Jump to content
crs12decoder

Is math important?

Recommended Posts

Matematica. Dupa parerea mea cea mai misterioasa stiinta care a existat vreodata. Daca... se poate numi stiinta.

Intrebarea "Este matematica importanta?" Are un raspuns evident. Da. In tot ceea ce faci, matematica te ajuta.

Asta imi aduce aminte de una din marile mele enigme.

Daca matematica te ajuta in programare.

Parerea mea personala(indiferent de ceea ce cred altii) este ca matematica ajuta in programare. Dar destul de putin. In special ai nevoie de gandirea algoritmica matematica. Crearea unui algoritm matematic pentru a optimiza un proces. Ajuta. Dar nu necesita cunostinte de formule matematice. Sin (2x) = ? . De cate ori ati avut nevoie de raspunsul din spatele semnului intrebarii pentru a face un program?

Matematica este evident o unealta. Mai ales cand e folosita la fizica. Chiar chimie, biologie, etc. Totul poate fi scris matematic. Felul in care se comporta orice lucru. Poate fi scris matematic.

Am creat post-ul in urma discutiei cu un prieten care a fost olimpic national la matematica. Un om fascinat, aproape obsedat de ea. Cu celelalte materii nu mergea prea bine. Dar ii placea un singur lucru. Matematica. Ar fi dorit sa lucreze ceva in acest domeniu. Insa... in afara de un post de profesor, nu am reusit sa imi dau seama ce alt viitor ar avea.

Matematica, in stare pura. Neasociata cu nicio alta stiinta. Credeti ca are valoare? E importanta?

Eu personal consider ca matematica, singura... nu ajuta prea mult. Am intalnit oameni care m-au contrazis vehement.

Link to comment
Share on other sites

Matematica e o unelta, ai nevoie de ea cam in toate stiintele (in diferite masuri) dar nu cred ca iti e utila la mare lucru in stare pura.

Pe mine ma cam bate matematica oricum :D si cum tot suntem la off-topic am gasit un citat fain pe net legat de ea (autor necunoscut cum e traditia) "Dear math, please grow up and solve your own problems."

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi, daca privesti in jurul tau o sa o gasesti in orice.De la arhitectura pana la arta reflectata in cele mai inimaginabile moduri.Desigur, trebuie sa o adori ca sa ii poti citi secretele.Mie mi-a placut foarte mult pana intr-o vreme cand m-am decis ca nu are rost sa pierd vremea cu balarii care nu se aplica in viata de zi cu zi si sunt chestii intinse pe o foaie.Am omis de fapt o calitate importanta a ei, efect secundar de fapt:capacitatea de a analiza si judeca intr-un mod cat se poate de limpede si corect.Daca inainte puteam sa dau un raspuns clar si concis, ratiunea imbinata cu partea umanistica a inceput sa ma roada pe dinauntru.Nu zic ca nu e bine sa citesti de toate si sa iti placa diverse lucruri, imi e cert urmatorul fapt: daca as fi vrut sa devin genul de om care se bazeaza doar pe ratiune ca si trai, as fi imbratisat matematica si toate materiile ce se leaga de ea.In schimb, am ales un hibrid intre matematica si umanism, pana in momentul in care am simtit nevoie apriga de a ma apuca de zbor.Nu puteam sa fac asta decat daca aveam o licenta si a trebuit sa dau examen greu din matematica, materie ce incepusem sa o urasc de-a binelea in acea perioada.Pentru ca imi doream enorm sa ajung sus, am lasat toata raca de-o parte, am ascutit creionul si m-am pus la rezolvat.Este greu de descris acea senzatie cand incepi sa realizezi cum rezolvarile se astern pe foaie si raspunsurile apar ca prin minune si totul incepe sa capete sens.Sunt convins ca daca ai o motivatie destul de buna, poti sa prinzi drag de aceasta stiinta.Eu am redescoperit-o si nu mi-a parut rau deloc, chit ca odata intrat am facut doar chestii simple nimic complex.Merge cot la cot cu informatica mai ales la principiile de gandire si fara inspiratie din matematica, eu nu vad cale de a deveni un bun programator.

Link to comment
Share on other sites

Matematica e importanta, foarte importanta si in stare pura numai ca nu are un rezultat imediat. Ceea ce se descopera acum poate avea aplicabilitate abia peste cativa ani, zeci de ani (vezi teoria lui Galois). Algoritmica este matematica si este matematica in stare pura chiar daca are aplicabilitate imensa in IT. Se numeste Graph Theory, Optimization Theory, Game Theory etc. Daca faci matematica in stare pura, cel mai potrivit job este intr-adevar cel de cadru academic. Totusi, daca te gandesti sa o imbini cu ceva poti avea acces la IT, Finante & Investitii (cel putin in vest esti mai bine platit decat cel care termina economie) si MULTE alte domenii.

LE: Poate unii cunoasteti in IT domeniul Simulation Modelling (este unul dintre domeniile principale in care se depune efort in cercetare momentan). Acesta este inaccesibil fara o baza solida de matematica (i.e. domeniul matematic este Stochastic Dynamical Systems care isi are baza, believe it or not, in analiza matematica, aia pe care multi programatori o ignora complet, si statistica).

Edited by dranaxum
Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru care m-a enervat la matematica este faptul ca e singura stiinta ce naste paradoxuri. Singura stiinta ce nu poate fi explicata 100%. Cum ar fi impartirea la 0. Unii au zis ca face infinit. Iar de la explicatia lor se nasc alte paradoxuri. Ma refer strict la limite. Si in plus, acea impartire la 0 in analiza matematica nu inseamna impartirea la 0 absolut. La analiza mereu am fost mirat ca intr-o materie ce se presupune a fi exacta se fac uneori aproximari. Fie ele si infinit de aproape de adevar, fel de fel de eschive pentru a evita impartirea la 0. Faptul ca unele numere nu se impart niciodata cu exactitate maxima la altele. Ex: 2/3 (perioada).

Consider ca adevaratul rol pe care il are matematica, singura, neasociata cu nimic altceva. Este sa incerce sa raspunda la intrebari la care ratiunea umana nu poate raspunde.

Link to comment
Share on other sites

Matematica te ajut? în informatic?. Este o unealt? foarte important? în analiza algoritmilor (complexitate, corectitudine). Asta ca s? nu mai vorbim de teoria grafurilor. Practic, te ajut? s? abstractizezi enun?ul unei probleme de informatic? în vederea rezolv?rii ei.

Dar matematica nu na?te niciun paradox. Împ?r?irea la zero nu are sens, ?i nici în calculul limitelor nu este nimic dubios.

Editez s? nu mai scriu înca un mesaj

@dranaxum

Alea nu sunt paradoxuri.

1/0=infinit - acolo nu se lucreaz? in C, ci pe o sfera. A?a pot s? zic ?i eu c? în clasa de resturi a lui doi 1+1=0 ?i e corect.

Explicitarea func?iei zeta de care tu te-ai folosit pentru a ar?ta c? 1+1+1+..=-1/2 este valabil? doar pentru argumente cu partea real? mai mare ca 1 (0 nu e pe acolo).

Link to comment
Share on other sites

In topologie 1/0 = infinit (da, e zero absolut) - vezi sfera Riemann pentru interesati (alt lucru interesant: 1+1+1+.... = -1/2 conform functiei Riemann zeta, hehe nu e chiar asa, dar macar va puteti gandi de ce :) ). Aproximarile alea au un rol bine fundamentat. Nu este vorba de precizie. De exemplu este foarte util sa stii cum se comporta o functie in apropierea unui punct (ca si x, x^2, etc.) fiindca in felul asta intelegi FOARTE multe despre ea (un exemplu trivial: sin x se comporta ca si x cand x tinde la zero). De asemenea, aproximarile iti ofera si o modalitate pentru a demonstra daca o integrala exista sau nu. Sunt lucruri destul de "fine" in analiza care la prima vedere pot parea a nu fi foarte riguroase, desi sunt!

Edited by dranaxum
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine Matematica este baza cunostintelor informatice... Fara ea, sau fara o gandire logica nu ai prea mare sanse sa devii in programator... Sunt pasionat de Matematica inca din clasele mici, si pot sa spun ca e materia mea preferata impreuna cu Fizica si Informatica. Imi aduc aminte cum stateam seara la masa incercand sa demonstrezi fel de fel de formule in diferite feluri... Asta m-a facut sa fiu pasionat (poate chiar si obsedat) de matematica...

Link to comment
Share on other sites

@ crs12decoder : mai exact cu ce argumente te-au contrazis cei care te-au contrazis?

Nu au avut argumente concrete. Spuneau doar ca nu e asa.

In general cei care studiaza matematica si programeaza tind sa spuna ca ajuta.

Cei care nu cunosc matematica si programeaza tind sa spuna ca nu ajuta prea mult.

Si mai sunt putini, care au studiat matematica dar si programeaza si tind sa spuna ca nu ajuta prea mult.

Destul de des deschid subiecte de genul asta (si offline). Mereu am fost cat se poate de impartial cand a venit vorba de asa ceva. Mi-a fost greu sa-mi dau cu parerea.

In liceu am supus la niste teste cativa profesori de matematica. Le-am dat cateva probleme care se dau in general la angajari in domeniul IT. Pot spune ca nu ma asteptam ca niciunul sa nu reuseasca sa duca la bun sfarsit niciuna din cele 3 probleme pe care le-am dat. Desi toate se legau de matematica.

Profesori vechi de 20 de ani. Cu adevarat cunoscatori.

M-a facut sa simt ca scoala nu isi face treaba cum trebuie. Ca unii profesori se adancesc in matematica atat de mult, incat uita ce fac de fapt atunci cand rezolva o problema. Sunt atat de concentrati spre rezolvarea unei probleme incat uita la ce foloseste, ce reprezinta.

Ca sa nu zic ca din toti elevii de mate-info din liceu, pot pune pariu ca peste 90% din ei, chiar daca sunt buni la matematica, nu stiu sa explice cu adevarat ce inseamna derivata functiei. Dar daca le dai un exercitiu de derivare ti-l rezolva cat ai clipi.

Link to comment
Share on other sites

chiar daca sunt buni la matematica, nu stiu sa explice cu adevarat ce inseamna derivata functiei. Dar daca le dai un exercitiu de derivare ti-l rezolva cat ai clipi.

Unu-s eu:)) Si la Fizica is cam la fel...de fapt, cam la toate materiile care se bazeaza mult pe matematica.. Rezolv..da' nu stiu exact ce aflu..deobicei.

Link to comment
Share on other sites

Ca unii profesori se adancesc in matematica atat de mult, incat uita ce fac de fapt atunci cand rezolva o problema. Sunt atat de concentrati spre rezolvarea unei probleme incat uita la ce foloseste, ce reprezinta.

cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare. matematica te ajuta in masura in care stii s-o aplici cand ai nevoie. oricand, oriunde. trebuie sa-i gasesti intrebuintarea.

si eu cred ca matematica este o unealta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...