Jump to content
PetreTerror

ce faci cu prietena ???

Recommended Posts

@Ciry Sincer, manipularea e un capitol f complex si periculos atat pentru cel care este manipulat cat si pt manipulant, este periculos in mod diferit evident, ponturi nu iti pot da e ca si cand ai intra pe rst sa ceri sa te inv cnv sa "spargi" un site sau sa "hackuiesti" un mail, dar iti pot recomanda sa citesti!!! Pentru inceput poti sa iti faci o idee about citind Gustave Le Bon - Psihologia multimilor, unele chestii se aplica si la individ. Si nu folosi ceea ce invetii zi de zi ci doar in cazuri exceptionale, vb ff serios, iti vei face rau tie altfel! Si nu lua de bun tot ce scrie, incearca sa intelegi si sa cantaresti totul!

Have Fun!...desi faptul ca citesti o carte nu inseamna nimk:P. teoretic.

PS:si sper ca iti inchipui ca tipei aleia i-am facut rau fara sa vreu...acum sper sa intelegi ca e o lama cu 2 taisuri.

Link to comment
Share on other sites

@Cheater - pari a fi jucator. Inca nu ai avut cadere nervoasa? :)

Iti inchipui ca oricine are parte de asta, e inevitabil sa ti se intample mai devreme sau mai tarziu, but tine de fiecare sa isi puna cat mai rpd lucrurile in ordine si sa nu mai repete greselile care l-au adus in starea respectiva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Adevar graiesti. Pe mine m-a tinut o cadere nervoasa aproape 1 an si ca sa vezi, din vina mea se intamplase totul. Am invatat destul de multe de atunci, cel mai important lucru fiind sa nu le faci rau oamenilor pe care ii iubesti si care te iubesc. Nu e smecherie sa ranesti persoanele apropiate, e dovada de prostie. Faza e ca jocul creeaza dependenta. Ajungi la un moment dat sa nu mai poti face toate cele decat in acelasi mod, chiar daca stii care sunt riscurile la care te expui. Dar totusi imi place la nebunie si nu as renunta la joc niciodata. Pacat ca dupa cativa ani nu mai exista surprize cand e vorba de noi relatii, ci doar confirmarea ca totul decurge dupa un anumit tipar pe care deja il cunosti foarte bine :)

As vrea sa existe o femeie pe pamant care sa inteleaga toate lucrurile astea.

Link to comment
Share on other sites

macar sunteti constienti (cei care manipulati) ca in timp vi se formeaza un obicei in sub constient sa aplicati metodele fara sa vreti si fara sa va dati seama, iar odata ce felul vostru de a fi s-a format (ca sa zic asa) e greu sa te schimbi, cel mai probabil, NU te schimbi, oamenii nu se schimba iar sentimentele nu le poti controla (tine de peptidele eliminate de hipotalamus, care acesta seamana cu "subconstientul", iar asta NU SE POATE controla cu toata meditatia lui spanac si incercand sa iti formezi retelele neuronale in functie de asta -gen sa blochezi sentimentele- poate poti doar sa iti impui chestia asta dar nu rezista mult timp sau cel putin nu tine pentru totdeauna), e cam nasoala toata treaba asta, dar e mai bine decat sa fii indragostit sa iti joace imaginatia visandu-va in lac plini de iubire pana-n....................gat, analizarea persoanelor si gasirea punctelor lor slabe este relativ usoara, fiindca lumea vorbeste, nu am intalnit multi care sa taca pur si simplu (si aici ma refer la a nu isi afisa vulnerabilitati)... toti vorbesc, "am facut X" dupa ton iti dai si seama cum l-a afectat acea experienta, etc.

dar un maestru adevarat, rareori gasesti :) iar atunci cand gasesti nici nu cred ca iti dai seama ca te manipuleaza, cool huh? oricum sentimentele joaca un rol f important, cum s-a mai spus, daca persoana respectiva are sentimente pentru tine... restul e usor, fiindca e 'partial orb'

corectati-ma daca am gresit pe undeva

Link to comment
Share on other sites

Sunt deacord cu ce spui in mare, dar ma simt nevoit sa punctez faptul ca poti induce, implanta false sentimente, false trairi, care conduc catre starea reala de spirit, cea dorita.

Iar ca tot veni vorba de femei un mic pont, femeile iubesc altfel dc barbatii si anume mai rational pentru a te iubi o femeie trebuie sa o faci sa se simta implinita pe cele 5 planuri ale nevoilor de baza ale femeii:

1. sa se simta in siguranta. <<astfel unele sunt atrase de muschi, altele de bani, altele de a tine sup papuc, secretul este sa-i asiguri in lumea ei stramta siguranta zilei de maine, iar cu cat siguranta devine pe termen mai lung e mai bine

2. sexul << este un element ffff important in orice relatie de ambele parti, este important sa o satisfaci si pe ea, sa aibe CEL PUTIN atatea orgasme cat ai tu, sa se simta satisfacuta.

3. sa fi un suport << pentru a te face iubit de o femeie trebuie sa ii arati intelegere, sa ii arati ca esti un bun prieten sa o susti moral, cu alte cuv "sa fi un bun psiholog"

4. sa o faci sa se simta bine alaturi de tine, in largul ei, relaxata, impacata si multumita, sa sugerezi incredere, sa fi tandru, sa se simta ca o floare, intr-un cuvant speciale << din experienta mea foarte multe femei sunt narcisiste, consider ca narcisismul face parte din ele, el trebuie stimulat, dar controlat altfel o da-n sf-uri.

5. adrenalina << femeile sunt mult mai "dependente" de adrenalina decat barbatii dar de cele mai multe ori nu isi pot asigura singure nevoia si atunci o cauta in barbatul de langa ea, el trebuie sa i-o asigure, prin faptele lui, prin vorbele si atitudinea lui, trebuie fiecare sa fie original si in functie de personalitatea, mentalitatea ta si a ei.

Rog sa fiu corectat daca mi-a scapat ceva sau am gresit unul din puncte.

Iar acum urmeaza partea frumoasa, odata ce o femeie de iubeste, a nu se confunda cu a fi indragostita, unde este vorba de substantele chimice eliberate de glanda despre care vorbea Flubber, NU TE VA INSELA, NU TE VA LASA si te va urma pana la extrem, contrariul poate aparea numai in momentul in care o ranesti puternic, faci ceva "de neconceput" pt ea, asta daca cum spuneam chiar te iubeste ci nu e doar indragostita de tine.

De asemenea trebuie sa punctez faptul ca poti iubi pe cineva fara a fi indragostit si e destul de interesant.

Ah si era sa uit, cele 5 nevoi nu trebuie neaparat sa fie implinite in realitate, si aici intervine manipularea, le poti falsifica si le poti induce ca pe o realitate incontestabila pe care i-o oferi. De asemenea ele se vor regasi la orice femeie doar ca depinde de tine si de femeie sub ce nuanta le oferi/le cere.

Desi mi-a scapat cel mai important lucru in manipulare, l-a punctat Flubber si tin sa il subliniez, acesta fiind sa cunosti in primul rand victima sa o analizezi ca apoi sa vezi vulnerabilitatiile si sa indentifici modul de manilupare cu cea mai are rata de succes!

Have fun!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...