Jump to content
tedeus

Securitatea M.E.N. - sta pe gmail?

Recommended Posts

Pentru ca, din fericire, sau nu, traim in Romania. Si pentru ca, mai mult sau mai putin, platim taxe. Si pentru ca e dreptul nostru sa stim ce se intampla cu datele noastre, personale, cele protejate de lege... Ministerul Educatiei Nationale se PISA, intr-un mod cat se poate de voalat (la fel ca multe alte institutii), pe fiecare din elevii pe care ii are in grila de BAC 2014. Cum? Simplu: foloseste casute de email publice (nu ca asta ar fi o problema - doamne fereste) din cadrul serviciului Google de email.

Aveti mai jos si niste imagini. Din motive lesne de inteles nu am putut lasa, liber, numarul de fax si anumite detalii.

M.E.N., ca de altfel toate institutiile statului, sunt administrate, la nivel de IT, de catre departamentul special (specializat) S.T.S. Cum este posibil un Secretar de Stat sa isi dea semnatura, pur si simplu, pe o ORGANIGRAMA unde apare un email aflat in sistem PUBLIC, atata timp cat are la dispozitie sisteme protejate si garantate de statul roman???

5fb87d.jpg

feb69c.jpg

890e1b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bre tedeus, era sa vars cafeaua pe mine cand am citit asocierea intre departament specializat si STS :)))

Cred ca stii ca baietii de la IGP s-au chinuit sa deschida 20 de minute un capac de server cand era de apasat o clapeta sau ca serverele serviciului de telecomunicatii speciale erau utilizate pentru proxy-uri de irc, scanning si spam.

Cat priveste ministerul educatiei nationale: roedu este prima retea de internet din rromania. (in 1990 sau 1991 aveau internet dialup de la Technische Universitat Darmstadt - Home – Technische Universität Darmstadt ). Deci, de treaba asta ar trebui sa se ocupe Agentia de Administrare a Retelei Nationale de Informatica pentru Educatie si Cercetare nicidecum namacii de la STS.

Intr-o tara in care statu ne-a lasat in pielea goala si ne impovareaza cu taxe si impozite absurde, chiar mi se indoaie de ce email folosesc cei de la ministerul educatiei.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Offtopic dar, @behave banuiesc ca ar merge si vacspecial2014@gmail.com sau baxspecial2014@gmail.com

Singurul motiv explicabil pentru folosirea acestor adrese este ca pur si simplu nu au incredere in propriile lor platforme de mail. Si nu din motive de siguranta, ci doar din motive de stabilitate ))

Exact! Stiu din ceva surse ca sistemele "standard" "securizate" ale tarii sunt de tot cacatul. (nu functioneaza, nu ajung unde trebuie, sunt mare parte din timp offline)

D'aia se prefera servicii publice ga gmail.

PS: Daca ar folosi ceva server romanesc, probabil (cu securitatea lor) serverul ar fi spart in 10 minute. Asa cu gmail .. e mai greu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...