Jump to content
Guest Nemessis

Credinciosi vs atei - incalzirea pentru raid

Recommended Posts

Sa-mi pun si eu tastaura la lucru :

Divinitatea exista ? Sau este o inchipuire a omului pentru a explica ceea ce nu cunoaste ? Oamenii primitivi aveau divinitatea focului , cand au invatat sa-l controleze au renuntat la ea si grecii au facut mitul lui Prometeu , pentru ca totusi nu stiau ce este focul . Deci de ce ploua ? Ploua pentru ca da dumnezeu , nu ? Sau pentru ca asa este circuitul apei in natura , si ploaia este directionata de nori ? Dar cine directioneaza norii ? Dumnezeu ? Sau vantul ? Intradevar , ei sunt directionati de vant . SI acuma problema suprema ? Vantul vine de la dumnezeu , NUUU ? Nu , vantul vine de la miscarea pamantului si tulburarile din atmosfera .

Dar poate divinitatea exista si este cea prezentata de biserica . Adica poate ca norocul in viata e dat de divinitate . Norocul e o stare a mintii . Daca crezi ca o sa ai noroc , o sa ai noroc , pentru ca norocul nu exista dar tu devii increzator in fortele tale . Insa exista intamplarea , si un sir de intamplari random terminate cu bine duce la noroc .

Poate ca divinitatea are rol in caracterul nostru . Deci cand faci bine esti indrumat de dumnezeu si cand faci rau esti indrumat de satan ? Dar de unde stim ce e bine si ce e rau ? Acel lucru e dat de bunul simt . Bunul simt care a fost indus de unii oameni . Despre bunul simt un articol interesant in cononcordanta cu divinitatea :

Cele 10 porunci sau bunul simt in lumea din jur Viziunea unui nebun

Alt post cu tema deviata din biblie :

Adam si Eva sau misoginismul barbatiilor nesiguri pe masculinitatea lor Viziunea unui nebun

Si atunci unde este divinitatea ?

Peseu : Nu-mi hackuiti blogu :))

Link to comment
Share on other sites

I am a god :))))....

Deci , din cate vad , toti care sunt atei sunt pe aceiasi marime de unda..si eu sunt ateu,gandesc in mare parte la fel din cate am vazut si stiudiat :)..

Deci,nimeni nu observa ca se dau probe de microfon/cad pasari/vin fel si fel de gripe/fel si fel de idioti ne apar la tv in fiecare zi si ne spun ca acele pasari ori s-au inbatat ori au facut atac de cord din caza artificilor..aici niciodata nu facem nimic , dar pentru un cacat de popa ati ucide si ati taia tot ce va iese in cale...

Nu v-ati pus niciodata intrebarea ? daca exista dumnezeu ? de ce nu face ceva cu satana sau cu ala rau:),fiecare cum il numeste, sau de ce nu le da putere la aia mai buni dintre noi sa faca ceva prin tara/lumea asta de rahat..??

Cred ca nimeni din credinciosi nu au nici un tel in viata?

ma uit si eu la parinti/vecini care sunt credinciosi, majoritatea dintre ei..si vad ca nu fac nimic!! pur si simplu fac aceiasi chestie in fiecare zi, muncesc/dorm/muncesc/dorm..inteleg ca e nevoie dar se poate face in alt mod..

Acum sa vedem povestea din alt punct de vedere.

Cei care zic ca uniiversul este creat de dumnezeu..sunt niste dobitoci care vad doar cu ochi de sub frunte..nu v-ati gandit niciodata ca sa format din nimic?sau asa spontan?sau ca este total altceva?

dovezi ca credinta in zei este produsa de creierul nostru sunt cu sutele..si din cate stiu aceasta credinta apare doar cand esti prea slab pentru viata ,cand faci pe parazitu ..doar atunci.

daca e nevoie va scriu si despre un anume experiment care dupa parerea mea e cel mai "real"...

si cu toate ca stim ca credinta a uciz o gramada de vieti tot continuam sa credem in ea..

PS:v-oi participa la orice fel de atac contra religiei..Sunt de parere ca ea este una din puterile mondiale care ne seaca zi de zi..atat mintal cat si fizic..apropo , biblia e scrisa de masonii..ei fiind evrei imi da o ideie clara de ce a vrut Hitler sa ii extermine..

Link to comment
Share on other sites

salut

nu sunt un expert in istoria religiilor dar parerea mea personala este ca in discutia asta se face o mare greseala in a amesteca divinitatea (sau ce o fi ea ) cu biserica

divinitatea este ceva dincolo de intelegerea noastra . eu as definio ca fiind perfectiunea catre care incercam cu toii sa tindem ...... nimeni nu poate nega dragostea bunatatea mila umilinta rautatea ura ...... sunt fenomente pe care nu le putem explica in totalitate si eu cred in ele si le indentific cu divinitatea

dar toatea astea nu au nici o legatura serioasa cu biserica ..... sunt crestin ca si voi dar nu am sa apreciez niciodata bisericile in care calugarii incerca sa violeze tineri , in care preotii trebuie sa stringa cat mai multi bani sa nu-si piarda parohia .

toti o dau cu Hristos peste tot dar nimeni nu are curajul sa intorca si celalalt obraz asa cum el a vrut sa ne invete ..... biserica dimpotriva incerca sa aplice cea mai sigura barbara si mostruasa tehnica de manipulare a maselor si anume frica

gata am batut campii destul :P

felicitati

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune decat ca.. oamenii atunci cand au fost in impas, cand nu au putut da explicatii unor fenomene, automat acele fenomene au capatat caracter divin. Asa cum egiptenii credeau ca soarele e un zeu. Pana cand a fost demonstrat stiintific ca e doar o bila de hidrogen. Atunci cand omul nu si-a putut da raspunsuri, si-a creat un indrumator, o divinitate, asta pentru ca oamenilor le este greu sa zica "nu stiu". Universul este atat de complicat incat este imposibil mintii umane sa-l inteleaga in totalitate. De aceea universul are si va avea mereu caracter divin.

Cred in Dumnezeu. Am explicat mai sus de ce.

Link to comment
Share on other sites

As putea spune ca sunt Deist. Mai bine spus, cred intr-o creatura suprema, Dumnezeu/Iehova, divinitate, spune-i cum vrei, dar cred ca toata chestia asta cu Biblia, religia, biserica, intrgul cult al divinitatii, mersul in genunchi si rugaciuni.....sunt numai porcarii. Daca Dumnezeu stie tot, de ce cacat trebuie sa ii mai dovedim ca suntem credinciosi, prin fel si fel de ritualuri si prin reguli de tot...?

Link to comment
Share on other sites

Bine ca esti tu educat, informat si interesat daca nu crezi in Dumnezeu..Te asigur ca acei oameni care cred in Dumnezeu sunt mai inteligenti ca tine pentru ca stiu ca exista o forta superioara lor(din toate punctele de vedere), in schimb tu nu crezi asta.Toti marii oameni de stiinta,personalitati ai timpurilor au crezut in Dumnezeu!Asa ca, trage tu concluzia.

Bai umaga, nu mai jigni e treaba lui ce crede.

Deci e clar ca tu esti MULT mai educat, defapt esti prost pentru ca numai prostii se supara cand un alt prost nu crede ce crezi tu.

Cat despre creator...ehm poate dar cum sa mai zis nu genul ala care sta pe un nor.

Link to comment
Share on other sites

@informatician. Nu-mi pasa de parerea ta, e treaba ta, si a dumnezeului tau, sa crezi sau nu.Nu sunt mai educat sau mai needucat, decat oamenii la care faci referire, deoarece este greu sa cuantifici cunostiintele unei persoane vii, si imposibil ale unei persoane decedate.Pe de alta parte depinde si de sistemul de referinta la care te raportezi, caci este posibil ca Einstein sa fie un prost bucatar, Tesla un prost biolog, iar exemplele pot continua.Tu roaga-te la dumnezeu tau sa-ti dea si tie "harul" sa poti face corelatii intre informatiile pe care le cunosti, si incearca sa asimilezi cat mai multe informatii pe care inca nu le cunosti, dar nu te forta, fiinca dumnezeul tau te vrea prost, altfel te-ar face geniu.Doneaza-ti averea unei biserici, si du-te la manastire, lucreaza zilnic pentru o paine (de post) si un pahar cu apa si vei ajunge in rai, asta e ceea ce vrea dumnezeu de la tine, daca ai indoieli, intreaba-l pe popa.Crede si nu cerceta, scrie in biblie.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Identificarea_copiilor_%C3%AEnzestra%C8%9Bi_%C8%99i_talenta%C8%9Bi

Link to comment
Share on other sites

@informatician. Nu-mi pasa de parerea ta, e treaba ta, si a dumnezeului tau, sa crezi sau nu.Nu sunt mai educat sau mai needucat, decat oamenii la care faci referire, deoarece este greu sa cuantifici cunostiintele unei persoane vii, si imposibil ale unei persoane decedate.Pe de alta parte depinde si de sistemul de referinta la care te raportezi, caci este posibil ca Einstein sa fie un prost bucatar, Tesla un prost biolog, iar exemplele pot continua.Tu roaga-te la dumnezeu tau sa-ti dea si tie "harul" sa poti face corelatii intre informatiile pe care le cunosti, si incearca sa asimilezi cat mai multe informatii pe care inca nu le cunosti, dar nu te forta, fiinca dumnezeul tau te vrea prost, altfel te-ar face geniu.Doneaza-ti averea unei biserici, si du-te la manastire, lucreaza zilnic pentru o paine (de post) si un pahar cu apa si vei ajunge in rai, asta e ceea ce vrea dumnezeu de la tine, daca ai indoieli, intreaba-l pe popa.Crede si nu cerceta, scrie in biblie.

Identificarea copiilor înzestra?i ?i talenta?i - Wikipedia

Nu ma cunosti, deci n-ai dreptul sa ma judeci!Fii sigur ca sunt mai destept ca tine, si cu asta am incheiat!Dute si trage iarba pe nas, apoi revino si vorbeste singur.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Nu ma cunosti, deci n-ai dreptul sa ma judeci!

In viata ai dreptul sa judeci pe cine vrei asa cum vrei. Pentru asta exista libertate si puterea de a deosebi binele de rau. Tu personal l-ai judecat cand l-ai trimis sa traga ceva pe nas. Nu inteleg totusi pe mine de ce nu m-ai trimis, ca tare am pofta de ceva sa imi dea energie :))

Daca Dumnezeu exista atunci si satana exista.

Daca Dumnezeu nu exista si ai crezut in El , ce ai pierdut?? Nimic.

Daca Dumnezeu exista si nu ai crezut in El, ai pierdut.

Am zis-o si o repet. Daca Dumnezeu nu exista si tu crezi in el, vei incerca sa ii convingi si pe cei din jur ca exista. Si uitandu-ne putin in urma vom observa ca religia a creeat fanatici. Vrei sa fii si tu unul din cei care va convinge o persoana labila ca exista doamne doamne? Persoana aia poate deveni urmatorul inchizitor sef, sau poate isi va omori in bataie copilul pentru ca a mancat carne de porc in postul pastelui.

Daca Dumnezeu exista si e atotputernic, atotdrept si atotstiutor atunci va aprecia faptele mele bune si nu va tine cont de lipsa mea de credinta in el ;)

A venit Mos Nicolae la mine | ARHIBLOG ctrl+f la cuvantul 2fingers

Link to comment
Share on other sites

Nu neg absenta lui Dumnezeu, dar refuz sa merg in genunchi in fata unui preot, sa ma inchin, si alte cacaturi ce ar trebui sa ii arate lui Dumnezeu cat de umil sunt, Consider ca Dumnezeu este o "ceva" care e in stare si singur sa vada daca cred in el, fara sa fiu eu nevoit sa fac ceva, atat timp cat respect niste reguli morale, nu cacaturi de genul "Respecta a 7-a zi a saptamanii" scrise de un schizofrenic si adoptate mai tarziu de biserica.

Link to comment
Share on other sites

Daca Dumnezeu exista atunci si satana exista.

Daca Dumnezeu nu exista si ai crezut in El , ce ai pierdut?? Nimic.

Daca Dumnezeu exista si nu ai crezut in El, ai pierdut.

Basini,le-ai auzit si tu pe la scoala sau pe net,citatele astea sunt fumate,nu iti gasesti dumnezeul prin astea.Chestia e ca dupa un timp realizezi ca ceva exista,la fel cum au realizat si marile genii dupa o perioada de incertitudine.

Ah,si asta mi-a placut:

Nu ii inteleg nici pe atei ( desi eu sunt unul dintre ei ), nici pe credinciosi. Cea mai mare intrebare, si cea mai importanta e: "Cum plm a aparut lumea, Terra, viata...?". Raspunsul, pentru TOTI e extrem de simplu: "NU STIU". Fiecare poate sa CREADA ce vrea, dar nimeni NU STIE raspunsul la aceasta intrebare.

Cat despre raid,alta basina,faci de ras conceptul de ateu daca participi la asa ceva,gen andrei placinta.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate.

Pacat ca unii oameni sunt atat de usor de dusi cu zaharelul incat se transforma in niste oi.

"Religia" e creata de om.Ca si timpul.

Asta nu ar trebuii sa insemne ca nu exista un creator...as fii mai mult inclinat sa cred ca este Alien decat ca pluteste pe un nor si ne vede pe fiecare in parte.

La cat de prosti suntem mai avem multe de descoperit.

Am ajuns de la pamant plat...la dovezi a mai multor big-banguri. :)

Pacat ca, credinciosii vad doar ce vor si mai degraba cred in fantezii decat in lucruri dovedite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian

Mie lene sa va citesc toate posturile (majoritatea inutile), dar eu personal cred in Dumnezeu si nu mie rusine sa o recunosc. Acum nu inseamna ca voi crede toate povestiile cu powerpuff cand au despartit marea in doua. Cum spuneau unii, de ce nu ajuta D-zeu pe toti, de ce nu este doar bine in lumea asta? Raspunsul este simplu: daca nu exista si rau, de unde stii ce inseamna bine? Daca o luam pe partea religioasa, v-ati gandit ca Lucifer aka Satan a fost creat doar dintr-un pretext si anume ca si-a dorit puterea, si apoi a "cazut"? Ce rost ar mai avea daca totul ar fi descoperit din prima? Unde ar mai fi distractia si sentimentul ca ai realizat ceva, sau ca traiesti?

But: ''Religia ar trebui sa nasca armonie,si totusi mii de oameni mor zilnic dintr-o prostie''

Link to comment
Share on other sites

Cred in dumnezeu, cred in existenta lui, nu imi place sa tratez subiectul cu litere mari, pentru ca niciodata, nimeni nu isi imagina ca limba scrisa va fi atat de diversificata incat politetea sa fie tratata cu litera mare. Nu suport preotii si cateodata nici bisericile, ele fiind doar un mijloc de manipulare in masa. Nu suport ideea de a fi peste 18.000 de biserici si doar 400 de spitale in romania, nu suport sa vad credinciosi orbi ce iti vin cu argumente clare ca daca mergi la biserica esti un adevarat devotat al domnului, si asa mai departe.

As inchide toate site-urile cu materiale religioase si as da foc la toti preotii. Am vazut pe un forum crestin mai multe curve decat am vazut in toata viata mea, sincer va spun, daca vreti sa futeti, intrati pe forumurile crestine, sunt multe evlavioase cu dragan la pula.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...