Jump to content
HellScream

Interviu sau caterinca??

Recommended Posts

Salut. Am patit ieri una buna de tot, si vreau sa radeti si voi. Eu sincer, nu stiu ce sa fac, s rad sau sa plang?

Saptamana trecuta, a circulat in cadrul firmei unde lucrez, un anaunt pentru ocuparea postului de sysadmin. Am aplicat si eu. Anuntul spunea asa.

Cautam Administrator sistem. Cerinte:

Manipulare si constructie server dhcp/pppoe sub Linux

Manipulare si constructie server dhcp/pppoe sub Windows.

Cunostinte solide de retelistica

Cei care aplic la acest post, vor trebui sa treaca un mic examen similar cu CISC0 Network (2 situatii practice) si sa raspunda la o intrebare deschisa.

Personal ma asteptam la intrebari de genul " eigrp vs ospf" sau, " Squid vs manual scripting" ,si a situatiile practice, ma gandeam ca dau probleme clasice cisco.

Vine interviul.

Setul de intrebari: " precizati ce ruleaza pe porturile 443, 67 si 68"

Situatia practica: " Aveti un echipament care s-a ars si nu mai poate fi folosit. Cum procedati"

Cu alte cuvinte..WTF???

Am fosti 3 participanti la interviu. Vine raspunsul:

"Felicitari, ati promovat toti, ramane sa ne decidem cine va ocupa postul."

Daca astea sunt intreabari pt a fi sysadmin, nu ma mir ca anonymous romanea erau script-kiddies.

Voi ce ati face in locul meu, v-ar apuca rasul, sau plansul??

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, poti modifica porturile daca vrei.

Intrebarea "precizati ce ruleaza pe porturile 443, 67 si 68" e ambigua.

Nu trebuie sa plangi, trebuie sa te gandesti daca merita sa stai in firma si sa ii "cresti" sau sa "cresti" tu sau poate salarul e bun.

Oricum, cineva mi-a zis mai demult, un sysadmin trebuie platit cand nu lucra, treaba lui e sa tina serverele sus fara probleme, daca nu apar probleme, inseamna ca si-a facut treaba bine.

Link to comment
Share on other sites

Caz concret:

A trebuit sa parasesc firma la care lucram pe termen nedefinit, si ca sa nu ii las in "curu' gol" am zis sa angajam pe cineva in locul meu sa intretina un server cu mysql si apache + rdp. Deci doar ce tinea de backup, si trebuia sa stie sa navigheze putin in phpmyadmin si era angajat.....nu aveam pretentii mari.

Din 10 oameni aparent "experti" in IT, nici macar 1 nu avea habar ce vorbesc!

Jalnic.....am sfarsit monitorizand tot eu totul remote.

Link to comment
Share on other sites

on: cred ca e de plans ca firma la care ai optat pt post nu prea pare sa se respecte macar ... fuck gaseau intrebari mai bune pe goagle :))

off: in legatura cu pregatirea nu stiu ... toti am pleat de undeva nimeni nu s-a nascut invatat, doar ca unii sysadmin ca si in cazu' lui @yo20063 isi incearca norocul in nise unde nu au habar dar daca le-ar sta cineva in spate intr-o saptamana ar prinde repede

Link to comment
Share on other sites

Tine cont ca cine ti-a luat interviul era la HR nu la departamentul tehnic, si i s-au dat si lui cateva intrebari (si raspunsurile aferente) pe care sa le puna la cei care participa la interviu si apoi sa decida pe cine alege.

Probabil ca in runda 2 (daca va mai fii) o sa te ia in primire direct directorul de la departamentul tehnic si ala te va intreba ceva mai de specialitate.

Deci eu zic, daca tot lucrezi deja la firma aia, insista pe langa cine trebuie si ocupa postul ala, sigur se va merita pe termen lung (si ca bani si ca experienta)

Link to comment
Share on other sites

Am obtinut postul, dar postul este mai mult un Network Manager decat un simplu sysadmin

Pentru ei, sysadmin = constructie si mentenanta servere ( date +voce + statii CATV)+ coordonarea echipelor in teren pentru rezolvarea avariilor + monitorizare real time echipamene in teren (daca se duce pe sant un echipament, dau altu la echipa sa il schimbe) + tot ce tine de teren ( eu dau la technicieni, scule, consumabile, echipamente etc)

Salarul e bun, avand in vedere ca stau in telefon cu baietii din teren cam 80% din timp. Macar am o consolare. Am primit masina de servici. Dar nu un logan, sau alt ceva, la ce ma asteptam eu, am primit un DOCKER care indeplineste functia de LABORATOR MOBIL FIBRA OPTICA (echipat ultima generatie). Sincer, imi e firca sa vin cu masina aia acasa. Daca o vede tiganu borat, o sparge si ma face bun de plata (cam 50K euro).

Link to comment
Share on other sites

Da Zatarra, sunt de acord cu tine. Partea practica in networking este vitala. Pe scurt daca nu stii sa pui o mufa, cum naiba sa fii in stare sa faci diagnosticare de parametrii a echipamentelor in reata?

@wildchild - are asigurare anti furt, dar totusi, tot pot avea MARI bube daca o fura. Una e sa o fure/vandalizeze cat este in pseudo parcul auto al firmei ( cacat, e singura masina care ramane in parcarea firmei) si alta e cand pateste ceva in fata blocului unui angajat. In Romania, nu dai vina pe hot, dai vina pe angajat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...