Jump to content
begood

Gym

Recommended Posts

Un topic pe care vom discuta cu cei care fac sala, au in vizor optiunea, sau deja sunt veterani.

Niste intrebari de la care sa plecam :

1. Faci?

2. De cat timp ?

3. Cat timp petreci la sala?

4. Ce stil de alimentatie ai in general ? La ce ora manci/ce anume?

5. Energizante - pareri.

6. De cate ori pe saptamana mergi ? Cum iti organizezi pauzele ?

7. Ai un program anume? sau nu iti place sa fii stresat si iti creezi unul "pe loc".

8. Obisnuiesti sa mergi cu prietenii ? de ce ?

9. Ce sport ai facut inainte de sala ?

10. Cat timp ti-ai propus sa te tii de sala ?

11. Ce sport intentionezi sa practici dupa ?

12. Care a fost motivul pentru care te-ai apucat ?

13. Acum, ce te motiveaza sa continui ?

14. Ai simtit modificari pe plan sentimental in timpul dedicat salii ? care sunt acestea ?

15. Cat platesti pe abonament ?

16. Intre ce ore obisnuiesti sa mergi ? De ce ?

17. Ce parere ai despre energizante sau proteine naturale ? Dar despre anabolizante ?

18. Daca ai, prezinta-ne un orar normal al tau.

19. Ce rol au oglinzile pentru tine ? Ce rol crezi ca au "in general" ?

20. Ce aparate ai la dispozitie ? Ce preferi ?

21. De la ce greutati ai plecat, iar in prezent cu ce greutati lucrezi ?

Vizionati online :

Muscle & Fitness Arm Training

MEGAVIDEO - I'm watching it

MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service

Muscle And Fitness ABS Training

MEGAVIDEO - I'm watching it

MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service

Muscle.And.Fitness Back & Legs

MEGAVIDEO - I'm watching it

MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service

Muscle Fitness Chest & Shoulders Training

MEGAVIDEO - I'm watching it

MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service

pack torrent http://www.mininova.org/tor/3173444

Enjoy !

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

decat sa'ti raspund la cele 21 de intrebari in parte,as prefera sa dau cateva sfaturi celor care se apuca de sala/exercitii cardio, pt a tine seama de ele.

pt inceput, as spune ca cel mai bun moment pt a face cardio este oricand. se poate face si de 2 ori pe zi, insa o sedinta sa nu dureze mai putin de 45 de minute. conteaza sa nu se renunte la lucrurile simple de baza si anume sa nu ratezi nicio sedinta de antrenament, sa maresti durata exercitiilor si sa devina o obisnuinta, mai mult decat o necesitate.

daca faci antrenament dimineata, datorita secretiilor din sange, vei fi vesel toata ziua, dar daca il faci seara, cam 3 ore nu poti sa adormi si in plus s'ar pierde efectul de after-burn. recomand in cazul celor care fac dimineata cardio, dupa, sa ia repede micul dejun, pt a preintampina descompunerea de proteina(adica pierderea de tesut muscular).

despre nutritie, as spune ca din meniul unui sportiv nu ar tb sa lipseasca proteinele,carbohidratii,grasimele,acestia fiind macronutrienti si vitaminele+mineralele, astia fiind micronutrientii. un alt truc pe care il folosesc sportivii pt a scapa de kg in plus, este apa rece. da, este nevoie de 1 calorie pt a incalzi un gram de apa rece de catre corp :). iar daca vrei sa iti maximizezi arderile,este nevoie de f multa apa sa bei.

de asemenea, legat de celebrul six-pack, poti sa faci si 5000 de abdomene, la fiecare 15 minute, ca nici intr'o mie de ani nu ti se vor vedea. trebuie sa scapi de stratul de grasime de pe abdomen, pt a fi vizibila acea grupa de muschi.

despre energizante,ce sa spun, te deshidrateaza f mult si te fac sa bei cat mai multa apa.

aaa, maximul de batai pe minut se calculeaza astfel din 220 scazi varsta ta. daca ai 30 de ani, atunci 220-30=190 de batai pe minut(maxim).

programul meu: 10 minute pe banda, 10 min pe bicicleta statica, cateva ex pt brate. apoi urmeaza o ora de aerobic, muuult mai solicitanta decat sedinta de fitness. si asta de maxim 3 ori pe saptamana,ca in rest mai fac treaba pe acasa.

cam atat am avut sa spun pt inceput. ar fi mai multe de adaugat, dar acum am spus niste lucruri in linii mari,sper sa va fie de folos.

Link to comment
Share on other sites

daca-ti spun ca un an m-am ingrasat 10 kile si in cateva saptamani de cand mi-am dat demisia imi petrec timpul in pat cu laptopul am slabit 4 kile ma crezi?

Am mai auzit eu undeva ca stresu ingrasa si somnu slabeste...

Scuze, continuati...

E firesc, ~70% din greutatea corpului sunt muschii, iar grasimea e ff usoara, lucrandu-i se dezvolta si cantaresc mai mult, e o iluzie sa iei ca etalon la slabit cantarul. Daia cel mai bine este sa te masori cu centimentrul caci slabitul real este in cm.

PS: cik stiu asta de la o piti, iar acum constat uimit ca poti ramane cu ceva util si de pe urma unora, in anuminte conditii.

PS2: intr-o zi cu 2 dimineti poate imi voi face si eu curaj sa ma apuc de sala sau cva asemenator...;)).

Link to comment
Share on other sites

Nu stau sa raspund la intrebari, sa trec direct la ce e mai interesant, cu ce greutati pot sa fac. Greutatile maxime cu care am facut:

Piept ( orizontal ):

- cu bara: 78kg

- cu gantere: 34kg gantera

Picioare:

- presa: in jur de 260kg + cat mai are presa, si nu prea fac picioare, rar fac cand mi se pune pata sa ma fortez.

Flotari la paralele ( asa li se zice pe la mine, sunt cele pentru triceps ): fac cu 30kg legate de mine

Biceps:

- cu bara: in jur de 40kg

- tractiuni la bara cu 12kg legate de mine

- gantere: decat 16kg...

Spate:

- cu bara in fata/la spate/sau manere, in jur de 70kg

Asa am mai facut flotari cu cineva de 42 si cineva de 58 de kg in spate.

Cred ca stau destul de bine la cele 70kg ( 68 de fapt cred ) - 1,74m si cele 5 luni de sala. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stau sa raspund la intrebari, sa trec direct la ce e mai interesant, cu ce greutati pot sa fac. Greutatile maxime cu care am facut:

Piept ( orizontal ):

- cu bara: 78kg

- cu gantere: 34kg gantera

Picioare:

- presa: in jur de 260kg + cat mai are presa, si nu prea fac picioare, rar fac cand mi se pune pata sa ma fortez.

Flotari la paralele ( asa li se zice pe la mine, sunt cele pentru triceps ): fac cu 30kg legate de mine

Biceps:

- cu bara: in jur de 40kg

- tractiuni la bara cu 12kg legate de mine

- gantere: decat 16kg...

Spate:

- cu bara in fata/la spate/sau manere, in jur de 70kg

Asa am mai facut flotari cu cineva de 42 si cineva de 58 de kg in spate.

Cred ca stau destul de bine la cele 70kg ( 68 de fapt cred ) - 1,74m si cele 5 luni de sala. :)

cred ca exagerezi la piept cu 78kg, si cate repetari faci , 1?

Link to comment
Share on other sites

La fiecare fac 12x5 repetari.

Piept 35x2 (orizontala) cu haltera

Spate ~60 kg la tras, 110 impins.

Triceps 60kg maxim, prefer 30 si fac 100-200 repetari sa se defineasca frumos muschiul.

Biceps gantere de 18 kg, incerc sa trec la 20 dar e rupere :)

Picioare presa 350-400kg, depinde de stare.

Bicicleta 30 min ~400kcalorii. Alergat 20 min. Abdomene 1000 aprox (toate astea de fiecare data cand merg, in general stau ~3 ore )

btw, caldura specifica a apei este c=4181 J/Kg·K

1 Kcal = 4184 J (joules) deci da, este necesar aproximativ o calorie pentru a incalzi un gram de apa.

Interesanta treaba cu slabitul cu apa rece :) nu stiam.

Ah si fac de 2 luni sala, fara sa fi facut vreun sport inainte. Am 89kg.

Q: cum slabesti cel mai eficient daca nu cu abdomene? (pentru a se vedea frumos 6packul)

eu fac aproximativ 1000 abdomene (la aparat in general) la verticala pot doar 300...de fiecare data cand merg la sala (3-5ori/sapt) si sincer nu prea reusesc sa scap de acel strat subtire de grasime

Link to comment
Share on other sites

begood, ai auzit de supraantrenament? 1000 de abdomene wtf? 3 ore la sala? 1 ora si 20 de minute e mai mult decat suficient, tu lucrezi tot corpul intr-o sedinta?

pe grupe, am "orar" dupa care ma iau.

@poznasha, nu stiu sincer cat castigi cu apa rece. un mic calcul :

c=4181 J/Kg·K care e aprox c=1kcal/Kg·K . acum sa zicem ca tu bei 2 litrii de apa rece (2kg)la 8 grade, care ajunge la temperatura corpului 36 grd celsius, o diferenta de 28K. Asadar energia consumata pentru a incalzi apa este de 2kg*1kcal/Kg·K*28K=56Kcal.

Mi se pare putin.

Poate "fiind mai gras" cu 2kg consumi mai multa energie de exemplu la alergat, sau la un aparat la care iti folosesti tot corpul.

Link to comment
Share on other sites

ROFL: Fac cam 8 repetari, depinde cate serii fac, depinde de stare.

begood: Cati ani ai? Oricum, bicicleta e pentru cei cu probleme, pentru cei grasi sau altele. Dute afara si alearga e mult mai sanatos. Am dat de exemplu acum 2 zile 10 ture de stadion, si ma simteam bine dupa. A, am scos si 3:23 la 1000 de metri, pentru Academia de Politie imi trebuie 3:45. Si la 50 de metri am scos 5,7, dar nu cred ca am fost cronometrat bine :D

PS: Vrei cumva sa slabesti? Ca sa slabesti trebuie sa transpiri. Sfatul meu pentru cei care vor sa slabeasca la sala ( a, daca esti gras nu te duce sa faci muschi, dute mai intai si slabeste ): faci muuuulte exercitii cu greutate mica si folosesti toti muschii ca sa consumi cat mai multe calorii. De exemplu faci multe abdomene, apoi treci imediat la piept, faci multe ridicari cu greutate mica apoi treci la picioare si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

pai am 190 cu 89 kg, as vrea sa dau jos macar 7 kg.

Alerg, dar sincer nu am rezistenta asa ca incerc sa tin un oarece regim la 1000kcal +sala plus abdomene cum ziceam. Bicicleta e o unealta sanatoasa ! 11km e arhisuficient. Incerc sa-mi fac rezistenta la alergat dar merge foarte greu...abia rezist 2 km.

Link to comment
Share on other sites

Piept ( orizontal ):

- cu bara: 78kg

- cu gantere: 34kg gantera

Picioare:

- presa: in jur de 260kg + cat mai are presa, si nu prea fac picioare, rar fac cand mi se pune pata sa ma fortez.

Flotari la paralele ( asa li se zice pe la mine, sunt cele pentru triceps ): fac cu 30kg legate de mine

Nici antrenoru' meu nu lucreaza cu atat

Las'o mai usor cu vrajeala (fara suparare)...

Edit:

Fac de 3 saptamani.

Mi-a facut antrenorul un program incluzand proteina si creatina ca suplimente.

Ma duc impreuna cu 2 prieteni, probabil pentru a avea cu cine sa ma compar/ cu cine sa mai discut .etc

Merg de de 5,6 ori pe saptamana, seara, 2 ore maxim pe zi.

De obicei la fiecare aparat lucrez 6 serii a cate 12.

Intentionez sa fac pana in ianuarie, februarie. Iarna, masa musculara, creste cel mai bine.

Edited by nosferatu
Link to comment
Share on other sites

nosferatu: Nu vad ce rost ar avea sa mint. Eu de cand ma duc la sala, fac cu cat de mult pot. Mai exact: Daca fac mai putin de 6 repetari, e greutatea prea mare, si scad din greutate. Daca pot face mai mult de 10 ( pe serie ) cresc greutatea cu prima ocazie. Si fac in medie 8 repetari pe serie. La inceput faceam cate 7 serii, dar nu mai are rost, fac 5 serii pe aparat, cam 4 aparate + auxiliare: putin picioare, putin antebrat...

Link to comment
Share on other sites

nosferatu: Nu vad ce rost ar avea sa mint. Eu de cand ma duc la sala, fac cu cat de mult pot. Mai exact: Daca fac mai putin de 6 repetari, e greutatea prea mare, si scad din greutate. Daca pot face mai mult de 10 ( pe serie ) cresc greutatea cu prima ocazie. Si fac in medie 8 repetari pe serie. La inceput faceam cate 7 serii, dar nu mai are rost, fac 5 serii pe aparat, cam 4 aparate + auxiliare: putin picioare, putin antebrat...

tu faci pentru masa.

doar 8 repetari ? mi se pare cam putin, eu minim 11-12 la greutati mari.

@nosferatu si nu, nu cred ca minte nytro.

Link to comment
Share on other sites

Asa am inceput, asa continui, acum as fi vrut sa fac in jur de 10, dar e bine si cu 8.

Si nu cred ca fac pentru masa, fac pentru forta. Pentru masa de exemplu se face astfel: o serie cu greutate mare, apoi fara pauza cu greutate din ce in ce mai mica pana nu mai poti, ca sa stea muschii incordati. Ceva de genul.

Oricum nu cred ca se cunoaste prea mult masa. Am tzatzele mari, dar in brand am decat 34, dar imi place cum arat. :)

Link to comment
Share on other sites

desi nu postez nimica , intru zilnic pe forum si citesc sa vad ce s-a mai intamplat ce bindere au mai aparut , ce vulnerabilitati s-au mai descoperit .... am intrat si pe aici si am vazut ce a postat begood si vreau sa mentionez ca daca o mai continui asa cu 1000 de abdomene , cu programe gen piept+biceps+abdoemen+picioare s-ar putea ca in cateva saptamani sau luni sa pici pe strada , incearca sa lucrezi grupele mari gen piept , spate , picioare singure la un antrenament si o singura data pe saptamana , grupele mici gen biceps si triceps lucreaza-le impreuna in aceeasi zii tot o singura data pe saptamana , umerii bagai cu trapez , abdomene fa de 2 ori pe saptamana nu la fiecare antrenament si lucreaza 3 exercitii la fiecare exercitiu sa faci cate 3 serii a cate 40 de repetari dar sa fie corecte nu smucite sau sa te tragi cu mainile de cap cand le executi . La grupele mari incearca sa lucrezi maxim 12 serii si la grupele mici la fel fa cate 3 exercitii de fiecare grupa la fiecare exercitiu cate 3 serii a cate 10 repetari prima serie , 8 repetari a 2 serie si a 3 serie maxim 4-5 repetari creste greutatea constant o data cu cresterea greutatii o sa prinzi si forta si o sa iti construiesti si corpul , vrei sa iti lucrezi spatele sau pieptul mai masiv atunci trebuie neaparat sa ai brate mari ceva peste 40-41cm la rece , daca te-ai apucat de cateva saptamani sau luni de sala si crezi ca vei avea un fizic de invidiat atunci te sfatuiesc sa te lasi pentru ca un corp armonios se face in ani de zile nu in luni de zile , vrei rezultate mai rapide atunci foloseste suplimente nutritive baza sunt proteinele , carbohidrati si ei cam la jumatatea proteinelor pe care le iei dar incearca sa le iei din legume , grasimi incearaca sa mananci decat cele sanatoase care se iau din masline , migdale , peste gras , miez de nuca daca vrei sa nu iti pierzi din masa musculara si sa te definesti cat mai mult atunci ia glutamina referitor la abdomen ca sa iti dispara stratul de grasime de pe abdomen trebuie sa tii regim altfel nu o sa-ti dispara in vezi regimul face mai mult decat antrenamentul incearca sa scoti sucurile , dulciurile si junk food si de atunci intr-un an e posibil sa iti apara si 6pack sau 8pack dupa genetic , vrei sa slabesti mai repede atunci baga cardio adica alergat la banda nu la bicicleta , bicicleta e pt femei baga banda de 4 ori pe saptamana cate 30 min la viteza 10 imediat dupa antrenament nu inainte , in ziua cand bagi picioare sa nu faci banda ca nu o sa-ti mai creasca picioarele , daca alergi nu o sa mai cresti asa de mult in masa musculara cum iti doresti asa ca daca doresti o masa musculara cat mai mare nu fa cardio deloc si incearca sa slabesti din regim si o sa-ti apara si asa 6pack mai greu dar o sa apara chestiile astea ti le zic dupa ce am citit sute de articole de bodybuilding si tot felul de exercitii si antrenamente care le-am incercat timp de 3 ani de zile aproximativ , cand o sa treaca mai mult timp o sa-ti dai seama ce exercitii sunt mai bune pt tine si care nu , care te ajuta sa cresti si care sunt inutile , fiecare este diferit in acest sport nu la toti functioneaza un anumit exercitiu sau un anumit antrenament deci daca vezi pe unu ca face un exercitiu si lui i-au dat roade nu inseamna ca si tie o sa-ti mearga la fel de bine , incearca sa bagi exercitii de baza nu de izolare ca sa cresti mult mai repede incearaca sa faci exercitiile aproape singur nu sa traga mai mult partenerul de antrenament de bara cu care faci la piept sau la biceps.

Am scris atata pentru toti cei care sunt interesati si am incercat sa cuprind cam tot ce se poate .... spor la tras de fiare

Ce am uitat sa iti zic si ce era cel mai importanta un antrenament nu trebuie sa dureze mai mult de 40-60 min nu cum stai tu cate 3 ore in sala si referitor la regim trebuie sa mananci cam de cate 5-6 ori pe zii una din mese sa fie automat imediat dupa antrenament cum ajungi acasa si ultima sa fie cu 3 ore inainte sa te culci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...