Jump to content
paxnWo

am inghitit un os

Recommended Posts

de pui de 2.5 cm si ma doare stomacul de mor, simt ca ma inteapa, ce sloboz sa fac ? am incercat sa-mi bag degetele pe gat, am vomitit, dar osul a ramas undeva intre stomac si esofag. o sa-si faca acidul gastric treaba ?

Nu stiu cum crezi tu ca o sa ajunga acidul gastric in esofag???Ajunge doar daca te apuci tu de decartat.

O varianta ar fi sa mananci paine uscata sau mamaliga (leacuri babesti) ,daca nu iao pe cursa catre urgente !!! Daca sa infipt ...undeva sau in ceva si nu a ajuns in stomac nu prea-i de bine !!!

Succes !

Link to comment
Share on other sites

nu da cu paine si nu te forta sa borasti;poti doar sa rupi mai tare ceea ce e deja rupt;durerea pe care o simti poate sa fie doar rana intraesofagiana sau mai rau osul ramas.mergi la urgente chiar daca e penal.eu am ramas cu un os de peste in esofag si s-a rezolvat in 15 min la urgente.

btw. sucul gastric nu urca mai sus de stomac decat daca borasti si atunci e diluat,pt ca la reflexul de regurgitare se secreta o baza care il neutralizeaza si apa care il dilueaza;

ia 20 de ron cu tine 10 pt ambulanta si 10 pt taxi.si fa scandal daca nu te primeste la urgente!

Link to comment
Share on other sites

Chiar trebuie sa te duci la spital.

Ti-l vor scoate prin endoscopie. Asa se chiama procedura aia.Nu te doare si nici nu o sa te taie numai ca te va ineca putin.

Exact. Iti baga un furtun cu camera in cap, de grosimea degetului mic (al tau, ca esti mai slabut) si iti extrage osul daca este in esofag. Este posibil sa iti fi intrat osaul de-a doua pe gat si sa iti fi zgariat esofagul si sa te doara din cauza aia, iar tu sa ai impresia ca este osul acolo. Cel mai bine este sa mergi la un medic cat mai repede, de preferinta astazi. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...