Jump to content
trufanda1

Dupa HTML ce invat?

Recommended Posts

ordinea fireasca este asa:

1) html4

2) html5 (in special partea de baze de date locale, noile taguri si atribute introduse, sistemul de geolocatie etc)

3) css2

4) css3

5) javascript

6) jquery (si jquery ui/jquery mobile)

7) php (si eventual si alternative, .net, ruby etc)

8) mysql (si alte baze de date, mssql, sqlite, oracle etc)

9) ajax si node.js

10) coding standards si design patterns

fara cele de mai sus nu prea poti face mare lucru in ziua de azi.

dupa ce inveti limbajele de mai sus treci si inveti frameworkuri (yii, code igniter, zend etc) apoi pasul urmator e sa inveti cele mai folosite CMS-uri (wp, joomla, phpbb etc)

abia dupa aia te poti numii programator profesionist, pentru ca vei stii sa faci aproape orice ti se cere

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

ordinea fireasca este asa:

1) html4

2) html5 (in special partea de baze de date locale, noile taguri si atribute introduse, sistemul de geolocatie etc)

3) css2

4) css3

5) javascript

6) jquery (si jquery ui/jquery mobile)

7) php (si eventual si alternative, .net, ruby etc)

8) mysql (si alte baze de date, mssql, sqlite, oracle etc)

9) ajax si node.js

10) coding standards si design patterns

fara cele de mai sus nu prea poti face mare lucru in ziua de azi.

dupa ce inveti limbajele de mai sus treci si inveti frameworkuri (yii, code igniter, zend etc) apoi pasul urmator e sa inveti cele mai folosite CMS-uri (wp, joomla, phpbb etc)

abia dupa aia te poti numii programator profesionist, pentru ca vei stii sa faci aproape orice ti se cere

Birkoff, de curiozitate, tu la ce punct esti ?

Link to comment
Share on other sites

Birkoff, de curiozitate, tu la ce punct esti ?

tinand cont ca eu am inceput primul site in '99 acum sunt la node.js si html5 (inca mai studiez la ele) celelalte le stiu (dovada si cele peste 100 de tutoriale scrise de mine pe site-ul din semnatura + manualele de cursuri...)

ce nu stiu ca nu ma interesat niciodata e sa scriu cod pentru cms-uri (la firmele unde m-am angajat se lucra pe cms inhouse si nu a fost nevoie sa invat, iar la clienti folosesc propriul cms) - dar stiu programatori care lucreaza la alte firme si le cere sa stie bine joomla, magento, wp sau alte cms-uri cu care lucreaza acea firma.

de asemenea, am studiat cele mai folosite frameworkuri si am implementat in frameworkul meu ce mi sa parut mai util din celelalte (iar, la unele firme se lucreaza pe framework intern la altele pe un framework public, deci depinde de tine ce vrei sa inveti si la ce firma vrei sa te angajezi) in rest coding standards si desing patterns astea le-am invatat cam dupa primul an, la primul job de programare, pentru ca era cerinta obligatorie...

ca idee, tot ce am scris mai sus le inveti cam in 2-3 ani lucrand/invatand cel putin 4 ore pe zi (dar trebuie sa te tii de ele si sa iti placa provocarile pentru ca sunt multe de invatat mereu)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

tinand cont ca eu am inceput primul site in '99 acum sunt la node.js si html5 (inca mai studiez la ele) celelalte le stiu (dovada si cele peste 100 de tutoriale scrise de mine pe site-ul din semnatura + manualele de cursuri...)

ce nu stiu ca nu ma interesat niciodata e sa scriu cod pentru cms-uri (la firmele unde m-am angajat se lucra pe cms inhouse si nu a fost nevoie sa invat, iar la clienti folosesc propriul cms) - dar stiu programatori care lucreaza la alte firme si le cere sa stie bine joomla, magento, wp sau alte cms-uri cu care lucreaza acea firma.

de asemenea, am studiat cele mai folosite frameworkuri si am implementat in frameworkul meu ce mi sa parut mai util din celelalte (iar, la unele firme se lucreaza pe framework intern la altele pe un framework public, deci depinde de tine ce vrei sa inveti si la ce firma vrei sa te angajezi) in rest coding standards si desing patterns astea le-am invatat cam dupa primul an, la primul job de programare, pentru ca era cerinta obligatorie...

ca idee, tot ce am scris mai sus le inveti cam in 2-3 ani lucrand/invatand cel putin 4 ore pe zi (dar trebuie sa te tii de ele si sa iti placa provocarile pentru ca sunt multe de invatat mereu)

Ai putea sa-mi dai si mie niste tutoriale?facute de tine daca ai?

Link to comment
Share on other sites

O sa fac o mica schimbare la lista lui Birkof daca nu se supara. Putem adauga inainte de php sau alternativa la php, python + django. Python iti va ajuta foarte mult in general ca limbaj de programare nu numai pentru web development.

ca idee, odata invatat un limbaj de programare (php/python/perl/java etc) si apoi inveti design patterns si coding standards, atunci celelalte limbaje iti va fi mult mai usor sa le intelegi pentru ca difera doar sintaxa, design pattern-ul se aplica la orice limbaj deci implementarea algoritmului va fi usurata de faptul ca tu deja stii cum sa faci acel algoritm intr-un anume limbaj si pe un anume design pattern deci teoretic stii sa scrii algoritmul si in celelalte limbaje (odata ce cunosti sintaxa si regulile acelui limbaj)

e ca si cand tu stii sintaxa in limba romana, stii sa compui fraze si paragrafe in limba romana, inveti sintaxa limbii engleze si design pattern-ul ei (modul cum combini cuvintele intr-o fraza) si automat vei stii sa compui fraze si paragrafe in engleza intuind pe baza design pattern-ului cum sa faci o fraza...

pe scurt, odata invatat si asimilat un limbaj, celelalte le vei asimila mult mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...