / Laptop-ului.Gaming-ul nu implica neaparat spec-uri monstruoase.Exista si gameri care se joaca pe low, joci pentru poveste nu pentru grafica.Alienware-urile sunt niste petarde, mai bine iti iei un sac de ciment si ii dai foc, e cam la fel.Singurul laptop de "gayming" care-mi place este Razer Blade (asta se poate numi laptop de gaming).De banii astia iti poti cumpara un PC cu toate figurile, inclusiv SSD rami de 2133mhz si alte nebunii.Un i7 de laptop o sa fie tot timpul mai slab decat unul de pc, gandeste-te la generatia i-ului.Iti garantez ca un i5 Haswell rupe in jocuri pe PC.

BTW : nVidia > ATI

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Ma doare capul cand va aud cu figuri gen gaming si alte rahaturi.Oricum o sa folositi 2% din potentialul PC-ului / Laptop-ului.Gaming-ul nu implica neaparat spec-uri monstruoase.Exista si gameri care se joaca pe low, joci pentru poveste nu pentru grafica.Alienware-urile sunt niste petarde, mai bine iti iei un sac de ciment si ii dai foc, e cam la fel.Singurul laptop de "gayming" care-mi place este Razer Blade (asta se poate numi laptop de gaming).

Ai avut Alienware vreodata pentru a iti putea da cu parerea?

Daca lumea ar umbla numai dupa poveste, la ce s-ar mai lucra pentru grafica?

Edited by trollophile
Link to comment
Share on other sites

Ai avut Alienware vreodata pentru a iti putea da cu parerea?

Daca lumea ar umbla numai dupa poveste, la ce s-ar mai lucra pentru grafica?

Da, am avut. E o caramida care se descarca repede, l-am impins cu prima ocazie.

De ce se mai lucreaza pentru grafica?Pai ca sa-si cumpere "bo$$i" componente potente,nu?

Link to comment
Share on other sites

OP, trebuia tu sa te duci la primul magazin de calculatoare de la tine din oras, sa le spui ca vrei un pc pt jocuri, iti faceau ei o configuratie, le ziceai ca te intorci maine, si ti-o comandai de la emag, desi cum au zis si altii, emag sunt scumpi, cei de la cel au preturi mult mai mici.

Nu ai facut decat sa incepi alte polemici intre gamerii inraiti

Ontopic, ai mult mai multe sanse sa il iei la SH, pentru a te putea bucura de ultimele jocuri aparute.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand haideti sa diferentiem conceptele. Exista conceputul de gaming(de zi cu zi, pentru pasionati) pentru care iti trebuie o scula si conceptul de a te juca o data la 2-3 zile, 2-3-4 ore un joc ce nu necesita prea multe resurse gen CS Go sau vreun CoD.

Gaming nu poti sa faci pe un laptop chiar daca e mama lui de Alienware de 200 de milioane. Ganditi-va ca placile video de top de pe laptop ajung si la 100W TDP per bucata si sunt laptopuri care au cate 2 plus un procesor de 45W TDP (daca e i7). Nu poti sa scapi de 200W de caldura prea usor si de-aia daca folosesti un laptop sa te joci in fiecare zi ai cele mai mari sanse sa dezlipesti cipurile de la placile video o data pe an in cel mai fericit caz.

Cel mai probabil daca vrei un laptop sa te joci, nu esti genu care se joaca in fiecare zi, asa ca orice laptop cu o placa video gen Nvidia GT640/650/740M sau ATI 7730/8730/8750M si cu un procesor i5/i7 ivy bridge o sa fie mai mult decat suficient.

Ca producator/modele, daca tot ai 3000 de lei orienteaza-te catre ceva mai de calitate, nu-ti lua un model low end doar de dragul de a avea i7 ca pe laptop un i5 ivy e chiar suficient. Fereste-te de G580 de la Lenovo sau de seria G6 de la HP sau producatori obscuri gen Packard Bell/Fujitsu/Acer/samd. Eu personal sunt amator de Dell si, cel putin la modele mai scumpe, nu m-au dezamagit niciodata. Seriile Inspiron de la Dell si Y de la Lenovo au modele reusite. HP are laptopurile ENVY care sunt de calitate. Asus face laptopuri fiabile, iar la Sony dai destui bani pe firma.

Personal iti recomand sa cauti un Dell XPS, chiar si refurbished daca nu gasesti nou la 3000 de lei si nu o sa dai gres cu el.

Link to comment
Share on other sites

Î?i recomand seria G de la ASUS, sunt foarte bune!

Deoarece am crescut f?r? un monstru de gaming, am zis s?-mi fac acuma acest moft ?i mi-am luat un G75 VX precum cel din link. E foarte bun, silen?ios, nu se înc?lze?te exagerat ?i bate la fundul gol orice Alienware echivalent, pentru care pl?te?ti greu doar sigla Dell.(adic? de banii da?i pentru un Alienware g?se?te ceva mult mai ieftin ?i mai performant)

ASUS Laptop Asus G75VX-CV131H (Intel Core i7-3630QM, 17.3"FHD, 32GB, 750GB @7200rpm+256GB SSD, nVidia GeForce GTX 670MX@3GB, USB 3.0, HDMI, Win8 64-bit) Laptop-uri Asus G75VX-CV131H | 17.3 inch Ful...

Link to comment
Share on other sites

Î?i recomand seria G de la ASUS, sunt foarte bune!

Deoarece am crescut f?r? un monstru de gaming, am zis s?-mi fac acuma acest moft ?i mi-am luat un G75 VX precum cel din link. E foarte bun, silen?ios, nu se înc?lze?te exagerat ?i bate la fundul gol orice Alienware echivalent, pentru care pl?te?ti greu doar sigla Dell.(adic? de banii da?i pentru un Alienware g?se?te ceva mult mai ieftin ?i mai performant)

ASUS Laptop Asus G75VX-CV131H (Intel Core i7-3630QM, 17.3"FHD, 32GB, 750GB @7200rpm+256GB SSD, nVidia GeForce GTX 670MX@3GB, USB 3.0, HDMI, Win8 64-bit) Laptop-uri Asus G75VX-CV131H | 17.3 inch Ful...

Subscriu, doar ca, materialul din care sunt facute e de cacat, un prieten bun lucreaza la service asus in bucuresti si isi blesteama zilele si materialul din care sunt facute.

@1337, nu sunt un alt carcotas al forumului dar razer blade inca au probleme! Cumparat, folosit, returnat ! + ca racirea nu e asa performanta pe cum o lauda si nu se ridica nici macar la standardele unui asus ( ca racire ) + ca nu au unitate optica, mare minus !

Link to comment
Share on other sites

Subscriu, doar ca, materialul din care sunt facute e de cacat, un prieten bun lucreaza la service asus in bucuresti si isi blesteama zilele si materialul din care sunt facute.

@1337, nu sunt un alt carcotas al forumului dar razer blade inca au probleme! Cumparat, folosit, returnat ! + ca racirea nu e asa performanta pe cum o lauda si nu se ridica nici macar la standardele unui asus ( ca racire ) + ca nu au unitate optica, mare minus !

Pe net avea review foarte bun la material, spunând c? e de calitate.(cel pu?in mie a?a îmi pare)

Te referi la construc?ia ?i integrarea lor într-un singur sistem?

Link to comment
Share on other sites

Postul este pentru un prieten care vrea sa isi cumpere un laptop de la emag ( cu placa video nvidia ). Il vrea in special pentru jocuri si m-a rugat sa ii gasesc cea mai buna configuratie disponibila. Eu consider ca pentru jocuri is bune consolele ( ps3 ,xbox , etc) si in rest pentru treaba ( office , navigare web , filme ,etc) e ok un ultrabook ( cu placa integrata hd 4000 sau mai nou hd 5200 iris pro "arhitectura haswell").

Ex: http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo_2.asp?productid=472

Edited by seneq
Link to comment
Share on other sites

Pe net avea review foarte bun la material, spunând c? e de calitate.(cel pu?in mie a?a îmi pare)

Te referi la construc?ia ?i integrarea lor într-un singur sistem?

Materialul in sine este dur, da, dar la cea mai mica presiune crapa, tocmai asta e faza, e prea dur, nu e deloc flexibil !

Prietenul din service asus a zis ca material mai prost nici nu puteau alege pentru carcasa / capac display! 80% din G-series care le-a primit erau cu bucati din carcasa lipsa sau crapaturi ( nu defectiuni tehnice ).

A 2`a intrebare e legata de razer ?

[/OFFTOPIC]

Daca vrea gaming, in 30 de mil, isi cumpara ps3 modat + tv de 82 LED HD isi mai cumpara si un netbook si are bani sa scoata si 4 pizde in oras.

Win - win - win - win!

10 mil PS3 modat

10 mil tv HD de 82 ( nou )

6-7 mil netbook

3-4 mil pizde

Edited by rece
Link to comment
Share on other sites

Materialul in sine este dur, da, dar la cea mai mica presiune crapa, tocmai asta e faza, e prea dur, nu e deloc flexibil !

Prietenul din service asus a zis ca material mai prost nici nu puteau alege pentru carcasa / capac display! 80% din G-series care le-a primit erau cu bucati din carcasa lipsa sau crapaturi ( nu defectiuni tehnice ).

A 2`a intrebare e legata de razer ?

[/OFFTOPIC]

Daca vrea gaming, in 30 de mil, isi cumpara ps3 modat + tv de 82 LED HD isi mai cumpara si un netbook si are bani sa scoata si 4 pizde in oras.

Win - win - win - win!

10 mil PS3 modat

10 mil tv HD de 82 ( nou )

6-7 mil netbook

3-4 mil pizde

82cm, e prea mic.De la 50" in sus e lux.

+ sonorizare

Link to comment
Share on other sites

Postul este pentru un prieten care vrea sa isi cumpere un laptop de la emag ( cu placa video nvidia ). Il vrea in special pentru jocuri si m-a rugat sa ii gasesc cea mai buna configuratie disponibila. Eu consider ca pentru jocuri is bune consolele ( ps3 ,xbox , etc) si in rest pentru treaba ( office , navigare web , filme ,etc) e ok un ultrabook ( cu placa integrata hd 4000 sau mai nou hd 5200 iris pro "arhitectura haswell").

Ex: http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo_2.asp?productid=472

Placa video integrata de la i7....meh, e ok, dar ca orice placa video integrata eu unul nu ma astept sa duca foarte bine jocurile din viitor. Daca omu vrea sa se joace pe laptop, probabil stie ca nu le poate avea pe toate. Pret mic si performanta se bat cap in cap mai rau decat un ciocan si-o nicovala, mai ales cand adaugi si termenul de "laptop" la ecuatie.

Ma rog, unde vroiam sa ajung: Dai grafica pe portabilitate, dar cu un ecran de 14" (cat are laptopul pus de tine) chiar nu faci nimic in materie de jocuri :)

Recomandarea mea: HP Probook 4540s

Edited by PpSi
Link to comment
Share on other sites

Glumesti, nu?

Laptopul se incalzeste foarte repede si foarte tare, chiar si cu coolpad. Mai mult de 3 ore nu te poti juca continuu.

Toshibaul meu vechi mergea 16 ore pe zi in unele saptamani cand ma apuca foamea de jocuri, ( WoW Mysts pe Ultra, Starcraft II) nu aveam treaba, recomand

A fost 4000 RON acum 1 an si ceva. poate gasesti acum la 3000 Ron

Link to comment
Share on other sites

Ma doare capul cand va aud cu figuri gen gaming si alte rahaturi.Oricum o sa folositi 2% din potentialul PC-ului / Laptop-ului.Gaming-ul nu implica neaparat spec-uri monstruoase.Exista si gameri care se joaca pe low, joci pentru poveste nu pentru grafica.Alienware-urile sunt niste petarde, mai bine iti iei un sac de ciment si ii dai foc, e cam la fel.Singurul laptop de "gayming" care-mi place este Razer Blade (asta se poate numi laptop de gaming).De banii astia iti poti cumpara un PC cu toate figurile, inclusiv SSD rami de 2133mhz si alte nebunii.Un i7 de laptop o sa fie tot timpul mai slab decat unul de pc, gandeste-te la generatia i-ului.Iti garantez ca un i5 Haswell rupe in jocuri pe PC.

BTW : nVidia > ATI

Bine spus 1337, multi se dau cunosc?tori, dar de fapt nu prea au o treaba in materia Hardware, Alienware numele si cateva chesti optimizari, bla bla ,luminite ,prosti bani + = DELL , asa parerea mea singura daca este vorba de gaming, ori ti-l poti face pe bucati, ca la un calculator , dupa bunul plac :), ori http://www.alternate.de/MSI/MSI+GE70PH- ,Zzi765M21611B,_Notebook/html/product/1083457/? DONE !! Peace all :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...