Jump to content
Gabycs94

Statul în fata monitorului mai mult de sase ore pe zi duce la dementa

Recommended Posts

Cinci ieseni ajung zilnic la terapie din cauza calculatorului. Cei mai expusi sunt copiii, patru din cinci victime ale internetului având sub 18 ani.

Principala sursa de informare a secolului al XXI-lea ne-a transformat în „Generatia Messenger”. Psihologii trag un semnal de alarma si cer ca timpul petrecut la computer sa nu depaseasca sase ore deoarece dauneaza sanatatii. Dovada este numarul mare de persoane care ajung la psiholog din cauza calculatorului – numai din Iasi: cinci în fiecare zi.

„Ceea ce trebuie stiut este ca oamenii normali se confrunta cu aceasta dependenta de calculator. Nu trebuie sa zici ca tie nu ti se poate întâmpla. Nu exista un profil al celui care face o obsesie din computer. Cei care mi-au fost pacienti au venit la mine când au început sa aiba un disconfort. Putini recunosc ca este din cauza internetului, altii ascund aceasta dependenta în spatele depresiei, surmenajului, insomniei, scaderii randamentului la munca sau la scoala.

Sunt si persoane care spun ca s-au izolat social”, explica psihologul Ioan Gotca, medic la Centrul de Sanatate Mintala „Ghelerter”, din cadrul Spitalului de Psihiatrie Socola din Iasi. Printr-o experienta de dependenta de calculator a trecut si Liliana B. (49 de ani), de profesie economist. Obsesia pentru computer a început sa puna stapânire pe ea în 2007, dar abia anul trecut a ajuns la medic. Asa cum meseria o cere, femeia folosea calculatorul pret de 8-10 ore în fiecare zi.

„Calculatorul trebuie folosit cu masura”

Pasiunea sa pentru programe o determina ca imediat ce iesea de la serviciu sa ajunga acasa, sa se aseze în fata monitorului si sa testeze diverse programe. Timp de trei ani, petrecea zilnic mai bine de 12 ore la calculator. Primul avertisment a venit din partea doctorilor. „Medicul oftalmolog mi-a spus ca nu o sa mai existe rame care sa sustina dioptriile mele. Efectiv cresteau galopant la un interval de 6 luni. De la 1,5, cât aveam înainte de a sta asa mult la computer, am ajuns sa port de 6,75. Apoi a aparut oboseala, îmi scurtam noptile de somn si nu mai dadeam randament la serviciu”, povesteste Liliana.

Întreaga viata a femeii a fost acaparata de calculator. „Racisem legaturile cu prietenii din facultate. Am renuntat la plimbarile în natura si la spectacolele la care ma duceam cu drag. Eram constienta ca am scapat de sub control situatia si de acum un an mi-am impus sa reduc din statul la calculator”, povesteste femeia. Aceasta a renuntat sa mai stea în fata monitorului în afara orelor de serviciu. „Nu ma mai apropii de calculator. Îmi gasesc orice alta activitate, citesc, ascult muzica, ma plimb, merg la spectacole, gatesc. La început a fost foarte greu, simteam cum dorinta de a sta la computer ma fura, dar am rezistat, iar acum m-am obisnuit”, povesteste femeia.

Mama a unei fete de 13 ani, Liliana a observat ca si fiica ei este captivata de computer. Încearca însa s-o atraga în tot felul de activitati pentru a nu trece prin experienta ei. „Poate ca parinte te bucura ca fata ta este îngeras, sta cuminte la calculator, dar nu acesta este scopul. O sa ajunga sa nu mai discute cu tine, nici sa nu te auda când vorbesti cu ea. Nu-i voi interzice niciodata calculatorul, dar trebuie folosit cu masura”, mai spune Liliana.

Cei mai afectati sunt copiii

Consecintele statului excesiv în fata calculatorului sunt vizibile: sedentarism si obezitate, vedere afectata, dar si îndepartare de prieteni. Psihologii avertizeaza ca folosirea peste masura a computerului poate duce chiar la dementa. „Suprasolicitarea centrilor nervosi consuma din rezervele de baza ale organismului, scade imunitatea, dupa care este afectat neuronal si, prin toata acea oboseala indusa, se ajunge, într-un final, la dementa”, explica psihologul Ioan Gotca.

Statul în fata monitorului mai mult de sase ore pe zi duce la dementa, avertizeaza psihologii - Media

Link to comment
Share on other sites

ai de plm, nu stiam de ce imi sticlesc ochii...

oricum sunt multe "bug-uri" unele studiate de psihiatrie, altele de psihologie, si altele nedescoperite....

Ai ca te chis in freza baa...., decat sa stai la coltu blocului, cu maciuca-n mana (zisa si pula, pe care o freci la rece), mai bine stai la monitor, ca inveti ceva...dement e al de a scris articolul.

Link to comment
Share on other sites

eu stau destul timp in fata calculatorului, uneori si peste 12 ore/zi dar nu fac parte din "generatia messenger" pentru ca nu stau sa ma labaresc "pa mess", eu stau la calculator doar pentru a invata, face bani, si a asculta muzica sau a ma destinde la o partida de biliard online si totusi nu sunt dement sau dependent de el, daca am ocazia sa ies pe undeva, n-o ratez :D

EDIT: Se pare ca intelectualul/a ce a facut articolul nu este nici macar in stare sa se exprime, citez:

Principala sursa de informare a secolului al XXI-lea ne-a transformat în „Generatia Messenger”. Psihologii trag un semnal de alarma si cer ca timpul petrecut la computer sa nu depaseasca sase ore deoarece dauneaza sanatatii.
serios, doar 6 ore in viata? vai si amar de romana aluia/aleia. Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

De 15 ani de zile stau in medie 6 ore/zi in fata calculatorului si nu port ochelari. Chiar nu am probleme cu vederea.

11 ani din astia 15 am stat chiar in fata unui monitor CRT.

Daca poate cineva sa dezvolte obsesie pentru calculator?

Da...

Dar la fel se poate intampla pentru: ski, marijuana, sex, alcool, tutun etc.

Ies in fiecare zi cu prietenii, nu pot sa stau mai mult de doua ore in fata calculatorului fara sa fac o pauza de 30 de minute.

Obsesia pentru calculator e determinata de caracterul utilizatorului. Din acelasi motiv unele femei sunt curve(majoritatea) si altele nu.

Personal, consider ca pot sta oricat de mult fara calculator. recordul meu: o luna si jumatate. Fara sa simt nevoia de a sta la calculator.

Si cititul cartilor poate strica vederea.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca eu conform acelui articol ar trebui sa fiu deja internat in ospiciu pentru ca lucrez minim 10 ore pe zi la pc si stau in medie 10-18 ore pe zi in fata laptopurilor...

iar problema cu ochelarii... am deja 15-16 ani de cand lucrez in domeniu (am inceput cu zx spectrum/hc apoi 286) dar intotdeauna am stiut sa ma protejez si sa am cele mai bune monitoare si setari ca sa nu am probleme la ochi... deci daca te protejezi, stii regulile de protectia muncii la statul la monitor si le urmezi nu ai probleme cu capul sau cu ochii...

(nu pun aici regulile ca ar trebui sa scriu un articol intreg pentru asta - cautati si voi pe net)

Link to comment
Share on other sites

20 de ani de monitor.

ochelari de distanta 0,5. Imi obosesc ochii dar nu ii port la monitor ca obosesc mai tare, nu cred ca au legatura.

Sfat: socializarea online poate intr-adevar dauna grav socializarii offline, dar in rest nu e nimic stiintific interesant.

Dar intr-adevar poti ajunge la dementa daca-ti cauti gagica pe net si nu ai sanse :)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Socializarea online care duce la socializare real? n-are de-a face. Ca s? nu încurce unii treaba.

Eu sunt de parere ca e invers, si ca anume socializarea reala duce la socializare online. Adica, eu adaug ca "prieten" pe cineva pe Facebook, sau ma adauga cineva dupa ce ne cunoastem in viata de zi cu zi. Am doar cativa "prieteni" online pe care nu ii cunosc in viata de zi cu zi.

Si nu cred ca dauneaza statul mult pe retelele de socializare. Poti afla extrem de multe lucruri despre prieteni de acolo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...