Jump to content
Guest Nemessis

[Propunere RST] Hackeri pentru viata unui copil

Recommended Posts

Guest Nemessis

Un prieten de-al meu are o nepotica ce de-abia a depasit varsta de 1 an si a fost diagnosticata cu o forma de cancer ce ii va afecta in scurt timp coloana si plamanii. Operatia si recuperarea se pot realiza in Franta si costa undeva in jurul a 40.000 euro bani ce cu greu se pot obtine din donatii fara a avea o expunere extrem de mare. Astfel de cazuri sunt intalnite din pacate din ce in ce mai des si nimeni nu ii va putea salva pe toti cei afectati de o boala letala dar macar o singura persoana daca poate fi salvata, mai ales daca este vorba de un copil, atunci eu cred ca putem sa ne rupem putin din timpul nostru liber si sa ne folosim resursele pentru a mediatiza in stilul nostru tipic cazurile de acest fel.

Ce va propun:

Fiecare dintre noi sa spameze listele de mailuri romanesti pe care le detine, chiar si cu mailere care dau bulk, sa spameze bloguri, forumuri, profile de hi5, twitter sau facebook, sau orice sistem online ce poate fi spamat automat sau nu, la alegerea fiecaruia dintre voi. Toate sa indrepte oamenii catre paginile ce prezinta cele mai grave cazuri. Daca nu vreti sa o faceti din omenie macar veti sti ca participati la prima actiune caritabila de hacking care a existat vreodata in Romania si va veti hrani orgoliul. Puteti rescrie istoria hackingului si sa faceti parte din ea indiferent de varsta, etnie, cunostinte. In cazuri ca cel de fata scopul scuza mijloacele si noi putem sa indreptam prin ceea ce facem atentia mass-media catre actiunile caritabile.

O sa revin in maxim 2 zile cu pagina de net pe care este prezentat acest caz si cu textul ce va fi folosit. E alegerea voastra daca veti dori sa participati la aceste actiuni sau nu. Cine are idei ce pot fi utile poate lasa un comentariu aici. Va rog sa nu va apucati sa faceti flame si offtopic in aceasta rubrica.

L.E. - mi-as dori ca astfel de actiuni sa aiba loc in fiecare luna si cu diferite cazuri grave.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui o campanie gen rns, deface-uri date in acelasi moment in site-uri importante si mai putin importante pentru a aparea la stiri si sa punem datele pentru a dona bani pe site-urile respective + daca ar mai merge faza cu sms-uri de la moove sa trimitem cate smsuri putem catre numere random, sa spamam site-urile cele mai vizionate din ro(cancan si alte cacaturi de genu asta), sa blocam cat de cat .ro

Link to comment
Share on other sites

neme ar trebui sa iti folosesti relatiile pe la ziaristi, daca adunam o lista mare de site-uri sparte + spam si alte chestii sa aparem si in ziare pentru a vedea si omu de rand, ideea la site-urile sparte, un script care sa afiseze o imagine urcat pe un host unde punem campania si sa afisam imaginea pe site-urile sparte pentru a numara site-urile sparte automat(cu cat lista e mai mare cu atat o sa se scrie mai mult), pentru ceilalti, nu e neaparat nevoie sa luati acces de admin, e de ajuns un xss cu care sa rescrieti pagina partial sau complet, neme ar trebui sa faci iar cum ai facut atunci cu okazii, pui niste sarcini si useri sa se imparta ei singuri pe ce stiu sa faca

Link to comment
Share on other sites

Ok, ma alatur si eu. Vreau ca in dictionar sa scrie in dreptul cuvantulul SPAM = forma de ajutor a persoanelor cu probleme grave de sanatate, prin utilizarea mesajelor in masa catre toate site-urile de interes. :)) Si ai dreptate, in cazul asta scopul scuza mijloacele. Astept site-ul si textul, pana atunci ma gandesc ce voi face.

Link to comment
Share on other sites

Astept siteul, voi trimite spam la ~1 mil de mailuri de ro.

Propun ca siteul sa fie si in engleza chiar poti folosi un api care sa faca lookup la tara si sa afiseze limba engleza daca vizitatorul nu este din ro, avand si optiunea de a schimba limba si manual. Astfel campania se poate intinde pe tot globul inclusiv si aparitiile in presa.

Link to comment
Share on other sites

nu e bine sa spamezi de 10 ori aceiasi lista de mailuri.oricum nemessis stie mai bine ce face.ideea mea e ca daca tot aveti o imagine buna in comunitatile white/black/seo sa lansati un serviciu de pentesting.spamul decredibilizeaza mesajul daca e prea agresiv, insa jhonny.hackstuff si altii am vazut ca fac un succes asemenea campanii.respect pentru asta si pentru idee.

Link to comment
Share on other sites

@Neme: O singura curiozitate, nedumerire am. Oare oamenii vor dona fiindca vor fi spamati, crezi ca vor accesa siteuri de care au auzit pe blogu' lu' X care a fost spamat sau spart? Una e sa intre un user pe nu stiu ce site de jocuri care a aparut intr-un mesaj pe un site, una e sa intre pe un site de pe care cica ar putea dona pentru o cauza nobila. Eu cred, daca am inteles principiul, ca poti face mult mai mult rau decat bine si anume sa arunci intr-o lumina proasta siteul la care "faci reclama" cu aceste donatii. Parerea mea e ca nu ar mai prezenta incredere sau cel putin pentru mine.

X vorbeste cu Y (situatie ipotetica):

X: Ba frate vreau sa donez si eu pe siteul Z niste bani pentru un copil care, saracul, e intr-o situatie delicata. Am furat toata viata mea, macar acum sa dau si eu ceva. (de la caz la caz, desigur :) )

Y: Ba esti prost? Vezi ca am primit zeci de spamuri cu el, e vrajeala, ramai fara bani. Mi-am mai luat eu o teapa mai de mult cu spamurile astea.

X: Merci ca mi-am spus ma!! Uite asa o luam in freza.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca va fi interpretata ca o actiune caritabila a hackerilor romani, care sunt perceputi de catre opinia publica ca niste baieti seriosi care tin la tara si la oamenii din ea. Eu am de gand sa scriu in partea de jos a mesajelor ceva de genu:

"Ne cerem scuze pentru acest spam, dar consideram ca scopul scuza mijloacele.

O campanie caritabila marca RST, http://www...."

Pana la actiunea propriu-zisa textul va ajunge la verianta finala.

Cu siguranta va fi prezentat pozitiv in presa si va fi la fel de pozitiv interpretata in mintea tuturor. Amintiti-va cati au vrut sa doneze RNS-ului dar nimeni nu a dat de ei, cum ar fi daca rugamintea ar veni din partea lor (RNS sper ca cititi acest mesaj!!!!).

Consider ca campania va avea success!

LE: am putea gasi niste vulnerabilitati in siteuri si posta reclame cu siteul informativ, cu semnatura pentru a se observa campania. Nu deface dala nesimtit...ceva mai finut.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca va fi interpretata ca o actiune caritabila a hackerilor romani, care sunt perceputi de catre opinia publica ca niste baieti seriosi care tin la tara si la oamenii din ea. Eu am de gand sa scriu in partea de jos a mesajelor ceva de genu:

"Ne cerem scuze pentru acest spam, dar consideram ca scopul scuza mijloacele.

O campanie caritabila marca RST, http://www...."

Pana la actiunea propriu-zisa textul va ajunge la verianta finala.

Cu siguranta va fi prezentat pozitiv in presa si va fi la fel de pozitiv interpretata in mintea tuturor. Amintiti-va cati au vrut sa doneze RNS-ului dar nimeni nu a dat de ei, cum ar fi daca rugamintea ar veni din partea lor (RNS sper ca cititi acest mesaj!!!!).

Consider ca campania va avea success!

LE: am putea gasi niste vulnerabilitati in siteuri si posta reclame cu siteul informativ, cu semnatura pentru a se observa campania. Nu deface dala nesimtit...ceva mai finut.

.

Omu are dreptate textu o sa cantareasca foarte mult daca e bine scris si stie sa sensibilizeze in asa fel incat faptu ca a primit spam nu il intereseaza

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare normal ce a facut RNS, dar asta e o alta poveste. As vrea sa vad o statistica pe categorii de varste cum ar fi receptata ideea asta sau cum a fost receptat RNS. Daca primeaza categoria de 12-20 de ani pentru PRO, e aiurea, fiindca nu cred ca te duci la parinti: "mami mami, m-a spamat, da-mi bani sa donez!" - prea putini "fac bani" la varsta asta si oricum nu destui ca sa isi permita o donatie.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea ramane: Presupunem ca doneaza 10 dintr-un milion, dar oare nu "inhibi" 30, 40 poate 100 dintr-un milion? Nu cred ca sunt singurul care ar evita un site caruia i se face reclama prin mult spam cu scopul de a convinge oamenii sa dea bani. Ma rog, haide sa o lasam asa. Am zis ce am avut de zis. Ma retrag din discutie tocmai ca sa nu degenereze si sa iasa cum zicea si Neme un flame sau un offtopic. Va las sa reflectati. :)

Edited by dranaxum
Link to comment
Share on other sites

Plm daca aveti nevoie de mine eu sunt aici doar ca eu nu le-am cu spamul,deface /shell se poate rezolva.....ar mai merge sa redirectionam printr-un XSS shell(de exemplu beef) traficul de pe siteurile mari pe site-ul tau.......

PS:VA pot ajuta cu site-uri .ro vulnerabile pe care sa uploadam un shell si dupaia sa dam deface...

Edited by Paul4games
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...