Jump to content
jackzorn

Distributii GNU/Linux

Recommended Posts

Ce distributii Unix folositi ?

Unix-like, k?

Unix este marc? înregistrat? (deci UNIX ®), iar versiunile de Unix (AIX, HP-UX ?.c.l.) sunt pe bani grei.

M? rog, mai nou ?i Mac OS X este printre ele.

Bine ai venit pe forum.

Ontopic: o ard pe Ubuntu. Am folosit Debian, Gentoo ?i FreeBSD pe vremuri.

Motivul: lenea.

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am utilizat decat SO-uri de la microsoft , si anume XP , Vista , Win 7 deci nu prea le am cu linuxul , am folosit doar Puppy Live sau Ubuntu cand am avut de recuperat date , de aceea am creat acest topic sa vad cam ce foloseste lumea si din ce motiv , in principiu as vrea sa imi instalez Ubuntu insa poate imi schimb parerea in functie de reply-urile voastre :)

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat despre distributiile linux. Dupa cum a spus si Nytro, distributiile difera in primul rand prin package manager si chestiile preinstalate (parca ceva de genu :-??).

In principiu iti alegi o distributie care un package manager cu care sa te descurci + programele de care crezi ca ai nevoie, sau iti instalezi o distrubutie mai "goala", cum e ArchLinux, si-ti instalezi ce desktop manager vrei si ce alte programe mai vrei si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi un tty sau un fluxbox si ma faci fericit. Distro-ul nu mai conteaza, ca consola au toate (da, e o cacofonie). Asa, decat sa invat ca un robot cum sa lucrez pe toate distro-urile, invat consola. Si parametrii nu tre' sa-i retin, ca exista man.

Cum era... "Viata lunga si prosperitate".

P.S. Ca sa nu fiti confuzi, am vorbit de tty si apoi de consola. Nu-mi pasa daca e pts, tty etc., CLI sa fie.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Nu am servere deci nu am recomandari.

Pe desktop folosesc Arch Linux x86 cu Gnome si compiz ca wm.

Dc Arch?

Pentru ca e rapid nu consuma resurse deloc si il instalezi cu ce pachete de software vrei tu de la 0.

Edited by BGS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...