Jump to content
Usr6

Testeaza-ti dependenta de pc

Recommended Posts

pctime.jpg

test*nu necesita instalare

In functie de rezultatul "Daily average" te incadrezi intr-una din urmatoarele categorii:

Intre 0 si 1 ora - Rezultat normal, folosesti calculatorul doar in caz de maxima necesitate. Nu esti adeptul calculatorului, preferi sa te ocupi cu altceva, decat sa-ti pierzi vremea in fata lui.

Intre 1 si 2 ore - Folosesti calculatorul cu intelepciune. Ai nevoie de el si apelezi la el ori de cate ori ai cu adevarat nevoie.

Intre 2 si 4 ore - Calculatorul face parte din viata ta. Ori de cate ori ai ocazia il folosesti.

Intre 4 si 6 ore - Incepi sa exagerezi cu folosirea computerului. Nu poti sta nicio zi fara el.

Deja este un semnal de alarma. Virusul informatic a pus stapanire pe tine, esti contaminat. Trebuie sa intri cat mai repede intr-o cura de devirusare, altfel s-ar putea sa treci curand la urmatoarea categorie, cea a "bolnavilor cronici".

Peste 6 ore - Esti obsedat de calculator! Aproape ca nu sunt momente sa ai calculatorul inchis. Pentru tine, toata lumea se misca in jurul lui. Aproape ca stii tot ce e nou pe Internet, nu-ti scapa nimic.

Acest test este valabil pentru persoanele particulare, nu pentru cele care folosesc calculatorul la birou, in timpul programului de lucru, sau pentru cei care folosesc calculatorul in scop de afaceri.

sursa

e cineva normal?

Link to comment
Share on other sites

E?ti obsedat de telefon? Cât timp este deschis? Cât timp îl folose?ti?

E?ti obsedat de curent electric? Cât timp îl folose?ti? Dac? n-ar mai exista ar crea probleme psihologice. Asta apropo de ni?te porc?rii de teste din ziua de ast?zi. Unii ?tiu despre ce vorbesc. Ar crea, dar s-ar ?i rezolva. Con?tientizare!

Pentru tine, toata lumea se misca in jurul lui.

?ii leg?tura cu toat? lumea prin intermediul PC-ului, ascul?i muzic? la PC, filme la PC, afacerile ?i banii îi faci tot pe PC. Adormi pe muzic?, te treze?ti c? sun? PC-ul etc. Ok. N-o s? m? mai uita la filme sau s? ascult muzic?, o s? c?l?toresc ?i o s? ies toat? ziua cu prietenii/cuno?tin?ele/rudele - nu c? acum ar fi tare diferit, dar ipotetic vorbind. La fel cu orice munc? faci la PC. Normal, asta dac? voi primi bani moca de la stat. Practic, PC-ul preg?te?te lumea pentru ce va urma în continuare, înv???mântul continuu, pentru c? este imposibil s? nu înve?i nimic de la calculator, fie c? joci jocuri, te ui?i la filme sau navighezi de nebun.

Dac? folose?ti ceva intensiv nu este neap?rat s? ai o problem? cu asta. Vede?i c? sunte?i obseda?i de oxigen. Vorba cuiva de pe forum, îmi scap? acum numele, trece?i pe CO2. Nu e cu direc?ie, ziceam doar ca paralel?.

Have fun!

Link to comment
Share on other sites

Total: 118:53

Daily Average: 9:54

In mare parte din timp sunt plecat de la PC...imi place sa-l las deschis ca atunci cand vreau sa-l folosesc sa nu mai stau pana se aprinde..ma conectez la net,imi apare antivirusu,se conecteaza pe skype,imi apare sa fac update la cine stie ce cacat de program etc..

PS:Am observat ca de fiecare data,lunea stau cel mai putin dar nu stiu de ce

Edited by unknown.
Link to comment
Share on other sites

Daca pcul e deschis 15/24 nu inseamna ca neaparat stai 15 ore la el, poate il tii asa doar sa vezi ce mesaje/notificari mai primesti atunci cand il verifici, muzica, lucru, etc. Daca e mai mult de atat deja inseamna ca iti mananca si din somn sau daca dormi cu el aprins si mai rau :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...