Jump to content
DarkIceee

Omuletu verde ?? Ajutor metoda de cercetare

Recommended Posts

Stiu ca titlu pare aiurea rau , draq mai ziceti ca sunt si nebun da sa va spun despre ce e vorba . Am un profesor la metode de cercetare sociala si politica si omu zice asa " Fiecare din noi are un omulet verde in cap care ne conduce , nimeni nu el vede , fizic nu poate fi gasit si el nu apare niciodata dar eu il vad si la fiecare dintre voi. Cum imi demonstrati voi mie ca exista sau ca nu exista asa ceva". Nu se pune problema de nebunie ca omu nu e nebun da el face o afirmatie care pur si simplu noi restu din clasa nu putem spune domne nu e asa uite dovada . Daca aveti vre-o idee ceva naiba ce sa ii zic orice e bun .

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la instinct si obiceiuri(ticuri).

Obiceiurile (care definesc personalitatea) sunt cele care ne conduc. Nimeni nu le vede si fizic nu exista pentru ca sunt o stare interioara si se "manifesta" la fiecare diferit.

Ne controleaza in sensul ca manifestam anumite gesturi care nu le percepem in mod constient. De exemplu atunci cand iti e rusine de ceva ai tendinta sa pui mana la nas/gura. Cand te temi de cineva/ceva ai tendinta sa ti picioarele/mainile incrucisate (limbajul trupului). Asa "vede" el la fiecare dintre voi acest "omulet".

Sper ca ti-am dat un punct de reper, nu mai am timp sa scriu mai multe ca peste 2 ore am examen. :)

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la instinct si obiceiuri(ticuri).

Obiceiurile (care definesc personalitatea) sunt cele care ne conduc. Nimeni nu le vede si fizic nu exista pentru ca sunt o stare interioara si se "manifesta" la fiecare diferit.

Ne controleaza in sensul ca manifestam anumite gesturi care nu le percepem in mod constient. De exemplu atunci cand iti e rusine de ceva ai tendinta sa pui mana la nas/gura. Cand te temi de cineva/ceva ai tendinta sa ti picioarele/mainile incrucisate (limbajul trupului). Asa "vede" el la fiecare dintre voi acest "omulet".

Sper ca ti-am dat un punct de reper, nu mai am timp sa scriu mai multe ca peste 2 ore am examen. :)

Bafta!

Am inteles tot ce spuneti voi , ticuri , gesturi , constiinta da cum ii arat io la sau cum ii demonstrez ca exsita sau nu exista un omulet verde in capu nostru . Io zic ca voi aveti un omulet verde in cap cum imi deomonstrati voi ca nu aveti :)))

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-l intrebi de unde stie ca e verde atata timp cat nu poate fi vazut.

Prima afirmatie a lui a fost ca e verde omuletul, culoarea trebuie vazuta.

In a doua afirmatie spune ca nimeni nu il vede.

Nimeni inseamna ca nici el.

Deci e o contradictie logica. Inseamna ca de fapt el a mintit, si nu vede omuletul verde, cel mult vede altceva.

Ca la mate.. metoda reducerii la absurd.

Asa ii poti spune ca el de fapt nu vede un omulet verde.

Ma anunti si pe mine prin PM daca e corect. Sunt curios si eu.

La ce facultate/liceu esti?

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-l intrebi de unde stie ca e verde atata timp cat nu poate fi vazut.

Prima afirmatie a lui a fost ca e verde omuletul, culoarea trebuie vazuta.

In a doua afirmatie spune ca nimeni nu il vede.

Nimeni inseamna ca nici el.

Deci e o contradictie logica. Inseamna ca de fapt el a mintit, si nu vede omuletul verde, cel mult vede altceva.

Ca la mate.. metoda reducerii la absurd.

Asa ii poti spune ca el de fapt nu vede un omulet verde.

Ma anunti si pe mine prin PM daca e corect. Sunt curios si eu.

La ce facultate/liceu esti?

Omu zice ca el il vede ...

Link to comment
Share on other sites

E o contradictie logica.

Nimeni nu il vede inseamna ca nici eu nu il vad.

Nu stiu frate si pe mine m-a terorizat omu draq io m-am legat de religie am intrebat daca ii religios omu si are copii. L-am pus sa jure pe copii lui ca ii vede , tre ceva asa aiurea naiba nu stiu cum . Maine am examen la el am zis draq sa vad daca mai gasesc ceva oameni cu ideei noi

Link to comment
Share on other sites

Citeste Sigmund Freud(toata opera-7 volume) si atunci o sa crezi si tu in acel "omulet verde". Cred ca profesorul tau la asta se refera. Freud vorbeste de SINE,EU,SUPRAEU. Iar acel "supraeu" este cel care dicteaza alegerile, gesturile. Multi il asimileaza cu constiinta dar nu este chiar constiinta.

Dar prima data intreaba-l ce a citit: Freud sau Nietzsche? Daca iti zice ca Nietzsche poti sa te rogi sa-ti dea 5-ul, decat sa stai sa citesti asa ceva.(off: Hitler s-a inspirat din opera lui Nietzsche).

Deci ca raspuns ii zici ca exista in opinia unora si nu exista in opinia altora(depinde conform carei teorii privim problema).

Teoria haosului: "tot ce se intampla are un pattern"=> suntem doar niste actori in viata si actiunile noastre sunt predfinite.=> omuletul nu exista.

carl jung: bazele psihologiei: omul se naste cu un caracter, isi formeaza pe parcurs temperamentul in functie de mediu, este influentat la maturitate de traumele din copilarie(cf Freud)=> omuletul exista.

(detaliez daca vrei)

Edited by phantomas90
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu frate si pe mine m-a terorizat omu draq io m-am legat de religie am intrebat daca ii religios omu si are copii. L-am pus sa jure pe copii lui ca ii vede , tre ceva asa aiurea naiba nu stiu cum . Maine am examen la el am zis draq sa vad daca mai gasesc ceva oameni cu ideei noi

Glumesti.. nu? a jurat pe copiii lui ca vede omuletul verde? :))) asta e tare. Atunci nu stiu ce sa zic.. adica in aceeasi fraza sunt doua afirmatii contradictorii.. insa daca a jurat ca vede omuletul verde atunci se referea la altceva.

Link to comment
Share on other sites

Citeste Sigmund Freud(toata opera-7 volume) si atunci o sa crezi si tu in acel "omulet verde". Cred ca profesorul tau la asta se refera. Freud vorbeste de SINE,EU,SUPRAEU. Iar acel "supraeu" este cel care dicteaza alegerile, gesturile. Multi il asimileaza cu constiinta dar nu este chiar constiinta.

Dar prima data intreaba-l ce a citit: Freud sau Nietzsche? Daca iti zice ca Nietzsche poti sa te rogi sa-ti dea 5-ul, decat sa stai sa citesti asa ceva.(off: Hitler s-a inspirat din opera lui Nietzsche).

Deci ca raspuns ii zici ca exista in opinia unora si nu exista in opinia altora(depinde conform carei teorii privim problema).

Teoria haosului: "tot ce se intampla are un pattern"=> suntem doar niste actori in viata si actiunile noastre sunt predfinite.=> omuletul nu exista.

carl jung: bazele psihologiei: omul se naste cu un caracter, isi formeaza pe parcurs temperamentul in functie de mediu, este influentat la maturitate de traumele din copilarie(cf Freud)=> omuletul exista.

(detaliez daca vrei)

Foarte interesant. Multumesc.

On topic: prima data si eu am crezut ca vorbeste de subconstient si cum 'dicteaza' acesta pe fiecare in functie de caracteristicile lui, dar cand am citit ca fizic nu poate fi gasit, mi-a rupt inima in doi. Drept care, ceea ce nu poti vedea, dar este prezent la cineva, asa cum s-a mentionat este temperamentul, caracterul, personalitatea, toate acestea influentate de societatea si mediul in care traieste. Daca stai sa te gandesti bine, si s-ar putea sa spun o prostie (ce daca), chiar si temperamentul, caracteristicile si asa mai departe sunt rezultatul unor retele neuronale (in continua "schimbare" -- de-aia cateodata ne "schimbam" pentru o perioada de timp, atunci cand (daca ati observat) ne place la cineva ceva anume si tindem sa copiem la caracterul nostru (asa devin unii oameni snobi)), cum reactionezi tu la anumite situatii (iubire, ura si asa mai departe) este rezultatul unor substante eliberate de catre creierul tau prin intermediul inimii (asa se cam raspandeste in tot sistemul).

Cum am spus, s-ar putea sa vorbesc aiurea, chiar rog sa ma corecteze cineva sau sa aduca obiectii (cu argumente), mi-a starnit rau curiozitatea profesorul tau.

Link to comment
Share on other sites

El vorbeste despre omulete verde pur si simplu in sensu ca el il vede si el zice ca exista , il vede la toti din noi el nu dicteaza nimic , ci pur si simplu trebuie demonstrat ca omuletu ala nu exista si nu prea ai cum , daca fizic nu apare , nu poate fi scanat sau gasit cu nici o aparatura sau nimic . Ii ca faza cu oxigenu , nu o vezi da sti ca exista demonstrat stiintific na io stiintific nu am sa ii demonstrez ca omuletu ala verde nu exista.

edit:

La chestia cu religia nu l-am prins si nu are nici copii , da ar fi presupus ca are si copii ca sa ma lase pe mine sa il pun sa jur . Pana la urma a zis ca nu e religios nu crede in Dzeu si juramanu nu are nici o valoare deci poate sa minta cu orice jurand

Edited by DarkIceee
Link to comment
Share on other sites

El vorbeste despre omulete verde pur si simplu in sensu ca el il vede si el zice ca exista , il vede la toti din noi el nu dicteaza nimic , ci pur si simplu trebuie demonstrat ca omuletu ala nu exista si nu prea ai cum , daca fizic nu apare , nu poate fi scanat sau gasit cu nici o aparatura sau nimic . Ii ca faza cu oxigenu , nu o vezi da sti ca exista demonstrat stiintific na io stiintific nu am sa ii demonstrez ca omuletu ala verde nu exista

Simplu, ii zici ca NU EXISTA, daca iti zice sa ii demonstrezi ii iei la rand pe cei din clasa "Hey tu! vezi omuletu verde?? nu! oke... altu Hey tu! vezi..." si ii explici ca daca nimeni nu il vede/simte inseamna ca nu exista.

sau...

Du-l la psihiatru, ii demonstreaza ala ca nu exista :)

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu exista? El a spus ca nu este credincios. Corect? .Atat Dumnezeu cat si omuletul lui tin de credinta, nici decum de logica sau de vreun fel de cuantificare umana. Putem sa masuram pe Dumnezeu? Putem sa demonstram in vreun fel ca exista sau nu? Nu prea putem. Daca acceptam doar metoda stiintifica atunci v-a trebuii sa spunem a nu exista. Daca insta luam in considerare credinta, putem afirma ca exista deoarece noi credem in el.

Cam la fel este si cu omul verde, este o situatie care nu poate fi demonstrata, deoarece ea tine pur si simplu de credinta persoanei respective. Deci ca sa raspund intrebarii. Credinta nu poate fi demonstrata, la fel cum nici profesorul nu poate demonstra ca acel omulet exista sau nu. Este pur si simplu un paradox.

Link to comment
Share on other sites

man.. accepta adevarul.. Pur si simplu a vrut sa faca misto de tine :))

@nedo . Totusi.. tipu a spus ca il vede.. nu ca doar ar crede in el. Comparatia ta e buna, diferenta e ca oamenii cred in Dumnezeu. El a spus ca il vede

Totusi.. daca el iti cere doar sa ii demonstrezi ca afirmatia lui nu e adevarata.. fara niciun fel de filosofie poti sa-i spui ca in tot enuntul sau are o contradictie logica. A zis ca nimeni nu vede omuletul si in acelasi timp el il vede. Poate ca se considera un nimeni :)).

Serios vorbind.. zic ca e suficient sa-i demonstrezi ca nu are dreptate folosind doar adevarurile spuse de el.

Cat despre Dumnezeu.. e extrem de usor sa demonstrezi ca nu exista. Mult prea greu sa demonstrezi contrariul. Totusi sa nu deschidem iar discutii despre Dumnezeu. Incep deja sa ma simt ca pe unul din thread-urile lui de Nemessis :D

Link to comment
Share on other sites

El vorbeste despre omulete verde pur si simplu in sensu ca el il vede si el zice ca exista

Dude, cred ca se refera la aura(aura cu care sunt pictati sfintii). Vorbeau astia la Discovery de aura din jurul fiecaruia care reflecta starea de spirit la un moment dat, si care se schimba atunci cand doua persoane se intalnesc in functie de raporturile dintre ele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...