Jump to content
Andrei

DefCamp 2011 - prima conferinta de securitate din Romania

Recommended Posts

Ca idee: Este foarte bine c? nu se vrea o list? postat? cu cei care vin ?i ar fi foarte bine dac? to?i ar în?elege c? nu e chiar bine s? fie fotografii pe tot internetul. Vor fi prezent?rile ?i ceva fotografii f?cute de grup sau asem?n?tor, dar este inutil s? posta?i to?i diferite video ?i foto. Nu e nimeni atât de underground(sau e), dar este mult mai bine s? fie respect. :)

Link to comment
Share on other sites

Totusi, eu am o problema de familie afara din Romania! Ca as veni cu mare placere! Ideea cu filmatu`este buna, si proasta in acelasi timp! In primul rand filmarea(daca se face) ar trebui distribuita doar celor care au fost la eveniment! si ei la randul lor sa o dea pe la prienteni(online),rude, vecini etc. ca doar sunt apropriati lor! Asa scade semnificativ riscu de a ajunge in mainile unui copilas! Partea rea este ca DACA si numai DACA filmu ajunge public, si Gigel il enerveaza pe Gogaie, Gogaie ia filmuletu` face un snapshot si ii deseneaza mustati lui Gigel, mai departe va imaginati!

Oricum, cu filmare sau nu, sper sa mai organizati si la anu` sau oricand! Numai sa spuneti!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, pe bune acum, nu inteleg ce frica va este de aceste filmari/videoconferinte? Sunteti urmariti de interpol? Am o senzatie ca nu. Sunteti cumva sefi in organizatii blackhat? Am iarasi o senzatie ca nu. ATUNCI?!?!?!?!??!! Ce facem? Ne jucam de-a hackerii urmariti sau ne facem un CV adaugand o participare la o conferinta?

Daca voi nu va faceti un CV din participari de genul asta si nu publicati NIMIC pe Internet, atunci CE FACETI? In anumite cazuri pentru supervisori/cei care recruteaza conteaza sa vada activitatea ta concretizata prin ceva.

Edited by dranaxum
Link to comment
Share on other sites

De ce trebuie transformate toate discutiile in dezbateri fara sens? Acest articol are doua scopuri clare :

1. Promovarea acestui eveniment (asta inseamna ca voi sunteti informati, puteti primi lamuriri suplimentare de la organizatori)

2. Obtinere de feedback. Asta inseamna ca nu e necesar sa dezbateti o problema, ci doar prezentati una, o sustineti iar noi o analizam. Asa discutia ramane curata, nu apar iar nspe mii de comentarii, cu diverse opinii ce pana la urma doar contribuie la consumul global de resurse samd. :-)

Pana acum, filmarea evenimentului a fost singura sugestie. Ce v-ar place sa fie la DefCamp?

Link to comment
Share on other sites

ce mi-ar place sa vad :

- discutii / comparatii diverse aplicatii de pentest (mai ales cele comerciale)

- standarde de securitate, certficari etc

- mobile security

- ERP security : SAP, Oracle, Microsoft etc

- inginerie sociala, atac si defense ..

etc

Sunt invitate si firme de securitate ? Cine sunt speakerii ?

Link to comment
Share on other sites

@redox In aceasta clipa confirmate sunt prezentari din partea unor persoane active prin comunitatile noastre underground, voi veni si cu lamuriri pe partea asta. Oricum, e foarte probabil sa vina ceva de prin firme. E destul de greu sa-i prinzi de la prima editie pentru ca sunt reticenti, dar totul trebuie sa inceapa de undeva iar DefCamp nu trebuie sa fie o conferinta ca afara, ci poate deveni una.

Mersi de sfaturi.

@DarkIceee Sigur. Inscrie-te, precizeaza asta si poti intra daca vei plati acea taxa de 50 lei. :-)

Link to comment
Share on other sites

Taxa se va plati la fata locului, evident. Avem nevoie pentru a realiza ecusoanele ca nu-i frumos sa te strigi "waiii", "tu baiatul ala roz bon-bon, cu plete albastre si dungi portocalii" si chestii de genul plus ca trebuie sa stim numarul persoanelor aproximativ care vor veni.

Nu mi se pare o chestie anormala treaba asta, daca ma insel, corecteaza-ma. :-)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa platesc taxa aia cand ajung acolo fara sa ma inscriu ?? Sau care e toata treaba asta cu inscrisu vreti se vadeti cati ne strangem , cat de mare sa fie sala sau cum ??

Sa stie cate ciorbe de burta comanda ma.

Nu platesti nimic la inscrierea pe site (PayPal sau alte metode online). Inscrierea e doar pentru aproximarea numarului de invitati iar daca te prezintii, banii ti iau cu japca baietii ce survoleaza intrarea si parcarea localului. Oricum, ramai cu telefonul (ca d'ala am).

EDIT : Syn, va veni si Razvanel ?

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...