Jump to content
EastSider

Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai

Recommended Posts

Mai fratilor. Mama mea lucreaza in invatamant. Are peste 30 de ani vechime la catedra si castiga un nenorocit de salariu de 16 milioane (in mana). Pentru cel care zice ca profesorii stau acasa 3 luni: un profesor cu norma intreaga are dreptul la ~60 de zile concediu pe an (platit, conform legii) si mai primeste o vacanta de 14 zile de stat in care este obligata sa mearga 7 zile la scoala (deci sta 7 zile pe banii statului)..

Ps: @daatdraqq, cum poate un om sa fie multumit cu 900 ron in cazul in care are familie?? Eu castig peste 2000 ron/luna si parca nu-mi ajung (+ ca imi finantez si mama careia nu-i ajung banii pentru necesitatile zilnice), iar eu nu am o familie momentan (ma refer la nevasta si copii).

Ps2: ai idee cu cati bani o sa ramana un asistent universitar (ma refer la cei care stau peste 8 ore in facultate si sunt doctoranzi) in mana dupa scaderea de 25% ??? Aproximativ 1200 ron . E normal ???

Link to comment
Share on other sites

profesorii au vacanta la fel ca orice alt bugetar, ei sunt obligati si vin la scoala si in alea 3 luni.

Asta cu mediatiile e foarte adevarata, majoritatea sunt disperati dupa meditatii dar pe bun motiv avand in vedere salariile lor mizere. Dar majoritatea nu au ce cauta la catedra.

Legat de garda financiara, foarte adevarat, majoritatea fura de se rup in 2. Dar vreti sa stiti cat e salariul unui agent obisnuit al garzii financiare dupa reducerea de salarii? :))

Nici mai mult nici mai putin de 6 milioane 500 bani in mana si stimulente s-au desfintat.

Link to comment
Share on other sites

Ps: @daatdraqq, cum poate un om sa fie multumit cu 900 ron in cazul in care are familie?? Eu castig peste 2000 ron/luna si parca nu-mi ajung (+ ca imi finantez si mama careia nu-i ajung banii pentru necesitatile zilnice), iar eu nu am o familie momentan (ma refer la nevasta si copii).

Ai idee cati oameni castiga lunar sub 600 ron net ?Peste 60% din angajatii din domeniul privat .La privat un salariu de 900 ron net este un salariu MARE .Ma refer la IMM-uri .

Tocmai din acest motiv sectorul privat are o crestere sanatoasa iar statu' ajunge in chingi mereu .Cei de la stat fac cheltuieli neacoperite financiar .

Link to comment
Share on other sites

Ai idee cati oameni castiga lunar sub 600 ron net ?Peste 60% din angajatii din domeniul privat .La privat un salariu de 900 ron net este un salariu MARE .

Castiga sub 600 ron in cazul in care nu au coloana vertebrala si au nevoie de indicatii inclusiv pentru a respira. Cu ce suntem noi de vina ca ei au 2 clase ca trenul si nu-i duce capul la 2 m in fata ochilor ? Sa fi pus mana sa invete la timpul potrivit si acuma s-ar fi bucurat de un salariu mai mare de 600 ron.

Sa nu-mi spui ca sunt oameni care au facut o facultate si acum lucreaza vanzatori in piata pentru ca ai avea dreptate dar trebuie mentionat ca acei oameni au facut facultatea la Herculane sau la Chisinau si cand s-au dus la un interviu nu au fost in stare sa lege doua cuvinte incat sa poata purta o conversatie decenta cu angajatorul.

Da, un vanzator in Timisoara castiga undeva in jur de 1000 ron. Am o cunostinta care a lucrat in Bucuresti in mol si a reusit sa-si plateasca studiile, chiria + ca a strans ceva banuti. Castiga 1200 ron + bonuri de masa + ciubucuri (lucra intr-un magazin de incaltaminte). Deci, daca un vanzator castiga ~1000 ron, cat castiga un inginer din sistemul privat (orice domeniu) ??? Cunosc cateva persoane care sunt angajate pe post de ingineri la diferite firme particulare si castiga toti peste 2000 ron. Asa ca salariile de 900 ron sunt MIZERII

LE:

In mod normal intra si ei .

Inca o chestie ,stiati ca statul nu plateste CAS pentru salariati ? Pai de unde vreti tata sa aiba bani de pensii ?Vai de capu nostru ..

Cine ti-a spus lucrul acesta???

Link to comment
Share on other sites

Cunosc cateva persoane care sunt angajate pe post de ingineri la diferite firme particulare si castiga toti peste 2000 ron. Asa ca salariile de 900 ron sunt MIZERII

Ai zis bine "cateva persoane " :))

Cine ti-a spus lucrul acesta???

Banuiam de ceva vreme chestia asta si acum cateva zile mi s-a confirmat intr-o emisiune la realitatea ,a fost o discutie pe tema asta .

Link to comment
Share on other sites

Ai zis bine "cateva persoane " :))

M-am referit la cateva persoane pentru ca atatea cunosc (persoane care lucreaza ca ingineri).

Nu exista un inginer din sistemul privat sau bugetar care sa castige sub 1500 ron.

Le:

Greva, negreva, sa nu inghete anul, atat sper.

"Cine mama draqq se cred ei sa decida soarta elevilor ?"

Asta cred si eu, dar numai despre astia tinerii cu basini in cap, mai rau ca elevii.

Nu o sa se inghete anul.

App de greva si de mentalitatea omului.

Luni s-a organizat o greva studenteasca la nivel national organizata de UNSR (pentru a impiedica intrarea in vigoare a noi legi a invatamantului) si in orasul in care stau eu s-au strans doar 50 de studenti din ~3000. Nu au fost interesati nici macar de motivele pentru care se protesteaza dar o sa-si dea cu capul de perete cand o sa aiba 2-3 restante care insumeaza 15 credite ( dupa noua lege a invatamantului, punctul ajunge la 100 ron - pentru 15 credite se vor plati1500 ron). Atuci o sa urle si o sa faca scandal dar cand a fost vorba de protest au preferat sa stea in casa.

Link to comment
Share on other sites

M-am referit la cateva persoane pentru ca atatea cunosc (persoane care lucreaza ca ingineri).

Nu exista un inginer din sistemul privat sau bugetar care sa castige sub 1500 ron.

de la 15 mil, la 11 mil.

iar indemnizatia de 85% din salar a proaspetelor mamici am inteles ca se taie la ceva infim astia-s normali ? semnati aici !

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

M-am referit la cateva persoane pentru ca atatea cunosc (persoane care lucreaza ca ingineri).

Nu exista un inginer din sistemul privat sau bugetar care sa castige sub 1500 ron.

Asa , nu inteleg ,de ce ti se pare putin un salariu de 900 ron in mana dat unei vanzatoare pentru 6 ore /zi ?

In comert imi desfasor activitatea ,mai exact alimentatie publica .

Link to comment
Share on other sites

Sa taiat prea mult la mame dar nici asa nu se mai putea.

Indemniza?ie de m?mic? de lux: 4.000 de lei pe lun?!

Frate sunt mamici care cotizeaza miliarde lucrand in domenii cum ar fi notariatele si altele care cotizeaza de la salariul minim .E normal mai nene sa fie o diferenta intre ele ....

Copiii sunt egali ,mamicile nu sunt egale .Vrei sa faci o suma fixa ,fa-o la alocatia copilului nu la mame care au cotizat diferit ...ca te dau in judecata si castiga mult mai mult ..si tot noi platim ..contribuabilii ..

Link to comment
Share on other sites

In fine pareri contradictorii o sa existe asa ca nu se merita.Fiecare cu parerea lui.Dar nu e normal.

Si romanul isi merita soarta cu varf si indesat.Stii e o vorba care se trezeste dimineata ajunge departe.Asa e si aici muncesti ai, nu sa stai si sa iti cada din cer.

Link to comment
Share on other sites

aveti pareri faine, apropiate cu parerea mea.de ce plm profesorii au pretentii de mari intelectuali si de mari ganditori cand majoritatea dintre ei is niste ratati care cer bani de carti, cand ei nu is in stare sa isi tina orele calumea.io is deacord sa le mareasca leafa, da sa munceasca tata, sa lucreze 10-12 ore pe zi si sa ne lase pe noi cu basinile de pe vremea lu' nea ceasca.

Link to comment
Share on other sites

Am avut un prieten care lucra in invatamant. Ii placeau copii dar a trebuit sa renunte ca nu ii ajungeau banii cu meseria asta. Avea ghinionul ca nu avea catedra, era suplinitor desi era cel mai bun profesor de informatica din zona. A pregatit olimpici, elevi care au intrat cu 10 la facultate.

@jicu: Chiar daca unii profi sunt niste ratati, cei care au cap vor fi obligati sa plece din invatamant. Si vor ramane numai ratatii care nu au cap sa faca altceva. Dar sa stii ca lucreaza 10-12 ore pe zi (am tinut locul 12 ore intr-o zi unui prieten profesor. Am plecat cahui de cap).

Ati avut macar un profesor la care ati tinut. Puneti-l in aceeasi oala, imaginati-l pe strada. Ca si el va fi ars. Sau problema altfel: sa inchidem scolile, si asa multi profi n-au nicio treaba, si asa multi elevi nu invata. Sa-i trimitem pe toti acasa, elevi si profesori la un loc.

Suntem intoxicati de solutii absurde in acest moment. Eu astept sa vad unde vor ajunge, nu-mi bat capul.

Am lucrat scurta vreme la bugetari. Deoarece nu aveam facultate terminata salarizarea era treapta a III-a. Ultima. Aveam putin de treaba dar salarul vreo 450 lei in mana. Multi sunt asa. Imi doream spor de plictiseala ca tampesti sa stai cu orele cate o data si sa vrei sa faci ceva dar sa nu ai ce. Iar daca faceam ceva in plus nu era platit. Am aflat atunci de o alta problema: ca bugetar in general (anumite categorii, nu mai stiu exact, eram inclus) nu ai voie sa ai al doilea venit (decat daca al doilea servici este de invatator sau dansator). Culmea ca parca Base zicea o data "daca nu le convine sa-si mai ia un servici" dar nu stiu daca confund.

Cica vor sa ia si din alocatii. Ce dracu castiga din 10 lei din 40?

Las sa iasa lumea in strada sa-i oblige pe guvernanti sa caute alte solutii! Sa mai ia la puricat ce s-a furat prin licitatii fantoma si altele pe unde s-au dus banii, ca se laudau la alegeri ca rezolva coruptia si infractionalitatea.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc filozofiile voastre dar:

1) Profesorii lucreaza 7 luni pe an si sunt platiti 12

2) Profesorii NU lucreaza 8 ore pe zi!!!

3) Nu toti profesorii au 2 milioane pe luna

4) Unii profesori nu ar merita nici 2 milioane pe luna

Si ganditi-va ce fac alti oameni pentru cateva milioane, cei care lucreaza pe santier, sau in cine stie ce domenii, in ce conditii...

In plus, citeam intr-un ziar mai demult de profesorii universitari care sunt si parlamentari si de salariile lor de la 60 la 150 de milioane pe luna, si ei poate nu faceau 2 ore pe saptamana, erau doar formal profesori. Si cereau sa le creasca salarile cu 50%...

Link to comment
Share on other sites

@Nytro, daca ai fi citit comentariile noastre nu ai mai fi scris jumatate din post.

Ai idee cat de greu se ajunge profesor universitar???

Ai nevoie de minim 9 ani de profesat ca sa ajungi lector + ca ai nevoie de doctorat. De la lector la conferentiar e bataie mare de cap pentru ca acest grad nu se aproba la nivel de universitate ci la nivel de minister (unde majoritatea sunt respinsi pentru ca sunt incompetenti), iar de la conferentiar la profesor e un drum al dracu de lung.

Sunt deacord cu tine la punctul 4: Unii profesori nu merita nici 2 milioane pe luna.

Link to comment
Share on other sites

sa ma mai lase cu greva !, tara e in criza, jumatate din tara are un salariu in jur de 6 mil

jumatate din profesori nu sunt buni de nimica, doar de iesit in strada sa ceara mai multi bani

si mai fac si manevre ca nu te trec sau nu iti dau note mari daca nu faci meditatie cu ei !!!

*personal nu am pus botul ca am preferat sa pun piciorul in prag si sa fac scandal , dar din primara pana in facultate am avut o groaza de colegi care au trebuit sa le umple buzunarele pt ca altfel le faceau probleme

sa nu mai zic ca la facultati daca nu le cumperi catile esti trecut pe foaie si te tine minte la examen , saraca nevastamea sta sa cumpere toate cartile ca nu ma lasa sa ma duc sa le sparg nasul si sa ii atarn de balustrada cum facem pe vremea cand eram eu in facultate si ma intalneam cu asfel de situatii

una nu vroia odata sa ma bage in examen pt ca nu ii cumparasem cartea !

* si ca sa nu mai zic ca daca iei cartea si stai cu ea la curs aia sau alia iti preada dupa cartea aia cuvant cu cuvant , la ce dzeu sa te mai duci atunci , dar daca nu te duci iti calculeaza punctele de prezenta , si iara nu e bine ...

jumatate din profesori au picat testul sau l-au luat cu nota minima ca un codas de clasa si tot ei se sparg in ficguri la ore si dupa ce ca sunt incapabili le mai face si viata amara la elevi , si dupa ce ii vezi picati la examenul de catedra ii vezi tot in scoala pe post de suplinitoti sau cei care au trecut cu nota minima nici nu s emai tine cont

* trebuie sa precizez ca sunt si profesori capabili , care slava domnului daca nu dadeam si de dastia ajungeam sa fur de prin genti prin piata si prin metrou

aia da, ar trebuii platiti !

Link to comment
Share on other sites

Sunt cazuri si cazuri, nu trebuie generalizat.

Sunt profesori, doctori etc, care sunt dedicati meseriei si o fac din umanism, devotament si constiinta, si altii care apreciaza doar spaga, mita si banul.

Asa am ajuns sa fim condusi de boi, sa uite doctorul bisturiul sau pansamentul in bolnav, sa se ia curentul la spital cu bolnavul pe masa de operatie, sa te calce cu masina un tigan analfabet, sa-ti ceara profu la universitate sa-i cumperi cartea, sa mergi in zece locuri sa platesti o taxa, si exemplele pot continua.

Maine oricine isi poate face "Academia de Inalte Stiinte Galactice/Metagalactice/superSQLI/LFI/PLM" sau ce nume gaseste, si devine academician, profesor, doctor, tot ce vrea, este legal.Uitati:

"La 19 ianuarie 1991, din initiativa prof. univ. dr. Aurelian Gh. Bondrea, ia fiinta, la domiciliul sau din Bucuresti, FUNDATIA ROMÂNIA DE MÂINE – institutie de cultura, stiinta si învatamânt, autonoma, fara scopuri politice sau patrimoniale (nonprofit) –, al carei presedinte a fost ales de adunarea generala constitutiva a membrilor fondatori.

Prin Sentinta civila nr. 109 din 12 februarie 1991, Judecatoria Sectorului 1, Bucuresti, admite cererea de înscriere a Fundatiei România de Mâine în Registrul asociatiilor si fundatiilor, prin aceasta devenind persoana juridica de drept privat.

În conformitate cu prevederile art. 7 din Statutul Fundatiei România de Mâine, aprobat de adunarea generala constitutiva, scopul si obiectivele propuse se realizeaza prin institutiile sale de profil, care organizeaza si desfasoara, în conditiile legii, activitati de învatamânt, stiinta si cultura. Inspirat de modelul Fundatiei si al Universitatii Harvard, prof. univ. dr. Aurelian Gh. Bondrea, presedintele Fundatiei România de Mâine, a conceput, initiat, organizat si condus, Universitatea Spiru Haret, al carei spirit tutelar este marele om de stiinta, reformator si ctitor al învatamântului modern în România, Spiru Haret.

Ca presedinte al Fundatiei România de Mâine, a desemnat membrii primului Senat universitar si conducerile consiliilor stiintifice de profil: acad. Stefan Milcu – presedinte de onoare; prof. univ. dr. Aurelian Gh. Bondrea – presedinte; acad. Nicolae Teodorescu – rector al Universitatii Spiru Haret; acad. Anghel Rugina; acad. Ion Coteanu; acad. N.N. Constantinescu; acad. Radu Voinea; acad. Vasile Gionea; acad. Romulus Vulcanescu; acad. David Davidescu; acad. Cristian Hera; acad. D.R. Popescu; scriitorul Paul Anghel; artistul poporului Radu Beligan; prof. univ. dr. Ion Rebedeu; prof. univ. dr. Adam Popescu; prof. univ. dr. Grigore Posea; prof. univ. dr. Constantin Mecu; prof. univ. dr. Alexandru Zanfir; prof. univ. dr. Iulian Mincu; prof. univ. dr. Ion Tudosescu; prof. univ. dr. Marin Ivascu; prof. univ. dr. Victor Giuleanu; prof. univ. dr. ing. Dan Ghiocel; prof. univ. dr. Corneliu Baloescu; prof. univ. dr. Emil Mihuleac; prof. univ. dr. Ioan Kunst Ghermanescu; prof. univ. dr. Mircea Nicolaescu; prof. univ. dr. Marin Voiculescu; prof. univ. dr. Ion T. Radu; prof. univ. dr. Ioan Pop De Popa; prof. univ. dr. Augustin Gârbea; prof. univ. dr. Ion Dodu Balan; prof. univ. dr. Gheorghe Achitei; prof. univ. dr. Mihai Golu; prof. univ. dr. Ioan Scurtu; prof. univ. dr. Gheorghe Cazan; prof. univ. dr. Virgil Craiu; prof. univ. dr. Constantin Luca; prof. univ. dr. Ion Anghel; prof. univ. dr. Ion Stoica.

Componenta primului senat universitar si conducerile consiliilor stiintifice de profil au fost confirmate, ulterior, prin Încheierile Judecatoriei Sectorului 1, Bucuresti, din datele de 30 aprilie 1993 si 30 mai 1994."

Asa ca, nu va mai dura mult si va veni un tzigan, sa faca academia de jedai, la domiciliul sau din cortu di groapa de gunoi, cu vader in iphone-ul legat la gat cu lant de aur, ca si consilier de imagine,si se vor gasi catziva natarai sa plateasca pentru diplome, si uite asa scapam de rau, ca-l bat astia cu leserele, si dupai vor fii ministrii.

Vedeti cv-ul ministrilor nostri, ce facultati au terminat, apoi mai spuneti ceva.

Exemplu: Elena Udrea, cel mai bun si frumos ministru din guvernul "BOC", singurul care-mi place are studii:

* Universitatea Na?ional? de Ap?rare “Carol I”, Doctorand în ?tiin?e militare 2005 – prezent

* Universitatea Na?ional? de Ap?rare “Carol I”, Masterat în Securitate ?i ap?rare na?ional?

* Universitatea Na?ional? de Ap?rare “Carol I”, Colegiul de Management al Resurselor Ap?r?rii, Educa?ional ?i al Achizi?iilor

* Universitatea Na?ional? de Ap?rare “Carol I”, Colegiul Na?ional de Ap?rare “Carol I”, seria a XIV-a, Expert în securitate ?i ap?rare na?ional?

* Universitatea Crestin? “Dimitrie Cantemir”, Bucure?ti

* Liceul Teoretic Bogdan Petriceicu Ha?deu , Buz?u

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...