Jump to content
freestyle

O intrebare despre facebook

Recommended Posts

Salut, am un prieten care a facut o pagina de facebook "curve si cocalari" ceva gen si a pus niste persoane din oras(sincer nu se mai poate cu ei). Omu a inchis pagina pentru cateva zile, iar acum primeste aminintari de la una de clasa a-9a, ca e unchisu politai si cand deschide pagina din nou vin peste el in casa(ca ii afla ip`u), etc d-astea. POATE PATI CEVA? Ma exaspereaza omu. Sunt singurul care stie de pagina lui.

Link to comment
Share on other sites

Da, omul poate face puscarie. Practic a facut publice informatii cu caracter personal fara a cere acordul persoanelor respective. Depinde si ce a postat si cat de mult a incalcat regulile precizate in termenii de utilizare.

Ar putea sterge pagina de tot si sa stea o vreme fara facebook. Cam acestea ar fi cele mai bune alternative in momentul de fata.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Stii ca prin lege este interzisa procurarea si publicarea informatiilor cu caracter personal? Nu ai voie sa faci poze la persoane, actele lor de indentitate, numerele de inmatriculare, etc. fara a primi apriori acordul lor.

Ba, tu citesti inainte sa postezi?Pozele au fost luate de pe profilurile lor.

Facebook este un site de socializare total public, asa ca nu a incalcat nicio lege, decat ToS-ul facebookului, asa ca stai linistit si freaca cocalarii aia cu pagina ta.

Link to comment
Share on other sites

Nu cunoaste nimic, tot abureaza.

ea

26 iunie 01:26

Nu vreau sa ma cert cu tine ca nu imi bat eu capul cu astea

.

ea

Tu chiar crezi ca mi au dat mai multe detali prin telefon ? , daca vrei tinem legatura si te anunt eu maine la ora 10

.

ea

26 iunie 01:29

In mod cert stiu ca una dintre postarile voastre a fost pusa din campina (eronat over 99999999)

el

26 iunie 01:30

Da mai prins,ne vedem maine la sectie

.

ea

26 iunie 01:32

poate vrei sa scri m-ai*

Edited by freestyle
Link to comment
Share on other sites

Este bine sa cunosti legea:

Lege nr. 677/2001 cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal: Legi internet

Lege nr. 677/2001 datele cu caracter personal imi sunt publicate fara acordul meu Pagina 1 - Forum, Avocatnet.ro

In domeniul legislativ pot aparea foarte repede complicatii urate care pot duce, in unele situatii, la procese indelungate si costisitoare. Este bine sa le eviti pe cat se poate :)

Articolul nu ia in cosiderare sursele de unde au fost preluate informatiile(facebook ofera posbilitatea de a crea profile private. Reclamantul in cauza poate declara ca nu stia de aceasta functionalitatea sau pur si simplu optiunea nu era valabila(poate inventa orice)).

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Este bine sa cunosti legea:

Lege nr. 677/2001 cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal: Legi internet

Lege nr. 677/2001 datele cu caracter personal imi sunt publicate fara acordul meu Pagina 1 - Forum, Avocatnet.ro

In domeniul legislativ pot aparea foarte repede complicatii urate care pot duce, in unele situatii, la procese indelungate si costisitoare. Este bine sa le eviti pe cat se poate :)

Articolul nu ia in cosiderare sursele de unde au fost preluate informatiile(facebook ofera posbilitatea de a crea profile private. Reclamantul in cauza poate declara ca nu stia de aceasta functionalitatea sau pur si simplu optiunea nu era valabila(poate inventa orice)).

Nu se aplic? la facebook, deoarece atunci când au f?cut cont au bifat TOS-ul care stipuleaz? clar c? odat? ce ai ap?sat butonul de upload nu mai sunt chestii private ci publice, ?i tu ai doar drept de creator. Legal poate cere s? le scoat? de pe site ?i atât(f?r? s? aib? garan?ia c? i se va îndeplini cererea), legile acelea acoper? doar prelucrarea datelor personale f?r? ca ei s? î?i fi dat acordul.

Link to comment
Share on other sites

Imi si imaginez:

Fata de clasa a 9 a ii spune unchiului ei politai ca este o pagina de facebook care o face pitipoanca, si acea pagina trebuie sa moara neaparat si posesorul ei arestat! :))

Unchiul in mintea lui (wtf? Adolescentii astia!)

Stai ma calm ca nu patesti nimic.

Link to comment
Share on other sites

Cunosc un caz, la mine in oras, acelasi scenariu, doar ca pozele publicate nu erau publicate pe contul de Facebook al victimei (erau poze cu o tipa dezbracata la web). Autoarele (2 la numar) paginii de Facebook au fost gasite si au primit 1 an si cateva luni cu suspendare(minore fiind) si au mai si platit o suma maricia de bani persoanei vatamate. Acum, in cazul tau (sau al prietenului tau), daca ai fost baiat inteligent si te-ai "acoperit" bine, nu au cum sa te gaseasca, dar daca totusi te gasesc si se ajunge la Politie, avand in vedere a pozele erau publice pe profilul victimei, le pui in fata termenii si conditiile Facebook si iti dai pantalonii jos sa iti suga cucu cei de la politie pentru ca nu ai incalcat legea. In cazul in care ai adus injurii persoanei respective (in descrierea pozei), din cate stiu jignirea, injuria, calomnia si insulta au fost scoase din sfera penalului, deci poti sta linistit.

Edited by Rubaka
Link to comment
Share on other sites

@Ganav . cred ca esti unul dintre cocalari/pitipoance.

Nu, nu sunt unul dintre cocalari/pitipoance.

Nu au ce sa-ti faca, stai foarte, dar foarte linistit :)

Am avut cateva cunostiinte care s-au aflat in situatii similare(fireste, pe motive diferite, nu poze postate pe un site de socializare, ci falsificare de acte de proprietate).

Link to comment
Share on other sites

Am avut cateva cunostiinte care s-au aflat in situatii similare(fireste, pe motive diferite, nu poze postate pe un site de socializare, ci falsificare de acte de proprietate).

Ce treaba are una cu alta? Cunostintele tale au incalcat art.323 din Codul Penal si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani, asta rezultand din ceea ce ai spus tu. In cazul nostru nici nu este vorba despre o fapta penala, intrucat respectiva persoana, cand si-a facut cont pe Facebook, a acceptat termenii si conditiile impuse.

Link to comment
Share on other sites

Reply-ul a fost cam neclar. Cunostiintelor mele, li s-au falsificat respectivele acte. Acestea, au intrepatruns actiune juridica si au castigat in instanta. Facebook este doar un site de socializare, un loc unde au fost postate respectivele informatii. Dar un "loc" poate fi si o parcare si un punct turistic in care accesul este public. Daca parchezi masina in oras si cineva face poze, care includ numarul de inmatriculare, si le urca apoi pe un site de socializare poti sa il dai in judecata si ai sanse destul de ridicate sa castigi. O situatie similara ar fi si daca tie, ca persoana, iti face cineva o poza intr-un restaurant, fara acordul tau, iar mai apoi o urca pe facebook in scopul de a te defaima. Tu poti sa il dai in judecata; nu conteaza de unde sau prin ce mijloace a obtinut respectivele imagini.

Link to comment
Share on other sites

Prietenul tau poate primi o amenda , ce a facut pietenul ala al tau care nu esti tu desigur se numeste ,,calomnie''

Cum spune si @Rubaka poti ajunge sa te judeci chiar si pentru o limba scoasa sau o injuratura , cunosc un tip ce a injurat o femeie si a 2 zi a primit citatie + amenda de 1000 ron...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...