Jump to content
SticKyWoX

Contor greseli gramaticale

Recommended Posts

Ar fi genial sa avem un contor pentru greseli gramaticale,poate asa le corecteaza si autorii acestora.

M-am gandit cam asa:

Sub fiecare post sa existe 2 butoane:

-"Greseli gramaticale"

-"Post impecabil"

Pe pagina fiecarui user sa existe un contor care sa numere posturile impecabile si greselile gramaticale.

Ar fi si mai bine daca ar exista un consiliu care sa modereze greselile gramaticale, astfel putem evita abuzurile.

Stiu ca e destul de mult de munca, necesita multa atentie si rabdare, dar nu e imposibil.

Poate ideea va fi preluata si de alte comunitati si asa vom avea si noi o tara mai curata din punct de vedere gramatical.

Va rog, ganditi-va ca pe multi i-ar putea ajuta enorm la bac.

Link to comment
Share on other sites

Ideea nu este rea, insa cum media varstei este de 16-17 ani aici, iar generatia asta de plozi este adepta lui florin salam si al panaramelor despuiate sau a "obiceiurilor sanatoase", precum spartul semintelor sau scuipatul pe strada, nu poti cere multe.

Mai mult decat atat, administratorii forumului fac totul benevol, iar unii dintre ei inca isi continua studiile. Deci timpul este foarte limitat.

Probabil ai observat ca in timp ce unii intreaba de programe 'over click' pentru spart site-uri, batut covoare si dezbracat femei, altii stau si fac tutoriale. (iar acolo nu se inghesuie lumea ca citeasca)

Mai era cineva pe forum de corecta tot timpul ce spuneau baietii. Pana la urma s-a ales cu injuraturi.

Link to comment
Share on other sites

Va rog, ganditi-va ca pe multi i-ar putea ajuta enorm la bac.

ban direct analfabetilor + redirect la dex online, ma gandesc ca i-ar scuti pe multi de nervi si timp pierdut facand slalom printre posturi de tot cacatu', asta e o problema la bac? 7-8 reguli de gramatica ai timp in clasele primare sa le inveti nu dupa 18 ani de viata

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelege gresit, dupa cum bine s-a observat, spre iritarea multora sunt genul care ii corecteaza pe cei care fac greseli gramaticale chiar daca Nytro ii desconsidera pe cei ca mine.

Ideea de contor de greseli gramaticale e prea radicala.

Nu ar fi ok ca RST sa ajunga forumul in care toata lumea isi bate pula de limba romana, pentru ca, "fiecare o vorbeste cum vrea muschii lui", dar nici sa se exagereze cu chestii gen butoane de apreciere 'n shit. Majoritatea fac greseli de ortografie pentru ca sunt pur si simplu analfabeti, dar de multe ori se intampla din graba sa si tastezi gresit.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Aratati-mi posturi cu multe greseli gramaticale.

Acum daca posteza cineva un "decat" in loc de "doar", sa ii dam avertisment? Daca uita o cratima sau nu lasa spatii dupa semnele de punctuatie sa ii dam ban? Daca nu termina propozitia cu punct, inseamna ca e analfabet si il ardem pe rug?

Si daca e sa ma gandesc la "neox" care nu e roman, deci gramatica sa nu e tocmai perfecta, dar va pune in cur pe 90+% dintre voi la cunostinte tehnice, lui sa ii dau ban, sau celor care o ard aiurea pe aici ca sa se afle si ei in treaba, dar vai, scriu corect gramatical?

Nu toleram posturile de cocalari ce contin "k" in loc de "ca", "sh" in loc de "?"... Dar RST nu este ESL Forums, Teach English, Learn ESL online ca sa ne facem griji pentru mici greseli gramaticale. Cat timp posturile sunt utile, nu se leaga nimeni de micile greseli gramaticale si nici nu are rost sa punem accent pe ele.

De asemenea sa nu va prind cu posturi ca "Ai uitat sa pui virgula" sau sa corectati un cuvant scris gresit intr-un post anterior ca primiti voi avertisment, pentru ca aceste posturi sunt inutile si vor incepe dispute pe tema "tu esti mai analfabet decat mine". Daca chiar doriti sa ajutati persoana respectiva ii dati un PM, insa poate acea greseala nu e cu intentie si doar graba e de vina.

Intre timp, ganditi-va ca nici voi nu folositi diacritice, adica tot incorect ortografic scrieti, asa ca nu mai fiti zmeii gramaticii. Nici eu nu scriu cu diacritice si mai fac greseli gramaticale, dar fac asta pentru ca ma grabsesc, pentru ca nu stau 10 ani sa formulez o fraza si scriu ce imi trece in clipa de fata prin cap, pentru ca nu sunt romancier si cunostintele mele de gramatica sunt doar acceptabile, nu perfecte. Iar in situatia mea sunteti cam toti.

Pe scurt, vreau sa vad posturi cu greseli gramaticale (link-uri), iar ideea cu contorul sa le-o prezentati celor de la EnglishForums de exemplu, locuri unde se pune accent pe aceste lucruri, in caz ca nu v-ati dat seama, RST e pentru altceva.

Link to comment
Share on other sites

Asta e o idee excelenta! Ar merge si un contor de injuraturi! Dar ce zic eu, de ce sa nu contorizam si reply-urile cu poze penibile de pe 9GAG. Defapt si un contor cu reply-urile ironice ar fi folositor.

Propun sa facem din "Share | Like" un cockpit cu multe contoare si butonase.

Link to comment
Share on other sites

SticKyWoX - Sa privim si din alt unghi situatia.

Ai creat 38 de topicuri dintre care:

- 15 la Offtopic

- 16 la Ajutor

Adica 31. Si mai raman cateva, care sunt de asemenea inutile. Ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca nu ai contribuit cu nimic la forum, cu alte cuvinte prefer sa iti dau tie ban decat unuia care face 2-3 greseli gramaticale dar care contribuie la forum. Intelegeti cum gandesc? :)

Link to comment
Share on other sites

Aratati-mi posturi cu multe greseli gramaticale.

Acum daca posteza cineva un "decat" in loc de "doar", sa ii dam avertisment? Daca uita o cratima sau nu lasa spatii dupa semnele de punctuatie sa ii dam ban? Daca nu termina propozitia cu punct, inseamna ca e analfabet si il ardem pe rug?

Si daca e sa ma gandesc la "neox" care nu e roman, deci gramatica sa nu e tocmai perfecta, dar va pune in cur pe 90+% dintre voi la cunostinte tehnice, lui sa ii dau ban, sau celor care o ard aiurea pe aici ca sa se afle si ei in treaba, dar vai, scriu corect gramatical?

Nu toleram posturile de cocalari ce contin "k" in loc de "ca", "sh" in loc de "?"... Dar RST nu este ESL Forums, Teach English, Learn ESL online ca sa ne facem griji pentru mici greseli gramaticale. Cat timp posturile sunt utile, nu se leaga nimeni de micile greseli gramaticale si nici nu are rost sa punem accent pe ele.

De asemenea sa nu va prind cu posturi ca "Ai uitat sa pui virgula" sau sa corectati un cuvant scris gresit intr-un post anterior ca primiti voi avertisment, pentru ca aceste posturi sunt inutile si vor incepe dispute pe tema "tu esti mai analfabet decat mine". Daca chiar doriti sa ajutati persoana respectiva ii dati un PM, insa poate acea greseala nu e cu intentie si doar graba e de vina.

Intre timp, ganditi-va ca nici voi nu folositi diacritice, adica tot incorect ortografic scrieti, asa ca nu mai fiti zmeii gramaticii. Nici eu nu scriu cu diacritice si mai fac greseli gramaticale, dar fac asta pentru ca ma grabsesc, pentru ca nu stau 10 ani sa formulez o fraza si scriu ce imi trece in clipa de fata prin cap, pentru ca nu sunt romancier si cunostintele mele de gramatica sunt doar acceptabile, nu perfecte. Iar in situatia mea sunteti cam toti.

Pe scurt, vreau sa vad posturi cu greseli gramaticale (link-uri), iar ideea cu contorul sa le-o prezentati celor de la EnglishForums de exemplu, locuri unde se pune accent pe aceste lucruri, in caz ca nu v-ati dat seama, RST e pentru altceva.

Pai se fac multe reply`uri gen:"Invata romana."; "Mai treci pe la scoala", etc.Si dupa parerea mea se considera post-hunt. Un contor ar fi potrivit si ne-ar scapa de acestea.

SticKyWoX - Sa privim si din alt unghi situatia.

Ai creat 38 de topicuri dintre care:

- 15 la Offtopic

- 16 la Ajutor

Adica 31. Si mai raman cateva, care sunt de asemenea inutile. Ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca nu ai contribuit cu nimic la forum, cu alte cuvinte prefer sa iti dau tie ban decat unuia care face 2-3 greseli gramaticale dar care contribuie la forum. Intelegeti cum gandesc? :)

Da,inteleg cum gandesti si imi place :)).Incerci sa scapi de troli.Nu am contribuit pana acum la forum pentru ca nu sunt un as in securitate si mai am de invatat.Mai bine "de loc" decat sa scriu prostii.

Ok,am inteles. RST nu vi se pare locul potrivit pentru asa ceva. Nu sunt total de acord, dar nu e forumul meu, nu am ce face.

Va multumesc pentru pareri.

Daca considerati ca se poate inchide topicul, inchideti-l.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa se inchida:

Eu as zice asa: O greseala, doua nu strica. Dar cand e vorba de fraze fara sens ca cea de mai jos

http://rstcenter.com/forum/46033-shell-upload.rst#post306556

ma doare capul...

:)) Nu esti singurul pe care-l apuca durerea de cap la posturi ca ala.

E enervant. Si daca spui ca nu intelegi ce a scris iti zice sa fii mai atent si te si injura.

Link to comment
Share on other sites

ma ofer eu sa fac acel contor de greseli gramaticale+alte eye-candyuri, cu o singura conditie: fiecare membru sa posteze cel putin un program/ghid creat de el. dupa parerea mea acestui forum care se intituleaza 'romanian' ii lipseste acea autenticitate care ar trebui sa il defineasca. tutoriale de pe net gasim si pe net. este necesar ceva home-made de la fiecare user. in limba romana, desigur, ca de-aia e 'romanian'

sunt mii de useri, va dati seama cate mii de articole interesante create de 'each and every one of us' ar putea fi?

poate la inregistrare sa fie ceva de genul: 'ce dai la schimb, FACUT DE TINE, ca sa te inregistrezi?', sa fie o forma de submit, ceva, iar cativa binevoitori sa analizeze materialele cu care doresc utilizatorii sa intre in comunitate, sa le puna in categoria corespunzatoare(tutoriale/programe), si sa ii dea utilizatorului linkul de inregistrare -uite o sugestie de rahat pt traficul pe site :)

*m-am oferit sa fac chestia aia, nestiind o boaba php, pt ca sunt 100% sigur ca ceea ce am cerut ca si conditie nu se va intampla in veci

Link to comment
Share on other sites

Si eu sustin ideea. Dar sa nu fie extrem de dur, adica daca tastezi gresit un v in loc de b sau invers (greseala de tastatura) sa nu se contorizeze. Si eu mi-am batut capul la unele posturi citindu-le de 3-4 ori pana sa inteleg ce intreaba ala. Si in plus, uitati-va la rezultatele de la BAC de anul trecut, numarul de analfabeti creste. Nu vreau sa invatam noi lumea limba romana, dar nici sa incurajam folosirea ei in mod incorect. Este doar parerea mea, poate un poll ar fi indicat.

Link to comment
Share on other sites

Hai mai bine sa-ti faci topicul tau. Nu o spun cu rautate, dar lasa un reply care are in vedere subiectul topicului.

Mie unu mi se pare pur si simplu o prostie, asta e forum de securitate, daca v-ar preocupa mai mult sa ajutati concret forumul ati veni cu ideei mai bune nu prostii gen "sa fie gramatical corect scris totul pe forum", forumul duce lipsa de user activi, il curand o sa fie si mai nasol, cu ce dracu ar ajuta chestia propusa de tine nu inteleg!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...