Jump to content
DuTy^

Varsta creierului!

Recommended Posts

http://flashfabrica.com/f_learning/brain/brain.html

numerele apar si dupa peste ele se pune un cerculet! voi trebuie sa indicati in ordine crescatoare numerele de sub cerculete! cred ca ati inteles

De preferat cat mai mica pentru ca o minte tanara e o minte mai agera!

daca faci peste 8 greseli iti da varsta creierului 120 de ani! nu cred ca ati vrea asta :))

eu = 26

succes!

Edited by DuTy^
Link to comment
Share on other sites

@subcarpati: inseamna ca esti mai prost ca o maimuta! si nu glumesc!

Pe discovery a dat un documentar despre chestia asta si a rezultat urmatoarele:

1.Partea stanga a creierului se ocupa cu imaginatia! si partea dreapta cu rationalitatea!

2. Maimutele nu isi folosesc partea dreapta ca nu au la ce, in schimb partea stanga la om este inlocuita de partea dreapta asa incat omul de astazi (marea majoritate) nu poate gandi singur si de aici toate metodele de manipulare!

3.La maimute le arata cifrele doar pentru a 3 parte dintr-o secunda si avea un procentaj de 85% corect! pe cand omul e undeva la 20%!

Acum sa va explic cum functioneaza:

Ochiul trimite semnale catre partea din spate a creierului si de acolo semnalele sunt trimiste catre partea rationala pentru a se calula ceea ce vedem!

Maimutele nu au partea rationala asa dezvoltata asa ca semnalele se trimit la partea care se ocupa cu imaginatia (stanga) care evident merge mai repede!

Omul rational care trebuie sa gandeasca inainte sa actioneze pentru ca in ziua de azi nimeni nu se mai bazeaza pe instincte! asa ca daca esti in jungla si vezi un tigru in fata ta constiientizezi dupa aproape 3/4 dintr-o secuda ca trebuie sa fugi, dar o maimulta constientizeaza dupa 1/4 dintr-o secunda ca trebuie sa fuga! adica se bazeaza pe instinct!!!

Au facut cei de la discovery un experiment trimitand unde magnetice si inhiband partea dreapta dar nu inainte ca subiectul (omul) sa deseneze un cal, care i-a iesit oribil, dupa ce i-sa inhibat partea dreapta a fost din nou pus sa deseneze un cal (din imaginatie lafel ca si primul) si a iesit foarte aproape de adevar!!!

Pentru mai multe informatii documentati-va ca mi-e lene sa scriu un documentar de 80 de pagini!!1

Succes,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...