Jump to content
a13x4nd7u

Cine a reusit sa foloseasca numai Linux macar o luna?

Recommended Posts

In legatura cu driverele 99.99% din cate am vazut, din drivere sunt preinstalate in kernel, asa ca nu ai dc sa iti faci probleme din pct asta de vedere.

Legat de fedora, am fososit o versiune stabila, nu cred ca e distributia in sine de vina ci mai mult kde, sau asa am avut senzatia, fiind si prima data pe linux atunci nu pot sa pun undiacnistic, pot spune doar ca ubuntu cu gnome mi s-a parut mulllllt mai stabil si m-am oprit la el.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit fedora 9,10 cam 7-8 luni (pana s-a stricat laptopul :D ) si am revenit la pc-ul obisnuit (desktop) care are windows. Am cam 1 luna de cand stau pe windows dar cred ca intr-o zi am sa ma convertesc iar.

Ubuntu ? Am incercat de vreo' 2 ori dar nu mi-a placut. Nu sunt mare expert dar parerea mea e ca Fedora (gnome) e mult mai stabil si mai rapid decat ubuntu, kubuntu, etc.

Poker ? Incercati sa instalati virtualbox sau vmware si sa instalati un windows acolo daca nu merge cu wine. Cand ai chef de un poker dai frumos start la windows si joci :D

Citind sectiunea asta chair mi s-a facut dor de linux :(

Link to comment
Share on other sites

Cel mai mult am stat 3 saptamani pe Linux fara Windows. Pur si simplu nu pot sa traiesc fara jocurile mele la setari high si unele programe (cum ar fi Photoshop CS4 sau After Effects). Sunt multe momente in care schimb OS-ul ca pe sosete, Linux->Vista->XP->Linux si asa mai departe lol.

Link to comment
Share on other sites

fuckin hate linux....

7-10 comenzi sa instalez un mozilla firefox o.0

De fapt in cel mai rau caz 4-6 comenzi ca sa il instalezi si asta doar daca il instalezi din sursa.. (asta daca nu da erori la compilare si esti nevoit sa modifici sursa sau sa mai instalezi altceva pentru a putea compila)

Ce Linux foloseai unde ai avut probleme cu instalarea?

Link to comment
Share on other sites

Netbook - Ubuntu. Este simplu si accesibil, nu intampini dificultati, indiferent de experienta, l-am instalat din pricina acestui fapt. Eu inca deslusesc "tainele" (comenzile) consolei, pentru asta, permiteti-mi sa va recomand un excelent website, ce ma "calauzit", bash commands - Linux MAN Pages. :)

Personal Computer - Slackware. Mi se potriveste de minune, cand am facut cunostiinta, parca era strain. Dar, cu timpul, te adaptezi, acomdoezi. Insa, nu are o mare diversitate de optiuni, de aceea, consola este necesara in majoritatea cazurilor. Asta poate fi bifat la capitolul "minusuri".

Momentan, detin doar aceste 2 tipuri de calculatoare, deci ma rezum doar la Slackware si Ubuntu (ambele actualizate la ultima versiune). Le folosesc de 2 ani. :)

Link to comment
Share on other sites

De cand and am cumparat primul pc folosesc linux ,nu am folosit windows mai mult de 3 luni

Cel putin nu va trebuie un antivirus ,ma gandesc numai la cate spyware exista pe computerele cu windows si multi habar nu au de ele .Nici macar cel mai bun antivirus nu poate detecta un keylogger facut personal ,nu mai zic ca nu reusesc sa detecteze indeajuns toate produsele comerciale .Pt cei care nu stiu un keylogger poate sa trimita password-urile voastre oriunde si la oricine

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

De cand and am cumparat primul pc folosesc linux ,nu am folosit windows mai mult de 3 luni

Cel putin nu va trebuie un antivirus ,ma gandesc numai la cate spyware exista pe computerele cu windows si multi habar nu au de ele .Nici macar cel mai bun antivirus nu poate detecta un keylogger facut personal ,nu mai zic ca nu reusesc sa detecteze indeajuns toate produsele comerciale .Pt cei care nu stiu un keylogger poate sa trimita password-urile voastre oriunde si la oricine

Uite inca un motiv bun pentru a folosi Linux. Alt motiv ar fi bani, si sunt aproape sigur ca 95 % din forumul asta care pretind ca folosesc Windows nu il au licentiat, iar restu care il au licentiat nu au softuri licentiate pentru el gen Photoshop, Dreamwaver etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...