Jump to content
paxnWo

am inghitit un os

Recommended Posts

Sindrom al intoxicatiei cu apa - Reprezinta o acumulare in organism a unei prea mari cantitati de apa. Acest sindrom, are uneori drept cauza un cancer, adesea localizat la bronhii. Intoxicatia cu apa provoaca tulburari digestive si tulburari ale constientei, legate de un edem cerebral, cu obnubilatie pana la pierderea constientei, chiar pana la coma.

Tratamentul consta in diminuarea absorbtiei de bauturi si in tratarea cauzei de hipersecretie a hormonului antidiuretic.

Link to comment
Share on other sites

nu zice nimeni ca te intoxici cu apa daca o bei in cantitate mare. E o boala cu alte cauze, doar daca o ai trebe sa eviti lichidele in cantitate mare.

Uh nu mai beti baieti apa ca va imbolnaviti... pana unde merge osu lu pax...

===========================================================

eu zic sa il vizitezi putin pe nea google cu o cautare mai amanuntita despre intoxicarea cu apa,(consumul apei in excess); Ai sa vezi ca am dreptate. Vrea careva sa incerce experimentul?

Link to comment
Share on other sites

Mane chiar daca acum nu te mai doare sper ca mergi la spital, iti poate perfora intestinul si nu-i de joaca.

Am un amic care a inchitit un pierce (se juca cu el in gura, era in maxi-taxi si la un damb l-a ingutit), la spital credeau alea ca face misto de ele pana le-a convins sa ii faca radiografie, apoi i-au dat regim cu varza, paine si alte alimente in speranta ca il va da afara fara sa perforeze intestinul, si cateva zile pana a iesit trebuia sa verifice daca a iesit sau nu de fiecare data cand mergea la toaleta. Nu e de gluma, o astfel de operatie nu e usoara nu intr-atat pentru medic ci pt pacient.

Acum nu ma pricep sa imi dau cu parerea daca sucul gastric poate ataca osul si in ce masura, dar daca poate facand-o treptat pot ramane aschii care sunt ff periculuase.

Probl o sa iti dea un regim si niste pastile, dar de mers trb sa mergi pentru rediografie si supraveghere medicala.

Atata zic, daca iti perforeaza intestinul septicemie scrie pe fisa medicala, asa ca baga mare!!!!!!!

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...