Jump to content
keenzo

a mai patit careva?

Recommended Posts

A mai patit careva cu banca ING sau cu oricare alta ,ca de exemplu daca ai un cont la ei sa til restrictioneze pe motiv ca ai primit niste bani in el,prin transfer bancar,si trebuie sa dovedesti provinienta banilor???

Am patit eu azi,si m-au sunat de la ING ca sa imi zica,ca in data de... am primit niste bani in contul meu pe care i-am si ridicat,si trebuie sa justific sa duc o dovada care sa arate provinienta banilor.Mai exact ce inseamna asta?

Link to comment
Share on other sites

Fi sigur ca voi incheia orice colaborare cu INGU dar ma interesa daca a mai patit careva asa ceva sau daca a auzit! in caz ca nu am dovada banilor ce se intampla? ei mi-au zis ca imi vor bloca,contul si mai departe ce se intampla numa imi inchid contul si gata ?

Link to comment
Share on other sites

A mai patit careva cu banca ING sau cu oricare alta ,ca de exemplu daca ai un cont la ei sa til restrictioneze pe motiv ca ai primit niste bani in el,prin transfer bancar,si trebuie sa dovedesti provinienta banilor???

Am patit eu azi,si m-au sunat de la ING ca sa imi zica,ca in data de... am primit niste bani in contul meu pe care i-am si ridicat,si trebuie sa justific sa duc o dovada care sa arate provinienta banilor.Mai exact ce inseamna asta?

Da, si la ING si la BT...

La amandoua am scapat cu scuza ca sunt de la un var din x localitate ca imi cumpar masina si ma ajuta el cu niste bani...

La ING doar am completat niste formulare, la BT o trebuit sa platesc si nuj ce cacat...

Cand primesti sume mari prin transfer bancar, spunei persoanei care tii trimite, sa scrie la motiv transfer, donatie, plan;cur etc gasesti tu un motiv acolo...

Link to comment
Share on other sites

A mai patit careva cu banca ING sau cu oricare alta ,ca de exemplu daca ai un cont la ei sa til restrictioneze pe motiv ca ai primit niste bani in el,prin transfer bancar,si trebuie sa dovedesti provinienta banilor???

Am patit eu azi,si m-au sunat de la ING ca sa imi zica,ca in data de... am primit niste bani in contul meu pe care i-am si ridicat,si trebuie sa justific sa duc o dovada care sa arate provinienta banilor.Mai exact ce inseamna asta?

Uite-te si tu in contract si vezi daca scrie de asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

deci am avut o " combinatie" sa zic asa am primit o suma de 800 lire pe contu meu,iar cel care i-a trimis cred ca a mers la banca si a spus ca a gresit detaliile contului unde a trimis banii, crezand ca isi va recupera banii inapoi,si ca urmare deaia ma contactat ingu ca sa dovedesc provienienta banillor,cred da nu sunt sigur!

Link to comment
Share on other sites

deci am avut o " combinatie" sa zic asa am primit o suma de 800 lire pe contu meu,iar cel care i-a trimis cred ca a mers la banca si a spus ca a gresit detaliile contului unde a trimis banii, crezand ca isi va recupera banii inapoi,si ca urmare deaia ma contactat ingu ca sa dovedesc provienienta banillor,cred da nu sunt sigur!

Ii din alta tara ala ? sau din ro ? oricum ar fi...pentru 800...nu stiu .. poate asta'i politica lor...ca la WU .. pe mine m-a intrebat de 100 E in plm si am trimis nu am primit. Intreaba pe cineva de are contract cu ei ... plm... oricum inafara sa iti inchida contul altceva nu cred ca o sa iti faca.

Link to comment
Share on other sites

da e vorba de un transfer international aici presupun ca intervin mai multe chestii fiind international.

Banuiesc ca banca nu are treaba ptr ce anume au fost banii transferati adica ce ii fute pe ei grija deunde am primit banii aia,e doar un transfer

Edited by keenzo
Link to comment
Share on other sites

da e vorba de un transfer international aici presupun ca intervin mai multe chestii fiind international.

Du-te ma cu tupeu la banca.. si spune-le ca daca vor dovezi...sa-l sune in plm pe ala =) nuj ce sa zic...ti-am zis...numa' daca se duce ala la politie si face plangere...si daca se duce ce plm zice ? ca o gresit contul numele si suma ? =) da-le pace ;-) ... numa sa nu-l fi pacalit u cumva pe ala =) cu licitatii ceva =)

Link to comment
Share on other sites

nu nuu fara licitatii,cel mai probabil o sa ii trimit ceva prin posta si ma voi duce cu mandatul ala de la posta la banca sa arat dovada ca a cumparat ceva de la mine si ptr aia erau banii.nu?

Ceva de genu' dar vezi sa nu iti faca ala plangere dupaia...zice ca i-ai trimis un pix inloc de un .. laptop ... telefon ... etc. Si nu cred ca o incercat ala sa retraga banii.....banca ii de vina :) asa o fi politica bancii...fa cum ai zis :)

Edited by veri-tas
Link to comment
Share on other sites

Banca nu are dreptul de a interveni in contul sau asset-urile tale decat in urma unei plangeri sau investigatii. Deci daca chiar ai fost la o sucursala si ti s-a spus asa ceva inseamna ca este o plangere sau urmarire pe contul respectiv. acum depinde ce fel de bani ti-au "aparut" in cont. o dai cu "nu stiu" in cel mai rau caz.

Dar ideea e ca tu , ca primitor , nu ai obligatia de a declara bancii de unde provin banii, ci cel care trimite are obligatia de a scrie in foaia de transfer. Chiar daca banii provin din orice chestie ilegala nu banca e cea care vine si te intreaba de unde ai banii, ci "ORGANELE" :)

Inca ceva: daca nu ai fost efectiv in sucursala sa iti zica cineva asa ceva, vezi sa nu fie vreo gluma sau vreo chestie sa iti goleasca contul.

Off Topic: o noua chestie ce au inceput sa o faca baietii "destepti" de la banca: Cauta conturi cu sume tranzactionate mici -pana 10000- si de la baieti care "muncesc din greu"

pe internet si ii iau cu chestii deastea - dovada banilor, cereri de inapoiere, adrese interpol, kk de astea. Dar se poate rezolva cu o mica atentie. :))

Link to comment
Share on other sites

Daca esti sigur ca cel(cea) cu care ai vb la tel este de la banca mergi banca si vezi despre ce e vb. Oricum daca e sa fie ceva cu ceea ce "lucrezi" tu nu iti dadeau telefon si iti spuneau de provenienta si kk-uri deastea. Te urmarea mai multe luni si dupa aia MANDAT DE ADUCERE (de ala de 6.00 dimineata). :))

Dar eu cred ca nu e nimic si mai poti face in alt fel:

-dute la o alta sucursala si cere un extras de cont , dupa aia mergi la alta sucursala (a doua zi) si scoate tot ce ai din banca respectiva. Daca e ceva, il iei pe "nu stiam" in brate; informare oficiala, kk-uri deastea si iti vezi de viata ta.

"SUCCESURI"

P.S. De unde stiau nr de tel. (sper ca ai mai multe ) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...