Jump to content
Mr.husky

[SEO] Multi niche website case study

Recommended Posts

Salutare!

Vreau sa incep un proiect SEO pe un site multi-niche si m-am lovit de urmatoarele probleme :

1.Multi lauda sistemul piramidal de construire al backlink-urilor dar pentru un site multi-niche intervine problema " Sa fac backlink-uri pe fiecare articol in parte sau pe homepage? "

1.1 Am inca o confuzie cu acest sistem piramidal, pentru tier 1 se recomnda (sau cel putin asa am citit) creea de minibloguri pe blogger , wordpress , etc , cu un articol in care facem un fel de recenzie buna la adresa site-ului nostru , dar ca sa-l ridicam aceste minibloguri avem nevoie de tier 2, si 3 in spate. Nu e mai simplu/bine sa faci backlink pe un site care are deja PR mare si are la randul lui multe backlink-uri in spate ( tier 2 si 3 ) cu toate ca nu mai exista recenzia aia catre site-ul nostru ?

2. Toate postarile de pe site au o rata scazuta de originalitate , in cazul asta e nevoie de o cantitate mare de backlink-uri sau nu se merita?

P.S. Este vorba de un site pe care voi promova/promovez oferte CPA , pana acum il foloseam doar ca landing page pentru trafic din Youtube dar cum metoda mea s-a cam dus la vale vreau sa ma reorientez .

Edited by Mr.husky
Link to comment
Share on other sites

parerea me (black hat seo-ist) contentul frate ...chiar daca scrii un articol pe luna .... contentul e rege ....original ...vazut cu un kkt de site ce imi aduce 3-4 euro pe zi cu trafic de kkt maxim 800/zi .... siteul respectiv e un rahat de wp tema default, am pus doar content original creeat de mine personal cu cateva chestii de seo pe articol ... si se vad rezultate ... fara prea mare bataie de cap

Link to comment
Share on other sites

parerea me (black hat seo-ist) contentul frate ...chiar daca scrii un articol pe luna .... contentul e rege ....original ...vazut cu un kkt de site ce imi aduce 3-4 euro pe zi cu trafic de kkt maxim 800/zi .... siteul respectiv e un rahat de wp tema default, am pus doar content original creeat de mine personal cu cateva chestii de seo pe articol ... si se vad rezultate ... fara prea mare bataie de cap

Si din ce iti ies banii aia ? Adsense sau di faptul ca vinzi ceva prin refferal method ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare.Acum ca timpul imi permite sa ma apuc de SEO revin cu inca un set de intrebari:

1.

Am inca o confuzie cu acest sistem piramidal, pentru tier 1 se recomnda (sau cel putin asa am citit) creea de minibloguri pe blogger , wordpress , etc , cu un articol in care facem un fel de recenzie buna la adresa site-ului nostru , dar ca sa-l ridicam aceste minibloguri avem nevoie de tier 2, si 3 in spate. Nu e mai simplu/bine sa faci backlink pe un site care are deja PR mare si are la randul lui multe backlink-uri in spate ( tier 2 si 3 ) cu toate ca nu mai exista recenzia aia catre site-ul nostru ?

Inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea asta, e destul de importanta pentru mine. Daca logica mea e buna n-ar fi mai usor sa cumperi niste postari pe bloguri cu PR mare?

2.Vreau sa cumpar SEO softwares , mai precis GSA SER (si tot ce mai trebuie pe langa el ). Merita investitia acum ca Google lupta impotriva tool-urilor automate?Am citit ca ultimul update s-a ocupat in special de asta, daca e adevarat o sa urmeze si altele.

3.Ce parere are Google despre scripturile BH ? Ma refer la Like Jacker , Share Locker , etc. Conteaza in SERP ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare.Acum ca timpul imi permite sa ma apuc de SEO revin cu inca un set de intrebari:

1.

Inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea asta, e destul de importanta pentru mine. Daca logica mea e buna n-ar fi mai usor sa cumperi niste postari pe bloguri cu PR mare?

2.Vreau sa cumpar SEO softwares , mai precis GSA SER (si tot ce mai trebuie pe langa el ). Merita investitia acum ca Google lupta impotriva tool-urilor automate?Am citit ca ultimul update s-a ocupat in special de asta, daca e adevarat o sa urmeze si altele.

3.Ce parere are Google despre scripturile BH ? Ma refer la Like Jacker , Share Locker , etc. Conteaza in SERP ?

Poti sa ai succes cu practici blackhat, dar in momentul in care Google a prins de stire primesti de obicei penalizare pe site.

Mai bine sa ai linkuri putine, dar de calitate, decat mii de linkuri automate.

Pentru sistemul tip piramida ai putea crea o zona tampon din siteuri gen Blogger, Tumblr, etc. cu link spre siteul principal. Apoi poti incerca diferite tipuri de linkuri catre site-urile din zona tampon. Siteurile create personal pentru backlinks ar trebui sa fie cu nume diferite de utilizator si create in zile diferite.

Link to comment
Share on other sites

Sunt constient ca daca optez pentru BH tot voi primi penalizare pana la urma dar conteaza acel timp,sa fie suficient pentru un profit decent.De aceea am intrebat daca se merita sa cumpar SEO Tools sau sa fac SEO manual.Stiu ca majoritatea vor zice BH pentru un profit pe termen scurt cu mai putina munca si WH pentru profit pe termen lung.

Eu nu am timp nici bani sa optez pentru ceva de termen lung,nisa fiind CPA related.Asta nu inseamna ca vreau sa muncesc saptamani/luni sa urc un site si dupa putin timp sa fie penalizat.

In legatura cu sistemul piramidal,asta o sa fac daca o sa cumpar SEO Tools. Tier 1 pe Blogger,Tumblr,si etc cu link catre main site cum ai zis tu @racoose, iar pe acele bloguri o sa fac tot felul de teste.

In mare parte stiu basic SEO(teorie), as fi mai degraba interesat de tips&tricks. Tin minte ca a intrebat Nemessis intr-un topic asemanator "Intre ce ore se fac verificarile manuale care duc la ranking si penalizari? | La ce ajuta asta? " .As fi foarte fericit daca-mi recomandati forumuri/bloguri unde se discuta astfel de subiecte.

Link to comment
Share on other sites

Pentru multi-niche, promoveaza mai mult articolele decat homepage-ul.

Pentru tier 1 poti crea minibloguri, dar sa ai continut original.

Nu te orienta foarte tare pe site-urile cu PR mare, pentru ca-l au doar pe homepage. Unde o sa fie link-ul tau o sa aiba PR 0.

Nu adu o cantitate enorma de backlinkuri, direct catre site-ul tau.

Nu-l baga in webmaster tools.

Link to comment
Share on other sites

Reinviu acest thread pentru ca mai am niste nelamuriri(scuze de dublu post) :

1.Cum am scris mai sus,m-ar tenta sa optez pentru in servicu de indexing.Poate sa afecteze intr-un fel?E mai bine sa se indexeze singure? Multi zic ca orice SEO tool fara un indexer e inutil.

2.Ce parere are Gogu' de quotes?As vrea sa pun in toate articole ~ 100 cuvinte copiate de pe un site avizat,etc,intelegeti voi,ca sa mai mareasca numarul de cuvinte al articolui.E vazut ca continut copiat? -bad / Nu are nici o valoare? -0/Ajuta cat de cat la optimizare - good ?

3.D3mEnT zicea mai sus ca nu e bine sa-l inscriu in webmaster tools, unii zic ca e rau ,altii ca n-are nimic. Poate sa aduca cineva niste argumente?

Link to comment
Share on other sites

Reinviu acest thread pentru ca mai am niste nelamuriri(scuze de dublu post) :

1.Cum am scris mai sus,m-ar tenta sa optez pentru in servicu de indexing.Poate sa afecteze intr-un fel?E mai bine sa se indexeze singure? Multi zic ca orice SEO tool fara un indexer e inutil.

2.Ce parere are Gogu' de quotes?As vrea sa pun in toate articole ~ 100 cuvinte copiate de pe un site avizat,etc,intelegeti voi,ca sa mai mareasca numarul de cuvinte al articolui.E vazut ca continut copiat? -bad / Nu are nici o valoare? -0/Ajuta cat de cat la optimizare - good ?

3.D3mEnT zicea mai sus ca nu e bine sa-l inscriu in webmaster tools, unii zic ca e rau ,altii ca n-are nimic. Poate sa aduca cineva niste argumente?

1.Daca faci multiple tier level-uri, atunci nu o sa ai nevoie de un serviciu de indexare

2.Poti sa rankezi si cu continut copiat.

3.E bine sa te feresti la inceput de statistici google, daca il introduci in serviciile lor, colectarea de date o sa fie mai mare, iti dai seama singurel.

Link to comment
Share on other sites

Puntele 1 si 3 le-am inteles dar la 2 ai fost cam vag.Vreau sa stiu daca quote-a ala conteaza cat de cat la SEO,dauneaza sau nu are nici un efect.Daca nu are nici un efect n-are rost sa le mai pun.

Continutul duplicat nu este ok(in teorie) dar in practica, poti sa ridici un site si cu continut copiat. Ce nu intelegi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...