Jump to content
Kernel3.0

Intrebare

Recommended Posts

Da, depinde si pe ce motiv ai cazierul penal.

Daca te angajezi undeva cu pfa nu ai nevoie si de cazier.

Pentru PFA iti va trebui:

///

Copie C.I.

Copie dupa dovada de proprietate (in cazul in care nu aveti unde sa va inregistrati sediul, puteti opta pentru serviciul nostru de gazduire sedii sociale)

Documente care atesta pregatirea/experienta profesionala: Copie dupa diploma/acte de studiu/atestate (care sa aiba legatura cu obiectul de activitate ce urmeaza a fi desfasurat) - dovada calificarii in domeniul de activitate urmarit

Contract de comodat (il realizam noi)

Specimen de semnatura (se da la notar)

///

Si la angajare, certificatul de la pfa si stampila.

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mara said:

Salut, exista firme care "practica" si acel tip de angajare. Numai ca depinde de angajator si de skill-urile tale.

Regulile privind institutiile publice nu se aplica intocmai si la societatile private.

Succes!

Sunt extrem de puține societăți private care angajează cu dosar penal . nimeni nu isi mai asuma asemenea responsabilități .totuși , vorbim de un dosar penal , si ,  au trecut vremurile in care cădeai de acord cu angajatorul etc :) 

Ps : da , sunt si societăți private care isi asuma acest risc !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt fundatii care desfasoara programe de reintegrare pentru actuali sau fosti detinuti, celor din urma oferindu-le diverse oportunitati de reinsertie sociala, respectiv piata muncii. Insa depinde foarte mult pentru ce ai fost inchis si ce esti dispus sa lucrezi, vei fi platit cu min. pe economie iar jobul  va fi de rahat.

Cel mai bine incerci sa-ti cureti cazierul, daca ai trecut de intervalul acela de timp de la eliberare, 5 ani mi se pare ca era, stiu ca este complicat, insa iti va usura enorm lucrurile in ceea ce priveste gasirea unui job ok pe viitor.

Ai sanse de 0,001 % sa-ti gasesti ceva cu un cazier patat, astia termina facultatea/masterul si nu ii angajeaza nimeni, cine crezi ca va da mai mult de o flegma pe tine cand vor afla de dp?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai cazier iti va fi foarte greu sa te angajezi. Daca nu ai fapta cu violenta ai sanse mai bune, dar la fapta cu violenta sansele sa iti gasesti sunt destul de mici.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, aismen said:

Daca ai cazier iti va fi foarte greu sa te angajezi. Daca nu ai fapta cu violenta ai sanse mai bune, dar la fapta cu violenta sansele sa iti gasesti sunt destul de mici.

 

Depinde si ce joburi vrea. De exemplu la ferme (ma refer la cele industriale) nu iti au treaba ci au nevoie de muncitori. Salubrizare iarasi. Ce mai e siderurgie si alte cele iarasi nu le prea pasa daca stii meserie. Si apoi in constructii se lucreaza la negru cat vezi cu ochii. Poti castiga bani buni si nu iti cere nimeni nici un act.

  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Orienteaza-te spre firme mici / mijlocii, astea vor sa faca profit, nu ii intereseaza pe cine ai taiat. Bineinteles ca trebuie sa ai un dialog ceva mai parsiv cu ei, mai pe "baieteala", dar o sa te descurci daca-ti merge gura si prezinti calitate ca muncitor. Nu fa prostia sa explici vreo unuia ca vrei sa te "reintegrezi" ca si cum ai vreo boala de piele sau ceva, fii tu, zi-le ce le oferi si lasa-i sa inteleaga ce au de pierdut fie pe termen scurt daca te refuza.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai dosar penal pentru ca bati lumea pe strada si vrei sa te angajezi bodyguad, de ce nu? Topicul e facut aiurea oricum. Puteai sa specifici un oras, cam ce job ai vrea, etc.

Incearca pe la firmele de paza si protectie. (daca ai ceva pregatire sau te ajuta mecla)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, aelius said:

Daca ai dosar penal pentru ca bati lumea pe strada si vrei sa te angajezi bodyguad, de ce nu? Topicul e facut aiurea oricum. Puteai sa specifici un oras, cam ce job ai vrea, etc.

Incearca pe la firmele de paza si protectie. (daca ai ceva pregatire sau te ajuta mecla)

Am dosar pe "resturi vegetale" ....caut job in Bucuresti...in IT...si nu...nu am ajuns la mititica

Edited by Kernel3.0
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, QuoVadis said:

 

Depinde si ce joburi vrea. De exemplu la ferme (ma refer la cele industriale) nu iti au treaba ci au nevoie de muncitori. Salubrizare iarasi. Ce mai e siderurgie si alte cele iarasi nu le prea pasa daca stii meserie. Si apoi in constructii se lucreaza la negru cat vezi cu ochii. Poti castiga bani buni si nu iti cere nimeni nici un act.

esti amuzant tare...ce pot sa zic....atitudine de "moderator"...keyboard warrior

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kernel3.0 said:

esti amuzant tare...ce pot sa zic....atitudine de "moderator"...keyboard warrior

 

Prostul daca nu-i fudul nu-i prost destul :-j 

 

Nu e rusine sa muncesti si nici sa iti placa munca. Dar ce imi bat eu gura pentru toti pitiponcii... din partea mea n-ai decat sa faci parnaie si sa iei pule de oltean in cur. La fel de bine voi dormi noaptea.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kernel3.0 said:

Am dosar pe "resturi vegetale" ....caut job in Bucuresti...in IT...si nu...nu am ajuns la mititica

Pai atunci nu vad ce probleme sa fie. Fa-ti CV si ce ai nevoie si trimite-l pe la firme. Eventual si un cont pe linkedin. Sunt gramada de vanatori de personal pe acolo. Poti sa-ti faci si aici un topic. Spui ce pregatire ai, cam ce astepti si poate gasesti.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aelius said:

Pai atunci nu vad ce probleme sa fie. Fa-ti CV si ce ai nevoie si trimite-l pe la firme. Eventual si un cont pe linkedin. Sunt gramada de vanatori de personal pe acolo. Poti sa-ti faci si aici un topic. Spui ce pregatire ai, cam ce astepti si poate gasesti.

Am facut toti pasii...am trecut de toate interview-urile...problema e ca pic la background check...mi-am ascuns dosarul online...nu e nimic prin cache...dar futu-i in aripa tot ma gasesc :)) ...ma gandeam sa incerc prin afara...aia sunt mai limitati prin cautari de genul

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kernel3.0 said:

Am facut toti pasii...am trecut de toate interview-urile...problema e ca pic la background check...mi-am ascuns dosarul online...nu e nimic prin cache...dar futu-i in aripa tot ma gasesc :)) ...ma gandeam sa incerc prin afara...aia sunt mai limitati prin cautari de genul

Nu e vorba de limitare. Afara e alta mentalitate. Daca te-au prins cu iarba-n buzunar si cu luleaua-n gura nu inseamna ca nu mai trebuie sa muncesti.

In romania babaniera ti se ia si dreptul la munca (interdictii) pe langa faptul ca exista conceptii de 200 de ani.

Este un drept fundamental de care te lipseste statul. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, aelius said:

Nu e vorba de limitare. Afara e alta mentalitate. Daca te-au prins cu iarba-n buzunar si cu luleaua-n gura nu inseamna ca nu mai trebuie sa muncesti.

In romania babaniera ti se ia si dreptul la munca (interdictii) pe langa faptul ca exista conceptii de 200 de ani.

Este un drept fundamental de care te lipseste statul. 

 

Du-te si reintegreaza-te in societate...unde si cum plm? :)) 

Trag de 7 ani jumate prin tribunale si mai am inca 5 ani de dosar...sar in 12 ani pentru o mana de patrunjel...n-am auzit nici criminali sa fie asa fututi...asta e tara in care traim...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...