Jump to content
Guest Nemessis

[Poll] Despre credinta in d-zeu

Schimbari in credinta in ultimii 5 ani  

126 members have voted

  1. 1. Schimbari in credinta in ultimii 5 ani

    • Am devenit credincios (nu conteaza religia)
      17
    • Am devenit ateu (nu conteaza religia)
      22
    • Am ramas credincios
      67
    • Am ramas ateu
      25


Recommended Posts

Guest Nemessis

In ultimii 5 ani v-ati pierdut credinta intr-un d-zeu sau ati devenit credinciosi? E o simpla curiozitate de-a mea. Chiar am vazut un numar mult mai mare de oameni decat in urma cu ceva ani care isi bat pula de orice idee de zeitate crestina, musulmana sau pagana.

Link to comment
Share on other sites

Iar topic despre religie. Mai era unu, de acu vreo 2 ani, da' l-ai inchis, ca se certa lumea care are dreptate si care nu :))

Da' ce votez? Ca eu, ateu n-am prea devenit, da' nici religia in care m-am nascut nu ma mai intereseaza. Momentan, cercetez alte religii, paganism..ceva.. nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

fu9cw0.png

Nu cred ca am avut vreodata credinta in dumnezeu sau in orice altceva. Credinta este pentru oameni slabi, care in viata nu se pot descurca fara ajutorul "cuiva".

Plus, trebuie sa fii cel putin idiot sa asculti un gras imbracat in ninja care-ti cere bani pentru diferite rahaturi.

Nemessis, cred ca ai mai multa minte decat atat.

(P.S. A murit un gigi, preot din epoca dinozaurilor, uitati-va cati IDIOTI vor fi la inmormantarea lui, oameni cu iq-u sub nivelul frigiderului. Din cauza lor se intampla multe in tarisoara asta, ei sunt cumparati PRIN religie and other shits.)

Nu vreau sa fac flame, asta este parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

nu ma pot numi ateu, dar nici mult nu mai am. Si e ironic, cum aseara (din cauza altor cacaturi) mi-a trecut prin cap sa merg duminica asta la biserica, dupa n ani.

From my perspective, life has no meaning. We give it meanings. So,

eh,

funnier

and the truest

and for soul

churchill ftw

for me, carl sagan ftw. So by this, i can consider myself an skeptic . . . or something.

For the troll of it

My version

-Do you believe in Zeus?

-No.

-Do you believe in Aphrodite?

-No.

-What about Ares?

-No.

-But Hades?

-No.

-Poseidon?

-No.

-Zalmoxis?

-No.

-Isis?

-No.

-Ra?

-No.

-Osiris?

-No.

-Seth?

-No.

-Venus?

-No.

-Jupiter?

-No.

---5 mins later---

-Bastet, Amun, Ceres, Maia, Flora?

-No.

-Oh, but you believe in God . . .

Link to comment
Share on other sites

Am devenit credincios (nu conteaza religia) am votat aici pentru ca ca si uni de aici nu ma intereseaza religia spre exemplu daca as intalni pe cineva din alta religie cred ca m-as duce spre religia ei fara prea multe ganduri bine acum depinde si ce religie :)) oricum nici nu mai tin minte cand am fost la biserica ultima data trist ...

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit parca la religie despre copii lui Adam si ai Evei... Profu' a zis ceva de genu' ca ei 2 erau perfect puri si fara pacat..[ :-?? ], si ca aveau voie sa faca copii..dar apoi au incalcat cuvantu' lui Dumnezeu, si n-a mai fost treaba prea buna cu "fabricarea de copii" :D

Link to comment
Share on other sites

Am votat "Am ramas credincios".

Iar acum pentru cei care nu cred in nimic (Atei) , cand sunteti intr-un impas , sau credeti ca ceva rau vi se va intampla la ce naiba va ganditi?Cum a fost filmul Titanic , toti se rugau sa-i ajute Dumnezeu , voi ce o sa faceti daca Doamne Fereste vi se intampla asa ceva?

Think about it.

Link to comment
Share on other sites

Sunt credincios, mai ascult metal (desi n-are de-a face deloc cu religia pentru ca e o arta prin care se culeg reflectii intunecate), nu ma consider slab deloc, imi merge si mai bine cand stiu ca e cineva care poate fi backup.Religia s-a nascut dupa parerea mea cand inteligentul s-a intalnit cu primul fraier.Iisus n-a fost catolic,nici ortodox,nici musulman si n-a venit pe lumea asta sa ne faca sa ne certam pe tema care religie e mai buna.Important e sa crezi ca e cineva sus care se gandeste cum sa te mantuiasca nu cum sa te futa daca nu-ti zici rugaciunile sau daca mai tragi cate o betie.Avem libertatea de a alege si nu putem sluji la doi stapani deodata.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ideea de "Dumnezeu" dar nu in felul in care ne este impus sa credem .

Probabil ceva mai dezvoltat ca noi exista , dar in niciun caz nu are legatura cu :

- bisericile alea pompoase

- preotii plini de aur si masini imbracati in rochii

- cantatul ala idiot in biserici

- cu statul in genunchi

- cu inchinatul si pupatul icoanelor

- cu "impartasitul" cand o gloata de oameni sug aceiasi lingurita cu gandul ca e sfanta si nu iau microbii lu' ala din fata lor

- cu plata pamantului unde sunt ingropati mortii

- cu banii dati la popa cu orice prilej

Cine crede ca astea de mai sus sunt lucruri normale e naiv . Astea sunt excrocherii !

Link to comment
Share on other sites

Eu am devenit credincios!Povestea e cam asa:

Am citit de curiozitate niste pasaje din biblie.(nu am avut pana acum nici o treaba cu nici o religie)pasajele erau despre apocalipsa ceva de genul ca incepe prin moartea subita a animalelor din apa si din cer...si luna trecuta ce sa vezi la televizor chiar asta!Mai zicea ca pe cer vor aparea 2 sori...cica la anul va exploda nush ce stea si ce sa vezi vor fi 2 sori vizibili pe cer.Acuma eu am zis ca nu e cazul sa imi fac dusmani si sa cred in Dumnezeu ca nu se stie...

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ideea de "Dumnezeu" dar nu in felul in care ne este impus sa credem .

Probabil ceva mai dezvoltat ca noi exista , dar in niciun caz nu are legatura cu :

- bisericile alea pompoase

- preotii plini de aur si masini imbracati in rochii

- cantatul ala idiot in biserici

- cu statul in genunchi

- cu inchinatul si pupatul icoanelor

- cu "impartasitul" cand o gloata de oameni sug aceiasi lingurita cu gandul ca e sfanta si nu iau microbii lu' ala din fata lor

- cu plata pamantului unde sunt ingropati mortii

- cu banii dati la popa cu orice prilej

Cine crede ca astea de mai sus sunt lucruri normale e naiv . Astea sunt excrocherii !

Exact asta cred si eu. Ideea de "Dumnezeu" nu trebuie pusa in aceeasi oala cu Biserica. Am votat totusi ca sunt credincios, in felul in care vad eu lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...