Jump to content
Flubber

Achizitionare pistol pe gaz pentru autoaparare

Recommended Posts

Am o dilema, de foarte multa vreme vreau sa-mi achizitionez un pistol pe gaz pentru autoaparare, nu am avut ocazia din cauza varstei (inainte), dar acum as avea. Intai de toate inca nu am permis pentru port arma (dar se va rezolva cat de curand -- sper), am citit si m-am documentat (pe scurt) pasii pe care trebuie sa ii urmezi pentru a obtine respectivul permis de port arma. Pentru cei cunoscatori, arma pe care am pus ochii este un Walther P99, fara a ma documenta, de la prima privire m-am indragostit de el, pe langa clipurile de pe YouTube vizionate, dar! Recent citind un articol de pe un blog, mi-am cam schimbat opinia si m-a pus pe ganduri. Respectivul a scris ca si-a cumparat un Mauser HSC 90 in schimbul unui Walther P99T, ceea ce inainte dorea sa achizitioneze Walther-ul, dar dupa ceva 'documentare' (cum a scris el) s-a razgandit spunand simplu ca 'Walther este cel mai prost pistol facut vreodata pentru bile' (de cauciuc).

Cei ce au cunostinte in domeniu, mi-ar putea spune de ce s-a razgandit? De ce Walther P99 este mai prost fata de un Mauser HSC 90?

Aruncand o privire si la respectivul Mauser mi-a dat de furca si m-a pus pe ganduri, a ajuns sa imi placa mai mult mauser-ul (din punct de vedere al aspectului -- magazia fiind foarte mica, doar 7 cartuse :sadface: ).

Multumesc anticipat.

// P.S.:

Pistolul achizitionat de el -- poza facuta de el (cred) la pistolul cumparat

Muaser HSC 90 ce mi-a creat o impresie buna despre el

Walther-ul P99 ce doream sa-l achizitionez

Link to comment
Share on other sites

du-te la sala, sau i-ati garda de corp de banii aia, il cumperi degeaba daca nu ai permis nu stii cand sa-l folosesti

Iti multumesc ca mi-ai irosit 10 secunde citind postul tau. Ai raspuns exact ce nu trebuia. MA PIS PE GARDA TA DE CORP! DACA VIN 10 DUPA MINE CE MAI FAC MA DESTEPTULE? Si crede-ma, la 1 contra 1, sau 1 contra 2, maxim 3, poate fac fata, dar cand vin 10 tigani dupa tine cu bate si topoare, ce sa mai faca garda ta de corp? Desteptul pulii mele, sa inteleg ca tu nu prea ai avut situatii cu tigani si romani, similare, nu-i nimic, ai timp! Am motivele mele de ce vreau sa-mi cumpar asa ceva, in plus, ma pasioneaza.

Scuzati-mi limbajul vulgar.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va inteleg, am pus niste intrebari simple, in special adresate celor ce au experienta cu armele de foc, letale sau neletale ce imi pot da sfaturi. Va multumesc ca incercati sa ma ajutati si va scrieti parerile voastre. Dar eu sincer nu va inteleg! Am pus niste intrebari specifice, iar voi raspundeti cu totul altceva.

Fi8sVrs: Spune-mi tu cum sa chem eu 'interventia' cand aia sunt foarte aproape de mine? Alerg iar intre timp tastez 112 si solicit un echipaj special pentru gigei?

Eu din fire sunt al dracului, imi place bataia foarte foarte mult, dar pur si simplu ajungi la un stadiu, nivel, in care nu te ajuta doar antrenamentul si nici prietenii (poate susi pusi sau poate de mai 'jos' dar uniti). Tu cand te duci zilnic intre tigani, trebuie sa intelegi un lucru, ii bati pe toti, dar a doua zi tot pe aceeasi portita intrii, intelegeti dumneavoastra? Si nu stii cum iti iei un par in cap pe la spate, dar indata ce niste tigani borati incearca sa te taie cu dracu stie ce si ii impusti frumusel, apoi ai sa vezi cum vorba se imprastie si toti prind frica. De obicei se numeste manipularea perceptiei asupra ta, in acel moment devii foarte temut in ochii lor (poate ca ai si motiv).

NU MAI SCRIETI FARA SA STITI CE ANUME SCRIETI!

Cele descrise mai sus, sunt cateva exemple, nu numai intamplate mie, ci si multor altora ce ii cunosc personal sau nu.

// LE: Si imi cer scuze ca poate nu ma adresez pe un forum specializat in astfel de discutii, dar as dorii sa citesc si opinia cuiva de pe aici (mai de incredere parerea mea,in caz ca are vechime si experienta cu asa ceva).

Link to comment
Share on other sites

Ahaaaa vrei sa devii gangster din ala nu?

Ontopic:

Frate dute la un magazin de arme si intreaba acolo ce si cum, e cel mai bine asa.

Da frate, vreau sa devin un gangster.

Ontopic: Stai on topic, crede-ma ca ala de la magazin va trage cel mai mult sa isi scoata profit, din cate observ nu prea ai idee cat profit scot magazinile de genul. Iti spun eu,FOARTE PUTIN.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit despre astea doua se pare ca mai castigator ar iesi Mauser-ul, are si o greutate mai mica, si cred ca este si un model mai nou ca an de fabricatie. Ideea e ca oricare din ele l-ai avea e numai bun pentru cioroi. Numai ca o sa cam ai de asteptat pana iti iei permis de port-arma (din cate stiu birocratia pentru asa ceva e groaznica), sau daca vrei sa umbli fara permis trebuie sa ai grija cand si mai ales in ce zona umbli cu el. Eu am prins un chilipir la niste drogati care au vrut sa imi vanda un pistol de 8mm cu doar 6 milioane, din pacate nu am avut bani atunci. In orice caz, grija cand il scoti si la cine.

Link to comment
Share on other sites

ia un airsoft cu bile de otel sau sticla la 2-3 milioane si face si ala treaba daca dai in gat sau zone sensibile + un spray cu capsacina si gaz lacrimogen si iesi mai ieftin, la o adica daca vin 10 pana tragi in cativa restul se aproprie intre timp de tine, macar asa faci un nor de capsacina in juru tau pe 4-5m si tragi intre timp

Link to comment
Share on other sites

Mi-au adus o data o juc?rie de la BruniGuns

Oricum la subiect "Live by the gun die by the gun"

La doua pahare de alcool prietenii au început sa se joace ca ?i cum ar fi copii mici ,

M-am gîndit ca dac? nu ai o minte destul de limpede , nu e nevoie de asa ceva

Nu ?tiu cum e la voi în ora?ele mari dar prea multi tineri î?i las? viata în discoteci , pe strada , oameni care se afla în locul nepotrivit intrun moment critic crede-ma.

S?pt?mîna trecuta au pus la p?mînt un alt tîn?r intro discoteca de romani din ora?

Eu nu zic sa nu fi?i duri , spun doar sa vede?i dac? are rost sa face?i ceea ce face?i

For to win one hundred victories in one hundred battles is not the acme of skill. To subdue the enemy without fighting is the acme of skill

Link to comment
Share on other sites

In primul rand Flubber de ce vrei Pistol pe gas? Nu prea isi face datoria daca este vorba de 10 atacatori mai ales daca ai nenorocul sa sufle vantul din partea din care vin toti :)

Mai bine gandeste la o arma cu bile de cauciuc. Daca vin 10 nu o sa iti ajunga oricum un pistol cu orice ar fi incarcat dar daca inpusti 2 atunci 5 sigur vor fugi iar daca mai ramane 1-2 care sunt tari mai bagi si in aia vreo 2 bile dupaia le iei la tocat.

Pentru ati procura o Arma cu Bile de Cauciuc iti trebuie in primul rand un aviz de la politia unde aparati. Mergi la politie la Arme si Munitii iei iti da un formular cu formularul acela mergi la o politlinica si faci toate analizele medicale necesare carnetului de conducere tip B doar ca o sa scri pe analizele "Analize Permis Port Arma" da te vor indruma acolo oricum. Iti mai trebuie si Analiza Psihologica si acolo faci TIP Port arma dar sa le zici ca vrei sa faci pentru autoaparare si nu pentru Agent paza. ( Psiho 50 RON analizele vreo 90 RON )

Cand esti gata cu analizele va trebui sa iti faci 2 poze tip buletin, un xerox dupa buletin, sa platesti la finante la trezorerie 109 RON si sa duci toate actele astea la Politie in ceva timp iei vor da "AUTORIZATIE DE PROCURARE ARMA SI MUNITIE - PERSOANE FIZICE" cu ala mergi la un Armurier autorizat oriunde in Tara sau afara si iti iei arama, cu factura si arma procurata ( maxim 100 de gloante poti avea la tine ) mergi la politie pentru identificare. Dupa ce esti gata si cu asta o sa primesti legitimatie cu fotogarfie TIP B Permis de Arma.

Eu mi-am luat un STREAMER 2014 CAL. 10x22T sunt multumit de el ( http://www.grand-oxota.ru/foto/samooborona/streamer.jpg ).

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am electrosoc... inca nu am avut ocazia sa-l folosesc. In masina tin o bata de baseball si un cutit de vanatoare. nu ma intereseaza cat de legal e :)). O sa-mi iau si arma neletala la un moment dat dar in RO sunt legile atat de cretine incat daca e sa fii chiar si evident in legitima aparare tragi o groaza de procese dupa tine de te saturi.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand Flubber de ce vrei Pistol pe gas? Nu prea isi face datoria daca este vorba de 10 atacatori mai ales daca ai nenorocul sa sufle vantul din partea din care vin toti :)

Mai bine gandeste la o arma cu bile de cauciuc. Daca vin 10 nu o sa iti ajunga oricum un pistol cu orice ar fi incarcat dar daca inpusti 2 atunci 5 sigur vor fugi iar daca mai ramane 1-2 care sunt tari mai bagi si in aia vreo 2 bile dupaia le iei la tocat.

Pentru ati procura o Arma cu Bile de Cauciuc iti trebuie in primul rand un aviz de la politia unde aparati. Mergi la politie la Arme si Munitii iei iti da un formular cu formularul acela mergi la o politlinica si faci toate analizele medicale necesare carnetului de conducere tip B doar ca o sa scri pe analizele "Analize Permis Port Arma" da te vor indruma acolo oricum. Iti mai trebuie si Analiza Psihologica si acolo faci TIP Port arma dar sa le zici ca vrei sa faci pentru autoaparare si nu pentru Agent paza. ( Psiho 50 RON analizele vreo 90 RON )

Cand esti gata cu analizele va trebui sa iti faci 2 poze tip buletin, un xerox dupa buletin, sa platesti la finante la trezorerie 109 RON si sa duci toate actele astea la Politie in ceva timp iei vor da "AUTORIZATIE DE PROCURARE ARMA SI MUNITIE - PERSOANE FIZICE" cu ala mergi la un Armurier autorizat oriunde in Tara sau afara si iti iei arama, cu factura si arma procurata ( maxim 100 de gloante poti avea la tine ) mergi la politie pentru identificare. Dupa ce esti gata si cu asta o sa primesti legitimatie cu fotogarfie TIP B Permis de Arma.

Eu mi-am luat un STREAMER 2014 CAL. 10x22T sunt multumit de el ( http://www.grand-oxota.ru/foto/samooborona/streamer.jpg ).

Bafta! :)

Am inteles, multumesc frumos. Motivul pentru care vreau o arma pe gaz este din cauza ca dezvolta putere mare (cca. 100 jouli daca nu ma insel). De la distanta mica, 2 in genunchi si nu mai merge 3 saptamani ala. Si da, nu am intentia sa ciuruiesc 10, ci daca imi permite situatia intai 1 sau 2 gloante oarbe in aer, iar daca nu se potolesc, il las 'schiop' pe unul si restul se vor calma. In mare parte, doar daca vad pistolul se calmeaza, dar sunt unii 'smecheri' ce nu cred ca este jucarie adevarata. Cat despre cel cu bile, nu stiu ce sa spun, nu m-am documentat, dar prefer cel pe gaz (fiind preferat).

Later edit: Foarte frumos pistolul. Din cate am observat majoritatea magazinelor elibereaza pistoale pe 10x22T.

Link to comment
Share on other sites

Da si problema este ca nu prea se gasesc gloante oarbe calibru 10. Am folosit arma cu bile de cauciuc de la 15m si de la 5-7m, n-a mai apucat sa se ridice la atac dupa acea :) Si n-a ramas doar cu vanatai cum se zice pe forumurile de specialitate. Deci e periculos de la >10m daca tragi spre cap sau gat.

Link to comment
Share on other sites

Tranchilizate ca te duci la zbarna . Ia-ti un baston telescopic .

E incomod cand il porti. Eu am renuntat la toate "jucariile" astea.

Acum prefer sa fug :))

Iar daca sunt cu prietena..tot fug!

ON: Eu port asa ceva, nu am avut ocazia sa ma joc cu el calumea si nici nu stiu cat de bun e:

http://images9.okr.ro/auctions/2009/11/24/240847489-107022-700_700.jpg

Link to comment
Share on other sites

In Romania se considera autoaparare daca raspunzi la atac cu forte direct proportionale cu ale atacatorului . Deci trebuie sa iti iei 2 pistoale , unu il dai atacatorului si cu unu il impusti . Daca el are cutit si tu pistol , tu esti vinovat .

Daca intra unu peste voi noaptea in casa il intrebati : " baaa , ce arma ai , ca sa stiu cu ce ma apar " . Daca nu vrea sa spuna il rugati frumos si-i explicati ca o sa aveti probleme daca va aparati cu o arma superioara armei lui .

Spor la treaba .

Link to comment
Share on other sites

fiti rezonabili.cauta pe forumuri cu pasionati de arme.is si forumuri rusesti plm, deastea mai balcanice.am vazut pe unii ca vindeau si ak-47 :)) un aparat cu electrosuri e misto sau un pistol cu gloane oarbe...asa la bautura nu sti cand ti se scoala mare si ii pui pistolu la tampla.

Link to comment
Share on other sites

In Romania se considera autoaparare daca raspunzi la atac cu forte direct proportionale cu ale atacatorului . Deci trebuie sa iti iei 2 pistoale , unu il dai atacatorului si cu unu il impusti . Daca el are cutit si tu pistol , tu esti vinovat .

Daca intra unu peste voi noaptea in casa il intrebati : " baaa , ce arma ai , ca sa stiu cu ce ma apar " . Daca nu vrea sa spuna il rugati frumos si-i explicati ca o sa aveti probleme daca va aparati cu o arma superioara armei lui .

Spor la treaba .

Da, asa e legea in romania, i dai cu caramida in cap doar daca ti-a dat si el.

Dar daca esti schilod si anemic poti folosi pistolul fara a avea mari probleme, de exemplu. xD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...