Jump to content
Cuddlybunny

Lista intrebari pentru programatori

Recommended Posts

Salutare! As dori si eu niste raspunsuri din partea celor ce au practicat sau practica meseria de programator:

1. Cate ore pe zi lucrati?

2. Weekendul e liber intotdeauna?

3. Care este salariul de programator debutant?

4. Dupa 8 ore de lucrat incontinuu mai aveti chef si de altceva, ex-computer?

5. Exista sansa sa te plafonezi lucrand 2-3 ani incontinuu in IT ?

6. Ce parere au oamenii normali, cei de pe strada, despre voi?

Link to comment
Share on other sites

1) normal la firma lucrezi cam 7-8 ore pe zi (dar lucrezi nu te joci)

2) de obicei da, depinde de la firma la firma si depinde ce post ocupi (de exemplu la firme care au magazine online weekendurile de black freeday sau paste nu prea sunt libere)

3) in jur de 300-600 euro depinde de la firma la firma

4) dupa 7-8 ore de urmarit gunoi prin codul altuia si rezolvat buguri iti zic eu ca ti se acreste de stat in fata pc-ului si vrei sa faci orice altceva (unii rezista mai mult dar in timp iti zic eu ca dupa job preferi sa faci altceva nu coding si debuging)

5) depinde de tine si de ce asteptari ai, daca te multumesti cu postul si salariul dat atunci acolo vei sta pana vei dorii ceva nou.

6) habar nu am si nici nu m-a interesat vreodata, ce treaba are altul despre ce fac eu sau tu? cat timp nu deranjezi pe nimeni si iti faci taskurile la timp si respecti normele de conduita interna ale acelei firme nu vad ce treaba au altii in treburile tale

EDIT:

in general in IT e nevoie sa studiezi aproape zilnic altfel ramai in urma si te trezesti intr-o zi ca nu poti rezolva problema ca nu ai cunostintele necesare (e valabil in toate domeniile din IT) de aceea multi programatori renunta dupa varsta de 35 ani (sau devin manageri, directori sau ceva care nu are neaparat legatura cu scrisul codului)

pe securitate si programare stresul e foarte mare si de aceea daca nu ai reusit sa avansezi in post pana la 35 ani va fi mai greu dupa pentru ca va trebui sa faci fata atat noutatilor din domeniu cat si noilor programatori proaspat sositi.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

1. fara numar. de multe ori te trezesti sa te pisi si brusc ai o revelatie, iti vine o idee geniala si reiei munca.

2. ai liber cand ai chef.

3. habar-n-am. orice om inteligent refuza sa lucreze ptr un patron, de cele mai multe ori mai prost ca el.

4. da, in principiu sa fut. si nu astept pauza de munca. e ceva pur inspirational.

5. plafonarea implica rutina

6. e o intrebare complet idioata. de ce m-ar interesa ce parere au babele pupatoare de moaste de pe strada? (intrebare retorica)

Link to comment
Share on other sites

Vorbesc despre parioada de vara in care am lucrat full time.

1. Lucram vreo 10 ore la serviciu, dupa care veneam acasa si lucram mai departe pentru clientii mei personali.

2. La mine nu e prea liber de obicei, tot timpul am de lucru, dar de multe ori, din cauza stresului, prefer sa dorm foarte mult sau sa ma relaxez citind articole de securitate sau urmarind unii vloggeri pe youtube.

3. Eu am luat prima data 400 euro (Cluj-Napoca), fara alte experiente oficiale, anterioare, fara vreun certificat sau diploma.

4. De programare nu prea mai am chef, dar sa mai testez sau sa ma informez de unele chestii din securitate, am chef.

5. Da, exista sansa. Sunt unele firme la care faci cam acelasi lucru in fiecare zi si inveti lucruri noi, foarte putin.

6. Au o parere foarte buna, chiar ma apreciaza si ma invidiaza (invidia alba) foarte multi.

Link to comment
Share on other sites

GarryOne, multumesc pt rapunsuri! Uite ca se aduna lumea.. :D

Daca te dedici prea mult job-ului, nu poti atrage mai multe lucruri negative? Ma refer strict la domeniul IT..Adica, de exemplu eu, cand stau mai mult la pc, uit de mancare sau pur si simplu n-am chef sa mananc, seara simt o epuizare, iar somnul...unde-i somnul? Gaseste-l in balta.. Sau asteapta pana la ora 2/3 sa adormi...

Link to comment
Share on other sites

Prima oara spui :"Wow..uite ce salariu mare am..", dar dupa un timp nu te saturi de acest job? Adica, in loc de un salariu de 600 euro ca programator (plin de rutina si stres), sa alegi un altfel de job,mai prost platit, din alt domeniu, dar care sa-ti aduca mai mult timp liber, mai multa placere de viata, fara ca seara, cand mergi la culcare, sa ai dureri de cap sau sa visezi coduri pentru a doua zi?

Link to comment
Share on other sites

@Cuddlybunny: Pentru noi IT-ul nu este doar un job, este o manie. E ca un drog. Am stat si 4 zile nedormit.

Nu ai cum sa te saturi cand esti avid de informatii si vrei sa depasesti unele praguri.

Ti-ar placea sa visezi noaptea ca sapi santuri ?

Stai la birou imbracat decent, cana mare cu cafea langa tine, ai posibilitatea sa citesti cate ceva tot timpul, lucrezi cu drag si castigi si bani.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Prima oara spui :"Wow..uite ce salariu mare am..", dar dupa un timp nu te saturi de acest job? Adica, in loc de un salariu de 600 euro ca programator (plin de rutina si stres), sa alegi un altfel de job,mai prost platit, din alt domeniu, dar care sa-ti aduca mai mult timp liber, mai multa placere de viata, fara ca seara, cand mergi la culcare, sa ai dureri de cap sau sa visezi coduri pentru a doua zi?

Nu e chiar asa. Si lucrand ca un contabil visezi noaptea cifre? In general e doar un loc de munca. Sigur ca muncind te 'plafonezi' si nu mai inveti asa multe. Dar asta e!

Tu insinuezi ca turnand betoane esti mai fericit, deoarece nu-ti folosesti capul asa mult?

Daca tu te simti in stare sa muncesti 8 ore pe zi e bine. Daca observi ca dupa cele 8 ore mai ai energie, inspiratie, iti mai cauti clienti personali. Scopul nu e neaparat sa faci multi bani (mai bine-ti vinzi rinichii, ficatul si 5l de sange) ci si sa creezi ceva, sa muncesti.

(N-am muncit niciodata full-time, dar cand lucram la proiecte de 2 saptamani, 5-6 ore pe zi, nu era deloc rau)

Link to comment
Share on other sites

tex, tocmai asta vreau sa spun..

Iti place sa te consideri un dopat de IT? Sa treaca anii si sa regreti ca ai stat mai mult in fata calculatorului decat sa te bucuri de tinerete?

Mania asta te distroge in interior, dar si in exterior, parerea mea...

Uitati unde am vrut sa ajung.. Eu sunt pe ganduri si nu stiu ce sa aleg dintre domeniul Politie si IT.. Voi ce-ati alege dintre rutina, stres si bani (IT) sau stres, bani mai putini, dusmani (Politie) ?

Edited by Cuddlybunny
Link to comment
Share on other sites

tex, tocmai asta vreau sa spun..

Iti place sa te consideri un dopat de IT? Sa treaca anii si sa regreti ca ai stat mai mult in fata calculatorului decat sa te bucuri de tinerete?

Mania asta te distroge in interior, dar si in exterior, parerea mea...

Sa nu crezi ca nu avem timp sa calatorim, sa avem o prietena, sa ne ducem la o bere sau sa ne facem muci din cand in cand. Este timp pentru orice.

Si apropo de ce ai spus mai sus, pentru majoritatea programatorilor, jobul nu este deloc un stres.

Link to comment
Share on other sites

tex, tocmai asta vreau sa spun..

Iti place sa te consideri un dopat de IT? Sa treaca anii si sa regreti ca ai stat mai mult in fata calculatorului decat sa te bucuri de tinerete?

Mania asta te distroge in interior, dar si in exterior, parerea mea...

Uitati unde am vrut sa ajung.. Eu sunt pe ganduri si nu stiu ce sa aleg dintre domeniul Politie si IT.. Voi ce-ati alege dintre rutina, stres si bani (IT) sau stres, bani mai putini, dusmani (Politie) ?

1. Omule, IT-ul reprezinta viitorul. Trenurile, avioanele, masinile, automatizarile si toate cele, au un "calculator" in spate. De ce sa regret? Mania asta iti dezvolta materia cenusie. E super placut sa pierzi o noapte cu un bidon de cola langa tine, sa citesti ceva carti captivante sau sa lucrezi.

IT-ul nu este o rutina, tot timpul gasesti ceva nou.

2. Alege IT. In politie nu ai niciun viitor: Salariu prost, sefi multi, chiar daca tu esti corect, sistemul te va forta sa-l urmezi si multe alte dezavantaje.

PS: Nu, chiar nu am nimic cu politistii, dar consider ca a fi politist in Romania e de cacao.

Daca vrei sa te apuci de IT, trebuie sa-ti iubesti munca.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Cuddlybunny;

Daca esti atat de speriat de rutina vietii de birou, gandeste-te la asta:

Lucrezi cativa ani pentru o firma - fulltime/etc ( Nu conteaza cum/unde, conteaza acumularea experientei ) , strangi ceva bani, dupa care incepi sa lucrezi in plus ca freelancer sau incepi sa-ti ridici propria firma, cu ajutorul firmei si domeniului ales cu siguranta nu te plafonezi ( fiecare firma doreste idei inovatoare).

Multi care lucreaza in IT "viseaza" la asta, desi e mai greu in zilele noastre ( ideile inovatoare sunt din ce in ce mai putine , sunt foarte multe firme ,etc) dar vorba aia: cu cat stacheta e mai ridicata, cu atat te motivezi mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Uitati unde am vrut sa ajung.. Eu sunt pe ganduri si nu stiu ce sa aleg dintre domeniul Politie si IT.. Voi ce-ati alege dintre rutina, stres si bani (IT) sau stres, bani mai putini, dusmani (Politie) ?

eu prima oara am vrut sa devin detectiv particular... dupa cativa ani de studiu in acea directie, am trecut pe IT (prima oara pe retelistica, apoi pe vanzari, apoi pe service si depanare, apoi pe marketing, apoi pe programare) si sincer nu regret, am invatat destule (si inca mai invat) nu duc lipsa de clienti si am oricand daca vreau un job asigurat si bine platit (acum sunt freelancer)

ca detectiv sau ofiter de politie ai alte satisfactii si motive de stress dar nu vei fi niciodata la fel de bine platit ca in IT (iar cand ai o familie asta conteaza)

Eu zic sa alegi cu inima, ce iti place mai mult (poti sa le combini pe amandoua devenint ofiter de politie pe domeniul IT unde sa investighezi atacurile la banci si chestii de gen...)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

O sa-ti dau un raspuns partial. De ce? Pentru ca nu am lucrat ca programator, doar part-time ca practica de vara.

1. Atat cat iti face placere.

2. Daca iti place ce faci, o faci din placere si-n weekend si de sarbatoare, oricand.

3. Aici nu-ti pot raspunde

4. Daca te referi la clubaraie si bericici pana la 2 dimineata, nu.

5. Nici aici nu-ti pot raspunde.

6. Depinde cum esti imbracat.

Link to comment
Share on other sites

Meh. eu lucrez 10 ore pe zi si alerg intre trei joburi (doua de service si depanare si al treilea acasa pe proiecte personale si sper ca intr-o zi sa ies din saracie :)) ). si am timp si de prietena si de o bere sau o plimbare seara (pe frigu asta nu se mai plimba nimeni). Adevaru ca mi-sa cam acrit de atatea drumuri in sus si in jos, dar oricand as pierde noptile in fata unui articol interesant, a rezolva un sqli sau a unui cod java...

PS: Si nu.. nu e mai bun ca sexu... mereu am timp pentru asa ceva :))

Link to comment
Share on other sites

1. Omule, IT-ul reprezinta viitorul. Trenurile, avioanele, masinile, automatizarile si toate cele, au un "calculator" in spate. De ce sa regret? Mania asta iti dezvolta materia cenusie. E super placut sa pierzi o noapte cu un bidon de cola langa tine, sa citesti ceva carti captivante sau sa lucrezi.

IT-ul nu este o rutina, tot timpul gasesti ceva nou.

2. Alege IT. In politie nu ai niciun viitor: Salariu prost, sefi multi, chiar daca tu esti corect, sistemul te va forta sa-l urmezi si multe alte dezavantaje.

PS: Nu, chiar nu am nimic cu politistii, dar consider ca a fi politist in Romania e de cacao.

Daca vrei sa te apuci de IT, trebuie sa-ti iubesti munca.

Foarte frumos! :D

Da, ai dreptate... Atat despre domeniul IT, cat si despre Politie.

Si eu sunt de parere ca Politia nu mai are nici o valoare in ziua de astazi, mai ales in Romania. Adica de ce sa stai toata ziua in ger (iarna), in ploaie (toamna), pe arsita (vara) pentru 18 milione.. Asta e salariul de debutant, 18 milioane si un pic.. Pentru un bugetar din Romania e bine, dar tre' sa lingi pe multi in cur (scuzati limbajul) ca sa poti avansa, tre' sa treci peste multe amenintari si injurii din partea sefilor si a delincventilor, dar tre' si sa te feresti pe strada de potentiali inamici, ca deah.. o sa-si ia infractorul "revansa" candva... Plus ca odata absolvita scoala/academia de politie, te legi la cap fara sa te doara pe 10 ani, ca o sa fii obligat sa stai in sistem, iar daca-l parasesti, statul te da in judecata si va trebui sa platesti 5-6 mii de euro scolarizarea....

Decat sa ai de a face cu toti infractorii, mai bine cu oameni seriosi...

Decat sa stai si sa faci munca de birou in Politie (ca ofiter) pe bani putini, mai bine o faci pe cv mai multi in IT... Adica nimanui nu i-ar conveni sa stea 5 ani pentru o avansare in grad (iar daca nu esti lingau, pupincurist..n-ai nicio sansa) sau sa astepte cu lunile de zile sa primeasca 50% din norma de echipament pentru anul trecut (adica 12 milioane).. :D

Edited by Cuddlybunny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...