Jump to content
roby09

Bac 2011

Recommended Posts

sti care e faza?la romana oricat te ai stradui sa faci corect primele 2 parti e de interpretare,nu-i greu dar daca ultima parte nu e perfecta nu ai sa primesti punctaj maxim la primele parti ca sa iei 10.

La mate asa e mi s a parut usor la M2 dar au fost niste puncete care iti dadeau de gandit eu am gresit probail 2 c-uri de la partea a 3 a si unu de la prima parte din neatentie si asa am luat o nota pe merit.

Totul a fost sa tragi pe ultima suta de metri lasi pc tv tot:)

Eu sunt multumit cu 9.00 in cap:)

@Hell dar chiar nu l puteai duce la scoala chiar asa de grav a fost rupt picorul?Si parca il poti da si acasa:).

Link to comment
Share on other sites

@dragos...da se paote da si acasa, in conditii speciale, dar nu am vrut sa ma agit. Stiu clar ca o sa ia la toamna. Cu ultima 100 de metri, sunt de acord PARTIAL. Cu alte cuvinte, pe ultima suta DOAR REPTEI, si FIXEXI anumite aspecte care nu le stapanesti foarte ok. Eventual cu 2 seri inainte, o recapitulare "aerisita" te mai uiti 2 ore pe ce stii ca nu esti bazat.

btw...avatarul ala, esti tu? sau doar starea ta de spirit??

@cosminn. Uite, din astia ca tine imi place cau au prins la bac. Numai pe fente, pe combinatii. Nu urla ai tai ca ministrul ti-a distrus viitorul?

Uitati de progeniturile astea vorbeab. Dc sa dai bani la prof? Chiar esti asa analfabet ca nu iei un bac. sau te numeri printre exeplmarele din cantecul de mai sus?

Va dati toti hackeri, dar nu luati un bac.....asta chiar e buna.

@dragosh Felicitari sincere pt ce ai facut la bac. Super tare. Bravo tie. Esti printre cei ce arata ca SE POATE LUA UN BAC, in conditii REALE DE EXAMEN.

BTW...avatarul ala esti tu, sau doar starea ta de spirit???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

HellScream +1. Sunt foarte de acord cu el, daca subiectele erau imposibile, nu exista 50% promovabilitate. + ca eu ma bucur foarte mult, ca veneau unii prosti bubuiti care luau unora care invatau locul la facultate , ca aveau note mari la bac, pe copiat. Imi pare foarte bine ce s-a intamplat anul acesta, imi pare bine ca au picat atati, imi pare bine ca si pe cei care nu`i intereseaza notele s`au lovit de realitate, nu poti sa ocolesti tot timpul obstacolele vietii, la un moment dat ti se strica directia si BUM te lovesti de realitate.

Link to comment
Share on other sites

Tin minte cand am dat eu bac`ul. Prima serie de dupa (asa-zisa) revolutie care a dat din 4 materii. La fiecare proba scrisa erau cate 3 profesori in sala din localitati diferite si de materii diferite care faceau jogging printre banci. Si totusi am promovat toti. De ce? Pentru ca atunci SE FACEA CARTE si notele se luau pe cat stiai. S`a copiat la examen? Tot ce se poate. Insa in mod sigur NOI AM SI INVATAT, nu ne`am bazat doar pe "copiute". Poate e un motiv pentru care cei din generatia mea nu scriem cu k, sh, nu folosim sintagme de genul asl, npc, aks si nici nu avem ID`uri de yahoo de genul "yuby", "bossu", "jmenaru" s.a.m.d. Asadar, vreti sa promovati, INVATATI! Nu pentru un amarat de examen, ci pentru ceea ce va poate folosi mai tarziu in viata.

Link to comment
Share on other sites

mate 7 ( am gresit mult din neatentie ) era lucrare unde se putea lua 8 fara sa fii bun la matematica

romana 7.50 ( am depus contestatie ) sper sa mai puna 50 de sutimi sau 1 punct

informatica 9.40

media 7.96 - speram la 8.50 media ... dar asta este ...

Link to comment
Share on other sites

Inca odata se confirma ce am spus eu.

SENEQ_o confirma si el. Si multi altii.

Acum trebuie luat in considerare si alt aspect, pe care nu l-a tratat nimeni.

PROFESORII. Stiu clase care au avut lunar alt profesor de Matematica, fizica si Chimie. Cam cum pula lu` domn director sa invete aia ceva? Astea sunt cazuri GRAVE, in care domnul director merita biciuit in piata publica.

Dar restul elevilor? Stati pe mess si Facebook in continuare ca o sa sapati santuri. Ne-am facut tara de rahat cu progeniturile astea esuate.

La ce pula mea va mai duceti la bac daca sunteti niste plante anonime?

Cunosc oameni, care au recunoscut ca nu ii duce capu` sa faca un liceu, si au ales profesionala. Acum, au o meserie, o familie, si o duc bine. Am un prieten care a facut asa, si acum e mecanic auto.Are un PFA si si-a deschis un mic service in curte. Am ramas masca sa vad numai masini de la BMW in sus, parate la el.

Omul a stiut ce poate, a lasat nazurile de liceu, a pus mana pe cartea care il interesa si acum face inclusiv resoftari la calculatoarele de bord al masinilor.

Cu alte cuvinte, Stati in banca voastra sau puneti mana pe carte. Ce a iesit anul asta din licee? Sapatori de santuri. Noroc de unii cu cap care au luat viata in serios, si au mai spalat rusinea. Sunt convis ca daca ne straduim un pic, la anul avem procentaj ZERO. Si sincer, mi-e rusine sa traiesc intr-o tara de prosti.

Link to comment
Share on other sites

Eu imi bag pula in el de bac si de tot.. prea mult stres.. din cauza lui am facut ulcer.

M-am zbatut ampulea pentru note mai mari. Treceam si daca ma stresam mai putin.

Asa ca cei care mancati cacat ca niste camere nu afecteaza starea elevului la bac va rog sa folositi o lingurita.. renuntati la polonic. Sunt dovada vie a faptului ca unii elevi se pot imbolnavi de la asa ceva. Era suficient de stresant cum era pana acu.. nu trebuiau ei sa condimenteze situatia.

Traim intr-o tara condusa de retardati care in loc sa vizeze invatamantul in adevaratul sens al cuvantului, sa reformeze atat materia cat si metodele de predare, se ocupa cu doborarea psihologica a fiecarui elev din tara. Fie ca acesta invata sau nu.

Rolul scolii e sa te invete nu sa te intrebe de ce nu stii.

Eu daca nu invatam matematica singur nu aveam nicio sansa sa iau nota pe care am luat-o la bac acum doar cu cunostintele acumulate la clasa. Profesorii sunt total dezinteresati. In loc sa simplifice lucrurile le complica.. uneori tind sa cred ca intentionat o fac. Intreg sistemul de invatamant e gandit prost.

40 de milioane o sa ma coste tratamentu' si pot sa am efecte negative toata viata.

@HellScream

Daca tie ti se par masurile luate ca fiind corecte, imi pare rau ca gandesti ca un analfabet care a pupat in cur conducerea ca sa futa in cur niste elevi pe postul de cacat pe care il ocupa acum.

In tara or fi multi care nu au ce cauta nici macar pe bancile liceului, fara sa mai vorbim de bacalaureat. Multi care nu au ce sa caute la facultate.. retardati care in loc sa faca ceva bun stau si freaca menta si ajung doctoranzi. Dar pentru asta nu trebuiesc terorizati toti elevii. Chiar si cei ce invata. Daca nu e in stare sa gaseasca masuri mai bune sa plece in pula mea de acolo.

Nu sa ajung in pula mea sa imi distrug viata si sanatatea pentru un analfabet.

Sa dea Domnu sa pateasca si ei exact ce patesc si eu acum daca nu se poate mai rau. Amin.

Link to comment
Share on other sites

Daca stiai atunci de ce pula mea ai facut ulcer? Eu zic ca fiecare a primit ce merita. Au cazut 60% pentru ca CEL PUTIN 60% dintre elevi sunt niste analfabeti.

"se ocupa cu doborarea psihologica a fiecarui elev din tara. Fie ca acesta invata sau nu." Cum cacat sa te doboare psihic daca tu zici ca inveti si stii? Te doare in pula daca stii! Vrei sa spui ca ai picat bacul din cauza camerei care te filma? Ar trebui sa incetati sa mai dati vina pe sistem si pe camere. Sincer, ne meritam soarta de tara jegoasa plina de hoti. Acum cand s-a dat examenul corect toti striga "hotii"....

Link to comment
Share on other sites

In primul rand mi se pare foarte normal sa se puna camere si toate cele. Mie unul care am stat ca prostul si am invatat de am rupt la romana matematica si fizica tot anul, nu imi convine sa vina unu prost tranta, care in timpul cand eu stateam si invatam el se distra la bere in oras plm.... si care la bac a copiat de a rupt, sa`mi arunce o hartie in fata cu o nota de bac mai mare ca a mea. Nu mi se pare normal.In primul rand, prin faptul ca au cazut atati, ma simt eu bine ca am invatat, imi da satisfactia ca nu am stat degeaba 1 an de zile sa invat. Nu`mi place romana, dar de nevoie am invatat tot, titu maiorescu, pasoptismul, tot tot. Nu mi`a placut sa invat fortat, dar am ajuns la concluzia ca mi`am imbogatit cultura generala.

Asa ca cei care au picat sau au luat note mici, nu mai faceti gura, asta este nivelul vostru, odata si odata trebuia sa va loviti de un zid sa vedeti realitatea, nu este normal sa ocoliti legile vietii tot timpul. Apucati`va si invatati si stati, cat a stat unul care a luat o nota decenta, sa vedeti cum e . Probabil o sa ziceti ca nu stiti matematica. Matematica are 3 subiecte, daca ati stat 4 ani intr`o clasa, este imposibil sa nu fiti in stare sa faceti de un 6, cel putin.

Funeriu nu e de vina, el doar v-a aratat ce nivel aveti.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt dovada vie ca se poate sa treci bacul invatand putin , la romana am facut pregatire 4 zile la rand in saptamana dinainte de bac si am trecut fara sa scriu NIMIC la subiectul III.

La mate am repetat o zi inainte de bac si am luat 7 la M1 .

Decodere tu vezi profesorii ca niste dumnezei pe pamant. Adevarul este ca ei nu au nici o putere asupra ta sa te bage in sperieti cum zici tu, decat daca nu stii destul sa treci clasa . Pe voi in loc sa va doare-n cur de ce zic ei si sa faceti cum stiti voi mai bine , bagati la suflet.

Intregul sistem e de cacat, stim toti asta. De ce ar fi sistemul invatamantului mai usor in comparatie cu restul? Daca nu esti in stare sa treci prin scoala intreg la cap, nu conteaza cu ce note, macar cu personalitatea formata incat sa poti sa rezisti in lumea reala , atunci tu crezi ca o sa rezisti dupa?

Totul tine de a fi pragmatic , cum au zis si altii mai sus. NU TREBUIE sa iei bacul, nu trebuie nici sa termini liceul , atat timp cat simti ca te poti descurca si fara. Te faci mecanic , zidar , agricultor , vi se pare injositor ? Eu as respecta mai mult un zidar decat pe cineva care sta pe un scaun la birou si completeaza formulare.

Link to comment
Share on other sites

@ crs12decoder

Felicitari pentru nota , si chiar imi pare rau daca ai facut ulcer , dar nu trebuia sa te stresezi chiar asa de mult daca stiai ca o sa treci . Banuiesc ca au avut o oarecare influenta si parintii . Respect pentru ca ai invatat singur la matematica.

Cat despre BAC:

- Daca era interes din partea elevului si in ultima luna invata 4 ore pe zi, sigur trecea . Daca ei au ales sa se distreze in "vacanta" de dinainte de bac, e problema lor.

- Camerele pe mine nu m-au afectat deloc , ci din contra la proba unde am avut camera a fost liniste si m-am concentrat mai bine pe subiecte.

2 lucruri nu inteleg :

- cum de cei care au scris la romana Stefan Ghiorghidiu au luat note de 8 sau peste 8

- de ce la toate profilele se da acelasi examen la romana . De exemplu la profil real ar trebui sa fie mai putine comentarii si mai putina literatura decat la profil uman.

Edited by SENEQ_o
Link to comment
Share on other sites

Mersi SENEQ_o

Cred ca subiectul e incheiat acum.

A trecut doar cine trebuia sa treaca.

La facultate nu-mi mai fac griji ca vin altii de la tzara cu note imense + nota de la bac mare pe copiat.

Nu am fost si nu sunt si nu voi fi de acord cu felul in care s-a aplicat aceasta corectare. Sunt convins ca existau si metode mai bune, mai umane, mai normale.

Puteam sa iau si mai mult daca nu as fi fost la urgente in seara de dinainte de proba de bac dar sunt multumit si asa.

Cred ca subiectul e epuizat. Consider ca poate fi inchis. 23 de pagini sunt suficiente.

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama...

La facultate nu-mi mai fac griji ca vin altii de la tzara cu note imense + nota de la bac mare pe copiat.

Nu generaliza. Eu sunt de la tara. Cand am intrat la liceu, am avut cea mai mica medie de admitere. Colegi de-ai mei (din oras), intrati cu 9.5+, nu stiau ecuatia de gradu' 2, desi s-au inscris la mate-info. Practic, generalizarea e eronata. In unele zone se copie, in altele nu se copie. Nu conteaza daca-i zona urbana sau rurala.

Acum se poate incheia:D

Link to comment
Share on other sites

Mersi SENEQ_o

Cred ca subiectul e incheiat acum.

A trecut doar cine trebuia sa treaca.

La facultate nu-mi mai fac griji ca vin altii de la tzara cu note imense + nota de la bac mare pe copiat.

Nu am fost si nu sunt si nu voi fi de acord cu felul in care s-a aplicat aceasta corectare. Sunt convins ca existau si metode mai bune, mai umane, mai normale.

Puteam sa iau si mai mult daca nu as fi fost la urgente in seara de dinainte de proba de bac dar sunt multumit si asa.

Cred ca subiectul e epuizat. Consider ca poate fi inchis. 23 de pagini sunt suficiente.

Dar te victimizezi rau de tot.. Gata s`a dus bac`ul ce s-a intamplat a fost foarte corect... Numai ... te victimiza , atat. E vina ta ca ai fost la spital.. nu a noastra... Ai luat nota mare e foarte bine.. ar trebui.. sa nu mai faci atata caz..

Link to comment
Share on other sites

@ crs12decoder

Felicitari pentru nota , si chiar imi pare rau daca ai facut ulcer , dar nu trebuia sa te stresezi chiar asa de mult daca stiai ca o sa treci . Banuiesc ca au avut o oarecare influenta si parintii . Respect pentru ca ai invatat singur la matematica.

Cat despre BAC:

- Daca era interes din partea elevului si in ultima luna invata 4 ore pe zi, sigur trecea . Daca ei au ales sa se distreze in "vacanta" de dinainte de bac, e problema lor.

- Camerele pe mine nu m-au afectat deloc , ci din contra la proba unde am avut camera a fost liniste si m-am concentrat mai bine pe subiecte.

2 lucruri nu inteleg :

- cum de cei care au scris la romana Stefan Ghiorghidiu au luat note de 8 sau peste 8

- de ce la toate profilele se da acelasi examen la romana . De exemplu la profil real ar trebui sa fie mai putine comentarii si mai putina literatura decat la profil uman.

Sa stii ca asha gandeam si eu pana sa dau bac`ul , dar sa stii ca toata lumea si spun serios, toata lumea, trebuie sa stie Limba Romana, si sa fie in stare sa vorbeasca despre ceva, daca i se da un text sa stie sa zica ceva despre el. Mi se pare foarte normal ca romana sa fie la noi, la real asha, nu mi se pare normal, ca filologia sa dea o romana asha usoara, cand ei fac literatura universala si toate cele.

Link to comment
Share on other sites

parerea unui dobitoc care a dat bacu acum multi ani:

ceea ce au facut nenorocitii astia cu camerele video este incredibil!!! sunt niste cretini idioti care omoara psihologic copii.

toti care spuneti ca "daca invatai, nu trebuia sa ai probleme" sunteti de o prostie deasa. hai sa vin cu argumente: sunt o gramada de tipuri de personalitati ale oamenilor. unii sunt foarte emotivi. chiar daca au invatat multa carte si iti pot face orice exercitiu la orice ora din noapte, se pierd cand vine vorba de examen (ca sa nu mai vorbesc ca mai sunt si supravegheati video). altii pur si simplu nu se pot concentra cand stiu ca sunt monitorizati. (eu de exemplu nu pot sa lucrez daca sunt supravegheat). deci aceste camere nu isi au rostul.

hai sa luam o mica comparatie cu domeniul fotbal. acolo se puteau instala camere ultra-performante pt a face lumina in fazele litigioase (offsideuri, goluri suspecte etc). dar nu s-a facut lucrul asta. de ce?? pt ca si graselile fac parte din acel sport.

revenind la examene: si copiutele fac parte din ceea ce se cheama 'examen'!!

eu am copiat la examene cat am putut (unde nu am stiut, bineinteles). cine imi spune ca parintii sai nu au copiat la scoala, mananca CACAT. e usor sa stai sa critici si sa-ti dai cu parerea despre examene, cat timp nu ai acea presinue pe umerii tai. bacul e o chestie cu care elevii nu s-au mai confruntat, e ceva ce provoaca o groaza de emotii. e exact ca la prima ta angajare, la interviu sau la vreo proba practica.

ceea ce au adus camerele astea a fost decat stres INUTIL.

pt ca CEI CARE AU BANI, VOR TRECE EXAMENELE.

toti cei care ati spus ca "acum nu mai intra toti prostii la facultate", va inselati amarnic. as vrea sa va vad eu pe voi la facultate (marii invatacei), cum veti da spaga ca sa treceti examenele de acolo (pt ca daca vreunui profesor i se scoala pulicica sa nu te treaca, poti sa-i spui tu si lectia, si pe ma-ta si pe ta-to, ca fara pliculet nu te trece)

elevi ce pierd timpul prin baruri si alte locatii in loc sa invete carte au existat din cele mai vechi timpuri. chiar si eminescu ne aminteste de ei:

"... ?i juni n?tângi cu ?igarete-n gur?,

Friza?i, cu sticla-n ochi, cu cioc sub din?i.."

insa pe vremea poetului existau oameni de carte (profesori), care isi dadeau interesul pt elevi, ii promovau, ii invatau, si NU faceau meditatii.

adevaratul factor pt dezastrul din invatamantul romanesc este statul. statul trebuie sa le dea bani multi profesorilor si sa interzica meditatiile. in acest fel materia se va invata la scoala, predata de catre oameni care ISI DAU SILINTA!!! nu toti au bani de pregatire suplimentara (de fapt de pregatire, de fapt de scoala). vrei meditatii? vrei mai mult decat se invata cu grupul? muta-te la scoli particulare!!

camerele de supraveghere trebuie puse cand isi sustin profesorii titulatura sau incadrarea sau ce cacat de examene dau ei. si trebuie facuta proba practica cu acesti profesori, adica sa fie filmati in rasa mamii lor cum incearca sa-i invete pe 3-4 elevi materia care vor s-o predea. iar apoi clipul sa fie dezbatut si analizat de psihologi si oameni capabili sa-si dea seama daca intradevar acel profesor poate sa PREDEA.

pai profesori tineri care vor sa-i invete pe copii cate ceva ajung sa predea prin nu-stiu-ce fundatura a tarii ca n-au bani sa dea spaga sau n-au loc de dinozauri, care dupa ce ca sunt incapabili sa tina pasul cu vremurile, se mai bat cu pumnul in piept ca sunt mari carturari.

camerele de supraveghere sa fie puse in clase in timpul anului de invatamant, sa se urmareasca CUM PREDAU acei profesori materia.

voi care credeti ca sunteti impiedicati de catre prostii care intra la facultati: acolo sunt si vor intra mereu o gramada de elevi cu bani, nemeritat. insa ei nu au cum sa concureze pe postul vostru, pt ca dupa terminarea facultatii vor fi incapabili sa se angajeze la firme particulare (nu sunt calitatvi). ei se pot angaja doar la stat (unde se da spaga si unde se ia salariul indiferent de calitatea muncii). deci locurile voastre la firmele particulare raman intacte. nu sperati la munca la stat, pt ca oricat de bun ai fi, trebuie sa dai spaga. iar daca un prost da mai mult ca tine, ti-a luat locul. e simplu.

referitor la bac, in general: o imensa vina o au parintii care isi supun copii la un stres teribil. sunt cazuri de sinucideri, iar un esec ii poate marca pe viata. parintii ar trebui sa le explice copiilor ca exista viata si dupa un esec, ca poti incerca si a n-a oara daca doresti cu adevarat un lucru. insa se face exact contrariul. pai cretinul ala de parinte mai bine ar urmari evolutia copilului pe intrega perioada de liceu, iar cand vine bacul sa-i spuna: eu am incredere ca poti sa iei nota de trecere, sau : nu stiu daca poti lua bacul. in primul caz l-ar motiva pe elev. in cel de-al doilea, l-ar ambitiona.

cat timp statul nu are bani sa dea profesorilor si sa investeasca in ceea ce se cheama 'scoala', vom fi la pamant la acest capitol. ei investesc in 'prinderea elevului', futu-le rasa-n gura.

parca pe vremea lui ceausescu era vorba: "nu exista elevi prosti, ci doar profesori care nu stiu sa predea". sau oricum ceva asemanator.

elevii au alte preocupari? incearca sa te adaptezi lor. scoate din scoli materiile care sunt DEGEABA!! (de exemplu limba latina sau mai stiu eu ce cacat se mai preda acum). adica daca tot vrei sa-ti bati joc, mai bine introduci ca materie limba sanscrita.

iar pt toti cei care nu au luat bacul: nu e nicio problema, se poate muri de foame si cu diploma, si fara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...