Jump to content
Usr6

Challenge: MAI - Se cauta un criminalist

Recommended Posts

21 minutes ago, yoyois said:

daca tigara din mana era aprinsa cand s-a impuscat, nu trebuia sa arda complet pana se descopera scena?

Hartia aia a tigarilor e facuta special pentru a inhiba focul, astfel incat sa se stinga singure dupa un anumit timp pentru a evita incendii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fire_safe_cigarette

Edited by Byte-ul
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1. Pachetul de tigari, doza de cola si scrumiera indica faptul ca, subsemnatul era extrem de agitat,  fumatorii inteleg pe deplin sentimentul

2. Ochelarii, foaia si pixul constituie factorul declansator din punctul meu de vedere. Enervat la culme ca nu reusea sa relateze ce dorea, apasa pe tragaci, iar astfel face loc de bun venit plumbului in incita craniului, cel mai probabil statea pe scaun cand s-a sinucis, scaunul si corpul lui sunt inclinate spre aceeasi directie.

3. Geamurile, sertarul din dreapta si documentele par ok, nimeni nu a patruns prin efractie, totul pare relativ la locul lui.

 

Raspunsul meu este sinucidere!

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca gagica asta , a primit plicul la sfarsit de an fiscal de la taxe si impozite, sa asejat confortabil pe scaun la o tigare , si-a desfacut o doza de cola nu avea JB a indemana, iar cand a vazut cat are de plata , ti-a pus pistolu in gura , si a ales calea cea mai usoara , de ce sa traiasca in romania , cand poate sa fir fericita in cealanta lume.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

CRIMA.

 

1. Victima fumand cu mana stanga, este stangace da? Ne uitam unde e pus pixu, deci e clar a scris cu mana stanga. Fiind stangace nu cred ca sa sinucis cu mana dreapta. 

2. Lampa e scoasa din priza, deci nu a scris nimic in timpul crimei.

Facand astfel de greseli, nu este un criminal experimentat ci este iubitul sau ceva apropiat.

 

Cred ca e bine.

 

Link to comment
Share on other sites

Tubul de la cartus e cheia in scena asta. Tubul sare in dreapta pistolului ... deci:

a. daca era sinucidere si ar fi stat cu fata la masa tubul se afla in pozitia corecta, dar pata de sange ar trebui sa fie pe peretele opus fata de cum este; 

b. daca era sinucidere si ar fi stat cu spatele la masa sangele este unde trebuie, dar tubul ar fi fost pe jos in fata dulapului;

c. daca a fost crima, sangele a  sarit pe peretele unde este si deasemenea tubul a sarit in dreapta pistolului, adica pe masa.

 

L.E.: de fapt si la crima tubul tot pe jos ar fi sarit in fata dulapului (m-am cam incurcat :D )

Edited by player81
Link to comment
Share on other sites

Prea multe chestii de zis și analizat, aș zice din prima că e crimă eliminând toate posibilitățile celelalte deoarece dacă era sinucidere exista sânge pe mâna care a folosit arma.

 

Restul sunt tentative nereușite de a masca fapta, făcute în grabă cu detaliile mici lăsate în urmă din cauza presiunii.

Link to comment
Share on other sites

Ce vad eu e asa:

 

1.Pare a fi impuscata in cap si dupa urma de sange de pe perete trebuie sa fi stat pe scaun in momentul impactului deoarece statura personajului pare a fi mai inalta si daca statea in picioare urma se imprima ceva ma sus.

2.Trebuie sa fi stat cu spatele la geam pentru ca arma e in mana stanga.

3.Tubul cartusului de obicei sare in spre dreapta deci trebuia sa stea in momentul impuscaturii pe undeva intre lampa si cartile din colt si nu prea avea ce sa caute acolo scrisorea fiind mult mai la stanga.

4.Scaunul rasturnat si papucul desperecheat sunt urme de lupta.

Concluzia e crima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...